USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Taksit yasağı acenteleri zora soktu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) uçak, seyahat acenteleri ve yurt dışı konaklamalara getirilen taksit yasağı sektörde rahatsızlık yarattı. Tatil.com Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, “Bu yıl bizler için zaten çok zor başlamıştı. Deprem felaketi ardından seçim gündemiyle or günler geçirmiştik. Enflasyondaki dalgalanmalar tesisleri ciddi anlamda maliyet artışına sürüklemişti. Bunlarla mücadele ederken, yurt dışı seyahatler için getirilen bu yasak, bizim gibi outgoing tarafında yatırım yapmış olan acenteleri zora soktu” dedi.

Taksit yasağı acenteleri zora soktu

Geçen hafta BDDK tarafından açıklanan uçak, seyahat acenteleri ve yurt dışı konaklamalara getirilen taksit yasağı, yurt dışına dönük tur satan acenteleri sıkıntıya soktu. Sezon ortasında alınan bu kararın doğru olmadığını savunan turizmciler, kredi kartı yasağının Türk tüketiciyi tatilden vazgeçireceği yönünde görüş bildirdi.

Tatil.com Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, sürekli değişen kararların sektörü zora soktuğu gibi gelecek yıla yönelik hazırlıklarını öngörülü olarak gerçekleştirmelerine imkân vermediğini belirtti. Becer, açıklamasında şunları kaydetti:

SCHENGEN KRİZİNDEN SONRA, BDDK YAPTIRIMI

Bu yıl başından beri yurt dışı turlarda ciddi bir Schengen kriziyle karşılaştık. Vize süreçlerinin aksaması, iptalleri de beraberinde getirdi. Bizler de vizesiz turlara ağırlık vererek, yurt dışı operasyonlarımızı sürdürmeye devam ettik. Ancak bu artan maliyetler ve döviz kurunun artmasına rağmen, kredi kartı taksitleri, misafirlerimiz için kolaylık sağlıyordu. Bu süreçten sonra satışlarımızın durma noktasına gelmesinden endişe ediyoruz.

KKTC DE KARAR KAPSAMINDA

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) de BDDK kararı kapsamına girdi. Kıbrıs’ın da bu yasak kapsamına girmesi hem yerli turisti hem de bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Kıbrıs’ın bu yıl 2 milyon ziyaretçi hedefi var. Türk yatırımcıların tesisleri var. Herkes bu karardan ciddi mağduriyet yaşayacak. Turizm ve eğitim gelirleriyle ekonomisini sürdüren KKTC’ye biz turizmciler her zaman desteklerimizi sürdürdük, sürdürmeye de devam edeceğiz. Ancak sezon ortasındaki bu kararın, Yavru Vatan Kıbrıs’ı etkilemeyeceğini söylemek yalan olur.

TEMMUZ AYINDA KONAKLAMA VERGİSİ, AĞUSTOSTA TAKSİT YASAĞI

10 Temmuz’da konaklama tesislerinin ödediği KDV tutarı yüzde 8’den 10’a çıkarıldı. İlk çeyrekte turizm verileri pozitif seyretti. Sonrasında maalesef deprem felaketi yaşadık. Kültür turları tarafında kayıp yaşadık. Döviz kuru hareketlerine bağlı olarak tesisler ciddi zam yaparak, erken rezervasyon avantajlarını da kaldırmış oldu. Temmuz ayında konaklama vergisine gelen artış da yine iç pazarda tesislerin yükünü artırdı. Bizim gibi acenteler outgoing’de de önemli bağlantılar yapmıştık, bu yasakla ekonomik olarak sıkıntılar yaşamamız kaçınılmaz. BDDK’nın bu kararını tekrar gözden geçirmesini umut ediyoruz. 2024 hazırlıklarımızı bu sürekli değişen kararlar içerisinde öngörülü olarak gerçekleştirmemiz çok zor.

REKABET GÜCÜMÜZÜN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Ülkenin istikrarının sağlanması, iç pazardaki enflasyonun düzenlenmesi ve markalaşma faaliyetlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Konaklama vergisi gibi yüklerin sektör üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Nitelikli turistlerin çekilmesi için çeşitli çözümler üretilmelidir. Turizm sektörü, ülkenin en önemli gelir kalemlerinden biri olarak, desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir sektördür. Uygun politika ve stratejilerle sektörün canlanmasını ve rekabet gücünün artırılmasını hedeflemeliyiz.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Taksit yasağı acenteleri zora soktu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!