USD30,90
EURO33,46
JPY20,72
RUB0,334700
GBP39,10
EURO/USD1,08
BIST9.333,53
GR. ALTIN2.017,62
BTC52.708,85

Tembellikten Kurtulmak İçin 10 Adımda Net Sonuç!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (12)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tembellikten kurtulmak hem sosyal, hem iş,  hem de özel hayat için birçok olumlu sonuç doğurarak başarıya giden yolu açacaktır.

Bitmesi gereken ve yetişmesi gereken işler le sorumluluklar dururken hiçbir şey yapmama hissi maalesef ki insanı mahveder. Bu durum özel, iş ve sosyal hayafdertta sizi her zamana olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durum ile karşı karşıya kalmak ise kimsenin istemeyeceği bir durum olarak bilinir.

Uyuşukluk, tembellik hiçbir şey yapmama ve yataktan, koltuktan kalkmama hissi çok can sıkıcıdır. Aslında işlerinizin ve sorumluluklarınızın farkındasınızdır fakat kalkmak için üşeniyor ve uyuşulamıyorsunuzdur.

İşte bu durum tam bir tembellik göstergesidir. Tembellik yaparsanız hiçbir başarıyı kazanamaz hiçbir işten verim almazsınız. Tembellik yapmadan düzen oluştursanız ise özel, sosyal ve iş hayatınızda başarılar peşi sıra gelir.

Beyni Tembellikten Kurtarmak!

Beyni tembellikten kurtarmak istiyorsanız belli başlı düze ve tertip kurallarını hayatınıza muntazam bir şekilde taşımanız gerekecektir. Tembellikten kaçınmak ve kendinizi başarılı hayata girişe hazırlamak istiyorsanız paylaşımda bulunacağımız 10 adımı dikkate alın.

Uygulayacağınız tüm adımlardaki kurallar ile alışkanlığı ve devam ettirmeyi de hayatınızın merkezine yerleştirirseniz başarılı bir hayata kavuşmuş olacaksınız.

Tembellik kimi zaman evde yapabileceğiniz sıkıcı bir iş için oluşabilirken kimi için de sorumluluklarınız arasında yer alan bir iş için oluşum gösterebilir. Sıkılmış ve bunalmış bir hissiyat içerisinde olduğunuz için de tembelliğe sarılabilirsiniz.

Bu durum karşısında göstereceğiniz tembellik davranışı süre gelebilir ve devamlı bir şekilde süren davranış olarak yorumlanabilir. Bu durumun süre gelmemesi adına tembelliğe hiçbir şekilde başlangıç vermemeye çalışın.

Tembellikten Kurtulmak İçin Bitkiler ve Yapılması Gerekenler!

Tembellikten kurtulmak için ne yapmalı sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruya cevabımız sırasında sürekli kullanacağımız bir kelime hâkim olacaktır. Tembellik davranışı elbette istenilen bir davranış değildir.

Bu durumu yaşayan kişiler sürekli yakınma ve şikâyet etme davranışlarını gösterirler. Bu şekilde yakınmanın sebebi ise tembelliğin hayata karşı sağladığı olumsuzluklardır.

1- Tembelliği Oluşturan Sorunu Bulun ve Üzerine Yönelin!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (10)
Tembellikten Kurtulmak İçin 10 Adımda Net Sonuç!

Tembellik yaptığın an hemen bu davranışının farkında olmalısın. Farkında olduğun davranışının ardından hemen ayağa kalkıp bir çözüme doğru gitmenin yoluna koyul. Tembellik yaptığın an tembellik yaptığını anlamak ve tespit etmek çok önemlidir.

Tembellik davranışının tespiti dışında ne yaptığınızı sorgulamanız gerekecektir. Ayağa kalkıp ne yaptığınızı ve neler olduğunu sorgulamanız gerekir.

Tembellikten kurtulmak için dua tarzı çeşitli yollara başvurulunabilir. Fakat öncelikle dirayetli bir şekilde hayat düzeni kurmaya başlamalısınız. Tembellik davranışını neden yaptığını, bunaldığını, yorulduğunu veya motive eksikliği mi yaşadığını sorgulayın.

Çıkmaza girme nedeninizi kendi içinizde arayın ve bulun. Küçük bir çıkmaza sebep olan sebep çok da büyük değildir ama tembelliğe yol açıyordur.

Seni durduran ve hayatında yavaşlatan her ne sorunsa bu sorunu derhal tespit etmelisin. Sorunun ne olduğunu öğrenmenin ardından üzerine yönelmeli ve bir çözüm arayışına girmelisin.

2- Kendinize İnanın ve Büyük Bir Düzen ile İşe Koyulun!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (2)

Düzensiz bir hayatta, odada ve evde yaşamak motivasyon düşüklüğüne yol açacaktır. Öncelikle odanızı düzenleyerek işe koyulun.

Etrafınızda düzenli bir dizayn görmek ve kafa karışıklığın oluşturmayacak sadelik motive edicidir. Bu düzeni odanızın sonrasında ev ortamı içerisinde de oluşturmalısınız. En son olarak ise hayatınızda bir düzen oluşturmalısınız.

Tüm bu aşamalarda kendinize inanmanın önemi başarının paydasında büyük bir yere sahiptir. Oda ve ev içerisindeki düzen; renk dengesi ve uyumu ile de motive arttırıcı etki oluşturacaktır.

Alan içerisindeki ışığın yeteri ve doğru kullanılması yine ortamın görünümünü etkileyecek olan bir unsurdur. Odanızdaki çalışma masanız, iş yerinizdeki masanızın düzeni ve tertipli olması da yine motive arttırıcı etki oluşturur.

3- Tembellikten Kurtulmak İçin Egzersiz ve Spor Yapın!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (5)

Tembellikten kurtulmak için egzersiz ve spor alışkanlığı oluşturun. Düzenli ve planlı bir hayatta zinde kalmak da çok önemlidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak yalnız tembelliği değil birçok mental sorunu da giderir.

Fiziksel olarak sağlanan sağlık ardından peşi sıra mental sağılığa da etki edecektir. İstediğiniz bir spor dalına yönelebilir ve orada uzmanlaşabilirsiniz. Böylece spor hayatınızda da birçok başarı kazanma şansı yakalar ve motive edici bir unsur daha yaratmış olursunuz.

Veya düzenli egzersizler ile zinde kalarak her işinize daha iyi yetişebilir ve başarıya daha yakın yürüyebilirsiniz. Zinde kalmak düzenli uyku ve spor ile mümkündür.

Egzersiz alışkanlığını mesela ders çalışma olayını arada sırada 10 kez yapmak yerine her gün bir kez yapmak düzeni ve verimi sunar.

4- Kıyafet Düzeninizi Oluşturun ve Doğru Yerde Doğru Şeyleri Giyin!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (6)

Tembellikten kurtulmak adına imajınıza da büyük önem vermeniz gerekir. Kıyafetinizin doğru seçilmesi ve size yakışması özgüven arttırıcı etki sağlayacaktır. Tembelliğin nedenleri arasında yer alan huzursuzluk belki de özgüven eksikliği sebebi ile oluşuyor olabilir.

Özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusuna cevaben kılık kıyafetin doğru bir şekilde kullanılması diye ekleyebiliriz. Giyinme konusunda doğru yerde doğru bir şekilde giyinmek hem karşı tarafın sizi hakkında oluşan düşüncelerini değiştirir hem de sizi motivasyon eder.

Kıyafetlerinizi ütülemeye koyulmak tembellik sırasında yaptığınız doğru bir uygulama olacaktır. Kıyafetinizi ütülerken zamanınızı ütüye harcadığınızı ve asıl yapmanız gereken işleri boşladığınızı düşüneceksiniz. Bu işinizi hızlı bitirerek diğer işlerinize yönelmenizi sağlayacak ve sizi d eyerinizden kaldırmış olacak.

5- Kendinize Moral Vererek Başlayın ve Eksik Kaldığınız Noktada Destek Almayı Düşünün!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (7)

Tembellikten kurtulmak için motivasyona ihtiyaç duyacaksınız. Bu motivasyonu bir yaşam koçu tarafından alabilirsiniz fakat bu durumda kendi yaşam koçunuz kendiniz olmalıdır. Size en iyi yardımı yine siz edebilirsiniz.

Kendinize motive edici bir konuşma yapmalı ve yola dimdik ayakta başlamalısınız. Yapacağınız işi yapmak istediğinizi ve bu sebeple yaptığınızı kendinize gerekirse yüksek sesle söyleyin.

Motive ve tembellikten kurtulma konusunda eksik kalıyor ve yardıma ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu tarz bir his çerisinde olan insanlar başkalarından yardım istemenin yanlış olduğunu düşünürler.

Bu durumun yetersizliği ve olumsuzluğu temsil edeceğine inananlardansınız bu durumun yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de her insan gibi bazı noktalarda dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durum herkesin başına gelebilir ve bu tarz durumlarda çekinmeden destek almak gerekir.

6- Haftalık Hedefler Koyun ve Başarılarınız Karşısında Kendinizi Ödüllendirin!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (3)

Başarıya giden yolda hedef koyarak düzenli bir şekilde ilerlemek önem taşır. Tembellik sorunundan kurtulmak için de hedef koymak fayda sağlayacaktır. Hedefleri uzun vadeli tutmak yerine kısa vadeli tutmak gerekir.

Kısa vadeli; aylık, haftalık ve günlük hedefler koymak başarıya giden yolda daha hızlı ve seri ilerlemenizi sağlar. Özellikle haftalık belirlemiş olduğun hedefleri görebileceğiniz her yere asın.

7- Düzenli Bir Program Oluşturun ve Düzenden Sapmayın!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (9)

Tembellikten kurtulmak için oluşturduğunuz tüm düzenlerden şaşmamalısınız. Düzenli bir şekilde yaşamaya alışmak her açıdan size fayda ve yarar sağlayacaktır. Hedef listesi oluşturup bu konuda da düzenli bir şekilde ilerlemelisiniz.

Ulaştığınız ve başarı sağladığınız her hedef sonrasında yeni bir hedef yine başaracağınız sıradaki hedef olacaktır. Bu şekilde ilerlemek azim ve başarıyı peşi sıra getirir. Böylece ilginizi çeken bu rota ile tembellikten de kurtulmuş olursunuz.

8- Uyku Düzeni Oluşturun ve Düzene Uyun!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (11)

Tembellikten kurtulmak isteyenler için en çok sorun yaratan durum yataktadır. Sabahları yataktan kalkmak tembeller için tam bir korkulu rüyadır.

Sabahları yatağınızdan çıkmak ve uyanabilmek için alarm kurarsınız. Bu alarmı ertelemek tembel insanları en büyük özelliklerindendir. Uzmanlara göre araştırılan verilere bakılarak alarm erteleme doğru bir davranış değildir denilebilir.

Sabahları alarmınızın çaldığı duyduğunuz ilk anda ayağa kalkmalısınız. Ayağa kalkıp alarmınızı öyle kapatmalı ama ertelememelisiniz. Eğer alarmı ertelerseniz uykunuza bir süreliğine geri dönersiniz ve bu durum tekrarlar.

Bu sebeple telefonunuz yatağınızdan uzak bir yere koyabilir ve uykudan daha iyi ayılabilirsiniz. Uyku düzeninizi oluşturmak içinse de yatış ve kalkış saatlerini belirlemeli ve uyumlu davranmalısınız.

9- Yolunuzdan Sapmayın!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (8)

Tembellikten kurtulmak için yolunuzdan sakın sapmayın. İşlerinizin düzenini koruduğunuzda ve hedeflerinize ulaştığınızda kendinize sağlayacağınız ödüller sonrasında işlere geri dönmekte zorluk çekebilirsiniz.

Fakat bu durumun oluşmaması için diğer kazanmanız gereken başarıları aklınızda tutun. Yolunuzdan sapmayın ve düzeninizi asla kaybetmeyin. Vereceğiniz araları uzattıkça diğer geride kalan işlerinize tekrardan başlamak o kadar zor olacaktır.

10- Tüm Bu Uğraşlarınızdan Sakın Vazgeçmeyin ve Hayata Sarılın!

hederaguncel-tembellikten-kurtulmak- (4)

Tembellikten kurtulmak adına gerçekleştireceğiniz tüm maddeler ve ayrıntılara özen gösterin. Motivasyon kaynağı arıyorsanız bu kaynak şüphesiz ki en iyi sizsiniz.

Tüm işleriniz sekteye uğrayabilir bu durumda düşmeden ayakta kalarak işlerinizi toparlamanız gerekmektedir. Kendinize en iyi motivasyonu ve gücü yine ancak kendiniz verebilirsiniz.

Tembellikten kurtulmak için katlanılacak her şeyi sıraladık. Tüm maddelere uyum sağlarsanız bu alışkanlığınızı arkanızda bırakabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tembellikten Kurtulmak İçin 10 Adımda Net Sonuç!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!