USD31,06
EURO33,67
JPY0,207100
RUB0,333600
GBP39,36
EURO/USD1,08
BIST9.347,17
GR. ALTIN2.022,44
BTC50.990,63

Divertikül Nedir? Divertikülün 8 Belirtisi!

hederaguncel-divertikul-nedir (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Divertikül nedir ve belirtileri nelerdir detaylandıracağız. İşte, divertikül hakkındaki detaylar ve tedavi yöntemleri! 

Hastalıklar tıbbi ve halk arası isimleri ile çoğu kişinin canını yakmaktadır. Hastalığa kapılma ve maruz kalma durumu oldukça can sıkıcı bir hal alınabilen durumlar haline gelebilmektedir. Divertikül rahatsızlığı da bu familyadandır. 

Hastalıklarda en önemli unsur erken teşhistir. Çoğu hastalıkta özellikle tehlikeli hastalıkta erken teşhis hayat kurtarır. Hastalıklarda belirtileri kendi üzerinizde gözlemlediğinizde hastalığınız için uzman bir doktora başvurmanız gerekir.  

Hastalığınızın durumunu ve akıbetini ancak doktor aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Akıbet sonrasında ise tedavi yöntemlerine bakıldığında doğru tedavi yöntemini ve sürecini yine doktor seçebilir. 

Divertikül Nedir Belirtileri 

hederaguncel-divertikul-nedir (2)
Divertikül Nedir? Divertikülün 8 Belirtisi!

Divertikül nedir tıp terimi olarak açıklaması nedir? Divertikül ; kalın bağırsak duvarında kesecik oluşumuna verilen isimdir. Yalnız bu kalın bağırsak duvarında oluşan ufak boylu keselerin vücut üzerinde oluşturduğu bazı etkiler yer alır. Bu etkilere ve bütüne de divertikül denmektedir.  

Sindirim sistemi içerisinde oluşan rahatsızlık olan divertikül, iç yüzeyde yer alan keseciklere denmektedir. Kesecikler sindirim sistemin içerisinde gerçekleşen ve ortaya çıkan unsurlardır.  

Sindirim sistemi içerisinde yer alan divertikül en çok kalın bağırsak bölümünün iç kısmında yer almakta ve oluşmaktadır. Kalın bağırsak altında oluşan kesecikler küçük boyutlu ama şiş vaziyetle keselerden oluşur.  

Divertikül rahatsızlığı da belli başlı rahatsızlıklar gibi benzerlik göstererek belirli yaş sonrasında daha fazla oluşma riski taşır. Bu risklerden birisini kapsayan yaş; 40 yaş üzeri bireyler için geçerli olmaktadır. Divertikül oluşumu bir diğer ismi ile diverküloz olarak da anılmakta ve bilinmektedir.  

1- Kolonda Divertikül Nedir? 

hederaguncel-divertikul-nedir (5)

Divertikül rahatsızlığı genellikle kalın bağırsakta meydana gelmekte ve kendini göstermektedir. Kolon ise; rektum ile birleştiği bir araya geldiğinde kalın bağırsağı oluşturur.  

Divertikül kalın bağırsakta genellikle yaygın bir şekilde görünen bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsağın alt kısmında görünen rahatsızlık oluştuğu bölgede küçük keseler halinde kendini gösterir.  

Küçük ama şiş şekilde bir görünüme sahip olan divertikül, belirtileri ile kendini belli etmektedir. Kolonda sıklıkla ortaya çıkan divertikül tedavisi bulunmaktadır. İşte belirtileri şu şekli kapsar: 

 • Ateşin artması ve oluşumu 
 • Karında oluşan rahatsız edici ağrı 
 • Mide bulantısı 
 • Mide bulantısı sonucu yaşanan kusma 
 • Kabızlık oluşumu 
 • İshal oluşumu 
 • Karında oluşan hassasiyet üzerine yaşanabilecek belirtiler 

2- Mesanede Divertikül Nedir? 

Mesane divertikül nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Divetikülün genel tanımının açıklanmasının ardından akıllarda oluşan belli başlı bilgiler bulunur. Mesanede oluşan divertikül ise  mesane duvarında ortaya gelmektedir. 

Mesane duvarının dışarıya doğru divertikül sarkması ile meydana gelmektedir. Hastalıkta oluşan şiş ama küçük bezeler bu sefer mesane duvarının dışarısında doğru çıkacak şekilde oluşmasıdır. Mesane üzerinde oluşan bu rahatsızlık kadar yine 40 yaş üzerinde daha çok görülme ihtimali taşımaktadır. 

Divertikül ile oluşabilecek sorunlardan biri olan mesane duvarı dışına taşan divertikül, tedavi edilebilir. Fakat belirtilerine gördükten sonra uzman bir doktora başvurmanız gerekir.  

Uzman bir doktora başvuru gerçekleştirdiğinizde tedaviniz sağlıklı bir şekilde başlayacaktır. İşte belirtileri şu şekildedir: 

 • Ateşin artması ve oluşumu 
 • Karında oluşan rahatsız edici ağrı 
 • Mide bulantısı 
 • Mide bulantısı sonucu yaşanan kusma 
 • Kabızlık oluşumu 
 • İshal oluşumu 
 • Karında oluşan hassasiyet üzerine yaşanabilecek belirtiler 

Divertikül Belirtileri Nelerdir? 

hederaguncel-divertikul-nedir (7)

Divertikül nedir beslenme şekline dikkat edilmesi fayda sağlar mı tarzı sorularda sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Divertikül rahatsızlığı sonucunda oluşan keselerin iltihap kapması daha da tehlikeli bir sonuç doğurabilir. 

Divertikül belirtilerini arasından başlıca; ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı yer almaktadır. Bağırsağınızın sisteminde ve çalışmasında bazı belli başlı değişikliklere sebep olma sonucunda divertikül yaşamış olursunuz.  

Divertikül rahatsızlığının insan vücudu üzerinde hafif seyretmesi üzerine antibiyotik tedavisi uygulanarak da hastalığın önüne kolay bir şekilde geçilebilir. İşte divertikül belirtileri şu şekildedir: 

 • Ateşin artması ve oluşumu 
 • Karında oluşan rahatsız edici ağrı 
 • Mide bulantısı 
 • Mide bulantısı sonucu yaşanan kusma 
 • Kabızlık oluşumu 
 • İshal oluşumu 
 • Karında oluşan hassasiyet üzerine yaşanabilecek belirtiler 

Divertikül belirtileri arasında yer alan ateş maddesi eğer artış gösterirse acile gitmeniz gerekebilir. Aynı şekilde karında oluşan ağrı arttığında da doktora gitmeniz gerekir. 

Bağırsak sisteminin belirli düzensizlikleri sonucunda ya ishal ya da kabız olma ihtimaliniz vardır. Yaşanan mide bulantıları da iştahınızı keserek halsiz düşmenize neden olacaktır.

Bu nedenleri eğer kendi bünyenizde tespit ediyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Sağlık raporu nasıl alınır sorusunda da bu tarz hastalıklarınız içerisinde yer almalıdır.

Divertikül Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 

hederaguncel-divertikul-nedir (6)

Divertikül nedir Türk cerrahi üzerindeki önemi nedir soruları da internette gezinmektedir. Divertikül; kalın bağırsak duvarında ortaya çıkan küçük ama şiş keselerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. 

Kimi zaman tehlikeli sonuçları doğurabilen divertikül, kimi durumlarda da kolay tedavi yöntemleri ile ortadan kalkabilir. Tedavi yöntemleri arasında yapılacak seçim; hastanın tıbbi öz geçmişine, yaşına ve diğer hastalıklarına bağlı seçilir. 

Seçim aynı zamanda; hastanın genel durumu da göz önünde bulundurularak en doğru ve uygun şekilde seçilerek başlanmaya özen gösterilir. Divertikül belirtileri eğer hafif atlatılıyor ve geçiriliyorsa bu durumda hastalık da kolay atlatılabilmektedir. 

Hastalığın kolay bir şekilde atlatılması için belirtilerin hafif olması ve hastalığın ilerlememiş olması gerekir. Hafif atlatmadan kastımızdaki tedavi yöntemi ise ayakta tedavi yöntemidir.  

Hasta, antibiyotik ilaç tedavisi ile tedavisini sürdürebilir. Antibiyotik tedavisi ne kadar hafif hastalar için dense de son zamanlarda hafif hastalar için antibiyotik bile gerekmeyeceğinden bahsedilir. 

Divertikül kalın bağırsağı alakadar eden bir rahatsızlık olduğu için bağırsakların düzeninin bozulduğu bir etkiye sahiptir. Bağırsak işleyiş sistemi bozulduğunda ise kabız veya ishal durumları görünmek üzere beklenilen durumlar arasında yerini alır. 

Divertiküler hastalık geçiren bir kişi beslenmesine de dikkat etmelidir. Bağırsakların toparlanmasını sağlamak adına dinlendirmesine etki edecek, besin gıdalarına başvurulmalıdır. Aynı zamanda bol sıvı tüketimi de oldukça önemli olan bir noktadır.  

Divertikül Nasıl Geçer? 

hederaguncel-divertikul-nedir (3)

Divertikül nedir nasıl geçer sorusunu cevaplandırmaktayız. Divertikül en çok kalın bağırsakta kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

40 yaş üzerinde görülme eğilimi daha fazla olan bu rahatsızlık etkilerinin ve belirtilerinin hafif yaşanması sonucunda ayakta tedavi ile geçirilebilir. 

Ayakta tedaviden kasıt antibiyotik kullanımı ile tedavidir. Antibiyotik ile tedavi gerçekleştiğinde divertikül geçebilecektir.

Divertikül bağırsakları aşırı yoracak olan bir rahatsızlık olduğundan dolayı bol dinlenme ile sıvı tüketimine dikkat ederek bir tedavi süreci geçirmelisiniz. 

Divertikül hastalığını yaşayan hastanın şikayetleri eğer ciddi ve ağır ise istenilen durum, farklı ek tedavi yöntemlerini ortaya, gündeme getirebilir.  

Divertikül Ameliyatı Riskleri 

Divertikül nedir sorusunu cevaplandırdık. Divertikül ameliyatının oluşturmuş olduğu riskler ne yöndedir? Bazı hastalardan görülen belirtiler; Karında oluşan rahatsız edici ağrı, Ateşin artması ve oluşumu, Mide bulantısı sonucu yaşanan kusma, ishal oluşumu, kabızlık oluşumu ve karında oluşan hassasiyet üzerine yaşanabilecek belirtiler şeklindedir.  

Divertikül ameliyatı gereken durumları bünyesinde gösteren belirtiler; tıkanma, kanama, fistül oluşumu şeklindedir.  

Divertikül ameliyatının gerekli olduğu kısımlarda oluşan riskler hakkında bilginizin olması gerekir. Divertikül hastaları; perforasyon kanama riskini her karın bölgesinden yapılan hasta gibi taşımaktadır. 

Divertikül Bitkisel Tedavi 

hederaguncel-divertikul-nedir (4)

Divertikül nedir ve bitkisel tedavi yöntemleri var mıdır? Divertikül rahatsızlığına iyi gelecek olan en önemli husus bol sıvı tüketimidir. Bolca sıvı tüketmeniz kalın bağırsağınız için fayda sağlayacak bir durumdur. 

Bol sıvı tüketimi ile kalın bağırsağınızın doğru bir şekilde çalışmasına olanak vermiş olursunuz. Kalın bağırsağın fazla yorulmayacağı ve zarara uğramayacağı besinler tüketmeye dikkat edin. Düzenli bir egzersiz programı oluşturmak ve o şekilde ilerleyiş kaydetmek oldukça önemlidir.  

Yüksek lifli besinlerin tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Divertikül hastalarının dikkat edilmesi gerekilen durumlar ve hususlar bu şekildedir.  

Divertikül Kansere Dönüşür mü? 

Divertikül nedir sorusuna en iyi cevabı en yaygın göründüğü yer olan kalın bağırsakta görünen küçük ama şiş keseler olarak cevaplandırabiliriz. Bu keselerin iltihap kapması da divertikülü içermektedir. 

Divertikül tedavi gerektiren ve dikkat edilmesi gerekilen bir hastalıktır. Hastalığın hassas noktaları bulunmakta ve olumsuz geliştiğinde kötü durumları oluşturma ihtimalleri bulunur.  

Divertikül tedavi edilmediğinde karın zarı iltihap oluşumuna veya kalın bağırsak delinmesine neden olabilir. Bu yüzden divertikül dikkat ile önemsenerek tedavisinin tamamlanması gerekilen bir hastalıktır.  

Divertikül kansere neden olabilecek bir rahatsızlık değildir. Zarara uğranmamasının yanı sıra divertikül, apse gelişimine de neden olabilmektedir.  

Divertikül nedir ve neden olabileceği yolları açıkladık. Eğer siz de kendi bünyenizde divertikül belirtilerini gözlemliyorsanız uzman bir doktordan mutlaka yardım ve destek almalısınız.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Divertikül Nedir? Divertikülün 8 Belirtisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!