USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Güncellenmemiş Yazılımlar Sonradan Başınızı Ağrıtabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle bilgisayar kullanıcılarını yakından ilgilendiren bu yazımızda, programlar ve web sitelerinin alt yapı, çekirdek güncellemeleri ya da versiyon yükseltme işlemleri gerçekleşmediğinde ne gibi sorunlar yaşayacağına ufak ufak değinmek istiyoruz.

Güncellenmemiş İşletim Sistemleri

Özellikle bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarda kullandığımız işletim sistemlerinde, belirli aralıklarla yapımcıları tarafından ücretsiz güncelleme yayınlanır. Bu güncellemeler, genelde testlerle, kullanıcı feedback (geri dönüş) yorumları ve bazı tehlike arz eden durumlarda yayınlanır. Amacı, işletim sistemini en stabil ve güvenli şekilde kullanıcılar tarafından sorunsuz kullanımı sağlamaktır. İşletim sistemleri eğer güncellenmezse, özellikle dışarıdan gelecek virüs, saldırı, sızma tehditlerine karşı savunmasız hale gelirler. Örneğin, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz fidye virüsleri özellikle işletmelerin önemli işlerini yaptıkları bilgisayarlarına sıklıkla bulaşıyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri, işletim sistemlerinin son güvenlik güncellemelerinin yapılmaması.

Güncellenmemiş Paket Programlar

Paket programlar, genelde ticari amaçlarla kullanıma sunulduğu için finansal ve genel iş anlamında oldukça değerli ve dikkat edilmesi gereken önemli dijital varlıklardır. Örneğin; işletmelerin kullandığı muhasebe paket programları sık sık kullanıcı geri dönüşleri ve değişen mevzuatlar nedeniyle güncellenmektedir. Aynı zamanda güvenlik ve stabil çalışma açısından da bu güncellemeler tüm kullanıcılara ücretli / ücretsiz şekilde sunulur.

Bu tarz programları kullanırken, güncellemeleri atlar veya kapatırsanız muhtemelen kısa süre sonra tüm işletmenizi etkileyen sorunlar yaşayacağınız anlamına geliyor. Güncellenmemiş programlar, çalışma performansınızı etkileyeceği gibi maddi kayıplara yol açan ve oldukça güç şekilde halledilen büyük sorunlara da neden olabilir.

Güncellenmemiş Yazılımlar

Muhtemelen kullandığınız cihazlar bireysel kullanıcı için dahi olsa, fabrika ayarı olarak birkaç kurulu yazılım barındırır. En iyi örnek, Microsoft Office programları olabilir. Bu programların güncellenmemesi, zor bir ihtimal gibi görünse de bilgisayarınızda da sızıntı zafiyetlerine neden olabilir. Aynı şekilde, sonrasında kullanacağınız iş yazışmaları veya evrak düzenleme işlemlerinde de versiyon farklılıkları nedeniyle, hasar görmüş doküman veya farklı versiyon hatası gibi uyarılar almanıza da neden olabilir.

Güncellenmemiş Web Yazılımları

Bu konuda verebileceğimiz en iyi örnek, sizlerin de ilk aklına gelen olduğu gibi WordPress web yazılımıdır. WordPress, sürekli güncellenen sürekli gelişen ücretsiz ve en çok tercih edilen web tabancı yazılımdır. Bu nedenle, Dünya genelinde en çok hedefe oturan web siteleri de genellikle WordPress alt yapısına sahip oluyor. Sık sık çekirdek (Ana Sürüm Güncellemesi) ve eklenti, güvenlik, iyileştirme güncellemeleri yapılan bir yazılım olan WordPress, şayet güncel tutulmazsa çok fazla web hacking saldırısına maruz kalacaktır. Güncellenmemiş web yazılımları otomasyon sistemi ve mantığının artışıyla, tek bir sisteme bağlı diğer entegre sistemlerinde etkilenmesine neden olan basit ama çok etkili sorunlara neden olabiliyor.

Örnek ve ara başlıklardan da anlayacağımız üzere, dijital ortamda kullandığımız tüm cihazlar zaman içinde özellikle işletim sistemi ve yazılım tabanında sık sık güncellenmesi gereken türdendir.

Tüm sahip olduğumuz dijital varlıkları ve cihazları elimizden geldiğince güncel tutmaya özen gösterelim. Aksi halde, her zaman hesapta olmayan bir soruna davetiye çıkardığımızı unutmamalıyız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güncellenmemiş Yazılımlar Sonradan Başınızı Ağrıtabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!