USD30,91
EURO33,42
JPY20,67
RUB0,335000
GBP39,09
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.011,63
BTC52.133,58

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

internet-hizi-arttirma-yollari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet hızı nasıl arttırılır sorusu günümüzde internet kullananların sürekli olarak sordukları sorulardır. Bu sorunun sebebi genel olarak internet hızında sorun yaşayan ve çoğu zaman internet tarayıcılarında sayfa bile açmayan durumlarda sorulan sorulardandır. Bununla birlikte kullanıcılar Wifi internet hızı arttırma, Zyxel Modem Hız arttırma, Modem arayüzünden hız arttırma, Türk Telekom internet hızı arttırma gibi aramalarla bu sorunun üstünden gelmeye çalışmaktadırlar.

İnternet hızını basit ve etkili yollarla artırmak sizin teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bundan dolayı kullanıcıların çoğu bir şekilde internetlerinin hızını artırma derdindirler. Bunu kimi zaman programsız şekilde yaparlarken modem internet hızı ayarlama, telefon WiFi bağlantı hızını arttırma yöntemlerini de işe koşarak yapmaya çalışmaktadırlar. Her ne kadar çok büyük miktarlarda internet hızınız internet sağlayıcınızın size sunduğu seviyenin üstüne çıkmayacak olsa da bireysel olarak kullandığınız interneti hızlandırabilirsiniz.

Ev İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Ev İnternet hızı nasıl arttırılır? Evde kullanmış olduğunuz internet bazı durumlarda yavaşlayabilir ve canınızı sıkar. Bu durumun yazılımsal ve donanımsal birçok sebebi olabilir. Burada hemen aklınıza servis çağırıp ücretli çözümler aramadan önce bazı basit yöntemlerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tarif edeceğimiz yöntemler hemen hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği adımlardır ve internetinize ve bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermeyecektir.

İnterneti Hızlandırmak İçin Gerekli Adımlar ve Açıklamalar

İnternet hızı nasıl arttırılır? Şu adımları izleyebilirsiniz;

 1. Modemi kapatıp açma: Bu işlemi yaparken modem içinde yer alan kondansatörlerin üzerinde bulunan yüklerin bitmesi için en az 10-15 sn beklemeniz gerektiğini unutmayın.
 2. Wi-Fi dağıtım kanalını değiştirme: Bazı durumlarda bilgisayar üzerinden modeme ulaşarak wifi dağıtım kanalını değiştirmek internetinizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.
 3. Ethernet-Kablolu İnternet Kullanımı: Özellikle duvarların arkasında ya da uzak mesafeden internete bağlanmaya çalışıyorsanız kablo kullanmanız hem interneti daha kararlı hale getirecektir hem de internetinizin hızı artacaktır.
 4. Aynı ağdaki bağlı cihaz sayılarının azaltılması: Ağlara bağlı olan cihazların hepsinin belirli bir çekim alanı ve yükü vardır. Ağdaki cihaz sayısının azalması internet hızınızın artmasına yardımcı olacaktır.
 5. Modeminizin yazılımının güncellenmesi: Modem yazılımını güncelleyerek donanımınızdan en üst seviyede faydalanabilir ve güçlü bir internete sahip olabilirsiniz.
 6. İnternetin şifresinin değiştirilmesi: İnternetinizin şifresini belirli aralıklarla başka kişiler ile paylaşmış olabilirsiniz ya da kötü fikirli kişiler internetinize erişim sağlamış olabilir. Bunun için belirli aralıklarla yapılan şifre değişimi ile ağınızdaki fazlalıklar ortadan kaybolacaktır.
 7. Modem sıfırlama: Bazı durumlarda modeminizin arkasında yer alan küçük düğmeye 3-5 sn basılı tutarak modemi sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama olduğunda modemin tüm ışıkları yanıp sönecektir.
 8. DNS önbelleği temizleme: DNS ön belleği eriştiğiniz internet siteleri ile zamanla dolacaktır. Bunu engellemek için ipconfig ve flush işlemleri ile DNS ön belleği temizlenecektir.
 9. DNS sunucusunun değiştirilmesi: Bilgisayarınızdaçoğu zaman otomatik olarak DNS seçilidir. Yoğun ağlarda bunun yerine çok tercih edilen DNS leri tercih edebilirsiniz.
 10. Modem Kablolarının Kontrolü: Bazı durumlarda donanımı kontrol etmek hayat kurtarabilir. Modeme bağlı kabloların kontrolü ve zedelenen veya iyi takılmayan kabloların iyileştirilmesi internetinizin kalitesini artıracaktır.
 11. İnternet Sağlayıcısının Müşteri Hizmetleri ile İletişime Geçilmesi: İnternet hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçerek yaşanan sorun hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutmayın ki internet sağlayıcıları evinize kadar gelen hattı uzaktan kontrol edebilirler ve size sunulması gereken hizmetin kalitesini söyleyebilirler.

Son olarak internet hızınızla ilgili tarayıcılar üzerinden hız testleri yaparak güncel durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilir hem modeminizi hem de bilgisayarınızı kontrol halinde tutabilirsiniz. Ayrıca yaşanacak olan sorunları da önceden engelleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!