USD33,02
EURO35,94
JPY0,207700
RUB0,376700
GBP42,77
EURO/USD1,09
BIST11.033,76
GR. ALTIN2.552,27
BTC57.014,61

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Rehberi

e-okul-veli-bilgilendirme-sistemine-giris
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş özellikle veli ve öğrencilerin en çok kullandığı uygulamayı kapsar. Anaokulu, İlkokul, Ortaokul veya Lise öğrencilerinin eğitim sonuçlarının en net analizine ulaşılabildiği bir uygulamadır. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş veliler, öğretmenler veya öğrenciler için farklıdır. Yapılacak işlemler, edinilecek bilgiler de üç unsur için oldukça farklıdır.

E Okul Sistemi Nedir?

Veliler veya sorumlular tarafından E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş aşamasından önce bu uygulamanın ne olduğu ince detaylarına kadar bilinmelidir. E- Okul MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamadır. 2007 yılının Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında kullanıma açılmıştır.

E Okul, okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bu uygulama bir öğrencinin okula kaydından başlar. Mezuniyetine kadar geçen tüm süreyi içerir. E Okul, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenip, geliştirilmektedir. Devlet ve özel ilköğretim kurumları, ortaokullar, liseler, veya özel eğitim kurumları E Okul üzerinden işlem gerçekleştirmektedir.  

e-okul-veli-bilgilendirme-sistemine-giris
E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Neden Gereklidir?

Var olan E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş öğrenciler ve veliler için önemlidir. Öğrencilerin okul hayatının nasıl gittiğini gözlemlemek için bir numaralı uygulama E Okul’ dur. İlkokuldan başlayıp lise öğreniminin sonuna kadar, öğrencinin akademik başarıları hakkında bilgi edinilir.

Öğrencilere yönelik birçok eğitim faaliyetlerini, yönergeleri veya sonuçları sunmaktadır. Öğrenim hayatında ihtiyaç duyulan her seçenek bu uygulamayla tek çatı altında toplanmıştır. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş ile bu alanlara kolayca erişim sağlanmaktadır.

Veliler için ise çocuklarının sınav notları, devamsızlık bilgileri gibi öğretim durumları E Okul içerisinde sunulmaktadır. Daha ayrıntılı sonuçlara da ulaşabilen veliler E Okul üzerinden birçok yanıta kolayca erişebilmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Nelere Ulaşılabilir?

E Okul sistemine öğrencilere ve eğitimsel faaliyetlere yönelik birçok sonuç girilmektedir. Öğrenci kaydı, nakil işlemleri, sınav bilgileri, devamsızlık işlemleri başta olmak üzere daha birçok işleme ulaşılmaktadır.

Merkezi olarak yapılacak LGS, DPY- B gibi sınavların başvuru veya tercihleri, belge işlemleri, şube yazılı ortalamaları da E Okul çatısı altındadır. Daha detaylı şekilde E Okul üzerinden ulaşılabilecek bazı bilgiler:

E- Okul Karne

Karne, öğrencilerin yıl sonunda görmüş oldukları derslerden elde ettiği başarıların bulunduğu bir belgedir. Gelişen yazılımlar sayesinde karne notu veya karnelere de E Okul sistemi üzerinden dijital bir şekilde ulaşılmaktadır. Öğrenci karneleri, E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş ile erişilebilir materyallerdendir.

E- Okul Sınav Sonuçları

Öğrenciler ve veliler tarafından sıkça takip edilen bir diğer alan okul sınav notu sorgulamadır.  E Okul sayfasının en önemli özelliklerinden birisidir. Bu sayfada öğrenciler veya veliler sınav sonuçlarına kolayca ulaşabilmektedir. Öğretmenler sınav sonuçlarını sisteme girdikleri anda öğrenciler ve veliler süresiz şekilde E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi girişiyle sınav sonuçlarına erişim sağlamaktadır.

e-okul-veli-bilgilendirme-sistemine-giris

Ders Programı

E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş yapıldığı zaman açılan sayfada özellikle kolayca ders programı da görüntülenmektedir. Öğrencilerin haftalık ders programı ya da dönemlik ders programları istenildiği zaman öğrenilmektedir. Ders programına veliler ve öğrenciler sınırsız şekilde ulaşabilmektedir.

Davranış Notları

Kanaat notu veya davranış notu olarak bilinen notlar, ders yılının her döneminde öğrencilerin davranışlarına göre verilen nottur. Bu notlar öğretmen tarafından verilir ve başlıca ortalama üzerine etkisi olan notlardır.

Devamsızlık Bilgileri

Okula kayıtlı olup ancak okula gitmeyen, özürlü veya özürsüz devamsızlık yapan öğrencilerin sistemde takip edildiği sayfadır. Bu sayfada öğrencinin yaptığı devamsızlıkların günleri, devamsızlık sayısı veya geç kalma durumları da gösterilmektedir.

Sınav Tarihleri

Öğrencilerin ya da velilerin yazılı, sözlü sınavların ne zaman gerçekleştirileceğini sorgulama sayfasıdır. Bu sayfaya erişimle hangi dersin sınavının ne zaman, nasıl ve saat kaçta yapılacağına ulaşılabilmektedir.


Editör Önerisi: Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Kurtarıcı Taktikler!


E Okula Giriş Nasıl Yapılır?

Aslında E Okul üzerinden ulaşılabilen bilgiler bu denli çoksa, E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş de elzemdir. E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş ile veliler birçok alanda bilgi sahibi olmaktadır. Öğrenci devamsızlıkları, ders programları, duyurular, merkezi sınavlara ilişkin bilgiler başta gelmektedir.

e-okul-veli-bilgilendirme-sistemine-giris

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş, T.C. kimlik numarası ve okul numarası ile yapılmaktadır. Bu bilgiler girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuyla karşılaşılmaktadır. Güvenlik sorularına verilen doğru yanıtların ardından siteye ulaşılmaktadır.

E- Okul Öğrenci Girişi

E Okul öğrenci girişi nasıl yapılır cevabı da E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş ile aynıdır. Aynı sayfadan giriş yapılmaktadır. Öğrenci girişinde de T.C. kimlik numarası ve özellikle öğrenci numarası gerekmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra güvenlik sorularına verilen yanıtlardan sonra öğrenci girişi gerçekleşmektedir.

meb.gov.tr öğrenci girişi aratmasıyla da E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş sayfası bulunmaktadır. Aynı amaca hizmet eden bu iki arama sayesinde öğrenciler kolayca bilgilerine ulaşma imkanı bulmaktadır.

E- Okul Öğretmen Girişi

Öğretmenler E Okul üzerinden sınav notlarını, performans notlarını veya farklı not işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu sistemde öğretmenler, öğrencilerle velilerin aksine farklı bir panelden giriş yapmaktadır.

Öğrenciler ve veliler E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş ekranını kullanmaktadır. Öğretmenler ise E Okul Yönetimi Bilgi Sistemi girişini kullanmaktadır. Bu alanda sadece öğretmenler işlem yapabilmektedir. Öğretmen girişinde kullanıcı ve aynı zamanda şifre gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptıktan sonra güvenlik sorularına burada da karşılaşılmaktadır.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş E- Devlet Yoluyla Nasıl Yapılır?

İnternetten E- Devlet girişiyle E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş yapılamaz. Özellikle E- Devlet girişini ancak öğretmenler yapabilmektedir. E Okul Yönetimi Bilgi Sistemi giriş ekranında sadece öğretmenlerin E- Devlet girişi yapabileceği uyarısı özellikle yer almaktadır. E- Devlet girişi alanına basıldıktan sonra E- Devlet bilgileri vasıtasıyla sisteme giriş yapılmaktadır.

8383 Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

8383 Veli Bilgilendirme Sistemi, MEB tarafından hayata geçirilmiştir. E Okul üzerinde bulunan öğrenci bilgilerinin SMS yoluyla iletilmesine yaramaktadır. Bu sistemle veliler öğrencilerin E Okul gelişmelerini yakından takip edebilmektedir.

8383 Veli Bilgilendirme Sistemi Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?

e-okul-veli-bilgilendirme-sistemine-giris

SMS yoluyla bilgi almada kayıt için öğrenci T.C. kimlik numarası 8383’ mesaj olarak gönderilmelidir. Bu işlemde belirli bir miktar ücret kesilmektedir. Servis üyeliği ile yapılacak bilgilendirmeler tüm GSM operatörlerinde aylık 4,5 TL ücrete tabii tutulmaktadır. Bu ücrete vergiler de özellikle dahildir. Bu miktar karşılığında bilgiler cep telefonuna gelecektir.

Bilgilendirmeler aylık 30 SMS’ e kadar gönderilmektedir. Servise üye olmuş olan veya olmayan tüm kullanıcılar, yapacakları her sorgulamada 1 TL ücretlendirilmektedir. Bu ücrete de tüm vergiler dahildir.

8383 Sorgulama Komutları Nedir?

Mesaj yoluyla ulaşılma istenen bilgiler de belirli komutlarla cep telefonuna gelmektedir. Bu komutların hepsi  8383’ e mesaj olarak atılmaktadır. Ulaşılma istenen bilgilerde E Okul Bilgilendirme Sistemine giriş yerine SMS ile bilgi almada komutlar şöyledir:

  • Devamsızlık durumu sorgulama komutu= DEVAM boşluk T.C. Kimlik Numarası şeklindedir.
  • Sınav tarihleri sorgulama komutu= SINAVTARIH boşluk T.C. Kimlik Numarası şeklindedir.
  • Sınav sonuçları sorgulama komutu= SINAVNOT boşluk T.C. Kimlik Numarası şeklinde yapılmalıdır.
  • Proje ödevi ve teslim bilgileri sorgulama komutu= PROJE boşluk T.C. Kimlik Numarasıdır.
  • Karne notu sorgulama komutu= KARNE boşluk T.C. Kimlik Numarası ile yapılmalıdır.
  • Diploma notu sorgulama komutuysa= DIPLOMA boşluk T.C. Kimlik Numarasıyla yapılmalıdır.

8383 İptali Nasıl Olur?

Artık bu uygulama kullanılmıyorsa SMS üyeliğini iptal ettirmek gerekir. İptal işlemi 8383’e IPTAL yazılıp yollanarak yapılmaktadır. Bu gönderim ile SMS üyeliği kısa sürede iptal edilmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!