USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.769,63

Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2023

yazılım mühendisi maaşları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazılım mühendisi maaşları ne kadar? sorusu yıllardır mesleğe yeni başlayacaklar için ilk sorular arasında yer almaktadır. Özellikle programların satılması yazılımların aylık ve yıllık kiralanması Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor 2023?, Yazılım mühendisleri Türkiye’de ne kadar kazanıyor? gibi sürekli sorulmasına neden olmuştur. Dünya genelinde büyük rakamlara yapılan yazılım satışları özellikle gençleri bu yazılım mühendisliğini tercih etmelerine neden olmaktadır. Günümüzde ise sürekli olarak yazılım işlerinin artan trendde devam etmesi bu konudaki soruları artırmaktadır.

Yazılım mühendisi maaşlarını iki kategoride inceleyebiliriz. Birincisi kendisi şirket kurup kendi bilgisi üzerinden yazılım hazırlayıp satanlar. İkincisi ise belirli bir yazılım şirketi içinde çalışıp mesaisi üzerinden fiyat alanlar. Burada hem kamuda hem de özel şirkette çalışan mühendislerden bahsedilecektir. Ayrıca yazılım mühendislerinin ortalama aylık ne kadar ücret aldığı, yaptıkları işler ve aldıkları sorumluluklarından bahsedeceğiz. Son olarak geleceğin mesleği ve sürekli artan dijital ürünlerin işlevsel hale gelmesi yazılım mühendislerine bağlıdır.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar

Yazılım mühendisleri adından da anlaşılacağı üzere elektronik cihazları donanımları harekete geçirecek kodlar yazan insanlardır. Böylece elektronik devrelerden oluşan cihazlar insanların hizmetine sunulmuş olur. Aksi takdirde elektronik cihazlar sadece süs olarak kalacaktır. Donanımları aktif kullanmak için yazımlara ihtiyaç vardır. Bunlar gerekli şekilde kodlandığında elektronik cihazlar istediğimiz hareketleri yaparlar.

Java, c#, c, python gibi yazılım programları ortak olarak birçok cihazda iş görmektedir. Son yıllarda sık sık kullandığımız bilgisayar ve mobil cihazlarda aynı şekilde kodlanmaktadır. Yazılım mühendisleri ise bu programları bilerek insanların istediğin şeyleri ve görevleri yerine getirirler. Bunun için yazılım mühendislerini insan ilişkilerini iyi olması ve görevleri ihtiyaç görecek şekilde yapmaları gerekir. Bununla birlikte yazılım mühendisleri müşteriler tarafından talep edilen görevleri iyi bir şekilde analiz ederek doğru algoritmalar yardımıyla yazılımları hazırlarlar.

Yazılım Mühendisi Maaşları

yazılım mühendisi maaş

Yazılım mühendisliği maaşları bahsetmiş olduğumuz gibi hem özelde hem de kamuda farklılık göstermektedir. 2023 yılı itibari ile bir yazılım mühendisinin maaşı ortalama 20.000 TL ila 25.000 TL arasında olabilir. Deneyimli bir yazılım mühendisi ise 50.000 TL ila 120.000 TL arasında maaş alabilir.

Yazılım Mühendisi Maaşları – Devlet

Yazılım mühendisleri istedikleri takdirde KPSS sınavından gerekli puanı alarak kamuda göreve alabilirler. Kamu personelleri tarifesine uygun olarak maaşlarını alıp hak ve sorumluluklara sahiptirler. Burada çalıştıkları kuruma göre yapılması istenen programlar olacaktır. Her kurumun kendi kültürüne ve ihtiyacına göre yazılım geliştirirler.

Burada alacakları maaş 2023 yılının Nisan ayına göre 21.000 ₺ civarındandır. Bununla birlikte kıdemli yazılım mühendisi olanlar ve derecelerine ve kademelerine göre 52.000 ₺ ye kadar maaş almaktadırlar.

Yazılım Mühendisi Maaşları Özel Sektör

Yazılım mühendisliğinin özel şirketlerde alacakları fiyatlar daha çok firmanın kültürüne göre değişmektedir. Mühendislere verilen görevlere göre fiyatların değişkenlik göstermesi söz konusu olsa da genel olarak yazılım mühendisi maaşı 15.000₺ den başlamaktadır. Özel sektörde yazılım mühendisi maaşı için üst sınır belirlemek çok kolay değildir. Onun için bir üst sınır fiyatı belemiyoruz ama 100.000₺ civarı diye bahsedebiliriz. Yazılım satışı, patent alma gibi durumlar alınan maaşı artırabilir.

Yurt Dışı Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım mühendisliği için yurt dışındaki firmaların maaşları da akıllarda soru olarak kalmaktadır. Özellikle Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları, MIT yazılım mühendisliği maaş, Netflix yazılım Mühendisi maaşı gibi sorular çokça olmaktadır. Bununla beraber özel şirketlerin ya da kurumların kendileri çalıştırdıkları yazılım mühendislerine verdikleri maaşlar her zaman için merak konusu olmuştur.

Yurt dışında maaş alma yıllık bazda planlanmakta ve buna göre ödemeler yapılmaktadır. Genel olarak 2023 yılında yıllık bazda maaşları şu şekilde ifade edebiliriz; 2 yıldan az tecrübesi olan yazılım mühendisleri yıllık 50.000 $ civarıdır. 2 ila 5 yıl arasında çalışan yazılım mühendisleri 65.000$ civarı ve 5 yıldan fazla tecrübesi olup işinde uzman olanlar ise 95.000 $ dan fazla maaş alarak çalışmaktadırlar.

Son olarak yazılım mühendisliği maaşları her ne kadar belirli kriterlere bağlı olsa da sizin yaptığınız iş ve işlemlere göre maaşınızı belirleyebilirsiniz. Yazılım mühendisliği bu açıdan esnek bir meslek olup kendi değerinizi kendinizin belirleyebileceğiniz bir sektördür.

2
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!