USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Akinatör Nedir? Akinatör Sizin Hakkınızda Neler Biliyor?

akinator
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akinatör, son yılların popüler uygulamalarından biridir. Çok fazla indirme sayısına sahip olan bu uygulamayı özellikle çocuklar kullanmaktadır. Soru – cevap şeklindeki diyaloglardan oluşan bu uygulama kullanıcılar tarafından merak ediliyor, Akinatör nedir diye soruluyor.

Aynı zamanda internet sitesi de bulunan bu uygulama hakkında merak edilen çok fazla şey var. Bu yazıda sizler için Akinatör hakkında detaylar ele alınacak.

Akinatör Nedir?

Akinator, Web cini olarak da adlandırılabilen bir mobil uygulama ve internet oyunudur. Kısaca anlatmak gerekirse bu oyun, oyunu oynayan kişinin aklından tuttuğu karakteri bulabilmek için ona sorular sorar.  Kullanıcı bu sorulara ‘’evet, hayır, bilmiyorum’’ şeklinde cevaplar verir. Oyun ise bu cevaplara göre kişinin aklından tuttuğu karakteri bulmaya çalışır.

İlk aşaması yirmi soru üzerine kurulu olan uygulama, oyunu oynayan kişinin hangi karakteri düşündüğünü belirlemek için onlara bir dizi sorar. Esasen Akinatör, oynayan kişiye sorduğu karakteri bulabilmek için en iyi soruları bulabilen ve öğrenebilen bir yapay zeka programıdır.

Akinatör, oyunu oynayan kişinin düşündüğü karakteri bulabilmek için ona çok çeşitli sorular sorar. Bu sorular karakterin insan mı hayvan mı olduğu, gerçek mi kurmaca mı olduğu, kız mı erkek mi olduğu, yaşlı mı genç mi olduğu gibi sorulardır. Web cini tüm bu sorduğu çeşitli sorulara verilen cevaplara göre doğru yanıtı bulmaya çalışır.

akinator
Akinatör

Bu eğlenceli ve popüler uygulama, 2007 yılında Redstone Special tarafından yönetilen üç Fransız programcı tarafından oluşturuldu ve Kasım 2008’de dünya çapında popüler hale geldi. Avrupa’da popülerliğin zirve noktasına 2009 yılında ulaştı ve bir sonraki yıl Fransız mobil şirket SCIMOB tarafından Japonya’da mobil uygulaması başlatıldı.

Devam eden süreçte uygulama mağazasında en üst sıralara ulaşan program günümüzde halen oynanmaktadır.

Akinatör Oyna

İnternet cininin en büyük tutkusu size çeşitli sorular sorarak aklınızdaki karakterleri bilmeye çalışmaktır.  Elokence.com tarafından yayınlanan Limule programını kullanan bu yazılım orijinal bir algoritmaya dayanıyor.

Onunla oynamak için, aklınızdan gerçek ya da kurgu bir karakter tutun ve oyna, karakterlere ekle seçeneklerine tıklayın. İnternet cini size dürüstçe yanıtlamanız gereken bir dizi soru soracak. Sorulardan sonra zihninizdeki karakteri size söyleyecek.

Akinatör nasıl oynanır sorusu çokça merak ediliyor. Öncelikle oyuna başlamak için kullanıcının oyuna başla butonuna basması ve aklından popüler bir karakter tutması gerekiyor. Kullanıcının aklından tutacağı bu popüler karakter bir müzisyen, sporcu, siyasi kişilik, aktör, kurgusal film / TV karakteri ya da sosyal medya ünlüsü olur.

Kullanıcı karakteri seçip oyuna başla butonuna bastıktan sonra Akinatör olasılığı daraltmak için cevabı “Evet”, “Hayır”, “Muhtemelen”, “Muhtemelen değil” ve “Bilmiyorum” olan sorular sormaya başlar.

Eğer cevap 25 soru sorulmadan önce tek olası bir seçeneğe indirilirse, program bulduğu karakterin doğru olup olmadığını otomatik olarak soracaktır. Eğer program karakteri üç kez üst üste yanlış tahmin ettiyse, program kullanıcıdan, karakter veri tabanını genişletmek için karakterin ismini girmesini isteyecektir.

İlk 20 soruda, yaklaşık olarak 1,048,576 kombinasyon vardır.

Akinatör Sizin Hakkınızda Neler Biliyor?

Akinatör ya da başka bir deyişle internet cini son derece akıllı bir programdır. Yapay zeka teknolojisinin harika ürünlerinden biri olan bu program çok geniş bir veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanında binlerce, hatta on binlerce, belki yüz binlerce karakter bulunmaktadır. Bu karakterler çeşitli derecelerde ünlü olan karakterlerdir.

akinator

Akinatör esasen sizin hakkınızda bir şey bilmemektedir. Sizin aklınızdan tuttuğunuz karakter hakkında bir şeyler bilir. Ve size sorular sorarak, kendine özgü algoritmasıyla aklınızdan tuttuğunuz karakteri bulma için çabalar. Akinatör, aklınızdan tuttuğunuz karakteri bilemediğinde size bu karakterin ne olduğunu sorar ve sisteme eklemenizi ister.

Akinatör Ücretsiz Oyna Seçenekleri Nelerdir?

Son derece popüler olan, çok farklı yaşlardan çocukların severek oynadığı, internet ortamında hakkında çok fazla video ve yazının bulunduğu bu oyun birçok yerden oynanmaktadır. Bu uygulamayı mobil cihazınızda ya da bilgisayarınızda farklı yerlerden erişerek oynayabilirsiniz.

İnternet cinini telefonunuza ya da tabletinize indirebileceğiniz gibi çeşitli internet siteleri üzerinden de oynayabilirsiniz. Bu yapay zeka harikası programı oynama için birden fazla seçenek mevcuttur. Bu seçenekleri tek tek ele almakta fayda var.

Akinatör İndir

Bu uygulamayı Android ya da IOS sürüme sahip mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Android sürümlü mobil cihazınız için Google Play Store’dan, IOS sürümlü mobil cihazınız için ise App Store’den uygulamayı edinebilirsiniz. Uygulama Google Play Store’da ve App Store’da son sürümü ile birlikte ücretsiz olarak mevcuttur.

Akinatör 1001 Oyun

Uygulamayı telefonunuzda, tabletinizde ya da bilgisayarınızda internet üzerinden de oynayabilirsiniz. İnternetten oynamak için seçeneklerden biri 1001 Oyun siteleri olacaktır. Bu sitede Akinatör gibi oynayacağınız birçok oyun bulunmaktadır.

Akinatör Oyun Skor

Oyun Skor internet sitesinde keyifle oynayacağınız birçok oyun bulunmaktadır. Akinatör de bunlardan biri.

Akinatör Oyna Rekor Oyun

akinator

Rekor Oyun internet sitesinde çeşitli türlerde birbirinden eğlenceli oyunlar bulunmaktadır. Bu sitede internet cini programı ile de oynayabilir, onun sorduğu sorulara cevaplar vererek aklınızdan tuttuğunuz karakteri bulmasını izleyebilirsiniz.

Akıllı Çay Bardağı Nedir, Nasıl Oynanır?

Akinatöre son derece benzeyen Akıllı Çay Bardağı adlı program da çocukların severek oynadığı oyunlardan biridir. Bu programın temel mantığı Akinatör ile benzerdir.

Akıllı Çay Bardağı, size aklınızdan bir obje tutmanızı söyler. Sonra size yönelttiği çeşitli sorularla aklınızda tuttuğunuz objeyi bulmaya çalışır. Cevaplar ‘’evet, hayır, emin değilim’’ gibi cevaplardır. Diğer taraftan sizin verdiğiniz bu cevaplara göre program olası seçenekleri gözden geçirir. İlerleyen sorularda seçenekleri daraltır ve doğru yanıtı bulmaya çalışır.

Akıllı Çay Bardağı, Akinatör kadar yaygın bir oyun değildir. Oyunun veri tabanı da Akinatör kadar geniş değildir. Dolayısıyla daha az sayıda obje veri tabanında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sorulan sorular genellikle beli başlı sorulardır ve kısıtlıdır.

Yine de Akıllı Çay Bardağı da geniş bir veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanında binlerce obje bulunmaktadır. Bir çay bardağının konuşturulduğu bu eğlenceli oyun çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Oyunu telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınız ile birçok farklı internet sitesi üzerinden oynayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Akinatör Nedir? Akinatör Sizin Hakkınızda Neler Biliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!