USD33,10
EURO36,11
JPY0,211000
RUB0,374700
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.601,20
BTC64.043,76

Temp Mail Nedir? Nasıl Kullanılır?

temp-mail
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temp mail ne demek? Temp mail ne için kullanılır? İnternet kullanımının yaygınlaşması ve uygulama sayısının artmasıyla birlikte üyelik işlemleri de daha sık kullanılmaya başlandı. Bazı platformlara tek seferlik giriş yapma ihtiyacı duyarken bazı platformlar da sürekli kullanılabiliyor. Fakat ister tek seferlik isterseniz de sürekli giriş yapılacak olursa olsun bütün uygulamalar üyelik talep ediyorlar.

Üyelik işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olsanız bile daha sonra bu uygulamalar sürekli spam e-postaları atabilir. Bu durumda da güvenlik tehdidi veya bu tarz mailler almamak için kendi kişisel e postanızı kullanmak istemeyebilirsiniz. Peki, bu durumun bir çözümü var mıdır?

Temp Mail Nedir?

temp-mail
Temp Mail

Herhangi bir platformda tek seferlik bir işlem yapacaksanız ve üye olmanız gerekiyorsa temp mail yani geçici e-posta kullanabilirsiniz. Geçici mailkullanıcılara 10 dakikalık geçici bir e-posta adresi verir. Bu sayede hem kişisel verilerin güvenliğini sağlanır hem de istenmeyen e-postaların önüne geçilmiş olunur.

Geçici mail, tek seferlik bir e-postadır. Bu sistemde herkes farklı e-posta ve şifre kullanır. Kimse aynı e-postayı yeniden kullanamaz. Bunun için, kullanıcıların böyle bir e-posta oluşturmaları için herhangi bir üyelik kaydı yaptırması gerekmemektedir. Dijital pazarlama işi yapan birçok kişi bu tarz e-posta sistemlerini kullanmaktadır. Peki, temp mail ne için kullanılır?

1. İstenmeyen Mailleri Engellemek

Geçici bir mail adresi almanın ilk nedenlerinden biri istenmeyen e-postalardan kaçınmaktadır. Kişisel bilgilerinizi paylaşmak istemediğiniz platformların e-postalarından kaçınmak ve bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesini önlemek için Gmail temp mail kullanabilirsiniz. Bu sayede tek seferlik üyelik işlemleri ile hem kendi işinizi halletmiş olursunuz hem de istenmeyen reklamların önüne geçmiş olursunuz.

2. Kişisel Verilerinizi Saklı Tutmak

Geçici bir mail adresi kullanmanın başlıca nedenlerinden biri de kişisel verilerinizi kurumaktır. Özellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyorsanız, satıcıların adınızı ve kişisel bilgilerinize erişmesini istemeyebilirsiniz. Bunun içinde geçici mail adresi kullanabilirsiniz. Böylece anonim bir kimlik edinerek alışveriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3. Sizi Kimlerin Takip Ettiğini Belirlemek

Herhangi bir e-posta listesine kayıt olduğunuzda bilgilerinizin kimlere gideceğini bilemeyebilirsiniz. Bu durumda da geçici bir mail adresi kullandığınızda sizin belirlemiş olduğunuz bilgilerin kimlerin kullanacağına karar vermiş olursunuz.

temp-mail

4. Farklı İkinci Bir Hesap Oluşturmak

İnternet tabanlı uygulamalar için ikinci bir hesap oluşturabilirsiniz. Fakat iki mailinde gelen kutusu ile uğraşmak biraz yorucu olabilir. Bu nedenle de Outlook temp mail sayesinde ikinci hesabınız için farklı bir mail adresi oluşturabilirsiniz. Böylece ikinci mail adresi otomatik olarak bir süre sonra silinecektir.

5. Dosya Saklama Hizmetlerini Kullanmak

Birçok uygulama e-posta adreslerini üçüncü kişilere satabilir. Bu uygulamalardan bazıları da Google Drive, Apple iCloud ve OneDrive gibi çevrimiçi dosya saklama uygulamalarıdır. Bu sebepledir ki şahsi e-posta adresinizi saklı tutmak için temp mail gmail kullanabilirsiniz.

6. Çevrimiçi Platformlara Üye Olmak

İnternet ortamında sohbet veya tartışma platformlarında yorum yapıyorsanız Facebook temp mail adresiniz kullanıcılar tarafından görülebilir. Eğer bu bilginin görünmesini istemiyorsanız geçici bir e-posta kullanabilirsiniz. Böylece kullanıcılar bilgilerinize erişemeyecek ve kişisel verileriniz kötü niyetle kullanılamayacaktır.

7. Web Uygulamalarını Denemek için Temp Mail Kullanılır

İnternet uygulaması kodluyor olabilirsiniz. Bu durumda da kullanıcıların uygulamayı nasıl gördüklerine ilişkin bir test yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da temp mail oldukça faydalı bir tercih olacaktır. Geçici bir mail adresi ile uygulamayı test edebilme imkânı bulabileceksiniz.

temp-mail

Temp Mail Kullanmak Tehlikeli Mi?

Şahsi e-posta adresini saklı tutmak için tek kullanımlık bir e-posta adresine sahip olmak isteyebilirsiniz. Fakat geçici e-posta adresleri her zaman güvenli olmayabilir. Bu tarz hızlı mail adresleri genellikle oturum açabilmek için parola istemezler. Bu nedenle herkes bu e-posta adreslerine erişebilirler.

Geçici mail adresi kullanıyorsanız, bu adreslerden asla kişisel bilgilerinizin yer aldığı mailler göndermemeli ve almamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu şekilde hazırlanan e-posta adreslerinin güvenli değildir. Bazı adreslerin kullanım sürelerinin mail adreslerinin oluşturulmasının ardından kısa bir süre sonra kapanabileceği unutulmamalıdır.

Ancak verdiğiniz bilgilere dikkat edildiği sürece, Fake mail adresi kullanarak istenmeyen mailleri azaltmanıza ve kişisel verilerinizi gizli tutmanıza yardımcı olabilmektedir.

Temp Mail Nasıl Kullanılır?

temp-mail

Geçici mail adresinin nasıl kullanıldığına ilişkin kısaca bilgi vermek gerekirse;

  • İlk olarak Temp Mail adresine tıklayın.
  • Karşınıza geçici e-posta adresiniz çıkacaktır.
  • Ardından e-posta adresinizin yanında yer alan butondan oluşturulan geçici mail adresini kopyalayın.
  • Daha sonra üye olmayı istediğiniz internet sayfasına tıklayın.
  • İlgili bölümlere geçici e-posta adresinizi girin.
  • Tüm bu işlemlerin ardından doğrulama e-postası gelip gelmediğini kontrol edin.
  • Geçici mail sayfasını tekrar ziyaret edin.
  • Gelen kutusunda yer alan e-posta doğrulama mailini açın ve e-posta adresini doğrulayın.
  • Arzu ettiğiniz sitedeki üyelik işlemi tamamlanacaktır.

Geçici mail adresi oluşturmanızın ardından kolaylıkla istediğiniz web sitesini ya da sosyal medya platformunu ziyaret edebilirsiniz. Tek kullanımlık e-postalar sayesinde kendi bilgileriniz paylaşmadan bilgi istediğiniz sitelere üye olma şansı elde edebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki bu tarz mail adresleri kullanırken mutlaka kişisel verilerinizi paylaşmamanız gerekmektedir.

Temp mail adresleri ile önemli bilgi içeren kişisel verilerinizi paylaşmanız durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir kişisel verinizi bu mail adreslerinde kullanmamak gereklidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Temp Mail Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!