USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

Yeni Yıla Nasıl Taze Başlanır? 10 Adımda Taptaze Bir Yıl!

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yıla nasıl taze başlanır ve nasıl düzenlemeler yapılmalıdır? İşte yeni fırsatlar ve şanslar için tavsiyeler! 

Geçmiş olduğumuz yılı öncelikle düşünmelisiniz. Geçtiğimiz yılda yapmış olduklarınız ve yapamadıklarınızı listelemeniz de önemlidir. Mümkünse bunu yeni yıl ajandanızın ilk sayfalarına da yapabilirsiniz. 

Temelde ve hafızada kalıcı yaşamış olduğunuz büyük veya küçük ama önem taşıyan değişikliklerinizi not alabilirsiniz. Ajandanın ilk sayfasında geçmişiniz yer alırken devamında ise bugününüz, yeni yılınız yer almalıdır. 

Geçmişini bilmeyen ve kabullenmeyen gelecek tayininde bulunamaz. Bunu da unutmayın! Geçmişinizin yalnız iyisiyle değil, kötüsü ile de barışmalısınız ki ileriye doğru yürüyebilesiniz! 

Yeni Yıla Nasıl Giriyoruz? 

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusunu size 10 adım şeklinde cevaplandıracağız. Yeni yıl demek yeni umutlar, yeni şanslar ve yeni nice sevgi demek… Yeni yılda sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel günlerin hayalini kurmanın dışında hedef odaklı çalışmalara da yer vermeniz önem taşır. 

Geçmişte yaptıklarınız, başardıklarınızı not almak sizi motive edecek en sağlam kaynaktır. Yaptıklarınız ile gurur duymak kadar yapamadıklarınızın tekrar peşine düşmek veya belirli güncellemelerde bulunmak da çok önemlidir.  

Yalnız iyinin değil kötünün üzerinde de yoğunlaşmalıdır ki yol yürünebilsin. Tüm bu sebeplerle beraber yapamadığınız eylemleri neden gerçekleştiremediğinizi düşünün, araştırın.  

Ne engel oldu veya mazereti neydi? Ve tabi ki bir diğer husus hala daha yapamadığınız eylemi veya olayı yapmak istiyor musunuz? İsteğiniz dışında ihtiyaç durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. 

Yeni Yıla Nasıl Taze Başlanır? 

Yeni yıla nasıl taze başlanır ne yapmak gerekir? Yeni yıla giriş yaparken yeni şansların ve fırsatların olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Bu şans ve fırsatlara göre hedef odaklı çalışma yapmalısınız ki, o şekilde yaşayabilesiniz. Yeni yıl ajandası edinmek ve içerisini doldurmak mükemmel bir anı ve aktivite olacaktır.  

Bu işlemi gerçekleştirirken ilk sayfaları geçmiş yıllara ayırırken, son sayfaları ise gelecek yıllara ayırmanızı öneriyoruz. Ajandanın ortaları ise tam olarak o seneye ait olmalıdır. 

Yeni yılda taptaze bir ciltte herkesin hakkı değil mi? Kendinize ve cildinize uygun olacak bir cilt bakımı rutini yalnız ruhunuzu değil cildiniz ile de taze bir yıl geçirmenizi sağlayacaktır.  

Eğer cildinizin neme ihtiyacı var ise nemli bir cilt bakımı ile sadece ruhen değil cilt açısından da rahatlamayı hissedin. Daha fresh ve daha canlı, sağlıklı nefes alabilen bir cilt ile nasıl güzel olunur sorusunun yapay kalıplarını doğallığınız ile yıkıp geçin.  

1- Görünümünüze Bir Yenilik Katabilirsiniz 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (3)
Yeni Yıla Nasıl Taze Başlanır? 10 Adımda Taptaze Bir Yıl!

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusuna ilk cevabımızı görünümünüz ile başlamaktayız. Görünümden kasıt saç şekliniz, saç renginiz, genel stiliniz veya sabit kullandığınız nesnelerin değişiminden yanadır. 

Mesela sürekli kullandığınız bir gözlüğünüz var ise yeni yılda bu gözlüğünüzü farklı model ile değiştirebilirsiniz. Saç kesiminizi değiştirerek yeni, farklı bir görünüm ile yeni bir sayfa açabilirsiniz. 

Tarzınızda da yapacağınız küçük değişiklikler genel bir görünüm farklılığı oluşturacaktır. Kullanmak istediğiniz kombin parçaları hangi döneme veya tarza hitap ediyorsa artık onları kullanmak için geç kalmayın. Tarzınızı tüm özgünlüğüyle ortaya çıkarmanın tam zamanıdır.  

2- Sağlık Açısından Bir Egzersiz veya Spor Rutini Oluşturun! 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (4)

Sağlık her şeyden en önce gelen ve çok önem taşıyan bir diğer maddedir. Genellikle sağlık hastalandığında düşünülen bir kavram olsa da, önceliğinde küçük uygulamalar ile her türlü tedbir alınması gereken bir konudur. 

Sağlığınıza dikkat etmek ve korumak için öncelikle spor rutini oluşturmalısınız. Herhangi bri spor dalına yönelerek hem keyifli vakit geçirebilir hem de zinde kalıp, sağlığınızı koruyabilirsiniz.  

Eğer spor rutini oluşturmanız mümkün değil ise, ev içerisinde kolay ve seri bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz. Vakit buldukça ve elinden geldikçe de yürüyüş yapmayı unutmayın.  

3-Her Gününün Günlüğünü Tut  

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (5)

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusunun bir diğer cevabı ise günlük içerisinde saklıdır. Anılar, hafızada durabilen ama detaylarının can sıkıcı bir şekilde hatırlanamadığı bir kavramdır. Anılarımız bizim belirli bir dönemimizin yaşamı ve her şeyimizdir. 

Bu sebeple anıları kağıda dökmek hem ilerisi hem de o anki yansıma için çok önemlidir. Günlük tutarken o günkü hisleriniz, manevi değerleriniz ve yaşadıklarınızı kağıda, kendi özelinize dökeceksiniz.  

Kağıt karşısında ne çekinir, ne de sakınırsınız. O, en güvenilir ve en sadık dostlardan bile daha sadıktır. Kağıt adeta bir sünger gibi sizin derdinizi, kederinizi çekerken; neşenizi ve umutlarınızı ise üzerinde uzun zaman boyunca tutar.  

Kağıtlara konuşmaktan hiçbir zaman çekinmeyin, gülmeyi unutmayın ve ilerideki size mutluluktan bir haber verin! 

4-Yeni Yıla Nasıl Taze Başlanır | Bu Yıl Daha Fazla İyilik Yap! 

Yeni yıla nasıl taze başlanır nasıl sevgi dolu başlanır mı dediniz? Elbette ki sevginin paylaştıkça çoğaldığını düşünürsek, severek başlanır diyebiliriz. Sevmek, peşi sıra iyiliği de kendiliğinden getirecektir. 

Çevrenizdeki insanlara, hayvanlara, bitkilere hatta eşyalara iyilik yapın. Durduk yere birine iyilik yapmak, atmosfere tüm olumlu enerjinizi göndermek size gerisin geri gelecektir. 

Eğer başınızı sürekli belada hissediyorsanız, mutsuzsanız ve huzursuzsanız yardıma ihtiyaç olan bir garibin omzuna bir palto, ayağına bir pabuç veya eline koca bir kalp dolusu çikolata bırakın.  

Emin olun bu başkasına yaptığınız iyilik aynı zamanda kendinize yaptığınız bir iyiliktir. Bir güldürün, bin gülün!:) 

5- Çoğunlukla Bulunduğunuz Alanı Düzenleyin 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (6)

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorunuza bir soru ile cevap vermek gerekirse en çok nerede vakit geçiriyorsunuz diyebiliriz. En fazla vakit geçirdiğiniz mekan veya alanın dekorasyonunun önemi kadar tertip ve düzende önemlidir. 

Dağınık bir yer kısa zaman içerisinde çöplüğe benzeyecektir, fakat çöplüğü topladığınızda içerisindeki ürünlerle bile yaşanır bir hale getirilebilir. Bu sebeple odanızı veya en çok vakit geçirdiğiniz alanı düzenleyin. 

Mümkün yer buldukça ürünlerinizi sınıflandırarak ayırın. Her ürününüz farklı bir yerde düzenle durduğunda oradaki geçirdiğiniz vakit daha verimli ve keyifli gelecektir. Hem de daha kolay bir ürün kullanımı deneyimini yaşamış olacaksınızdır.  

6-Odandaki Dekorasyona Yenilik Kat! 

Yeni yıla nasıl taze başlanır elbette ki yenilikler ile karşılaşıldığında taze başlanır. Odanızdaki dekorasyona yeni küçük bir dekor ürünü ile bile yenilik katmak mümkündür. Dekoratif olacak ürünü ise seçmek tamamen size kalmıştır. 

Size en iyi gelecek şeyi seçmelisiniz. Böylece odanızda onu her gördüğünüzde iyi hissedeceksinizdir. Yenilik her zaman iyi sonuçlar doğurmayabilir.  

Bu nedenle çok büyük değişiklikleri sıklıkla yapmak önerilmez. Nasıl bir muhabbet kuşunun devamlı yerini değiştirdiğinizde muhabbet kuşu ölüm ile olumsuzluğu tadıyorsa benzetin.  

Çok büyük değişiklikler bir rutini oluşturmayacağından dolayı odanızın genel dekorasyonunuzun artık düzeninin oturması gerekir. Yapılacak küçük düzenlemeler ise yeni yıl ile güzel bir değişiklik olacaktır. 

7-Yeni Küçük ve Büyük Hedefler Belirle! 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (7)

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusuna en hedefsel cevabımızı vereceğiz. Hedeflerinizi ve yapacaklarınızı şimdiden listelemeniz gerekir. Hızlı bir şekilde işe koyulun ve önce ne istediğinize karar verin. 

Bu yeni yıl içerisindeki amacınız, hedefiniz nedir? Hedefinizi hangi yöne doğru yoğunlaşarak ilerletmeyi planlıyorsunuz? Ne yaparsanız mutlu, güvende ve kendinizi ispatlamış hissedeceksiniz? 

Öncelikle bu soruların cevabını vermelisiniz. Hedeflerinizin her biri büyük hedefler olmalı diye bir kural yoktur. Küçük bile olsa her hedefinizi yazın.  

Yazdığınız hedeflerinizi gerçekleştirdikçe yanına güzel bir söz bırakabilir ve kağıtlara hedef dışında koca bir yaşanmışlık bırakabilirsiniz.  

Mesela eğer üniversite sınavına hazırlanıyorsanız büyük hedef olarak sınav sonucunda istediğiniz yeri büyük hedefinize yerleştirmelisiniz. Fakat yeni yılda edinmek istediğiniz bir alışkanlık var ise bunu da küçük hedeflerin içerisine yerleştirebilirsiniz. 

8-Yeni Bir Hobi Edin 

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusuna en iyi gelecek taptaze bir cevap hobidir. Hobi veya hoş bir alışkanlık edinirseniz diğer işlerinizde de başarıya yaklaşırsınız. Maddi hedeflerinizi, eğitimsel ve kariyer odaklı hedeflerinizi belirlemenizin ardından psikolojinizi de düşünmeniz gerekir. 

Bu durumu da düşünmeli ve kesinlikle ötelememelisiniz. Eğer aklınızda bir fikir varsa ve bir hayal olarak kalan hobi fikriniz bulunuyorsa bunu bu sene hayata geçirmenin tam zamanı. 

Unutmayın ki bir sonraki sene hayat karşınıza başka hedefleri çıkaracak o sebeple hiçbir şeyi ertelemeyin. Ertelemekten kaçının fakat yaşamaktan kaçınmayın. Unutmayın ki gün sonunda yanınıza kâr kalacak olan şey yaşadıklarınız ve tecrübelerinizdir.  

9-Uyku Düzenini Korun! 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (8)

Yeni yıla nasıl taze başlanır dendiğine sağlığa, sosyal hayata ve özel hayata en çok etki eden uyku unsurunun düzeni de konuşulmalıdır. Uyku herkesin hayatına, alışkanlıklarına ve zorunluluklarına göre farklı biçimlenebilen bir unsurdur. 

Kiminin işi gece başlarken, kiminin ise gündüz erken saatlerde başlar. Güne ne zaman merhaba dediğiniz uyku düzeninizi kurmak için anahtardır. Bu sebeple en iyi uyku düzeninizi kendiniz kurabilirsiniz. 

Eğer herhangi bir zorunluluğunuzu yoksa gece saatlerinin 23.00 ila 02.00 saatleri arasında uyumaya özen gösterin. Bu biyolojik verimsel saatler gündüz saatlerinde ise; 13.00 ila 15.00 arasındaki uykudur. 

Günde 6 ila 8 saat arası uyuyabileceğiniz bir uyku düzeni kurmanız çok önemlidir. Belki de ne başta dikkat etmeniz gereken unsur budur. Eğer verim alınan saatlerde gerek alışkanlık, gerek de iş nedeni ile uyuyamıyorsanız uyuduğunuz saatleri her gün aynı şekilde düzene koyun.  

10-Bu Sene Bir Evcil Hayvan ile Hayatını Paylaş! 

hederaguncel-yeni-yila-nasil-taze-baslanir (1)

Yeni yıla nasıl taze başlanır sorusunun ardından yeni yıla kiminle başlanır diye de soruyoruz? Yeni yıla evcil hayvan ile başlamak kadar güzeli var mıdır?  

Özellikle sokak hayvanlarımıza sahip çıkarak, evimizin kapılarını eğer onlara açarsak bu yılda kendimize ve onlara en büyük iyiliği yapmış oluruz.  

Unutulmamalıdır ki en iyi, vefalı ev sadık dost hayvanlardır. Hayvanlar ile sağlıklı ve birlikte bir hayat kurmak çok güzel bir girişim olacaktır.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yeni Yıla Nasıl Taze Başlanır? 10 Adımda Taptaze Bir Yıl!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!