USD32,86
EURO35,58
JPY0,203700
RUB0,372000
GBP42,25
EURO/USD1,08
BIST10.743,30
GR. ALTIN2.501,49
BTC57.367,85

Açık Lise Giriş İşlemi Nasıl Yapılır? 2023

acik-lise-giris
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açık lise giriş işlemi, MEB’in resmi web sitesinde yayınlanan tarihler içerisinde başvuru ile yapılmaktadır. Ancak öğrencilerin açık liseye girebilmesi için şartları taşıması gerekir.

Mesleki Eğitim Merkezleri ve Halk Eğitim kurumlarında açık lise giriş işlemi gerçekleştirilmektedir. Gerekli evrakları tamamlayan öğrenciler, ilan edilen aralıklarda istenilen belgeleri ilgili yerlere teslim etmelidir. Yeni kayıt için en yakın başvuru merkezine gidilmelidir. Sonrasında öğrenciler tarafından bazı adımların gerçekleştirilmesi gerekir.

4 Adımda Açık Lise Giriş İşlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi web sitesinde her yıl açık lise giriş tarihi açıklanmaktadır. Bu noktada AÖL yeni kayıt ne zaman 2023 merak edenler, web sitesi üzerinden gerekli bilgileri edinebilirler. Ayrıca  açık lise kayıtları ne zaman bitiyor sorusu hakkında da detaylara ulaşabilirler. Açık lise giriş E-devlet üzerinden de öğrenilebilir.

acik-lise-giris
Açık Lisa Giriş Adımları

Ortaokulu mezun olanlar, ortaöğretimi bitirmeden bırakanlar, yurt dışında okuyanlar, açık liseye kayıt olup öğrencilik durumu silik gözükenler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca açık öğretim lisesinden tasdikname alıp ayrılanlar ise başvuruya uygun olarak kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Peki, açık lise kayıt 2023 nasıl yapılır? Açıklayalım!

1 – Gerekli Evraklarının Toplanması: Açık Lise Giriş İçin Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerine Gidilmesi

Açık öğretim lisesine ilk defa başvuru yapacak olan kişilerin,  açık lise giriş kayıt işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekir. İlk kayıt aşamasında öncelikle gerekli evrakların toplanarak, irtibat bürosuna teslim edilmesi istenmektedir. Böylelikle açık lise giriş kaydı için ilk adım gerçekleştirilmiştir.

2 – Kaydın Onaylanması İçin Yeni Kayıt Ücretinin Bankaya Ödenmesi

Açık lise giriş işlemleri için öğrencilerin her yıl farklı olarak belirlenen kayıt bedelini bankaya ödemesi gerekir. Bu işlem için Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası’nın herhangi bir şubesi tercih edilmektedir.

Banka şubesine gidilerek T.C kimlik numarası belirtilmelidir. Sonrasında açık lise giriş bedeli, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü – MEB Döner Sermaye hesabına yatırılmalıdır. Ardından işlem dekontunun muhafaza edilmesi önemlidir.

3 – Yeni Kayıt İşlemleri İçin Tekrar İrtibat Bürosuna Gidilmesi

Açık lise kayıt yenileme işlemlerinde; gerekli belgelerin toplanıp banka şubesine para ödendikten sonra tekrardan irtibat bürosuna gidilmesi gerekir. Öğrencilerin bu aşamada bütün kimlik bilgileri ve ikametgah bilgileri, Açık Öğretim Lisesi bilgi sistemine kaydedilmektedir.

Sonrasında öğrencilere dair bilgilerin eksikliği kontrol edilir. Eğer bir eksiklik yoksa, ön kayıt durumundaki öğrenci, açık lise giriş için aktif öğrenci olarak güncellenir.

acik-lise-giris

Editör Önerisi: E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Rehberi


4 – Ders Seçimi Yapılması

En son işlem olarak, kayıt bürosunda verilen öğrenci numarası ve şifre ile sisteme girilmesi gerekir. Sistem üzerinden ders seçimi yapılmalıdır.

MEB Açık Lise Giriş İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

AÖL MEB giriş başvurularında, öğrenciler için bazı belgelerin toplanması zorunlu tutulur. Bu noktada açık öğretim liselerine kayıt olabilmek için öğrencilerden istenen belgeler, şu şekildedir;

E-okulda kaydı bulunan öğrencilerden;

 • Lise kaydının yapılmasına dair dilekçe
 • Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • T.C kimlik numarasını belirten bir belge
 • Sistem üzerinde yapılmış kaydı gösteren raporun imzalanması

E-okulda kaydı bulunmayan öğrencilerden;

 • Açık öğretim lisesi ile kayıt işlemlerinin yapılmasının istendiğine dair bir dilekçe
 • T.C kimlik numarasını belirten bir belge
 • Son 6 ay içinde bir adet çekilen biyometrik fotoğraf
 • İlköğretim ve ortaokul diplomasının aslı
acik-lise-giris

Ortaöğretimini yarım bırakan öğrencilerden;

 • Açık lise giriş işlemlerini yapılmasının istendiğine dair dilekçe
 • T.C. kimlik numarasını tam olarak gösteren bir belge
 • 6 ay içinde çekilen bir adet biyometrik fotoğraf
 • Tasdikname kayıt belgesinin aslı
 • Tüm sınıflara ait not döküm belgesinin aslı

Açık Lise Giriş Ekranı | T.C. Kimlik No İle Açık Lise Öğrenci Girişi

Açıköğretim giriş ekranı üzerinden, kayıt yenileme, ders seçimi işlemleri ve sınav sonuçları öğrenebilmektedir. Peki, açık lise öğrenci giriş nasıl yapılır? MEB Açık Öğretim Lisesi resmi web sitesinden, açık lise öğrenci girişi ekranına ulaşılmaktadır.

Bu alanda T.C kimlik numarası, kayıt bürosunda verilen öğrenci numarası ve güvenlik koduyla giriş yapılmalıdır. Ardından dönem sınavları ve ders bilgileri gibi detaylara erişim sağlayabilme mümkün olur. Ayrıca AÖL giriş E-devlet aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Açık Lise Giriş Şifremi Unuttum

Şifremi unuttum açık lise giriş yapamıyorum diyen kişiler için, 3 farklı yolla bu sorunu çözebilme mümkün olmaktadır. Açıklanması gerekirse;

 • Halk Eğitim Merkezlerine başvurma: Öğrenciler en yakın Halk Eğitim Merkezlerine giderek açık lise şifresini unuttuğunu belirtmelidir. Sonrasında şifre yenileme talebinde bulunup, yeni bir şifre edinilmelidir.
 • MEBİM danışma hattını (444 0 632) arama: MEBİM danışma hattı; öğrenciler için kayıt yenileme, yeni kayıt, sınav ve mezuniyet işlemleri, ücret iadeleri gibi konularda güncelleme hizmeti sunmaktadır. Bu noktada MEBİM danışma hattını arayarak, yeni bir açık lise şifresi alınmalıdır.
 • Açık Öğretim Lisesi Şifremi Unuttum Ekranı Üzerinden: Öğrenciler kurumun web sitesinden veya açık öğretim lisesi uygulamasından şifremi unuttum kısmına tıklayarak, yeni bir şifre edinebilirler. Tek yapılması gereken ekranda istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesidir.

Açık Lise Giriş Sınavı Ne Zaman 2023

Açık lise sınav giriş tarihi bakanlık tarafından açıklanmaktadır. Öğrenciler açık öğretim lisesi sınavlarına yılda 3 defa girmektedir. Ayrıca mezun olmak için bu sınavlardan yeterli krediyi sağlamaya çalışırlar.

1. yarıyılda açıköğretim sınav giriş tarihi, 9-20 Aralık tarihinde gerçekleşmiştir. Öğrenciler bu sınavlara çevrimiçi (online) şekilde girmişlerdir.

Peki, 2. Yarıyıl açık lise giriş ne zaman? Sınav takvimi bakanlık tarafından henüz açıklanmamıştır. Fakat kayıt yenileme işlemleri Nisan başına kadar uzatıldığı için, bu tarih öncesinde sınav yapılabilmesi mümkün olmayacaktır. Yani açık lise 2. yarıyıl sınavlarının Nisan ayından sonra yapılacağı beklenmektedir.

acik-lise-giris

Açık Lise Online Sınav Giriş Nasıl Yapılır?

Açık lise giriş işlemi yapan öğrencilerin, dönem sınavlarına online şekilde gireceği haberlerde duyurulmuştur. Bu noktada öğrenciler online olarak sınavlara giriş yapmak için, Açıköğretim Okulları Bilgi Sistemi üzerinden işlem yapmaları gerekir. Online açık lise giriş sınavı detayları ile şu şekildedir;

 • Öğrenciler sorumlu olduğu derslerin sınavlarına bakanlık tarafından belirtilen tarihlerde online olarak girecektir.
 • Ayrıca öğrenciler aynı eğitim yılı içerisindeki sınav türlerinden yalnızca birine katılım sağlayabilmektedirler.
 • AÖL online sınavları hem yurtiçi hem yurt dışında, Türkiye saati esas alınarak yapılacaktır. Yani Türkiye saati ile sınavlar başlayıp, belirtilen saatte son bulacaktır.
 • Sınava katılan öğrenciler T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaptığı takdirde sınav uygulamasına giriş yapabilecektir.
 • Giriş bilgilerini unutan öğrenciler, Halk Eğitim Merkezlerinden, MEBİM üzerinden ve şifremi unuttum seçeneğinden yeni şifrelerini öğrenebileceklerdir.
 • Öğrencilerin sınava giriş yapmadan önce, ÖDSGM tarafından hazırlanmış olan gizlilik taahhütnamesini onaylaması gerekir.
 • Sınav kuralları elektronik ortamda öğrencilere önceden belirtilmektedir. Ve öğrenciler bu kuralları kabul etmiş sayılmaktadır. Bu noktada sınav kurallarına uymayan öğrenciler bazı müeyyideler ile karşı karşıya kalacaktır.
 • Online sınavlar çoktan seçmeli olmaktadır. Her ders için 20 soru bulunmaktadır ve 25 dakika süre verilmiştir.
 • Öğrenciler cevap verdikleri sorulara daha sonra geri dönüş yapamazlar. Ayrıca bu sınavlarda zamanı gösteren bir sayaç da bulunmaktadır.
 •  Seçilen dersin sorularını görmek için sınava başla seçeneğine tıklanmalıdır. Ardından cevap verilen sorulardan sonra kaydet ve ilerle diyerek sınava devam edilmelidir. En son soruda ise sınavı bitir diyerek, sınav tamamlanmalıdır.

Açık Lise Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

İlk yarıyıl açık lise sınav sonuçları 6 Ocak 2023 tarihinde açıklanmıştır. Ancak 2. yarıyıl açık lise sınavları henüz gerçekleşmediği için, sınav sonuçlarını ne zaman açıklanacağına dair bir bilgi yer almamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Açık Lise Giriş İşlemi Nasıl Yapılır? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!