USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Öğrencilere Ders Çalışma Kuramını Sevdirecek 6 Husus!

hederaguncel-ders-calisma-(8
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ders çalışma her öğrenci için gerekli olan bir kuramdır. İşte ders çalışırken sıkılmayacağınız ve aksine zevk alacağınız hususlar!

Hayat bize küçük yaşlardan beri sınava girerek sınanmayı dayatmıştır. Bu dayatma karşısında öğrencilerin derslerine çalışarak sınavlardan iyi bir puan alarak geçmesi beklenir. Bu beklenen durum öğrencinin ailesi ve velisi için de geçerlidir.

Öğrenci aileleri çocuklarının iyi birer gelecek sahibi olmasını canı gönülden isterler. Bu durum hem saygınlık kazanmak hem ülkeye faydalı olmak hem de iyi bir maaşa sahip olmak için geçerli bir istektir.

Öğrencilerin bu durumda karşılarına çıkacak sınavlara en iyi şekilde hazırlanarak başarılı olması gerekir. Hele ki bir Üniversite hayaliniz var ise sınavlarda başarı sağlamanız zorunludur. Yüksek maaşlı meslekler için de çalışmak çok önemlidir.

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlama| Evde Ders Çalışmak

Evde ders ve çalışmalar gerçekleştirmek için öncelikle bir programa ihtiyacınız vardır. Düzenli çalışma verim alabilmek için oldukça çok dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur. Verim alınan her iş başarıyla sonuçlanır ama verim alabilmek için de düzenli bir çalışma programı gereklidir.

Derslerinizin düzene girmesi için bir çalışma programı düzeneği kurmanız çok önemlidir. Evde çalışmak, okulda, kütüphanede çalışmak için düzeninizi oturtturmalısınız. Öncelikle ders programınızı başkası değil en iyi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden bulacağınız şablonlara veya kendiniz oluşturduğunuz tablolara ya da defterinize çizdiğiniz çizelgeye vakitlerinizi ayırın. Siz en iyi hangi gün hangi saat aralığında ders çalışacağınızı en iyi kediniz bilirsiniz. Bu sebeple önceliğiniz kendinizi tam olarak tanımaktan geçmelidir. Kendinizi tanıdıktan sonra en doğru programı hazırlayacaksınızdır.

Okula gidiyorsanız gittiğiniz günler ve saatler haricinde kendinize de vakit ayırabileceğiniz şekilde çalışma programınızı düzenleyin. Yalnız program içeriğinde ders konularına da yer vermeniz daha profesyonel ve daha eksiksiz bir şekilde ilerlemenizi sağlar.

Akılda Kalıcı Ders Çalışma Teknikleri

hederaguncel-ders-calisma- (6)

Akılda kalıcı çalışma teknikleri arasında kodlama yöntemi yer alır. Mesela Tarih dersindeki bazı dönemlere ait neden sonuçları, savaş tarihlerini, isimlerini veya kişileri kodlayabilirsiniz. Kodlama yaptığınız konular aklınızda kalacak ve özellikle sınav anında sizi yalnız bırakmayacaklardır.

Ders çalışma teknikleri arasında yer alan bir diğer detay ise görsel hafızayı kullanmaktır. Görsel hafıza, konu ile alakalı bir görseli gördüğünüzde hatırlama ve akılda kalma oranını yükseltecektir.

Bu orana ulaşmak belirli teknikler ile elbette mümkündür. Akılda kalıcı bir çalışma için notlarınızı kendinizin tutması ve konu anlatımlı çalışsanız bile kendi anladığınızı kendi diliniz ile ayrı bir deftere özet geçmeniz başarı sağlar.

1- Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışma!

hederaguncel-ders-calisma- (5)

Pomodoro tekniği birçoğunuzun bildiği veya tekniği bilip isminin yabancı geldiği bir terimdir. Pomodoro ile çalışmak çok zevkli ve eğlenceli bir hale gelebilir. Çalışırken eğlenceli ve ilgi çekici bir hal almak için bu tarz tekniklerden yararlanmanız oldukça iyi olacaktır.

Pomodoro tekniğinde 25 dakikalık bir çalışma veya test çözme sürecinin ardından verilen 5 dakikalık molalar ile gerçekleşir.  Bu saatler geleneksel hesaplamalar ile yapılmıştı fakat siz düzenli olması ve oranı koruması şartı ile rakam değişikliğinde bulunabilirsiniz.

Pomodoro tekniği YouTube üzerinden de gerçekleştirilebilecek ve eğlenceli hale gelebilecek bir tekniktir. YouTube üzerindeki Pomodoro çalışmalarında arkada fon müziği de eklenerek mola zamanlarında bant kaydı ile gerçekleşen küçük rahatlatıcı sohbetler bulunmaktadır.

2- Derse Müzik Yardımı İle Odaklanın!

hederaguncel-ders-calisma- (4)

Ders çalışma sayacı ile çalıştığınız süreleri tutmalısınız. Sınav esnasında belirli bir süre zarfı içerisinde soruları çözeceğiniz için çalışırken de bunu yapmaya özen gösterin. Ders çalışırken müzik dinlemek eğer odaklanmanızı bozmuyorsa ve aksine iyi geliyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Fakat test zamanında müzik dinlemek bu şekilde bir düzene sizi alıştırabilir. Bu durumda sınav zamanında sizin lehinize olmaz. O yüzden yalnızca çalışırken ve tekrar ederken müzik dinlemelisiniz.

Müzik dinlemek sizi ders için heyecanlandırır ve sizi diri tutar. Sıkılma oranınız daha az inerken derslerinize çalışacağınız ana gelmek için saat bile sayabilirsiniz. Ders çalışma müziği araştırabilir ve en uygun müziklerden kendinize liste oluşturabilirsiniz.

3- Ders Molalarında Kendinizi Ödüllendirin!

hederaguncel-ders-calisma- (2)

Ders çalışma sırasında mola vermeyi sakın ihmal etmeyin. Kendinizi belirli bir dakikada derslere çalışmaya belirli bir dakikada da mola vermeye göre ayarlayın. Bu düzeni kurduktan sonra ne kadar da fazla verim alabileceğinizi sonuçlar ile görebileceksiniz.

Ders molası vermek hem beyninizi hem de sizi dinlendirecektir. Yorulan bir zihin ile yeni bilgileri eklemek ve öğrenmek pek doğru değildir. Bu nedenle kendinize ayıracağınız diğer vakitlerin haricinde ders molaları verin.

Bu oluşturacağınız molalar esnasında birtakım ödüller hazırlayıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu olay genellikle çocuklarda çok kullanılır. Fakat kendini ödüllendirmek her işte her kısasta çok önemlidir.

Molalara ulaşmayı ödülleriniz için beklediğinizde daha azimli ve seri bir şekilde ders çalışmış olacaksınız. Ders molası ödülleri isterse bir atıştırmalık isterse de bir sevdiğiniz içecek olabilir. Bu tamamen hayal gücünüze ve isteklerinize kalmış bir durumdur.

4- Ders Çalışmak İçin Özenli Davranın ve Bol Bol Renkli Kırtasiye Ürünü Edinin!

hederaguncel-ders-calisma- (1)

Ders çalışma masası düzeni ve görünümü çalışma sırasında çok önemlidir. Tabi ki de bir kâğıt bir kaynak ve bir kalem derslerinize çalışmaya yeter. Fakat masanızı ve kırtasiye eşyalarınızı renklendirmek çok daha iştah açacaktır.

Çalışma isteğiniz artacak ve eğlenceli bir şekilde düzeninizi oluşturacaksınızdır. Renkli kalemler ile başlıklarınızı attıktan sonra defterde oluşan düzende hoşunuza gidecek ve defterinizi açmak sizin için bir zulüm değil zevk haline gelecektir. Renkli kâğıtlar ile kitap ve defterlerinizi kaplamak da hem bilgilerin önemli kısımlarını akılda kalıcı hale getirecek hem de görünümü renklendirecektir.

5- Mekân Değişikliğine Önem Verin ve Deneyin!

hederaguncel-ders-calisma- (3)

Derslerinize çalışacağınız mekân evinizdeki odanız veya farklı bir oda olabilir. Süregelen aynı mekân sizi yorabilir ve derslerden uzaklaştırabilir. Bu sebeple mevsime uyumlu farklı mekânlarda derslere çalışmak sizin de bunalmamanız için önlemdir.

Mesela kütüphane günleri belirleyebilir ve orada çalışmanın tadına varabilirsiniz. Kütüphanede sizinle beraber çalışan tanımadığınız insanları görmek sizi motive eder ve saatin dahi nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir duruma koyabilir.

Kütüphaneden yararlanacağınız kaynaklar eşliğinde geçecek keyifli, sakin ve verimli vakti kendinize mutlaka ayırın. Kütüphane haricinde özellikle yaz aylarında dışarıda herhangi bir yerde çalışabilirsiniz. Temiz hava ve yeşillik eşliğinde geçireceğiniz vakit size ödül niteliğinde olacaktır.

6- Ders Çalışma Ortamınızı Derli Toplu ve Sade Düzenleyin!

hederaguncel-ders-calisma- (7)
Öğrencilere Ders Çalışma Kuramını Sevdirecek 6 Husus!

Ders çalışma ortamınızı düzenli ve toplu tutmak da en önemli hususlardandır. Derslerinize çalışırken dağınık ve dikkat dağıtıcı heves kaçırtıcı bir ortam düşünün. Böyle bir ortamda verime ulaşmak pek de kolay olmaz öyle değil mi?

Bu sebeple düzen sizin her konuda başyapıtınız olmalıdır. Programda düzen, çalışmada düzen, mekânda düzen ve hatta masanızda düzen çok önemlidir. Verimin mihenk taşı; düzendir. Arada bir on adım atmaktansa her gün bir adım atmak düzenin habercisidir ve verimin ta kendisidir.

Ortamınızda özellikle dikkatinizi dağıtacak olan eşyaları kaldırın ve kendinize göre bir ortam hazırlayın. Tüm bu aşamaları kendinizin yapması da yine bu işi zevkli ve eğlenceli bir hale getirecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Öğrencilere Ders Çalışma Kuramını Sevdirecek 6 Husus!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!