USD32,58
EURO34,79
JPY0,212000
RUB0,349700
GBP40,48
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.509,17
BTC64.249,79

Lotus Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Lotus Anlamı Ne?

lotus-çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lotus çiçeği hem zarif görüntüsü hem de anlamı itibariyle birçok kişi tarafından sevilen en sevilen çiçekler arasında yer almaktadır. En anlamlı çiçekler arasında sayılan bu çiçek çok sevilmektedir. Özellikle son yıllarda çeşitli aksesuarlarda, dövmelerde karşınıza çıkabilen oldukça popüler çiçektir.

Nelumbonaceae ailesinin bir üyesi olan temiz görüntüye sahip olan lotus çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Renkleri ve anlamları nedir? İşte çok sevilen lotus çiçeği hakkında tüm detaylar

Lotus Çiçeği Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği genellikle Asya ülkeleri kültüründe geçen bir çiçektir. Bazı sebeplerle Budizm ve Hinduizm ile bağdaştırılır. Masum ve temiz sayılmasının en önemli sebeplerinden biri de çamurlu suların üzerinde olmasına rağmen zarif ve temiz durmasıdır. Bu durum aynı zamanda manevi arınmayı temsil etmektedir.

lotus-çiçeği
lotus çiçeği

Hinduizm ve Budizm dinlerinde tasavvufta lotus çiçeği arınma ve uyanışın metaforu olarak kabul edilir. Aynı zamanda ruhsal temizliği ve bireyin maddi dünya sınırlarını aşmasını temsil ettiğine inanılır. Yaratılışın ve evren düzeninin kusursuz bir sembolü olarak kabul edilmektedir. Kutsal sayılan bu çiçek ölümsüzlüğü temsil eder. 

Lotus Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Görünüşüyle birçok insanın kalbinde yer etmiş olan çiçek gece yapraklarını kapatır ve sabahın ilk ışıklarıyla güneşi selamlar. Yaprak yapısı onun kirlenmesini engeller ve her daim temiz ve kusursuz görünmesine yardımcı olur. 

lotus-çiçeği

Günümüzde nilüfer çiçeği ile çok sık benzetilen ve karıştırılan lotus çiçeği ve nilüfer arasındaki en büyük ve belirgin fark boylarıdır. Nilüfer çiçeği 20 cm civarında olurken, lotus çiçeği 3 metreye kadar uzayabilmektedir. 

Faydaları Nelerdir? 

Her bitkinin belirli faydaları vardır. Elbette ki lotus çiçeğinin de kullanıldığı ve faydasının görüldüğü birçok yer vardır. İşte eşsiz güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan lotus çiçeğinin faydaları;

 • Lotus, Kolesterol hastaları için vazgeçilmez bir şifa kaynağı sayılmaktadır. Çiçekleri ve yapraklarından yapılan çay özellikle kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. 
 • Karaciğer yağlanmasını engelleme konusunda oldukça başarılı sayılmaktadır.
 • Şeker hastalarının yine çok sık kullandıkları bitkiler arasındadır. Kan şekerini düzenleyici ve dengeleyici etkiye sahiptir.
 • Bağışıklık kuvvetlendirdiği gibi vücuttan ödem atmaya da oldukça faydalı ve etkilidir.
 • Özellikle gerginlik sorunu olanlara sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle oldukça iyi gelmektedir.
 • Mide sorunlarından en çok ishal, gaz gibi sorunların azalmasında oldukça etkilidir.
 • Kadınların en sık aradıkları ve kullandıkları bitkiler arasındadır. Doğurganlığı arttırdığına inanılır. aynı zamanda adet döngüsü düzensiz olan kadınlar kullandıklarında döngülerinin düzene girdiğini söylemişlerdir.
 • Birçok vitamin açısından da oldukça zengindir. Özellikle C vitamini ve fosfor açısından oldukça etkilidir. 
 • Cildinizde esnekliği arttırmak istiyorsanız yine lotus çiçeği mucizesinden yararlanabilirsiniz. Macun halinde yüzünüze uyguladığınızda cildinizin nem oranının arttığına şahit olacaksınız. 
 • Vücudunuzda herhangi bir bölgede yaşadığınız yaralanma gibi durumlarda enfekte özelliği sağlar ve yaraların çabuk iyileşmesinde yardımcı olur.
 • Diğer bir etkisi ise saçlar üzerindedir. Saçlarının erken beyazlamasını istemeyenler için maskesi birebirdir.
lotus-çiçeği

Lotus Çiçeği Nasıl Kullanılmalıdır? Lotus Nerelerde Yetişir?

Bataklıklarda mucize olarak yetişen bu çiçeğin tohumu, yaprakları ve çiçeği ayrı ayrı şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Genellikle çay olarak içilen ve birçok rahatsızlığa iyi gelen bu çiçek kurutulup baharat olarak da sıklıkla kullanılmaktadır.

Baharat olarak özellikle Asya ülkelerinde yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Çay olarak kullanılacaksa eğer kurutulmuş halde 2 çay kaşığını 500 ml su ile demlemeniz yeterli olacaktır. Eğer alerjik bir rahatsızlığınız yoksa düzenli aralıklarla kullanmalısınız. faydasını daha net görmenize yardımcı olacaktır.

lotus-çiçeği

Farklı bir kullanım alanı ise lotus çiçeğinden elde edilmiş yağın kullanımıdır. Uzun yıllar bozulmadan saklanabilme özelliği sayesinde saçınıza ve cildinize rahatlıkla kullanabileceğiniz bir doğal yağdır. Çiçeğin tüm parçalarından yararlanabilirsiniz. Sapını salatalarda tohumunu ise kavurarak çorbalarda kullanabilirsiniz.

Lotus Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

lotus-çiçeği

Lotus tropikal bir çiçek olarak kabul edilmektedir. Birçok özelliği insanlara benzemektedir. Örneğin kendi ısılarını ayarlayamazlar ve sıcaklık çok düşse dahi onların belli sıcaklık üzerinde kalmaları çevreye sıcaklık yaymalarına sebep olur. 

Soğuğa ve dona karşı oldukça dayanıksız bitkiler arasındadır. Evinizde saksıda baktığınız çiçeklerinizi kışın soğuğa karşı oldukça dikkatle korumalısınız. Yaz aylarında ise suyunu kontrol edip değiştirmeniz yeterli olacaktır. 

Geceleri yapraklarını kapatan bu çiçek gün ışığına oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır evinizde besliyorsanız mutlaka gün ışığı gören bir yerde beslemelisiniz. Su bitkisi olmalarına rağmen saksıda beslenebilen çiçeğinizi ağır ve humuslu bahçe toprağında yetiştirirseniz daha verimli olacaktır.

Gübreleme zamanları genellikle şubat ve ağustos arasıdır. Diğer aylarda ise gübrelemeye genellikle ihtiyaç duymazlar. En sağlıklısı ise yavaş yavaş çözünen granül gübredir. 

Merak Edilen Sorular 

Günümüzde oldukça popüler olan ve sevilen bu çiçeğin faydaları, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili birçok sorunuz olabilir. Bu sorular sayesinde çiçeğin tüm özelliklerini daha net anlayabilirsiniz Böylelikle doğru yerde kullanabilirsiniz. 

1 – Lotus Çiçeği Hikayesi Nedir?

Gündüzleri yapraklarını açması özelliği ile Mısır uygarlıklarında yeniden doğuşu simgelemektedir. Ayrıca bu çiçeği ölümle bağdaştırırlar. Ölen insanların daha sonrasında lotus çiçeğine dönebileceği düşüncesi vardır.  Böylelikle yeniden doğacaklardır.

2 – Lotus Çiçek Kolye Anlamı Nedir?

lotus-çiçeği

Özellikle takıalrda ve aksesuarlarda sıklıkla kullanılan bu simge arınmışlığı ve temizliği temsil eder. Bu kolye bütün hatalarından arınmış ve hayatında kötülüğe yer vermeyen kişilerin tercihidir.

3 – Lotus Çiçeği Türkiye’de Var mı?

Türkiye de genellikle sulak alanlarda yetişir. Beyaz, pembe ve mor renkleriyle Türkiye’de yetişen önemli bitkiler arasındadır.

4 – Lotus Kadın Ne Demek?

Lotus doğum özellikle göbek bağının kesilmemesi ve kendiliğinden düşene kadar plasenta ile beklenmesidir. Lotus Tıp literatürüne taşıyan kişinin ismiyle anılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Lotus Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Lotus Anlamı Ne?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!