USD32,22
EURO34,83
JPY0,205500
RUB0,351800
GBP40,94
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.412,97
BTC67.756,09

Telefondan Türk Telekom Hız Testi Nasıl Yapılır?

turk-telekom-hiz-testi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Telekom hız testi internet bağlantısında sorun yaşayanların başvurduğu yöntemdir. İnternet alt yapısına bağlı olarak internet bağlantı hızı yavaşlamaktadır. İnternet üzerinden işlerini yürüten birçok kişi bu mağduriyet nedeniyle kullandıkları hizmetin hızını öğrenmek istemektedir. Türk Telekom müşterilerinin bu isteğine kayıtsız kalmamış, kolay öğrenme imkanı sağlayan bir hizmetle karşınıza çıkmıştır.

Mobil üzerinden gerçekleştireceğiniz Türk Telekom hız testi internetinizin hız veya performansını ölçmektedir. Bu sayede internetinizin ne kadar yavaş ya da hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonra ise bağlantınızı güçlendirme amaçlı adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Türk Telekom Hız Testi Nasıl Yapılır, Test Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

turk-telekom-hiz-testi
Tüfk Telekom Hız Testi

Türkiye’de internet erişimi veya mobil operatör alanında ilk akla gelen marka Türk Telekom’dur. Haberleşme aracı olarak kullanılan operatörler özellikle internet hizmetini de sunarak milyonlara ulaşmaktadır. Adıyla ün yapmış markayı tercih eden müşteriler aldıkları hizmete yönelik bilgi sahibi olmayı istemektedir. Bu imkanı sağlayan bir diğer uygulama da Türk Telekom hız testi olmaktadır.

Türk Telekom internet servisi ile Türkiye’ye ait bir marka olarak her bölgeye ulaşmaktadır. Her internet markasında olduğu gibi Türk Telekom’un hızını etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

 • Bölgenizde yer alan internet alt yapısı
 • Bölgenizde yer alan internet kapasitesi
 • Bölgenizde yer alan çekim gücü kapasitesidir.

Türk Telekom hız testi isteğinizi ister Türk Telekom’un kendi web sitesinden, isterseniz yardımcı diğer sitelerden yapabilirsiniz. Yapılan test tamamen ücretsiz olup bilgilendirme amacı taşımaktadır. Yapımı özellikle oldukça kolaydır. Sadece açılan sayfa üzerinden başlat yazısına tıklamanız yeterlidir. İşleme başlamadan önce bilgisayar telefon tablet üzerinde açık olan uygulamalar ve programlar kapatılmalıdır.

Türk Telekom Hız Testi İnternet Üzerinden Nasıl Çalıştırılır?

turk-telekom-hiz-testi

Testi başlattığınız an öncelikle bulunduğunuz konum bilgileri elde edilmektedir. Türk Telekom hız testi konumunuz üzerinden yapılacaktır. Konumun belirlenmesinden sonra size ne yakın sunucu ile irtibata geçilmektedir. Böylelikle sunucunuza bir sinyal yollanır. Yollanan sinyale ping adı verilmektedir.

Ping sunucudan cevap alır ve Türk Telekom hız testi esnasında sinyal veya sinyal cevabı hızına göre internet hızınızı belirler. Yapılan bu işlemler sonuçlandığında speedtest aşamasına geçilir. Speedtest için indirme süreci başlatılır. Bu esnada bilgisayarınız ve sunucu arasında birden fazla kez iletişim kurulur. İşlem sonucu veri parçaları indirilmesi başlar.

İndirme sırasında bu verilerin bilgisayarınıza ya da telefonunuza ne kadar sürede ulaşacağı ölçülür. İndirme hızı gözlemlenir. Veriyi elde etme aşaması için kullanılan veri miktarı da özellikle dikkate alınır. Veri kaybı olup olmadığı bu yöntemle ortaya çıkar. Yapılan işlemler sonucu speedtest sonucu elde edimektedir. Türk Telekom hız testi sonuçları kullanıcıya eksiksiz aktarılmaktadır.

İnternet Hizmeti Sağlayan Markaların Hız Testleri Nasıl Yapılır?

turk-telekom-hiz-testi

İhtiyaçları karşılama adına internet hızı belirli aralıklarla test edilmelidir. Bilgisayardan veya Türk Telekom hız testi gibi bilgilendirme sağlayan markalar üzerinden yapılan hız testleri vardır. Düzenli kontrol etmek zaman içerisinde internetinizde meydana gelen yavaşlamayı fark etmenizi sağlayacaktır. Hızınızın yavaşlaması hizmetten mülkünüzden ya da farklı bir sonuçtan kaynaklanıyor olmaktadır.

Türk Telekom hız testi gibi testlerin bazı yapılma amaçları vardır. Bunlar;

 • Verdiğiniz paranın aldığınız hizmeti karşılayıp karşılamadığını,
 •  Hızın kullandığınız süre içinde değişip değişmediğini,
 • Akış miktarını,
 • Sesli konferans kalitesini,
 • Oyunları oynarken ki rahatlık durumunuzu,
 • Konumunuzdaki sorunları kontrol etmenizi sağlamaktadır.

TurkNet Hız Testi Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

TurkNet hız testi öncesi Türk Telekom hız testi aşamasında olduğu gibi bazı ayrıntılara dikkat edilmelidir. Açık olan güncellemeler, uygulama veya programlar kapatılmalıdır. Hız testi esnasında diğer internet kullanan her şey kapalı olmalıdır. Ekstra internete bağlı olan araçların da bağlantısı kesilmelidir. Böylelikle doğru bir sonuç elde edilecektir.

Hız testi yaparken özellikle doğrudan modeme bağlı olunmalıdır. Wi-Fi yerine direkt Ethernet kablosu ile bağlantı yapılmalıdır. Ethernet kablosunun doğrudan bilgisayara bağlı olması en net sonucu görmenizi sağlayacaktır. TurkNet veya Türk Telekom hız testi mobil üzerinden yapmak istenirse modeme yakın olduğunuzdan emin olmalısınız.

Turkcell Hız Testi ( Superonline Hız Testi) Sonucu İnternet Hızı Nasıl Yorumlanır?

turk-telekom-hiz-testi

İdeal internet hızını belirleyen diğer unsur kullanım oranıdır. Sık sık videolar izleyen canlı bağlantılar açan kullanıcılara düşük hızda internet yeterli olmamaktadır. İnternet hızınızı belirlerken interneti kullanan kişi sayısı ve ne kadar aktif olacaklarına dikkat edilmelidir. İnternet hızınızı indirilen veri miktarı, izlenilen videolar büyük ölçüde etkileyecektir.

Turkcell hız testi, Türk Telekom hız testleri üzerinde görülen hız azalmasının başlıca nedeni büyük dosyaların indirilmesidir. Yüksek GB dosyayı 5 Mbps internet hızıyla indirmek saatlerce beklemeye neden olmaktadır. Bu nedenle belirtilen hız kullanıcı için düşüktür. 8 Mbps hızda internete sahip kullanıcı hızlı bir şekilde internette gezebilmekte veya belirli çözünürlükteki videoları rahatlıkla izleyebilmektedir.

İnternet alanında yapılan gelişmeler özellikle fiber internet kolaylığını sunmuştur. Fiber internet ile 16 Mbps veya 50 Mbps arasında hızda internet kullanılmaktadır. Yüksek indirmeler ve hatta sorunsuz video izlemeleri için en uygunu fiber altyapıdır. Fiber Alt yapının güçlü olduğu Turkcell ve Türk Telekom hız kontrolü ile ortaya çıkacaktır.

Fast Test ve Speedtest ( Hız Testi) Yapma Olanağı Sunan Uygulamalar Nelerdir?

2019 yılında Türkiye’de geçerli olan Adil Kullanım Kotası kaldırıldığı haberi verilmiştir. AKK belirli miktar internet kullanılmasının ve sınırın aşılmasının ardından internet hızınızın düştüğü durumdu. İnternet kullanıcıları için çok can sıkıcı olan bu durum yerini pahalı internet paketlerine bıraktı. Bu durumun güzel bir yanı artık daha yüksek hızda internete sahip olmaktır.

Maalesef Türk Telekom hız testleri ve diğer operatörlerden alınan sonuçlar internet hızlarının stabil olmadığını göstermektedir. Yani konum farklılıkları internet hızı da değişken olmasını sağlamaktadır. Sözleşme yapılan durumlarda vaat edilen hız ile karşılaşılamama durumları mümkündür. Bu sebeple Türk Telekom hız test gibi alternatif testlerle internet hız ölçümü yapılmalıdır.

1 – BTK Hız Testi

Türkiye’ye ait bir servistir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılmıştır. Android ve IOS platformları üzerinde kullanıma uygundur. BTK testi;

 • Anlık gecikme süresi
 • Veri yükleme ( Upload – Mbps)
 • Veri indirme (Download – Mbps) hız değerlerini ölçmektedir.

2 – Ookla Speedtest

Dünyaca tanınan bir test olan Ookla Speedtest, web sitenizin ve uygulamalarınızın ayrı olarak hız ölçümü yapmaktadır. Sade bir ara yüze sahiptir, kolay kullanım sağlamaktadır. En stabil sonuçları veren uygulamadır. Türk Telekom hız testleri isteğinizi bahsedilen uygulama ile yapabilirsiniz. Android IOS ve Mac platformlarına uygundur. Mobil uygulama desteğine sahiptir.

3 – SpeedSmart

Mobil uygulama desteğine sahip bir uygulamadır. Hız testi programında sunduğu HTML 5 seçeneği rakiplerinin önünde yer almasını sağlıyor. Türk Telekom internet hız kontrolü yaptığınızda önceki test kayıtlarını da kaydederek kullanıcıya sunmaktadır.

4 – Xfinity Speed Test

turk-telekom-hiz-testi

Web site tabanlı bir servistir. İnternet hızınızı ölçmek için oldukça başarılı bir uygulamadır. Herhangi bir mobil uygulama desteğine sahip olmayışı sadece web tabanlı kullanılması nedenidir. Bahsedilen uygulama Comcast internet sağlayıcısının bir ürünüdür.

5 – Fast Hız Testi

Günümüzde en fazla kullanılan hız testi servislerinden biridir. Netflix tarafından sağlanan bir hizmettir. Netflix platformunda internet hız testi yapmak isterseniz otomatik olarak Fast.com’a yönlendirilmektedir.  Mobil uygulama desteğine de sahiptir. İsterseniz Telekom hız testi isteğinizi Fast hız ile gerçekleştirebilirsiniz.

6 – Meteor

Android platformunda oldukça popüler bir uygulamadır. Türk Telekom internet hız testi için mobil uygulama tercih eden kullanıcılara özel başarılı bir alternatiftir. İnternet kalitesi, hızı hakkında bilgi veren uygulamayı ücretsiz indirip anında kullanabilirsiniz.

7 – SpeedOf.Me

Ara yüzü ve tasarımı pek iç açıcı olmasa da internet kalitesi hakkında oldukça önemli bilgiler sunmaktadır. SpeedOf.Me web tabanlı internet hızı test servisidir. Hem Flash hem de HTML 5 ile kullanılabilmektedir. Sunduğu detaylı bilgiler ile Telekom hız testi yapan diğer servislere güçlü bir rakip olmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Telefondan Türk Telekom Hız Testi Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!