USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

Sosyal Medya Uzmanı – Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

sosyal-medya-uzmani
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya uzmanı; Instagram, Facebook, Twitter, Youtube, LinkedIn ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinde hesap yönetimi sağlayan kişilere denir. Gereken bilgi ve donanıma sahip, bu konuda uzman kişilerdir, sosyal medya kılavuzu da denebilir.

Sosyal medya platformunda hesabın ya da markanın paylaşımlarından ve planlamasından sorumludur. Takipçilerle iletişimi kuvvetlendirerek markanın ve hesabın görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olur. Etkili reklam kampanyaları oluşturacak tecrübeye sahiptir.

Doğru belirlenmiş pazarlama stratejileri sayesinde markanın satış oranında büyük ölçüde fayda sağlar. Pazarlama kanallarını doğru kullanabilmek ve takibini yapmak konusunda oldukça tecrübelidir. Yönetici olarak sürekli kontrol halindedir stratejiler ve fikirler üretir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak sosyal medya yönetimi yapmak istenen platform seçilmeli, kişiye uygun, yaş kriterine bakılarak geniş kitleye ulaşmayı en hızlı sağlayan platforma karar verilmelidir. Marka için en iyi hitap şekli, ancak doğru platformda yapıldığında yerine ulaşabilir. Bunun için birçok marka ve kişisel hesap sosyal medya yöneticileri ile çalışmakta. Bu sebeple son dönemde popüler olan bir meslek haline geldi.

Sosyal medya daima aktifliği, çalışkanlığı savunarak platforma bir vakit ayrılmasını ister, yani paylaşımların sürekliliğini, kaliteli ve ilgi çekici içerik paylaşımlarını bekler. Bu yüzden ilk olarak sosyal medya içerik planı oluşturulmalı. İçerikler paylaşım düzeni ve sıklığına bakılarak yayınlanmalı ki devamlılığı koruyabilmeli.

Sosyal medyanın marka itibarı oldukça önemlidir. Özgün olmayan taklitçi hesaplar farkındalık yaratmadığından öne çıkmaya engel olarak geri plana atılmaya neden olacaktır.

Hedef Kitle Analizi

Hedef kitleye hitap eden yazılar ve görseller paylaşmak oldukça önemlidir. Takipçilerle iletişim halinde olmak marka değerini büyük ölçüde arttırmaktadır. Müşteri genellikle ürünü satın almadan önce satıcı ile iletişim kurmak ister. Mesaj yolu ile fikir alır ya da yorum yapar, marka değeri işte tam da burada devreye girer. Cevap vermek ise alışveriş yüzdesini giderek arttırır.
Bunun yanında çekilişler düzenlemekte markanın reklam ve alışveriş oranını arttırmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Markanın sosyal medya hesaplarının tüm işleyişi ile ilgilenir. Hedef kitleyi belirleyerek nasıl büyüyeceğine dair planlamalar yapar. Markanın hareketlerini şekillendirir. Bu yüzden sosyal medya yöneticisi seçilirken işini iyi bilen kişiler tercih edilmelidir.
Görevleri sıralandığında;

 • Günlük olarak sosyal medya içeriklerini oluşturur ve yayınlar. Paylaşım yapılacak metnin, fotoğrafların planlaması yaparak, kurgu içeriğini fotoğrafa yansıtır. Paylaşımların süreklilik arz etmesi gerektiğinden stok fotoğraf biriktirilmesini sağlayarak, arşiv oluşturur. İçerik girişini ve takibini sağlar.
 • Gözlemcidir, güncel trendleri takip ederek paylaşımlara yansıtır. Gündeme ayak uydurarak anında ve ilgi çekici içerikleri takipçi kitleye ulaştırır.
 • Araştırmacıdır, yorumlayarak takipçiye bilgi veren ve süreklilik arz eden paylaşımlar yapılmasını sağlar.
 • Sosyal medya stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasını yönetir. Kıyaslama ve kitle kimliği analizi yapar.
 • Marka değerinde kusurları telafi etmek için şikayetlere anında dönüş sağlar, erişimi arttırır.
 • Kriz yönetimi, her durumda müşteri taleplerine anında dönüş sağlar. Kötü eleştiri ve olumsuz karşılanan haberlere yönelik düzeltme yayınlar.
 • Promosyonlar düzenleyerek diğer departmanlarla iş birliği kurar.
 • Sosyal medya uzmanı özel günlere önem verir ve uygun post hazırlar. (14 Şubat Sevgililer Günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Anneler Günü, Gençlik ve Spor Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Babalar Günü, Ramazan ve Kurban Bayramı vs.)
 • Kampanya kurguları hazırlar.
 • Ajans ile müşteri arasında koordinasyonu sağlayarak teklif ve sunumları düzenler.
 • Rakip marka analizi ve takibini yaparak müşteriye güncel raporlama da geri kalmamayı sağlar.

Sosyal Medya Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Sosyal medya daima aktifliği, çalışkanlığı ortaya koyar. Yaratıcı yönü kuvvetli olmalıdır, çünkü sosyal medya hesaplarının tüm işleyişi onun ellerinde. Sahip olması gereken özellikler sıralandığında;

 • Sözlü ve yazılı iletişimi kuvvetli olmalıdır.
 • Karmaşaya yer vermeyen düzende ve öncelik sırasına göre ayırabilme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Sosyal medyanın en önemli gücü olan zaman kavramı işleyişini doğru değerlendirebilmelidir.
 • Dijital pazarlama ve SEO Eğitimi gibi alanında ihtiyacı olan eğitimleri almış olması da oldukça önemlidir. Belge ve sertifikalarla kolayca kendilerini kanıtlayabilirler.

Kısaca sosyal medya uzmanı takipçilerle iletişimi kuvvetlendirerek markanın ve hesabın görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olur. Doğru belirlenmiş pazarlama stratejileri sayesinde markanın satış oranında büyük ölçüde fayda sağlayarak kontrolü ele alır ve sosyal medya kılavuzu görevi yapar.

Son gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz.

sosyal-medya-uzmani

Sıkça Sorulan Sorular ile Sosyal Medya Uzmanı Olmak

1 – Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sosyal medya uzmanı maaş bilgisi birçok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle gittikçe popülerleşen sosya medya uzmanlığı mesleği için maaşlar da oldukça tatmin edici.  Fakat maaşın belirlenmesi yapılan işe ve harcanan süreye göre değiştiği için kesin bir fiyat bilgisi paylaşmak mümkün değil.

2 – Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?

Sosyal medya işinde uzmanlığı olan kişiler markanın, ismin bilinirliğini daha da artırmak ya da pazarlama stratejilerini geliştirmek, satışlarda artış sağlamak için uğraşır. Ek olarak markanın her alanda etkinliğini artırarak maddi anlamda kazanç sağlamasını sağlar.

3 – Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya platformlarında iş yapmak, meslek sahibi olmak için henüz üniversitelerde bir bölüm yok. Fakat halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümlerinden mezun olanlar bu alanda daha kolay iş imkanı bulabiliyor. Ayrıca yeni bir uygulama olan üniversite ve bazı eğitim merkezlerinde sosyal medya uzmanlığı için sertifika verilmektedir.

sosyal-medya-uzmani

4 – Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Hangi Programları Bilmeli?

Sosyal medya alanında başarılı olmak ve profesyonel bir iş sahibi olmak için kesin bir program bilmeye gerek yok. Ama daha kaliteli bir iş ortaya koymak için Do Share, Social Clout, Friend Me, Post Planner, Buffer, Hootsuite gibi programların bilinmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

5 – Sosyal Medya Uzmanı Ne Demek?

Sosyal medya platformlarında marka ve ismin bilinirliğini en üst seviyelere çıkarmak, pazarlama bölgelerinde uygulanan faaliyetleri geliştirmekten sorumlu kişiye denir. Daha çok gelecek vizyonuna sahip olan kişilerin bu mesleği seçmeleri yerinde bir karar olacaktır.

6 – Sosyal Medya Uzmanı Maaş Miktarı Ne Kadar?

Sosyal medyada uzman olabilmek için birçok platform hakkında bilgi olunması gerekir. Facebook, Instagram gibi önemli sosyal medya platformların kullanımına ve reklam stratejilerine sahip olunması gerekir. Ayrıca Sosyal medyada markalar için yapılacak önemli işlemler için büyük çaplı ücretler alınabiliyor Fakat bu ücretler işverene bağlı olduğundan kesin bir maaş bilgisi söz konusu değildir.

7 – Sosyal Medya Uzmanı Eğitimi Nasıl Alınır?

Sosyal medya uzmanlığı için üniversitelerde bir bölüm olmadığından lisans düzeyinde bir eğitim almak mümkün değil. Fakat bu işi yapan kişilerden özel olarak ders alınabilir ve sosyal medyada iş sahibi olunabilir. Ek olarak bazı üniversitelerden sosyal medya uzmanlığı sertifikası almak için eğitimlere de katılabilirsiniz.

sosyal-medya-uzmani

8 – Sosyal Medya Bölümü Var mıdır?

Sosyal medya adı altında ülkemizde henüz üniversitelerde kurulmuş bir bölüm maalesef bulunmuyor. Sosyal medya bölümü okumak ve bu alanda iş yapmak birçok kişi bulunsa da kendi çabaları ile bir yerlere gelmeleri gerekiyor.

9 – Sosyal Medya Uzmanı Instagram Üzerinde Neler Yapar?

Popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan İnstagram için en önemli iş kollarından bir tanesi de sosyal medya uzmanlığıdır. Hem markalar için hem de kişisel olarak bir sayfanın tanınması, daha fazla kişiye hitap etmesi için bu meslek koluna ihtiyaç duyulmaktadır. İnstagram daki özel internet ve e-ticaret sitelerinin sosyal medya uzmanlarına çok fazla ihtiyacı bulunuyor.

10- Sosyal Medya Uzmanı Ne İs Yapar?

Dijital dünyada ticaret başta olmak üzere dijital pazarlama ve marka reklam yönetimi konusunda hizmetler sunan meslek koluna sosyal medya uzmanlığı denir. Türkiye’de sosyal medya uzmanlığı adı altında herhangi bir bölüm olmadığı için önce bu alanda yetkin kişilere başvurulmalı ve bilgi sahibi olunmalıdır. Bu aşamadan sonra alınacak eğitimlerle sosyal medya uzmanlığı alanında iş sahibi olabilirsiniz.

sosyal-medya-uzmani-ankara

11- Sosyal Medya Uzmanı Ankara İlinde Olmak İçin Nerelerden Eğitim Alınır?

Sosyal medyanın en fazla kullanıldığı illerden bir tanesi olan Ankara’da sosyal medya uzmanlığı yapmak için belli eğitimlerin alınması gerekiyor. Bu alanda pazarlama stratejileri ve marka bilinirliğinin artırılması konusunda eğitimler veren özel kişilere başvurulması ile eğitim alınabiliyor.

12- Sosyal Medya Uzmanı İs İlanları Kriterleri Nelerdir?

Sosyal medya uzmanlığı iş ilanlarında belli kriterlere göre iş alımı yapılıyor. Bu kriterlerin başında ekip çalışmasına yatkınlık, mükemmel seviyede sözlü iletişime sahip olunması, zaman kavramına dikkat edilmesi ve yazılı iletişim becerisi söylenebilir.

13- Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya danışmanı nedir nasıl olunur? Sosyal medya danışmanı olabilmek için uzmanlıkta olduğu gibi danışmanlık içinde gidilecek bir üniversite bulunmuyor. Ancak halkla ilişkiler ve reklamcılık ile işletme veya pazarlama mezunları bu iş kolunda çalışabiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sosyal Medya Uzmanı – Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!