USD33,11
EURO36,06
JPY0,211000
RUB0,375800
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.112,07
GR. ALTIN2.576,38
BTC63.691,99

Tuncay Özilhan Kimdir? 10 Soruda Özilhan Ailesi

tuncay-ozilhan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tuncay Özilhan kimdir? Ünlü iş adamı bu zamana kadar nelere imza atmıştır ve Tuncay Özilhan serveti ne kadardır gibi soruları burada bulacaksınız. Genel olarak Türk iş adamı olarak tanınan Tuncay Özilhan aslında bildiğinizden daha fazlası. İşte 5 soruda Tuncay Özilhan ve hayatı sizler ile…

Tuncay Özilhan Nasıl Oldu?

tuncay-ozilhan
Tuncay Özilhan

Soruda kastedilen şey aslında bu ünlü iş adamının nasıl buralara ve başarıya geldiğidir. Çünkü hem kendisi hem de diğer aile fertleri  Türk magazin ve haber camiasının en çok konuşulan kişilerinden biri. Peki bunun nedeni nedir?

1 – Tuncay Özilhan Kim?

9 Temmuz 1947 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Özilhan şu an Türk iş camiasının en çok kazanan iş adamlarımdan biridir. Ayrıca şu an güncel olarak Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı’dır kendisi. Bu yüzden başarılı iş adamının en çok tanınma sebebi de bu gruptur.

2 – Tuncay Özilhan ve Eğitim Hayatı

Özilhan’ın 75 yaşına kadar süren ve sürmeye de devam edecek olan başarısının etkenlerinde kaliteli okullarda eğitim alması da olsa gerek. Ayrıca iş adamı İstanbul’un en pahalı ve Avrupai okullarında liseye kadarki sürecini tamamlamıştır.

İlköğretimKayseri
LiseSaint Joseph Lisesi
Üniversiteİstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi
Yüksek LisansLong Island Üniversitesi-İşletme

3 – Tuncay Özilhan Aile Fertleri Kimlerdir?

tuncay-ozilhan

Özilhan’ın annesi Türkan Özilhan, babası ise İzzet Özilhan’dır. Böylece Özilhan’ın ailesinin de kendisi gibi eğitimli olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Özilhan ailesinin bütün fertleri bu konuda çok donanımlı. Peki Özilhan ailesini daha yakından tanımak ister misiniz?

Tuncay Özilhan’ın babası 1920’de Develi’de doğmuştur. Ayrıca Tük sanayisi için çalışan iş adamı ayrıca Anadolu Grubu’nun sahibiydi. Bununla birlikte Tuncay Özilhan’ın babası Hacı İzzet Özilhan 2014 yılında 94 yaşında hayatını kaybetmiştir. Ülkemizin önemli sanayicilerinden olan iş adamının katkısı ve ödülleri mevcuttur.

Tuncay Özilhan Emine Özilhan ile evlidir. Bu sebeple çiftin 2 kız 1 erkek olmak üzere 3 tane çocukları vardır ve kızları ipek Özilhan Özkan aile fertleri gibi girişimci. Bu nedenle bir süre sosyal medyada Tuncay Özilhan’ın girişimci kızı diye anılmıştır. Fakat İpek Özilhan yurtdışında oldukça ünlü olan Carter’s mağazasını Türkiye’ye getirdi ve genel müdürlük görevini üstlendi.

Tuncay Özilhan Aile Fertleri

Diğer kızları Türkan Özilhan Tacir’dir. Kendisi Oglethorpe Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Ayrıca Amerika’da da sağlık yönetimi için yüksek lisans öğretimi görmüştür ve iş hayatında da İnsan Kaynakları Uzmanlığı yapmıştır. Ayrıca sosyal medyada ise sanat aşığı olarak tanınıyor. Şu anda Anadolu Sağlık Merkezi’nin Genel Direktörü olan Türkan Tacir kadın hakları ile de yakından ilgileniyor.

İzzet Özilhan ise Tuncay Özilhan’ın tek oğludur. 27 Ağustos 1981 yılında doğan İzzet Özilhan dedesinin adını taşımakta. Bu nedenle kendisi Türkiye’nin en zengin ailelilerinden oluğu için dillerden düşmüyor. İzzet Özilhan aynı zamanda bir zamanlar Doktorlar dizisindeki ünlü Ela rolündeki Yasemin Özilhan ile 2014’te evlenmiştir.

Son zamanlarda boşanma iddiaları ile gündeme gelen çiftin biri 2012 diğeri 2013 doğumlu iki tane kızları vardır. Birinin adı Emine diğerinin ise Yasemin Özilhan’ın canlandırdığı karakter olan Ela ismidir. Ayrıca Emine ismi İzzet Özilhan’ın annesine aittir. Bunun yanında şu an çift ile alakalı herhangi bir boşanma süreci gerçekleşmemiştir.

Tuncay Özilhan şu an kalabalık, başarılı ve mutlu bir aileye sahiptir. Bu sebeple ailenin her ferdinin bir işe imza atmış olması gözden kaçmıyor. Ayrıca ailenin köklü olması da bu durumu etkiliyor olabilir. Son olarak İzzet Özilhan’ın bırakmış olduğu serveti ve başarıları ailenin geri kalanı devam ettiriyor diyebiliriz.

4 – Tuncay Özilhan ve İş Hayatı

tuncay-ozilhan

Tuncay Özilhan en iyi okullarda eğitimini tamamladıktan sonra babasının kurmuş olduğu Anadolu Holding’de iş hayatına atılmıştır ve burada ilk olarak Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1977’den 1984’e kadar;

 • Bira Grubu Koordinatörlüğü
 • Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlük
 • Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanlığı gibi görevleri gerçekleştirmiştir.

2007’de Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan;

 • Anadolu Efes Biracılık
 • Efes Pazarlama
 • Coca-Cola Satış ve Dağıtım
 • Hamburger Restoran İşletmeler
 • Alternatif Finansal Kiralama,
 •  Alternatif Yatırım,
 •  Anadolu Alpha Gayrimenkul,
 •  Anadolu Elektronik 
 • Anadolu Taşıt Ticaret,
 • Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevlere de devam etmiştir.

Hem başkanlık hem de diğer işlerle ilgilenen tempolu Tuncay Özilhan 1997 yılında senenin en iyi iş adamı ödülüne layık görülmüştür. Bunun yanında 2001 senesi içerisinde Özilhan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜİSAD) için Başkan seçilmiştir. Daha sonra 2003 yılında Başkanlık görevine 2 yıl daha devam etmiştir. Ama 1 sene sonrasında görevinden ayrılmak istemiştir.

Özilhan’ın hem mesleği gereği hem de hobi olarak spor ile çok içli dışlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kendisi koyu bir Beşiktaş taraftarı. İleri seviyede İngilizce ve Fransızca bilen Tuncay Özilhan aynı zamanda;

 • DEİK Türk – Japon İş Konseyi Başkanı
 • Estonya Fahri Konsolosu
 • Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanı gibi mevkilerde oturmaktadır.

5 – Tuncay Özilhan Serveti Ne Kadar?

Tuncay Özilhan Türkiye’nin en popüler ve zengin iş adamlarından biri olduğu için ülke gündeminden kolay kolay düşmemekte. Bildiğiniz üzere Özilhan hem babasından kalan holdingin hem de kendi diğer markalarının sahibi ve bu kadar varlık içerisinde insan hayret ediyor.

Tuncay Özilhan’ın tam serveti bilinmemek ile sadece en zenginler listesinin 13. Sırasında yer alırken 1 milyar dolar kaybederek 87 basamak gerileyip 100.sıraya geldiğini görebilirsiniz. Bu sebeple bu kaybın sebebi ise sahip olduğu marklarda gerçekleşen yüksek miktarlı zamların olduğu söyleniyor. Bu olaydan sonra Tuncay Özilhan epey gündemden düşmedi, hala devam eden dedikodular var.

6 – Tuncay Özilhan Ailesi Nelerin Sahibi?

tuncay-ozilhan

Her yıl yayınlanan Türkiye en zenginler listesinde her seferinde bulunan Özilhan ailesi bu başarısını hem holdinge hem de diğer sahip olduğu markalara borçlu.  Ayrıca Özilhan ailesi belki de duyunca şaşıracağınız birçok markanın sahibidirler. Bu markalar ve şirketler aşağıdaki tabloda bulunuyor.

Bira markalarıAnadolu Efes Bomonti Varım Marmara
Otomotiv markalarıAnadolu Isuzu Anadolu Motor Çelik Motor TOGG
İçecek markalarıCoca-Cola
Enerji markalarıAnadolu Kafkasya Enerji Yatırımları Aslancık Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış
Perakende markalarıMigros ADEL Kalemcilik
Diğer markalarAND Gayrimenkul Efestur Anadolu Bilişim AEH Sigorta Acenteliği Anadolu Etap Anadolu EFES Spor Kulübü Anadolu Vakfı

7 – Tuncay Özilhan ve TOGG Nasıl Başladı?

Birçok önemli işler ortaya çıkaran Özilhan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine yerli araba TOGG girişimi dahilinde de bulunmuştur. Bu sebeple bu üretim içerisinde gerçekleşen her süreçte desteğini de esirgememiştir kendisi. Ayrıca Özilhan serveti sayesinde TOGG için büyük yardımlarda bulunmuştur.

8 – Tuncay Özilhan AKP’ İlişkisi

TOGG ile başlayan bu görüşmeler ekonomi ve ülke gündeminde evrilerek devam etmiştir. Özilhan bilgilerine dayanarak zamanında ekonomi hakkında bazı eleştirilerde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yer yer Özilhan’ın bu düşüncelerine geri dönüşlerde bulunmuştur. Onun dışında Özilhan’ın siyasi konularda pek fazla yer almadığını söyleyebiliriz.

9 – Tuncay Özilhan Kayseri’nin Neresinden?

tuncay-ozilhan

Sadece Kayseri şehrinde doğduğu bilinen Tuncay Özilhan’ın şehrin neresinden olduğu tam bilinmemektedir. Ama kendisinin ve ailesinin holdingin isminden de aynalayacağınız üzere tam bir Anadolu insanı olduğunu anlayabilirsiniz. Buna rağmen kendisi Kayseri’de pek kalmayıp liseden itibaren hayatına İstanbul’da devam etmiştir.

10 – Anadolu Grubu ve Tarihi

Holding 1950 yılında Kâmil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından kurulmuştur. Başta kendi ülkemiz Türkiye olmak üzere diğer yabancı 19 ülkede faaliyetler gerçekleştiren bir Türk şirketidir. Merkezi İstanbul Fatih Sultan Mehmet’te bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen alanlar dışında şirket sağlık, gayrimenkul, tarım gibi alanlara da adımını atmıştır.

Kurulduğu ilk günden itibaren başarısına başarı katan Anadolu Holding’i yeni yatırımlar ile iş hayatına devam etmekte. Holding’in sahibi Yazıcı ve Özilhan olmak üzere iki aileye aittir. Bu aitliğin %68’lik kısmı Yazıcılar ailesinin, geriye kalan %32’lik kısmı ise Özilhan ailesinindir.

İzzet Özilhan – Vikipedi

İzzet Özilhan yukarıda da açıklandığı gibi Anadolu Holding’in kurucularından biridir. Hem kendisi hem ailesi Türk sanayi ve iş dünyası için çok önemli kişilerdir ve çok büyük işlere imza atmışlardır. Global olarak da en az 19 ülkede isimlerini duyurmuşlardır. Son olarak “Rasim Kaan Aytoğu kimdir” biyografi yazısı ilginizi çekebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tuncay Özilhan Kimdir? 10 Soruda Özilhan Ailesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!