USD32,79
EURO35,24
JPY0,207400
RUB0,375900
GBP41,74
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.487,09
BTC65.065,46

5 Adımda Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

sosyal-medya-reklamciligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal platformların ciddi bir şekilde hayatın her alanına girmesiyle insanlara ulaşmak isteyen pek çok işletme sosyal medya reklamcılığı çalışmaları yürütmektedir. Pek çok marka, işletme ve kurumlar ürünleri, hizmetlerini kısa sürede insanlara tanıtmak amacıyla bu reklamcılık faaliyetlerini yürütür. Peki, sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır, kurumlara katkıları nelerdir?

sosyal-medya-reklamciligi

Sosyal Medya Reklamlarında Neler Yer Alır?

Firmalar ve işletmeler için en büyük tanıtım platformları sosyal medyadır. Günümüzde sosyal medya üzerinde aktif olmayan bir işletmenin yeterince gelişmesi oldukça zordur. İnsanların genel yönelimleri herhangi bir alışveriş yapmadan önce sosyal medya üzerinden araştırmaya ve yorumlara bakmaya yönelmiştir. Bu sebeple de pek çok işletme ürün ve hizmetlerini farklı yollarla insanlara sosyal medya üzerinden verilen reklamlarla ulaştırmaktadır.

Sosyal medyada reklamlar yapmak düşük bütçe ile yüksek tanınırlık ve popülerlik kazanmaktadır. Televizyon reklamlarının 2000’li yıllardaki etkisi gibi işletmelerin İnstagram üzerinden yaptığı tanıtımlar benzer etki ile sürmektedir. Bu durum pek çok kurum için önemli bir reklam stratejisi haline gelmiştir. İnsanların yoğun biçimde bulunduğu alanlarda bulunmayan markaların geleceğe hitap etmesi oldukça güç olacaktır. Bu nedenle sosyal medya reklamları gelişmiş ve gelişmeye devam edecektir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır
sosyal-medya-reklamciligi-nasil-yapilir

İnsanların Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinde yoğun ilgilerinin olması nedeniyle bu platformlar üzerinden reklamcılık faaliyetleri yaygınlaşmaya başlamıştır. İnstagram üzerinde keşfet ve alışveriş bölümünde,  Facebook’ta gönderi ve Marketplace ilanları, Twitter üzerinden ise gönderilerle reklamlar oluşturulur.

Bu kanallar üzerinden reklam yapmak günümüzün reklam anlayışı haline gelmiştir. Bu platformlar üzerinden reklam verebilmek için popüler hesaplar, kanallar ya da reklam verme alanları kullanılır.

Sosyal Medya Reklamcılığının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

sosyal-medya-reklamciligi

Sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar pek çok açıdan temel reklam metodu haline gelmiştir. Bu durumun oluşmasında sağlanan faydaların payı oldukça büyüktür. Bu avantajlar arasında;

 • Çok kısa sürede büyük kitlelere ulaşılabilir.
 • Çok düşük maliyetli olarak yapılabilir.
 • Reklamların hedef ve sosyal kitlesini doğru şekilde belirlemeyi sağlar.
 • Sosyal kitleye uygun içeriklerin geliştirilmesini sağlar.
 • Reklamların hedef kitleye ulaşması konusunda performans analizleri yapılmasını sağlar.
 • Marka ve işletmelerin tanınırlık seviyelerini artırır.
 • İşletme ve markanın sosyal medya platformları üzerinden etkileşimlerini artırır.

Bu avantajları ile sosyal medya reklamları kullanan pek çok marka ürün ve hizmetleriyle ilgili olumlu dönütler almaktadır.

Sık Sorulan Sorular ile Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

sosyal-medya-reklamciligi
sosyal medya reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı nedir? Sosyal medya üzerinden reklam nasıl verilir? Son birkaç yıldır sosyal medya kullanımın artması ile birlikte bu tip sorularda gündeme gelmeye başladı. Sosyal medya üzerinden dijital pazarlama ve ticaret yapanlar sosyal medya üzerinden reklamcılık nasıl yapılır diye merak etmektedirler. İşte sıklıkla merak edilen o sorular:

1 – Sosyal Medya Reklamcılığı Ne İş Yapar?

Google ads, markaların ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımı için sosyal medya uygulamaları aracılığı ile firmalara, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar. Düşük bir bütçe ile etkili bir reklam stratejisi oluşturma olanağı tanıyan sosyal medya reklamcılığı, yayımlanan reklamlar ile kısa bir süre içerisinde daha fazla kişiye ulaşma imkanı tanımaktadır.

2 – Sosyal Medyada En İyi reklam Nasıl Yapılır?

sosyal-medya-reklamciligi

Sosyal medyada etkili ve iyi reklam verebilmek için bazı kriterlere sahip olmak gerekir. O kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Öncelikle kalite puanınızı yükseltin,
 • Hedef kitlenizi belirlemede seçici davranın,
 • Facebook piksel uygulamasından yararlanın,
 • Sosyal medya hesaplarınızı mükemmelleştirin ki bıraktığınız ilk izlenim mükemmel olsun,
 • Web siteniz amaca yönelik hazırlanmış olsun. Ayrıca web sitenizin mükemmel olmasına dikkat edin,
 • Sponsorlu reklam verecekseniz mutlaka video kullanın,
 • A/B testi
 • Yeni kişilere ulaşabilmek için güncel olmaya özen gösterin,
 • Web sitenizde bulunan reklamların ziyaretçilerinize özel olmasına dikkat edin,
 • Son olarak reklamlarınızı kendi sesinizden hazırlayın.

3 – Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi Nedir?

Sosyal medya reklam eğitimine katılan kişiler sosyal medyada reklam vermek için reklam araçlarını doğru ve etkin kullanmayı öğrenir. Ayrıca katılımcılar, Facebook uygulaması ile birlikte Instagram’da reklam vermeyi öğrenmektedir. Bunun yanında katılımcılar, reklam verme amacına uygun olarak reklam kampanyaları düzenlemeyi, Facebook pikselin kurulumunu ve kullanımını da öğrenmektedirler.

4 – Sosyal Medya Reklam Yönetimi Nedir?

Sosyal medya reklam yönetimi, sosyal medya platformlarında vermek istediğiniz reklamları nasıl yönetmeniz gerektiğiyle ilgili olan konuları içermektedir. Reklamlar hazırlanırken bulunduğunuz sektör ve iş kolunuza göre sosyal medya kanalları seçilir. Daha sonra paylaşılacak içeriklerin nasıl olacağına ilişkin bilgiler aktarılır.

5 – Sosyal Medya Reklam Fiyatları Nedir?

Reklam kampanyası hazırlarken yapılan bazı düzenlemeler, reklamlar için ödenmiş olan aynı ücret ile çok daha fazla sonuç almayı sağlayabilir. İşin sektörüne ve hedef kitleye göre farklılık gösteren sosyal medya reklamları için günümüzde her tıklama başına ortalama 20 kuruş ile 5 TL arasında maliyet oluşmaktadır.

6 – Sosyal Medya Reklamcılığı Maaşları Ne Kadardır?

sosyal-medya-reklamciligi

Sosyal medya yönetimi için, bir sosyal medya uzmanından yardım alınabiliyor. Reklamların daha iyi kitlelere ulaşabilmesi için yardımcı olan uzmanların aldıkları maaşlarda farklılık göstermektedir. En düşük asgari ücret ile çalışan sosyal medya uzmanlarının tavan fiyatı her firmaya göre farklıdır.

7 – Sosyal Medya Reklam Örnekleri Nelerdir?

Sosyal medya reklamlarının istenilen kitleye ulaşmak için popüler olan platformlar kullanılmaktadır. Ülkemizde popüler olan sosyal medya platformu reklam türleri şu şekildedir:

 • Facebook,
 • İnstagram
 • Youtube,
 • Twitter
 • Linkedin
 • Tiktok

8 – Sosyal Medya ve Google Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya ve google reklamcılığı nedir sorusu da çokça araştırılan sorulardan bir tanesidir. Sosyal medya ve google reklamcılığı bazı markaların ürünlerinin tanıtımını yapmada reklam stratejisi oluşturur. Fakat bunu yaparken düşük bütçe ile yapmaya gayret eder. Reklamın etkili olması da son derece önemlidir. 

İlgili yazı: Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adımda Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!