USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt Kazanma ve Korumak İçin 10 Adım!

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (15)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı bir cilt kazanma yollarını kış ayları için detaylandıracağız. Kış soğuğundan cildinizi koruyabileceğiniz 10 adım! 

Kış ayları için yapılan bazı bakım rutinleri bulunmaktadır. Kış aylarındaki soğuk ve sert havalar en çok cilde zarar verir. Cilt kurur ve çatlayarak oldukça can yakıcı ve rahatsız edici bir hal alır. Bu durum yalnızca cilt için geçerli değildir. 

Aynı şekilde soğuk ve sert havanın temas ettiği saçlarda da olumsuz etkiler görünmektedir. Kış aylarında yapılacak bakım rutinleri bu dış etkenlere ve sebeplere bakılarak daha farklı bir yolda gitmelidir.  

Kış aylarındaki soğukluktan kendinizi de korumalısınız ve sıkı giyinerek hasta olmamaya çalışmalısınız. Soğuktan ve sert rüzgarlardan özellikle derecenin daha da düştüğü günlerde; mont, atkı, bere, eldiven ve botlardan destek almanız gerekecektir. 

Kış Aylarında Cilde Ne Olur? Parlak Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı? 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (12)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları hayatın her aşamasında aranan bir durumdur. Herkes canlı, parlak ve doğal bir cilt görünümünü hayal eder. Bu yolda denenen bakım kremleri ve metotları için dökülen paralar da oldukça fazladır. 

Sağlıklı bir cilt hem dış görünüşünüze etki edecek hem de sizi ruhen iyi, taze ve yenilenmiş hissettirecektir. Sağlıklı bir cilt arayışı yaz aylarında da birçok bakım rutini ile aranan bir konudur.  

Fakat kış aylarında soğuk havanın ve dış çevrenin sert etkilerinin olumsuz etkilerini cildinizde görmek istemiyorsanız, bakım rutininize dikkat etmelisiniz.  

Kış aylarında dikkat edilen cilt rutini yaz aylarında da daha sakin bir şekilde aranmaktadır. Yaz aylarında ise güneşin oluşturacağı olumsuz etkilerinden kaçınılır. Özellikle güneş kremi cildi güneşten korumak adına sıklıkla yazın kullanılan bir üründür.  

Cildiniz için genel bir cilt bakımı rutini oluşturmalısınız. Genelden kasıt; yaz, kış fark etmeden cilt rutinini uygulamanıza sebep olur.

Tabi bu genel rutini kış ayına özel güncellemek gerekmektedir.  Özellikle yeni yıla nasıl taze başlanır sorusuna kış rutini ile de cevap verilebilir.

Gergin ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ne Yapmalı? 

Sağlıklı bir cilt kazanma ve parlak bir görünüme kavuşmak istiyorsanız, mutlaka hayat yaşantınıza belli başlı bazı hususları eklemelisiniz. Hayatınızın belirli dönemlerinde dikkat etmenizi gerektiren bazı maddeler vardır. 

Bu maddeler aslında mevsim değişikliğinde kendini güncellemektedir. Sağlıklı bir görünümüm için yalnızca mevsimsel hazırlıklar değil, aynı zamanda yaşantınızın içerisine girmiş bazı kalıplaşmış olanaklara da yoğunlaşmalısınız. 

Gergin bir cilt özellikle dış çevrenin olumsuz etkilerini doğurabilecek sert ve soğuk rüzgâr ile birleştiğinde çatlakları meydana getirebilir. Meydana gelen çatlaklar oldukça can sıkıcı bir görünümü oluşturur.  

Ciltte meydana gelen çatlaklar canınızı da yakacaktır. Doğru bir şekilde nemlendirmeye ve bakımına önem göstermeniz gerekir. Pürüzsüz bir cilt oluşumu için de sıralayacağımız cilt bakım aşamalarına dikkat etmelisiniz. 

Sağlıklı Bir Cilt Kazanma Yolları! 

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları arayışındaysanız öncelikle mevsiminize uygun bir rutin oluşturmalısınız. Kış mevsimi için oluşturulacak en doğru ve uygun rutini sıraladık. 

Sağlıklı bir görünüm elbette ki dikkatli bir bakım ile gerçekleşir. En önemlisi cildinizi temizlemektir. Temiz bir cilt pürüzsüzlüğe doğru gidilen ilk adımı oluşturur.  

Bebek gibi lekesiz bir cilt için ne yapılmalıdır sorusunu herkes araştırmaktadır. Aynı şekilde mermer gibi bir cilt için ne yapılmalıdır sorusu için de geçerlidir. Bakım rutininizi oluşturmadan ve başlamadan önce cilt yapınızı öğrenmelisiniz. Kimi cilt kuru olurken, kimi cilt ise yağlı bir yapıya sahip olmaktadır.  

1- Cildinizi Temizleyin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (9)
Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt Kazanma ve Korumak İçin 10 Adım!

Kış aylarında cildin etkilendiği unsurlar nelerdir? Kış aylarında soğuk ve sert hava cilde, saça etki etmektedir. Soğuk havaya temas eden cilt ve saç kırılarak çatlayabilir. Bu çatlaklar özellikle ciltte can yakıcı olmakta ve pütürlü bir doku elde etmektedir. 

Saçın soğuk ve sert ile temas etmesi sonucunda ise saçınız kırılacaktır. Kırıklar sonucunda saçınızı kestirmek zorunda kalırsınız ve tekrardan bakım ile önlem almadığınız için yine saçınız kırılarak kesime gidecektir. 

Sağlıklı bir cilt kazanma yollarını sıralamaktayız. Tüm bu aşamaları düşündüğünüzde cildinize doğru bakımın yapılması gereklidir. Cilt bakımında en önemli ve temel aşamalardan birisi mutlaktır ki temizliktir. Cildinizi düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. 

Cildinizin temiz olduktan sonraki bakımı ise aşağıda sıralanmıştır. Temiz bir cilt daha parlak ve canlı bir görünümü oluşturacaktır. Cildinizi temizlemek için bol duru suya ihtiyaç duyarsınız. Bol su ile sabunu veya temizlik jelini arındırmak bu aşamanın püf noktasıdır.  

Yüzünüzde oluşan kir ve lekeler için tercih edeceğiniz ürün sabun olabilir. Birçok bitkisel içerikli sabunlar bulunmaktadır. Mesela; 

 • Salatalıklı sabun 
 • Aloe veralı sabun 
 • Karpuz çilekli sabun 
 • Zeytin yağlı sabun 
 • Sütlü sabun 
 • Keçi sütlü sabun 
 • Lavanta sabunu 
 • Bıttım sabunu 
 • Defne sabunu 
 • Gül sabunu 
 • Beyaz sabun 
 • Çay ağacı sabunu 
 • Biberiye sabunu 
 • Deve sütü sabunu 
 • Kantaron sabunu 
 • Kekik sabunu 
 • Limon sabunu 
 • Nar çekirdeği sabunu 
 • Tarçın portakal sabunu 

2- Nemlendirmek Oldukça Önemlidir! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (11)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları arayışındaysanız ikinci kış ayı bakım rutininde yer alan maddeye dikkat etmelisiniz. Nemlendirmek her mevsimde ve her ayda oldukça çok önem taşır. 

Yüzünüzü temizledikten sonra özellikle eğer sabun kullanırsanız sert ve gergin bir yapı oluşur. Bu yapıya karşılık olarak nemlendirici krem ile destek çıkılabilir. 

Özellikle kuru cilde sahip olan kişiler nemlendirerek ciltlerine hava aldırmak mecburiyetinde olan kişilerdir. Kış aylarında özellikle duştan sonra cildinizi, özellikle yüzünüzü nemlendirmek gerekir. Nemlendirme içeriklerinde örnek vermek gerekirse: 

 • Zeytinyağı nemlendirici krem 
 • Hindistan cevizi nemlendirici krem 
 • Aloe vera nemlendirici krem 
 • Argan yağı 
 • Susam yağı 
 • Badem yağı 
 • Çilekli nemlendirici krem 
 • Portakallı nemlendirici krem 
 • Salatalıklı nemlendirici krem 
 • Keçi sütlü nemlendirici krem 
 • Sütlü nemlendirici krem 

3- Peeling Uygulaması Her Mevsimin Favori Cilt Bakımı Adımıdır! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (14)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları rutini oluşumunda bir diğer önem taşıyan aşama ise peelingtir. Peeling maskeleri ve kürleri özellikle sosyal medya hesaplarında devamlı paylaşılan ve önerilen bir uygulamadır. 

Peeling uygulaması çeşitli ürünler ile beraber gerçek kılınabilirken aynı zamanda başka ürünler ile doğal hazırlanarak da yapılabilir. Bu seçim tamamen tercih meselesidir. Peeling uygulaması özellikle yüzde sıklıkla tercih edilen uygulamadır. 

Yüzde kullanıldığı kadar bacak peeling, kol peeling ve vücut peeling de yapılmaktadır. Peeling uygulaması birebir cilt için yapılan bir uygulamadır.  

Cilt üzerinde bulunan ölü deriler alttaki sağlıklı ve parlak cildin ortaya çıkmasını engelleyebiliyor. Bu sebeple peeling uygulamaları sayesinde ölü deri cilt üzerinden atılmış oluyor.  

4- Ellerinizi de Bakımdan Mahrum Etmeyin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (10)

Sağlıklı bir cilt kazanma isteğinde bulunanlar öncelikle temizlik konusunda doğru ürünler ile doğru yöntemlerle başlangıç oluşturmalıdırlar. Ardından ise doğru nemlendirme ürünleri ile devamlı bir nemlendirme uygulaması gerçekleştirmelidirler. 

Nemlendirme de özellikle her banyo sonrası yapılması gereken ve düzenli uygulanması gereken uygulamalardandır. Daha sonrasında yüz peeling ve vücut peeling oluşumu da aynı şekilde büyük önem taşır. 

Peeling doğru ürün seçimi ile ölü deriyi atar ve canlı, parlak deriyi ortaya çıkarır. Cilt ve yüz bakımının haricinde eller de kış ayında bakıma ihtiyaç duyan bölgelerdendir. Ellerin nemlendirilmesi ve bakımının yapılması da oldukça çok önem taşımaktadır.  

Eller soğuk ve sert hava ile kışın en çok temas eden bölgelerdendir. Eldiven kullanımını fazla tercih etmiyorsanız elleriniz soğuktan oldukça fazla ve olumsuz etkilenecektir. 

El üzerinde egzama oluşumu, çatlama ve yüzülme tarzı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Ellerin nemlendirilmesi veya bakım kremlerinin sürülmesi soğuk hava ile arada koruyucu etkisi görecektir.  

5- Ayak Bakımı İçin Yapmanız Gerekenler! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (7)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları arasında ayak bakımı da yer alır. Ayakların bakımı da yine dikkat edilmesi gerekilen bakım yöntemlerinden birsidir. Ayağınızı törpüleyerek yumuşak bir hale getirebilirsiniz. 

Özellikle her duş sonrası öncelikle ayak topuğunuzu törpü ile pürüzsüz hale getirmelisiniz. Törpü ölü derinin atılmasını ve ayak topuğunun yumuşak bir yapı kazanmasını sağlamaktadır.  

Ölü derinin atılmasının ardından ayak topuğunu tercih ettiğiniz bir nemlendirici krem ile nemlendirin. Böylece temiz kokan ve yumuşacık bir ayağa sahip olursunuz.  

Kış aylarında bot ve çizmelerin içerisinde dışarıya çıkamadan hapis kalan ayaklar ayakkabının içerisinde bakıma muhtaç bir hale düşecektir. Bakıma muhtaç olan ayaklarınızı da bakım rutininin içerisine katmalısınız.  

Unutmayın sizi gün boyu yukarıda tutan uzvunuz ayaklarınızdır. Yaz aylarında giyilen açık ayakkabılar ayağın hava almasını sağlamaktadır. Fakat kışın bu durum tam tersi seyreder. Ayaklarınızı hava aldırmak adına eve geldiğinizde çorabınızı belirli bir süre çıkarmalısınız. 

6- Tırnak Bakımınıza da Özen Gösterin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (6)

Sağlıklı bir cilt kazanma yollarını en temel 5 aşama ile sıraladık. Tabii ki de sırada tırnaklar var. Tırnaklarınızı illa ki kuaföre gidip manikür ve pedikür yaptırmanız gerekmez. Belirli manikür kürleri oldukça uygun fiyata satılmaktadır. 

Bu manikür kürü olarak geçen ürünler yalnızca tırnaklarınız için değil elleriniz içinde bir nevi peeling görevi görmektedir. Tuzlu ve yağlı bir yapıdan oluşan kürü özellikle tırnaklarınıza sürerek ellerinize de sürmelisiniz. 

Sürmüş olduğunuz ürün tırnaklarınızı onaracak ve güçlendirecektir. Böylece tırnaklarınız devamlı kırılma tarzı bir sorun yaşamayacaktır. Aynı zamanda ellerinize de yapmış olacağınız bakım sayesinde kış aylarında bakımlı gezmek ve güçlü dolaşmak mümkündür.  

7- Sağlıklı Bir Cilt Kazanma İçin Saç Bakımını Ertelemeyin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (8)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları arasında yer alan belli başlı unsurlar vardır. Bu unsurların en önemli maddeleri elbette ki doğru temizlik ve nemlendirme kısmıdır. Nemlendirmek cilt için en önemli gereksinimlerdendir. 

Özellikle de cilt yapınız eğer kuru bir dokuya sahip ise doğru bir yağlı cilt kremi ile cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Zaten yağlı bir ilde sahip olan kişiler ise daha az yağ bulunduran nemlendirici kremler ile nemlendirme işlevini görmelidir.  

Bakım rutini içerisinde yüz, el, ayak ve tırnaklardan sonra saçların sağlığı da çok önemlidir. Kış aylarının soğuk ve sert havasına maruz kalan saçlar kırılacaktır. Kırılan saçların bakımı ile uğraşmak daha zorlu olduğundan dolayı bir saç bakım rutini oluşturmalısınız. 

Böylece soğuk ve sert havalara rağmen saçlarınız daha dayanıklı bir hal alacaktır. Saçlar imajın ve dış görünüşün en önem taşıyan unsurlarındandır. Saçların bakımlı olması kesinlikle kimyasal içerikli ürünler ile aranmamalıdır. 

Piyasada birçok bitkisel ürün üreten firma bulunur. Caspilife markası da bitkisel ürünleri ile cildinize ve saçlarınıza sağlık getiren bir isimdir. Saç bakımı sırasında öncelikle doğru bir şampuan tercihinde bulunmalısınız. 

Saç şampuanınız bitkisel öz içerikli olduğundan saçınızda eksik olan gereksinimi sağlayacak özelliği taşıma şeklinde bir seçime tabi tutulmalıdır. Şampuan seçiminin ardından saç kremi kullanacaksanız eğer bunun seçimi de önemlidir.  

Tüm bunlar dışında saç serumu ve bakım yağları ile hem saçınızın sağlıklı uzamasını hem patlak ve canlı görünmesini hem de soğuk havalardan kendisini korumasını sağlamış olursunuz.  

8-Kış Ayları İçerisinde de Güneşten Cildinizi Korumalısınız! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (13)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları içerisinde yer alan maddeli ve aşamalı sıralamamıza baktığımızda en başta yer alan cilt bakımı maddelerini görmekteyiz. Temel ve rutin haline getirilecek uygulamaları bire birer detaylı bir şekilde açıkladık. 

Kış aylarında soğuk ve sert havanın hem cilde hem de saçlara vermiş olduğu zararlar karşısında bakım rutini oluşumu ile bu olumsuz etkiye karşı çıkılmalıdır.

Yaz aylarında bu durum biraz daha farklıdır. Yaz aylarında güneşin olumsuz etkilerinden ve sıcak havanın olumsuz oluşumların karşı tedbirler alınır. 

Sağlıklı bir cilt kazanma için yapılması gerekenleri sıraladık. Yaz aylarında özellikle en çok alışagelmiş durum ve bakım elbette ki güneş kremidir.  

Güneş kremi markaları geçmiş olduğumuz ayda çok iyi ve etkili ürünleri piyasaya sürmüştü. Güneş kremine karşı oluşan ilgi eskiye göre daha da yükselişe geçtiğinden firmalar seferber olmuşlardı. 

Peki ya kış ayında da güneş doğmaz mı? Güneşin etkileri yalnızca sıcaklandırması sonucunda oluşan etkilere tabi değildir. Sıcaklama etkisi oluşumu gerçek kılınmasa bile güneş ışınları ile cildimize sağladığı yarar kadar zarar da verir.  

Bu sebeple kış ayında bile güneşten doğru korunma yolları ile yeni bir cilt bakımı oluşturmalısınız. Cildinizi olabildiğince güneşten korumanız cildinizin sağlığı için oldukça büyük önem taşıyan bir unsurdur.  

Sizler de hem cilt hem de saç bakımınızı ve alacağınız önlemleri hafife almayın. Özellikle güneşten doğru ve yeterli bir şekilde korunulmadığında ciltte leke benzeri olumsuz izler kalabilmektedir. Bu izler ise önlem alınmadığı takdirde oldukça zor ortadan kaybolur.  

9- Bol Su Tüketin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (5)

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları arasında yer alan bakım ürünlerinin kimyasal içeriklerden oluşmaması önemlidir. Kimyasal içeriklerden üretilen şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, bakım yağı ve bakım serumları vermiş olduğu fayda kadar zararı da bir arada verir. 

Bu sebeple özellikle artan bitkisel içerik sektörünü avantaja çevirerek bitkisel ürünlerden faydalanmalısınız. Hem saçınızda hem de cildinizde bitkisel öz içerikli ürünlerden faydalanmak oldukça önemlidir. 

Genel sağlığınız açısından da bu duruma önem gösterin. Sağlıklı bir cilt kazanma aşamaları arasında yer alan ürünlerin içerisinde bulunan bitkisel özler örnek olarak şu şekildedir: 

 • Aloe vera özü 
 • Bıttım özü 
 • Papatya özü 
 • Ada çayı özü 
 • Keçi sütü 
 • Süt 
 • Meyve içerikleri 
 • Kantoran özü 
 • Badem özü 
 • Susam özü 
 • Argan özü 
 • Hindistan cevizi özü 

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları için kullanılabilecek ürünlerin içerik özleri örnek olarak yukarıdaki gibidir.  

Tüm bu bakım rutinlerinin yanı sıra ürünler ve karışımlar ile sağlanan bakım rutinlerinin dışında beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Su tüketimi hayattır ve hayatı kazanmak için yeterli bir tüketim gerçekleştirmelisiniz. 

Su diyeti nasıl yapılır tarzı sorulardan doğan diyet türleri bile bulunmaktadır. Suyun önem hayatımızda oldukça geniş ve büyüktür. Su tüketimi günlük en az 2 litre olmalıdır.  

Yeterli litrede su tüketimi hem organların ve vücut organizasyonunun doğru çalışmasını sağlar hem de ciltte ve saçta etkileri ile görenleri şaşkınlığa uğratır. 

10- Beslenmenize Dikkat Edin! 

hederaguncel-saglikli-bir-cilt-kazanma (4)

Sağlıklı bir cilt kazanma aşamalarını sıraladık. Cilt ve saç güzelliği ve doğallığı elbette ki yediklerimiz ile de doğru orantılıdır. Hayatınızdan zararlı besinleri ve yeme alışkanlıklarını çıkarmanız gerekir. 

Yenilen her zararlı besin ve her eksik beslenme düzeni olumsuz etkilerini dışa vurur. Dışa vurmaktan kasıt; cilt, yüz ve saç üzerindeki etkilerini kapsar.

Sağlıklı bir cilt kazanma yolları ile kış aylarında cildinize, yüzünüze ve saçınıza dikkat edin. Unutmayın onlara bakmadan meyvesini yiyemezsiniz! 😉 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt Kazanma ve Korumak İçin 10 Adım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!