USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Kurtarıcı Taktikler!

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusu özellikle sınav haftaları sıklıkla araştırılır. Merak etmeyin tavsiyelerimiz yanınızda! 

Aslında her gün bir adım gitmek arada bir 10 adım gitmekten daha iyi, verimli ve sağlıklıdır. Fakat her öğrencinin başına gelenlerin arasında çalışmayı son haftaya bırakmak yer alır. 

Kimi zamanlar vaktin nasıl geçtiği anlaşılmaz ve hızlı bir şekilde zaman akar. İşte bu durum karşısında ise bir bakılır sınav haftası çıka gelmiş.  

Sınav haftası heyecanı ile kalma korkusu içerisinde kalan birçok genç bulunmaktadır. Üzülünmemelidir ki vakit almasın.  

Kalan vakit hesaplanarak acilen rotayı çizmek gerekir. Sınav haftalarında en çok ihtiyaç duyulan unsur şüphesiz zamandır.  Sınava 1 hafta kala çalışmak, 1 günde 2 sınava nasıl çalışılır ve 1 günde 3 sınava nasıl çalışılır tarzı sorular sorulmaktadır.

Zaman kavramındaki kıtlık sıkıntısı sınav haftalarında oldukça moral bozar. Fakat 10 tavsiye ve adım ile en güzelinden ve kolayından bir rota çizin ve başarın! 

Sınavın Son Haftasına Nasıl Çalışılır? Sınava Nasıl Çalışılır Maddeler Halinde!

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusu ne yazık ki özellikle öğretmenlerin canını sıkan bir sorudur. Fakat herkesin bu dönemlerden geçmiş olduğunu düşündüğümüzde gösterilmesi gereken tolerans artmaktadır. 

Sınava kalan son zamanlarda sıkışan ve ne yapacağını bilmeyen öğrencilerden misin? İnan harekete geçmek için çok az zamanın kaldı. 

Bu yüzden o az kalan vaktini de üzülerek ve strese girerek geçirmemen senin için daha iyi olacaktır. 

Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır Sorusuna 10 Adımda Cevap! 

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusuna 10 adımda cevap verdik. 10 tavsiyemizi uyguladığınızda daha kolay bir sınav haftası geçirmiş olacaksınız.  

Eğer derslerinize düzenli katılım sağladıysanız ve ders notlarınızı tuttuysanız daha kolay ve sancısız bir sınav haftası geçirirsiniz.  

1- Çalışacağın Yeri Önceden Belirle ve Hazırla! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (9)
Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Kurtarıcı Taktikler!

Çalışmaya öncelikle yerini ve mekanını ayarlamaktan başlamalısın. Sınav haftasında en güzel çalışma alanlarından birisi olan yer, kütüphanedir.  

Özellikle kampüsünüzün veya okulunuzun kütüphanesi sınav haftalarına özel çalışma saatlerini genişletmektedir. Genişletilen çalışma saatlerinde çalışmaları gerçekleştirmek daha kolay ve mümkün olacaktır.  

İsterseniz kütüphanede derslerinizin bir kısmını veya tamamını çalışabilirsiniz. Eğer kendinize özel olan alan odanız veya çalışma odanızda derslerinize çalışacaksanız, odanızda herhangi bir rahatsız edici unsuru ortadan kaldırmalısınız. 

Dikkatinizi dağıtmanıza neden olabilecek herhangi bir unsuru ortalıktan kaldırmanız gerekir. Çalışacağınız yerin sakin, sade ve huzurlu olması gerekir. 

2- Çalışmanın Son Dakikalarını Kesinlikle Verimsiz Geçirme! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (8)

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusunun bir diğer cevabı ise son dakikalarda kesinlikle pineklememeniz gerektiğidir. Çalışmanın her dakikası aynı olmaz.  

Ne yazık ki ilk 10 dakika kadar son 10 dakika da verimli geçmeyebilir. Bu durum can sıkıntınız veya bıkkınlığınız ile alakalı olabilir.  

Dersteyken ders sonrasında ne yapacağınızı düşünüyorsanız zaten verimli bir çalışma geçiremezsiniz. Bu sebeple kafanızı toplamalı ve tüm dikkatinizi o an bulunduğunuz çalışma ortamındaki çalışmalarınıza vermelisiniz. 

3- Not Çıkararak Çalışırsan Elinde Küçük Ezberlik Özetlerin Olur! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (7)

Not çıkarmak çoğu öğrencinin en iyi olarak yorumladığı çalışma şekillerinden birisidir. Not çıkararak elinizde bir numune bulundurarak çalışmak özellikle son haftanın en mühim kurallarındandır. 

Notları kitaplardan, defterlerden veya internet kaynaklarından yararlanarak çıkarabilirsiniz. Fakat her dersten kendi notunuzun olması da önem taşır. Yani olabildiğince derslere katılarak anlık not almanız oldukça önem taşıyan bir unsurdur. 

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorunuza bir taktik vermek istiyoruz. Çıkaracağınız sınav notlarında ders notlarınızdaki anahtar kelimeler ile özet çıkarmalısınız.  

Sınav notlarınız ders notlarınız ile aynı uzunlukta olmamalı. Bu sefer kendi diliniz ile kendi anlayacağınız tarzda daha kısa ve anlaşılır, hemen kavrayıcı notlar çıkarılmalıdır.  

Anahtar kelimeler belirlendiğinde ve notlar kısaltıldığında ortaya daha net ve anlaşılır cümleler çıkacaktır. 

4- Çıkaracağın Notların İçerisinde Verilen Ödev ve Projeleri de Ekle! 

Sınav notu son hafta veya genel olarak sınava çalışmanın en iyi çalışma yoludur diyebiliriz. Sınav notlarını yalnızca sınav haftasında başvurmanız da gerekmez.  

Her gün dersten sonra düzenli tekrar ederseniz ve sınav notlarını her ders sonrası ilmek ilmek, adım adım ilerletirseniz sınav haftası elinizde numuneleriniz hazır olacaktır.  

Böylece hem çok yorulmaz, hem de strese girmezsiniz. Geriye tek kalan sınav haftası notların üzerinden geçmek, eğer yapılacaksa da ezber yapmaktır. 

Son hafta sınav nasıl çalışılır dendiğinde dönem içerisinde ders ile ilgili verilen ödev ve projelerden de kısa kesitlerin notlarınız arasında olması önem taşır.  

Ödevler ve projeler sizin kazanımlarınızı arttırmak adına başlanan projelerdir. Ve çoğu zaman da sınavla alakalı olacaktır. 

5- Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır? Ezber Dersine Bilgi Kartı ile Hazırlan! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (6)

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusu için beşinci tavsiyemize geldik. Ezber gerektiren derslerin sınavları hele son zamanlardaysanız daha bir strese sokabilir.  

Fakat kalan vaktinizi değerlendireceğinizi göz ardı etmeyin. Eğer vaktiniz gerçekten az ise hızlı bir özet çıkarmanız gereklidir demektir. 

Özetinizi olabildiğince kısa ve en önemli kesitleri alarak çıkarırsanız hızınızı arttırırsınız. Elinizde hazır olan notları ise ezber dersinde, erken bitirmelisiniz ki ezbere de vakit kalmalı.  

Ezber sırasında okumak ve tekrarlamak sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Küçük ezber kartları ise işi hem eğlenceli hale getirecek hem de daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.  

Özellikle yabancı dil sınavlarında bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Akıda kalıcılık konusunda başvurulan en bilindik ve en akılda kalıcı yöntemlerden birisidir.  

6-Sınav Öncesinde Küçük Bir Ünite Testi veya Deneme Yap! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (4)

Son hafta sınav nasıl çalışılır diye soranlarınız için en önemli kuralın hızlı, etkili ve özet şeklinde notlar çıkarmak olduğunu dile getirdik.  

Eğer notluk kadar bile zamanınız yoksa ders notlarınız veya kitap üzerinden önemli yerlerin altını çizerek ve okuyarak çalışın. Fakat tekrardan kendi cümleleriniz ile yazdığınız cümleler kadar kalıcılık beklemeyin.  

Çalışmanız ister yazma ister okuma temalı olsun kalan son dakikalarda, saatlerde veya günlerde kendinizi de denemeniz gerekir. Deneme sırasında eksik olduğunuz yerlere geri dönerek kapsamlı çalışacak vaktiniz olmayabilir.  

Fakat çözmüş olduğunuz test sorularının cevaplarını dahi öğrenseniz ve sınavda çıkma ihtimalini düşünseniz faydası dokunacaktır. En azından ne gibi soru kalıplarının sorulduğunu görerek kendinizi küçük bir denemeye sokmuş olursunuz. 

7- Her Saat Başı 10 Dakika Ara Ver! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (3)

Çalışma sırasında doğru mola vermek çok önemlidir. Verim kazanılması ve son dakikaların dahi değerlendirilerek geçirilmesi adına doğru yerlerde doğru süreler ile mola vermelisiniz. Bu durum herkese göre değişiklik göstermektedir. 

Ne kadar çalışınca dersten kopuyorsunuz? Ne kadar süre dinlenmek size yeterli gelecek? Bu iki sorunun cevabını verdiğinizde kendi mola skalanızı çıkarmanız kolaylaşacaktır. 

Genellikle saat başında mola verenler son hafta sınav nasıl çalışılır sorusunu soranlar için daha çok mecburidir. Artık vakit yoktur ve bir şekilde çalışılması gerekiyordur.  

Zaman kıtlığının dışında bir saatte mola veren kişiler ya dikkatini çok iyi topluyordur ya da çalışma konusunda deneyimli ve idmanlıdır. 

Her saatten sonra 10 ila 15 dakika mola vererek hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Fakat eğer çok dikkatini dağılıyorsa bu zamanı yarım saatte 10 ila 15 dakika arasına da indirmeniz doğrudur. 

8-Sınav Haftanda Daha Çok Sağlıklı Atıştırmalıklara Yer Ver! 

Sınav haftanızda tükettiğiniz besinlere, içeceklere de dikkat etmelisiniz. Her şey çalışmada değil, vücuda giren besinlerin sizdeki etkilerinde de bitmektedir.  

Sağlıklı beslenmek elbette ki her an ve her zaman yapılması gereken bir davranıştır. Fakat herkes sağlıklı öğünleri ve alışkanlıkları aksatabilir.  

Bu sebeple sınav haftalarında bu konuya daha çok dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Sınav çalışırken atıştırmalıklara ihtiyaç duyacaksınız. 

Bu atıştırmalıkları abur cuburlardan değil de evde yapılan sağlıklı besinlerden oluşturmalı ve tüketmelisiniz. Böylece daha sağlıklı bir alıştırma düzenleyerek normal hayatta da devamını getirebilirsiniz.  

9-Ders Çalışmak Canın İstemiyorsa Müzik Dinleyerek Dikkatini Toplayabilirsin! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (5)

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusu ile cebelleşen öğrencilerin canı sıkılmış ve hiçbir şey yapmak istemiyor olabilirler. Bu durum her öğrencinin belli zamanlarda yaşayabileceği türden bir olaydır. 

Yapmanız gereken tek şey ders çalışma eylemine dikkatinizi toplamaktır. Eğer canınız sıkılıyor ve dakika sayıyorsanız müzik dinleyerek çalışabilir, test çözebilirsiniz.  

Çoğu insan özellikle sayısal derslerde formüller ve işlemler ile mücadele ederken müziği kullanırlar. Müzik eşiğinde çalışmak hem çok eğlencelidir hem de sakin konsantre müzikler sayesinde dikkat toplayıcıdır.  Can sıkıntısı nasıl giderilir sorusuna müzik ile ders çalışmayı birleştirerek cevap verilebilir.

Bu sebepler neticesinde sizler de sakin ve dinlendirici müzikler eşliğinde derslerinize çalışarak sınava sıkı bir şekilde çalışabilirsiniz. Ama tabi, müzik listenizde gezintiye dalmayı düşünmeyin sakın! 

10- Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışabilirsiniz! 

hederaguncel-son-hafta-sinav-nasil-calisilir (2)

Son hafta sınav nasıl çalışılır sorusunun son tavsiyesine sıra geldi. Ders çalışma teknikleri genellikle mola verme ile çalışma arasındaki bağ için yardım eder.  

Pomodoro tekniği birçok internet sitesinde müzikler eşliğinde düzenlenen bir kavramdır. Belirli saatler niteliğinde çalışılarak belirli dakikalarda mola verilmesi ile pomodoro tekniğini uygulayabiliyorsunuz.  

Saat dilimleri ise; 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklindedir. Bu şekilde 4 adet pomodoro tamamladığınız zaman 25 dakika sürecek büyük bir mola vermeye hak kazanıyorsunuz.  

Bu teknik oldukça yarar sağlayan bir tekniktir. Toplamda bir pomodoro 30 dakika sürmektedir. 4 pomodoro ise büyük mola için bir ön ayak olmaktadır.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Son Hafta Sınav Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Kurtarıcı Taktikler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!