USD32,82
EURO35,14
JPY0,206500
RUB0,368700
GBP41,77
EURO/USD1,07
BIST10.771,36
GR. ALTIN2.451,74
BTC64.335,90

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

featured
seo-uyumlu-makale
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEO Uyumlu Makale; Arama motorunda görünürlüğü daha fazla artırmak için yapılan çalışmalara SEO (Search Engine Optimization) denir. Arama motoru görünürlüğüne göre sayfa düzeninde, en yukarılarda konumlandırılma imkanı sağlayan ve bu sebeple site içi ve dışı bazı teknikler uygulanarak yazılan makalelere denir.

Google, sayfa sıralamasında okuyucunun ilgisini çeken, okurken bilgilendiren yazılara öncelik tanıyor. Anahtar kelime sayesinde Google, arama motorlarında sayfayı üst sıralarda konumlandırır ve makale diğer sayfalara göre öncelik hakkı elde ederek ilgilisine daha hızlı ulaştırılmış olur. Reklam için ücret ödemeden, herhangi bir reklam maliyetine maruz kalmadan, tamamen organik arama motoru trafiğinde görünürlüğü artırmak yazı ve görseller ile mümkündür.

Kullanılan anahtar kelime, başlık etiket düzeni, anlam bütünlüğü, zengin görseller eklenmesi ve maddeleme yapmak gibi bazı kurallara uyarak yazılır. Makalenin ilgilisine ulaşması için birçok farklı noktaya dikkat edilmesi gereklidir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Arama motorunu hedef alarak yazılan makalelerin, müşteriye ve yazının ulaşacağı ilgili kişiye hitap edecek şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. SEO uyumlu bir yazı yazmak için bazı kurallar vardır.

1.Anahtar Kelime

İçeriğin kalitesini bozmayacak şekilde anahtar kelime kullanmak oldukça önemlidir. Aynı anahtar kelimeyi tekrar kullanmaktan kaçınarak eş, benzer kelimeler tercih edilmelidir. Hedef baz alınan anahtar kelime en fazla %3 oranında kullanılmalıdır. Anahtar kelimeyi H1 etiketinde kullanmak ve görsel alt etiketinde konumlandırmakta önemlidir. Anahtar kelimeler makalede kalın harf olacak şekilde işaretlenmelidir. Bunun yanında aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeler tercih edilmelidir. SEO Uyumu sağlamak için anahtar kelimeleri yersiz ve alakasız kullanmaktan kaçınılmalıdır.

2.H1, H2, H3 Heading Etiketleri

H1, H2, H3 Heading etiketleri anahtar kelimeyi içermelidir. Aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime başlıkta kullanılarak makalenin okuyucuya daha hızlı ulaşmasını sağlar. Başlıklar hiyerarşik olarak sıralanmalıdır.

3.Görsel Kullanımı

Sayfa düzenine ve yazıya uygun fotoğraf ve video seçimi, yazı bütünlüğünü sağlamak açısından oldukça önemlidir. Sayfa içeriğinin fotoğrafa yansıtılarak zengin medya öğeleri kullanılmış bir yazı, okuyucuyu bu sayede bilgilendirirken de eğlendirebilir. Kaliteyi bozmadan küçültme yapılmış fotoğraf seçmek ve anahtar kelime ile görsel fotoğraftaki etiketi desteklemek faydalı olacaktır. İçeriğe uygun görüntülerden hazırlanan bir slayt gösterisi de SEO Uyumlu içerik üretme sürecine katkı sağlar.

4.Anlam Bütünlüğü

Anlam bütünlüğü; yazı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşarak paragraf düzeninde bir bütünlük sağlamaktır..

5.Dil Bilgisi

Makalede yazım kurallarına, imla hatalarına ve birbirini destekleyen cümleler kurmaya özen gösterilmelidir.

6.Özgün İçerik

Makale tamamen özgün olmalıdır, içeriği bir yerden kopyalayarak yazmaktan kaçınılmalıdır. Fakat söylemler alıntı yapılabilir, tırnak içinde yazılarak paylaşılabilir.

7.İçerik Başlığı ve Uzunluğu

İçerik başlığı ilgi çekici olmalı ve başlığa uygun rakamsal eklentiler kullanılmalıdır.
İçerik uzunluğu, yazılan makalenin 600 kelimenin üzerinde olması performansı olumlu yönde etkileyecektir.

8.Maddeleme yapmak

Makale hazırlanırlarken okuyucu sıkmadan, konuyu kısa ve öz şekilde listeleme ile ele almak önemlidir.

Makale içinde link vermek, okuyucuyu metin içinde kısa yoldan ilgili başka bir sayfaya linkleme yaparak aktarmak ve site içerisinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak açısından dikkatte alınması gereken bir maddedir.

SEO Uyumlu Makalelerin Önceliği Nedir?

Kullanılan anahtar kelime ile arama motorlarında üst sıralarda konumlandırılmak açısından önemli yer tutar. Google algoritması bu sayede potansiyel müşteriye daha hızlı ulaşma imkanı sağlar. Daha fazla müşteriye ulaşarak makalenin paylaşım yapıldığı web sitesinin marka değerine de katkıda bulunmuş olur. Mobil uyumlu ve kullanıcıyı yormayan bir site düzeni sağlamakta oldukça önemli bir ayrıntıdır.

SEO Uyumlu Makale Arama Motoru Optimizasyonda Nasıl İşliyor?

Arama motoru optimizasyonu, Google sayfa sıralamasında okuyucunun ilgisini çeken, okurken bilgilendiren yazılara öncelik tanıyor. Daha çok site trafiği alma potansiyeline sahip içerikler üretilmeli.

Uzun paragraflardan kaçınılmalı, makale oyucuyu sıkmamalı, dümdüz sadece yazıdan oluşan metinler yerine, görsellik eklenerek ziyaretçinin keşfi sırasında, sitede ortalama bulunma süresi uzatılmalıdır.. Bu yüzden fotoğraflar ve videolar büyük önem taşır. SEO Uyumlu makale hazırlarken alt başlık kullanımı ile daha kaliteli yazı hissiyatı uyandırılır, paylaşılan link ile kolay erişim sağlanır, kısaca okuyucu sitede daha fazla vakit geçirmek ister. Web siteyi, arama motoru optimizasyonu diline göre makale hazırlamak, klasik anlatımdan kaçınmak ilgi çekmek için yeterli olacaktır.
Kategoriler, fotoğraflar, video, slayt gösterisi, yazı, web sitenin görsel düzeni arama motorundaki sıralamayı da olumlu yönde etkileyecektir.

SEO Analizi İçin Kullanabileceğiniz 5 Araç!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!