USD31,06
EURO33,67
JPY0,207100
RUB0,333600
GBP39,36
EURO/USD1,08
BIST9.347,17
GR. ALTIN2.022,44
BTC50.990,63

Bilgisayar Mühendisliği ve İş Olanakları

bilgisayar-muhendisligi-nedir
Bilgisayar Mühendisliği ve İş Olanakları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilgisayar mühendisliği ve iş olanakları için belirli kalıplarla sıradan ifadeler kullanmak yeterli değildir. Nesnelerin interneti, yapay zeka, ağ alt yapıları, semantik site tasarımları gibi bir çok alanda çalışma imkanları bulan bilgisayar mühendisleri bunların yanında veri tabanları üzerine de çalışmaktadırlar. Bilgisayar mühendisi dediğimiz zaman sadece yazılımla uğraşan bireyler akla gelmeyip aynı zamanda donanım konusuna hakim ve server gibi alt yapı hizmeti sunan kişilerde bu meslek kapsamında değerlendirilmelidir.

Bilgisayar mühendisleri kendilerine belirledikleri uzmanlık alanlarına göre çalışmaktadırlar. Devlet dairlerinde kendilerine belirlenen alanlarda çalışan mühendisler özel sektörde ise kendilerini geliştirdikleri alanlarda hizmet vermektedirler. Mühendislerin ilgi alanları ve eğilimleri bu açıdan önemlidir. Çalışacağınız kurumlar için kendinizi uzmanlığınıza göre tanıtmalısınız.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisi denince akla bilgisayarın her şeyinden anlayan insanlar gelmektedir. Bu ifade insanlara doğru gelse de tam olarak bu yapılan işi karşılamamaktadır. Bilgisayar mühendisleri bilgisayarla ilgili donanım ve yazılım alanlarının geliştirilmesi başta olmak üzere birçok ar-ge çalışması yapan bireylerdir. Kısacası her mühendis kendine belirli birkaç uzmanlık alanı seçmelidir. Aynı zamanda üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümleri okunarak resmi olarak diploma alınıp mesleğe başlanabilir.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları ve Maaşları

Bir Bilgisayar Mühendisinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği yapacak kişiler 21. yüzyıl becerileri kapsamında değerlendirilen özellikleri taşımalıdır. Bu alanda çalışacak kişilerin iş birliğine uygun ve eleştirel düşünme becerisine hakim olmalıdır. Bununla birlikte medya okuryazarlığı alanına hakim bireyler olması önem arz etmektedir. Ayrıca yenileşme diye ifade edilen inovasyon yetinin olması beklenmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları

Bilgisayar mühendisliği alanında yerinizin iyi olması belirdiğiniz birkaç alanda uzmanlığınızın olması elzemdir. Bu durumun harici bir durum geliştiği taktirde kendilerine uygun çalışma ortamı bulamayıp akıllarındaki maaşları alamayabilirler. Bu kapsamda mühendislik alanında çalışacak kişilerin en azından;

1.Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojinin çığır açan yeni yüzüdür. Chatpot, akıllı asistan gibi insanların yönlendirilmesi gereken durumlarda artık bu teknoloji kullanılmaktadır. Bununla birlikte yapay zeka çoğu alanla entegreli şekilde çalışmaktadır. Bir veri işleme aşamasından ya da verilerin analizinde stabil programlardan ziyade çıkarımda bulunan uygulamaları sürece dahil etmeniz her zaman için işinizi kolaylaştıracaktır. Yapay zeka alanlarının tanımak ve ona plan yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Yapay zeka uygulama alanları;

  • Doğal dil işleme
  • Yapay sinir ağı
  • Bulanık mantık
  • Yenilenen sinir ağı
  • Sesli asistanlar

Bu alanlarda gerekli hazırlıkların yapılması ve yapılan işlerle entegre edilmesi sizi öne geçirecektir.

2. Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları ve Makine öğrenmesi

Her ne kadar yapay zeka içinde değerlendirilse de makine öğrenmesi ile birlikte derin öğrenme son zamanlarda revaçta olan konulardadır. Sürekli olarak dijital ortamda biriken gb’larca verinin doğru şekilde derlenmesi ve analiz edilmesi büyük kolaylıktır. Bu sayede makinelerin öğrenmesinden ve hızlı iş yapabilmesinden bahsedebiliriz.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları

3.Tasarım Alanı

Bilgisayar mühendislerinin dijital ortamda tasarladıkları ürünlerin tamamı diyebiliriz. Planlanan tasarımlar ister kolay olsun ister karmaşık olsun en azından talimatları anlayıp ona göre işlem yapabilen ve kendini geliştirebilen kişilerin çokça tercih edilme sebebi budur.

4.Robotik

Evlerimize kadar giren robotik ürünler talimatlar doğrultusunda işe yaparlar. Robotların işten tasarruf sağlayarak ne kadar iyi iş yaparsa yapsın sonuçta onu kodlamak ve üzerine düşen görevi yaptırmak için robotik bilimine ihtiyaç vardır. Robotlardan iyi bir şekilde verim almak ve isteklerinizi yerine getirebilmeleri için yazılıma gereken önemi vermelisiniz.

5.Veri Tabanı

Veri tabanı uzmanlığı ciddi maaşlarla yapılan işler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise ister şirketler olsun ister bankalar olsun her türlü bilgisini veri tabanlarında sakladığından bu işi yapan kişilere gerekli ücreti ödemek zorunda olmalarıdır. Bunun sebebi veri tabanlarında yaşanan güvenlik ve ekonomik sorunları giderebilmeleridir. Böylece veri tabanı alanında iş gören bir mühendis olabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisi maaşları bazı kriterlere göre farklılaşır. Özel sektörde 10 binlerden başlayan maaşlarda iş bulabilen mühendisler kamuda ise 12-13 bin ₺ bandında çalışmaktadır. Kamuda belirli kriterlerle maaş artması söz konusu iken özel sektörde ise işler tamamen farklıdır. Tecrübenize, bildiğiniz programlama dillerine ve yaptığınız işlere göre maaş belirleyebilir ve bunu alabilirsiniz.

Son olarak bilgisayar mühendisleri veri madenciliğinden yapay zekaya, server kurulumundan veri tabanı yönetmeye, web sitesi yönetiminden uygulama geliştirmeye ve pazarlamaya kadar geniş bir alanda çalışmakta ve insanlara hizmet sunmaktadır. Bu alanda kendini iyi geliştiren kişilerin bilgisayar alanında yapacaklarının sınırı sadece kendilerine koydukları sınırlardır. İstedikleri her alanda pratik yollarla imkansızı tanımayıp çoğu şeyi yapabilirler. Bu durum için artık donanım bahanesi de kalmamış olup Google colab gibi birçok firma ücretsiz bulut donanım hizmetinin olduğu unutulmamalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bilgisayar Mühendisliği ve İş Olanakları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!