USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

Yüksek Maaşlı Meslekler |En Fazla Maaş Veren Meslek!

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (7)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek maaşlı meslekler meslek seçimi sürecinde olanların merakla ilgilendiği bir konudur. İşte son dönemin en fazla maaş alan meslekleri!

Meslek seçimi aşamasında olan gençlerimiz meslek araştırmasını yapmak için geç kalmaktadır. Bu araştırmayı daha erken yapıp hedef belirlemek mesleğe ulaşmak için daha isabetli olacaktır. Yalnız meslek seçiminde olanlar ve üniversiteye hazırlananlar değil, ikinci bir meslek yapmak isteyenler ve girişimlerde bulunan kişiler de bu araştırmayı yapmaktadır.

Günümüzde meydana gelen ve tüm Dünyayı kapsayan ekonomik kriz, yüksek maaş veren meslekler için daha az problemli geçmektedir.

En Yüksek Maaşlı Meslekler Türkiye

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (5)

Meslek seçimi küçüklükten beri özellikle çocuklara sorulan bir konudur. Çocuklar her ne kadar küçükken hayalleri ile cevaplar verseler de belirli bir yaşa gelen kişiler meslek şartları oluşturmaktadır. Meslek seçerken önceliği isteğe bağlı vermekle beraber, her mesleğin maaş aralığı da seçimlerde büyük rol oynamaktadır.

Yüksek maaşlı meslekler 2022 senesinde genellikle bilgisayara, yazılıma ve internete bağlı olan meslekler de adından bahsettirmektedir. Yüksek bir maaş meslek seçiminde en önemli hususlardan birisidir. Türkiye’de üniversite mezunu şartı isteyen meslekler için 12 yıl süreli bir eğitimin ardından ön lisans veya lisans eğitimi almak gereklidir. Uzun bir okul sürecinin ardından atılacağınız mesleğinizde sizi de motive edecek unsur maaşınızdır.

En Yüksek Maaşlı Meslekler ve Maaşları!

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (6)

En yüksek maaşa sahip meslekleri sizler için 10 maddede sıraladık. Sıraladığımız mesleklerin hepsi kendine göre zor kısımlarını içermektedir. Yüksek gelire sahip bir meslek sahibi olmak sizin refah seviyenizi artıracaktır.

Refah seviyeniz arttığında ekonomik açıdan olumlu bir duruma sahip olursunuz. Meslek seçiminde maaş seviyelerine bakmadan önce kendinizin ne istediğini ve hangi işi severek yapabileceğinizi irdeleyin. Sevmediğiniz bir işten en yüksek maaşı alsanız bile ne işten verim ne de hayattan zevk alamazsınız. Bu sebeple doğru seçimler ile adım adım meslek seçmek oldukça çok önem taşımaktadır.

10- İstatistikçiler

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (8)

Yüksek maaşlı meslekler 2021 için de çoğu meslek aynı sıralamayı koruyordu. Fakat 2022 senesinde özellikle yazılım ve internet konusunda meslek dengeleri değişikliğe uğradı. İstatistikçi bir şirketin en önemli departmanında yer alır ve görevini yapar.

Bir şirketin istatistik bölümünde şirketin dönemsel faaliyetleri ve performansları hesaplanarak kontrol edilmektedir. Belirlenen ve hesaplanan analizleri inceleyen istatistikçi, şirketin sağlığı ve kar elde edebilmesi için oldukça önemli bir yer taşır.

İstatistikçi maaşı en az 5500 TL olarak hesaplanmaktadır. Bir istatistikçinin en fazla alabileceği ücret ise 25000 TL olarak hesaplanmıştır. Ama tabi her meslekte olduğu gibi farklı piyasa ve şirketlerde farklı maaşlar verilebilmektedir.

9- Biyomühendis ve Biyomedikal Mühendisleri

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (9)

Yüksek maaşlı meslekler 2022 senesi için bakıldığında bir biyomühendis gayet iyi bir maaş almaktadır. Biyomühendislik mesleği canlıların biyolojik hayatını incelemenin yanı sıra canlı yaşamını geliştirmek üzerine çalışmalar yaparak hedefler koyar.

Biyomedikal mühendislerinin görevi; tarım, gıda, çevre ve insan üzerine yoğunlaşır. Tıbbi cihazlar kullanan biyomedikal mühendisler hastalık tanı araçları ve tedavi sürecindeki gereçler ile model geliştirirler. Fizyolojik sisteminin modellemelerini geliştirerek gerekli incelemeleri yapan bu meslek grubu maaşı en az 5520 TL maaş alır. En fazla aldığı maaş ise 9060 olarak hesaplanmıştır.

8- Ekonomistler | Türkiye’de Dolarla Maaş Alan Meslekler

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (10)

Yüksek maaşlı meslekler arasında yer alan bir diğer meslek ise ekonomisttir. Ekonomi arz ve talep dengesinin oluşturduğu piyasa, yani görünmez el ile alakalı bir daldır. Ekonomi her ülkenin en büyük önem taşıyan alanı olduğu gibi dünya üzerinde de bu durum aynıdır.

Ekonomi tüm işleri etkileyeceğinden devlet ekonomi için iyi ekonomistler ile çalışmak zorundadır. Bir ekonomist, eğitimden tutun da sağlık, çevre ve kalkınma gibi birçok dal hakkında yönetimle ilgili tavsiyelerde ve incelemelerde bulunur.

Bir ekonomist en düşük 5.830 TL maaş alırken, en yüksek 12.600 TL maaş almaktadır. Tabi bu rakamlar yine farklı şirket ve farklı birimlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

7- Gıda Teknoloji Uzmanları

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (11)

Yüksek maaşlı meslekler arasında gıda teknoloji uzmanları da yer alır. Gıda, dünya üzerinde hayatta kalabilmek için tüketilmesi gereken bir unsurdur. Gıda tüketimi sırasında sağlığa da zarar vermeyecek ürünler ve katıkların kullanılması oldukça önemlidir. Gıda teknoloji uzmanları ise bu gıdaların soframıza gelene kadar ki takibini ve incelemelerini gerçekleştirirler.

Gıda üretimi sırasında gıdaların sağlığa uygun şekilde üretilmesini, üretiminden sonraki ambalajlama aşamasında yine sağlığa uygun bir yol izlenmesinde görev alırlar. Ambalajlanan paketlerin muhafaza edilebilmesi için depolanması gibi aşamalarda gıda teknoloji uzmanları görev alır.

Denetleyici pozisyonda yer alan uzmanlar, gıdaların kalite kontrolünü de bizzat laboratuvar ortamında gerçekleştirirler. Gıda teknoloji uzmanlarının aldığı en alçak maaş 5.500 TL’dir. En yüksek aldıkları maaş ise 15.000 TL olarak hesaplanmaktadır.

6-  Bilgisayar Mühendisleri | İyi Maaşlı Meslekler

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (12)

Yüksek maaşlı meslekler dendiğinde akla elbette ki bilgisayar mühendisliği de gelmektedir. Bilgisayara günümüzün en önemli cihazıdır. İnternet ise en önemli ve değerli platformlardan birisidir. Bilgisayar mühendisi, bilgisayar ekipmanları ve donanımlarının geliştirilmesi, tasarımı ve araştırılması aşamasında görev almaktadır.

Bilgisayar mühendisi ve iş olanakları oldukça geniş bir pencerede bulunur. Bilgisayar mühendisi; bilgisayar yazılımı ve donanım test aşamalarında görev almaktadır. Algoritma ve yazılım üzerinde de duran ve incelemeler ile araştırmalar yapan bilgisayar mühendisleri gayet dolgun ücretler almaktadırlar.

Bir bilgisayar mühendisi en düşük 5.520 TL maaş almaktadır. Bilgisayar Mühendisliği maaşları en yüksek 24.890 TL’yi de bulabilmektedir. Tabi bilgisayar mühendisliği görevinin nerede ve hangi konumda yapıldığı da fiyatlara etki edecektir.

5- Yatırımcılar / Yatırım Uzmanı

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (13)

Yüksek maaşlı meslekler arasında yatırımcılar ile yatırım uzmanları da yer almaktadır. Yatırım uzmanı bir yatırımcının nasıl ilerlemesi gerektiği hakkında bilgilendirme ve araştırmalar yapmaktadır. Belirli bir birikimi ve sermayesi olan birisi parasının satın alma gücünü zamanla yitirmemesi için doğru yatırımlar ve değerlendirmeler yapmak ister.

Bu aşamada da bir yatırım uzmanından bilgilendirme ve yönlendirme takviyesi alabilmektedir. Yatırım uzmanı doğru ara yönetimi için tavsiyeler vermektedir. Yatırım uzmanının en az alabileceği ücret 5.560 TL’dir. Bu ücret en fazla da 11.100 TL şeklinde hesaplanmıştır.

4- Uzman Doktorlar | Yüksek Maaşlı İşler

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (1)

Yüksek maaşlı meslekler dendiğinde akla ilk gelen meslek isimlerinden birisi de elbette ki doktorluktur. Doktorluk eskiden bu yana sükseni hiç kaybetmeden en çok olunmak isteyen ve hayali kurulan mesleklerden birisidir.

Gerek maaş ücretleri gerekse, sağladığı kutsal his ile doktorluk herkesin imrenerek baktığı bir meslektir. Hastaların tanı ve tedavisinde görev alan doktorlar kutsal bir meslek yapmaktadırlar. Hiç popülerliğini kaybetmeyen bu mesleğin ücretleri de oldukça iyidir.

Yapılan iş her ne kadar ağır ve zor olsa da insanlara fayda sağlamak dünyanın en güzel his ve duyguları arasındadır. Doktor olmak için öncelikle Tıp Fakültesini kazanmanız gerekecektir. Yüksek puanlar ile alım yapan Tıp Fakültesi 6 sene sürmektedir.

Tıpta uzmanlık sınavından da başarı ile geçildiğinde uzman doktor unvanı alınabilir. Uzman doktorlar Türkiye’de en az 13.155 TL’dir. En fazla alınabilecek uzman doktor maaşı ise; 15.288 TL’dir. Bunun yanı sıra Profesör Doktorların en yüksek alabildiği ücret 24.120 TL şeklinde hesaplanmıştır.

3- Avukatlar

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (2)

Yüksek maaşlı meslekler yüksek maaşlı işler dendiğinde akla doktorluktan sonra avukatlık mesleği gelmektedir. Bir avukat olma hayaliniz var ise öncelikle Hukuk Fakültesi’ne girmeniz gerekecektir. Hukuk Fakültesi mezunları avukat olmaya hak kazanırlar. Avukatlar adalet kavramında büyük önem taşıyan bir meslek sahibidirler.

Yargının önünde müvekkilinin hakkını savunan ve yasa önünde yol gösterici bir unvana sahip olan kişilere avukat unvanı verilir. Avukat maaşlarının en az hesaplanan ücreti; 8.580 TL’dir. Avukatların alabileceği en yüksek maaş ise; 10.008 TL kadar maaş almaktadır.

Tabi özel bir hukuk bürosunda çalıştığınız takdirde bu ücretler farklılık gösterecektir. Özellikle bazı Uluslararası Hukuk Büroları döviz üzerinden maaş ödemenizi gerçekleştirmektedirler.

2- Yazılım Mühendisleri | Dolgun Maaşlı Meslekler

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (3)

Yüksek maaşlı meslekler arasında elbette ki yazılım mühendisleri de yer almaktadır. Yazılım mühendisleri kurulacak ve geliştirilecek yazılımları kullanılacak kesimi tespit eder. Tespit edilen bu kesimin yazılım taleplerini ve ihtiyaçlarını öğrenerek doğru bir uygulama seçiminde bulunur.

Yazılım mühendisi araştırmalar sonucu yaptığı tespitler devamında; bir rota belirler. Çizmiş olduğu yazılım rotasında başarılı bir şekilde ilerlemek için ortaklıklar kurduğu programcı çalışanlar ile kod yazma ve geliştirme görevini üstlenir.

Yazılımı sonlandıran mühendisin almış olduğu maaşlar ise gayet iyi rakamlara ev sahipliği yapmaktadır. Bir yazılım mühendisinin almış olduğu en düşük maaş; 12.000 TL’dir. Alınacak en yüksek ücret ise; 25.000 TL şeklinde hesaplanmaktadır.

1- Pilotlar

hederaguncel-yuksek-maasli-meslekler- (4)

Pilotlar en yüksek maaşlı meslekler listesi arasında en baş sıralarda yer almaktadır. Pilot maaşı oldukça dolu bir ücretlendirmeye tabi tutulmuştur. İstenen eğitimi aldıktan sonra pilot olan kişiler uçak kullanmak ile görevlendirilirler.

Bir uçakta komuta pilotu ile ikinci pilot bulunur. Uçaklar; kargo, yolcu veya şahsi bir şekilde çalışma hayatı sürdürürler. Uçakta bulunan iki pilotun da birbirinden farklı işleri ve görevlendirmeleri bulunmaktadır.

Pilot bir kişinin alabileceği en düşük ücret; 26.000 TL’dir. En yüksek alabileceği maaş ise; 52.300 TL şeklinde hesaplanmıştır. Günümüzde çok büyük bir ücret olan bu rakamlar kesinlikle çoğu kişi için tatmin edicidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yüksek Maaşlı Meslekler |En Fazla Maaş Veren Meslek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!