USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.924,82

Tarsus Kazıları Neden Yapıldı? Kazılardan Hangi Bilgilere Ulaşıldı?

tarsus-kazilari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Tarsus kazıları, bir dönem çok ses getirmiş günümüzde de hala merak edilen bir konu halindedir. Öyle ki o dönemde devlet tarafından verilen önem ve alınan tedbirlerden dolayı çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Günümüzde hala birçok Youtuber tarafından bölgeye gidilerek videolara çekilmektedir.

Arkeolojik kazılar çoğu zaman eski döneme ait taşınabilir ya da taşınamaz tarihi eserleri bulmak adına yapılmaktadır. Belirli bir süre devam eden bu kazılar alanın büyüklüğüne göre farklı zaman aralıklarında sürmektedir. Ancak kimi kazıların çok fazla ses getirdiği hatta ses getirmekle kalmayarak farklı iddialara karıştığı görülmektedir. Tarsus kazıları da bunlardan birisidir, peki neden yapıldı bu kazılar ve hangi bilgiler elde edildi?

Gizemli Tarsus Kazısı Nerede Yapılıyor?

tarsus-kazilari
Tarsus Kazıları

Bahsi geçen Tarsus, Mersin’in bilinen bir ilçesidir ve çalışmalar da bu ilçede gerçekleşmiştir. Tarsus 82 Evler Mahallesi kapsamında dört evin bulunduğu bir yerde olay yaşanmıştır. O dönem (2016 yılında) MİT ve Özel Hareket koruması altında dört evin altında yapılan bir kazı çalışması meydana gelmiştir. 3 Kasım 2017 yılında yapılan kazılar durdurularak açılan çukurların üstü kapatılmıştır.

İddialara göre ani bir şekilde kapatılan bu çukur ve o bölgede yaşayanların aktardıkları bu durumu basit bir arkeoloji kazısı olmaktan çıkarıyor. Çünkü yaşanan birkaç olay beraberinde merak dolu soruları da getirmektedir. Sosyal medya hesaplarında kırmızı ev ile simgelenen bu kazı alanında yaşananlar hakkında bilinen bazı bilgiler şu şekildedir:

Tarsus Kazıları Neden Gizemli Haldedir?

Her ne kadar internette Tarsus kazıları denildiğinde MİT, Özel Harekat korumaları ya da o dönem milletvekillerinin kazı bölgesine alınmaması konuşulsa da durum daha eskiye dayanmaktadır. Kazıya dair gizemin oluşmasına neden olan olay da buradan kaynaklanmaktadır.

Yıllar 2012’yi gösterdiğinde, polis memuru Mithat Erdal beylik tabancasıyla intihar ettiği duyulmuştu. Yapılan açıklamaya göre arkadaşı ile yapılan şakalaşma sonucu kazayla öldüğü daha sonra belirtilse de ailesi durumun peşini bırakmamıştır. Daha sonra cinayeti itiraf eden arkadaşı Hüseyin Yasak 25 yıl hapis cezasına çaptırılmıştır.

tarsus-kazilari

Ailesinin yaptığı açıklamalar aslında bu durumun çok daha farklı olabileceğini göstermektedir. Mithat Erdal’ın eşi Sibel Erdal bazı acıkmalarda bulunmuştur. Mithat Erdal’ın kendisine yakın zamanda Emniyet Müdürlüğü tarafından definecilerin arasına sızdırıldığını söylemiş. Definecilerin kral mezarını kazdığını ve bu mezar içerisinde altın şamdanlar, kadeh ve sikke gibi değerli eşyaların olduğu belirtilmiş. Mithal Erdal’ın şube adına sızdığı definecileri ihbarı ile yakalattığı da görülmüş.

Ancak her ne olduysa bu olaydan sonra yaşanmıştır. Çünkü yine rahmetli Mithal Erdal’ın eşinin iddiasına göre Mithal Erdal; tutanakta kral mezarına, değerleri eşyalarına dair yer verilmemiş. Durumu Emniyet Müdürü ile görüşse de susması gerektiği söylenmiştir. Olayın içerisinde Emniyet Müdürünün de olmasından dolayı bir CD hazırladığını ve bunu Ankara’ya ulaştıracağını belirtmiş.

Cinayet Yaşanıyor: Tarsus Kazıları Tekrar Başlıyor

Yaşanan bu olay sonrası, eşi Sibel Erdal olayın üstüne gitmiş birçok kişiye ulaşmaya çalışmış. Ancak kapılar ardı ardına yüzüne kapanmıştır. 15 Temmuz sonrası bahsi geçen Emniyet Müdürü FETÖ suçundan tutuklandığı görülmüştür. Sibel Erdal daha sonra bir miting de Recep Tayyip Erdoğan’a mektup iletmiş bu durum sonrası Tarsus kazıları tekrar başlamış.

tarsus-kazilari

İddiaları doğrulama ve olay yerinden bilgi almak amacıyla MİT ve Özel Harekat eşliğinde dört ev genişliğinde alan kazılmıştır. Kazılar 2016 yılında başlayıp 2017 yılında aniden son bulmuştur. Bunun yanı sıra bölgede kazı sırasında silahlarla korunmuş hatta kuş uçmasının bile önüne geçilmiştir. 2017 yılında ise çukurların kapatılmasıyla çok daha fazla iddialar ortaya atılmıştır.

Tarsus’taki Kazının Sırrı Çözüldü: CİMER İddialara Yanıt Verdi

Yaşanan tüm bu olaylar Tarsus kazıları hakkında iddiaları güçlendirmiş merakı da arttırmıştır. Birçok Youtuber tarafından çekimler yapılarak bu olayın sosyal medyada yayılması sağlanmıştır. Arkeoloji kazılarına meraklı olan kişiler tarafından CİMER’e başvuruda bulunarak konu hakkında bilgi istenmiştir.

CİMER tarafından 6 ay sonra yapılan açıklamaya göre alanda R. Tayyip Erdoğan bilgisinde kazı yapıldığı, kazı alanının definecilere karşı korunması adına MİT’in dahil olduğu belirtilmiştir. Yapılan kazılarda taşınamaz ya da taşınabilir değerli bir eşya bulunmamasından dolayı 2017 yılında kazılar sonlanmıştır. Güvenlik oluşturmak adına da kazı çukurları kapatılmıştır.

‘Tarsus Kazısındaki O Evin Altına Ne Olduğunu Gördüm’: Arkeologlar Ciddi Açıklamalar Yaptı

tarsus-kazilari

Olayların daha farklı bir hale gelmesini sağlayan nedenlerden birisi de arkeologlar tarafından yapılan açıklamalardır. Birçok arkeolog, Tarsus kazıları diğer kazılardan farklı olduğu görüşündedir. Alanın bu kadar korunması normal değil başka sebebi olmalı diye düşünmektedir. Alanda kazı yapan 2 arkeolog ise hayatlarının tehlikede olduğu belirtip açıklamalarda bulunmuştur.

Hayati tehlikelerinin devam ettiğini arkeologlar belirtmektedir. Alanda daha önce kazılara katılan 15 kişinin bir anda ortadan kaybolduğunu belirtiyor. Kazı alanında telefonun çekmemesi tuhaf karşılanırken başka iddialar da ortaya atılıyor. 15 kişilik kazı ekibinin cesetleri bulunamamıştır. Ya da alanda ekstra bir yıkım olmamıştır. Bu kişilerin nereye kaybolduğu konusunda merak yaratıyor.

Arkeologlar aynı zamanda bu alanda bir geçiş kapısı olduğu iddiasını dile getirmektedir. Bu kapı sayesinde 15 kişinin farklı bir evrene geçiş yapıldığı söylenmiştir. Başka bir evrenden de yaşayanların dünyaya gelmesi mümkün olduğu iddia edilmektedir.

Tarsus Kazısı Görüntüleri Var mı?

Genel olarak Tarsus kazıları hakkında detaylı görüntüler bulunmamaktadır. İddialara dair netlik kazanması adına kazı alanından ekstra bir görsel paylaşılmadı. Elde edilen ve bilinen görseller şu şekildedir:

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tarsus Kazıları Neden Yapıldı? Kazılardan Hangi Bilgilere Ulaşıldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!