USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

5 Adımda Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Regl ağrısına ne iyi gelir? Dismenore olarak adlandırılan bu durum, kadınlarda hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu soruna neden olan durumların tespit edilmesi, uygun bir şekilde tedavi edilmesini kolaylaştırır. Peki, regl ağrısına ne iyi gelir?

Regl durumunda kadınlarda görülen ağrı şikâyetleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenle farklı tedaviler ve ilaçlarla, ağrılı adet sürecine müdahale etmek kolaydır. Böylelikle ağrıların önüne geçilerek daha rahat bir şekilde adet döneminin geçirilmesi sağlanır.

Regl Ağrısı Neden Olur?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir
Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet dönemini bazı kadınlar rahat bir şekilde geçirirken, bazıları da ciddi ağrılar ile karşı karşıya kalmaktadır. Kanamada genel olarak rahmin iç kısmını kaplayan dokular progesteron etkisini kaybetmesi ile dökülmeye başlar. Daha sonra bu dökülmeler kanla karışık bir şekilde vücuttan atılır.

Burada önemli olan doku ve kan birikiminin kolay bir şekilde atılması için, rahim dokusunun içindeki kas dokusunun kasılması durumudur. Kadınlarda kasılma sonucunda ağrıların görülmesi normal olarak karşılanır. Ama bazı kadın hastalıkları kasların kasılması durumunda, rahatsız edici ve çok fazla ağrı şikâyetlerinin gelişmesine neden olabilir. İşte, adet sancısına neden olan kadın hastalıkları!

Regl Ağrısına Neden Olan HastalıklarHastalık Detayları
MyomaRahim kas dokusunda ortaya çıkabilen ve sancılı adet kanamasına yol açan iyi huylu kas tümörleridir. Cerrahi yöntemlerle alınmaktadır.
Pelvik İnflamatuarKadın üreme sisteminde bulunan iç organlarda meydana gelen enfeksiyonlar nedeniyle oluşan yoğun iltihaplanmalardır.
EndometriozisGenellikle ağrı, adet döneminden önce başlar. Ardından kanama dönemi boyunca devam eder ve şiddetli ağrılara neden olur. Rahmin iç kısmında dökülen dokulara benzer olan parçaların; karın içi ve kadın üreme sistemi içinde bulunmasını ifade eder.
Rahim ağzı darlığıKadınlarda rahim ağzı darlığı, doğuştan veya sonradan gelişebilir. Bu durum adet kanaması süreci boyunca dökülen dokuların birikmesine ve buna bağlı olarak ağrı oluşmasına neden olur.
AdenomyosisCiddi adet ağrısına neden olan bu durum; rahimin iç kısmındaki dokuların rahim kas dokusuna doğru ilerlemesinden kaynaklanır.

Adet Sancısı Evlenince Geçer mi?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Halk arasında adet sancısının evlenince geçeceği yönünde birçok söylenti vardır. Ancak bu durum tam olarak böyle değildir. Çünkü kadınlarda görülen adet sancısı doğum yapınca azalmakta ve çoğu durumda geçmektedir. Bu durumun nedeninin tam olarak açıklanması söz konusu değildir. Ancak uzmanlar birkaç teori ile durumu açıklamıştır.

Doğum sonrası regl ağrısına ne iyi gelir?  Doğum yapan kadınlardaki rahim ağzının genişlemesi ve rahmin prostaglandinlere duyarlılığının önemli ölçüde azalması, regl ağrılarının azalmasında etkilidir. Ancak doğum sonrası kadınlarda görülen adenomiyozis problemi; daha önce ağrılı adet dönemi geçirmeyen kadınların ağrılı dönemler geçirmesine neden olacaktır.

Şiddetli Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? Adet Sancısından Kurtulmak İçin Öneriler

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

İster genç olsun ister orta yaşlı, birçok kadından regl ağrısı yaşanmaktadır. Bu durum geçici bir süre olsa da, ciddi ağrıların yaşanmasına neden olur. Böylelikle yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesi ve kanama boyunca kadınların rahatsız hissetme durumu gelişir. Peki bu durumu en aza indirmek için, regl ağrısına ne iyi gelir açıklayalım;

 • Regl ağrısına ne iyi gelir? Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Ayrıca ciddi ağrı yaşayan kişilerin bol bol sıvı tüketmesi de önerilir.
 • İstirahat başta olmak üzere bu süreçte kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Oldukça işe yarar bir yöntemdir.
 • Ayrıca sıcak su uygulaması da, ciddi anlamda ağrıların hafifletilmesinde etkilidir. Alt karın kısmına uygulanacak sıcak uygulamalar, ağrının geçmesinde yararlıdır.
 • Bunların yanında adet döneminde sigara, alkol ve kafein içerikli gıdaların alınmaması gerekir.
 • Kadınlar arasında ilaç kullanımı da oldukça yaygındır. Bu noktada ağrı kesici ve anti- inflamatuar ilaçlar adet döneminde tercih edilmelidir.

Regl ağrısı; mide, bel, bacak ve kramp ağrılarına neden olur. Dönemsel olarak görülse de, sürekli tekrarlayan adet ağrıları üreme sistemindeki bozukluklardan da kaynaklanabilir. Peki, çeşitli nedenlerden kaynaklandığı bilinen regl ağrısına ne iyi gelir? İşte, tüm yanları ile merak edilenler!

1 – Regl Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet sancısı genellikle olağan olarak kabul edilen bir durumdur. Kadınlarda şiddetli bulantı, kusma, baygınlık, baş dönmesi ve halsizlik olmadığı sürece evde tedavi edilebilir. Ancak evde yapılan tedavi yöntemleri ile ağrının azalması söz konusu değilse, mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Peki, evde adet sancısını en hızlı ne geçirir?

Regl ağrısına iyi gelen zararsız ve bitkisel birçok uygulama vardır. Bu uygulamalar ile ağrının hafiflemesi ve bu dönemin huzurlu bir şekilde geçirilmesi sağlanır. Evde bulunan hangi ürünler regl ağrısına ne iyi gelir?Açıklayalım;

 • Regl ağrısına ne iyi gelir? İlk olarak bitki çayları tercih edilmektedir. Bu dönemin rahat atlatılması için bazı bitkiler önemli bir yere sahiptir. Özellikle; papatya, ıhlamur, rezene, tarçın ve zencefil bu dönemde en çok tercih edilen çaylar arasındadır.
 • Evde bazı besinlerin adet dönemi öncesinde bırakılması gerekir. Tuz, bu besinlerden bir tanesidir. Adet dönemine girmeden bir hafta önce bırakılması, ağrıların oluşmasının önüne geçer.
 • Magnezyumun adet kramplarını azaltma gibi bir durumu söz konusudur. Dolayısıyla dönemin daha rahat geçmesi için; ceviz, fındık, havuç, muz, yeşil yapraklı sebzeler, çeşitli tahıl ürünleri gibi magnezyum yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.
 • Tabii ki egzersiz yapmak da, adet sancılarına en iyi gelen yöntemlerden biridir. Evde kısa süreli yapılacak egzersizler ile regl ağrıları hafifletilmektedir. Özellikle yoga ve nefes egzersizleri, bu dönemin en çok tercih edilenleridir.

2 – Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet dönemi denilen kısa süreli bu durum, sağlıklı beslenme gerektiren bir süreçtir. Çünkü vücudun düzenli ve sağlıklı besinler almaya ihtiyacı vardır. Bu noktada regl ağrısına ne iyi gelir yiyecek önerileri uzmanlar tarafından verilmiştir. İşte, o besinler!

 • B6 vitamini yönünden zengin olan yiyecekler. Yani; pirinç, baklagiller, avokado, havuç, kırmızı et ve kepek ekmeği gibi besinler.
 • Magnezyum yönünden zengin olan yiyecekler. Özellikle tahıl ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler.
 • İçeriğinde E vitamini bulunan besinler. Daha çok kara lahana, fıstık, fındık, avokado, kabak ve zeytinyağı örnek olarak gösterilir.

3 – Regl Ağrısına Ne İyi Gelir İçecek Önerileri

Her kadının belli bir dönem korkulu rüyası haline gelen regl ağrısı artık kolay bir şekilde atlatılmaktadır. Çünkü kadınlar bu konuda bilinçlenmekte ve gıdalar nasıl tüketilir daha çok bilmektedir. Adet dönemi bazı besinlerin daha fazla tüketilmesinin doğru olduğu bir süreci kapsar.

Özellikle bazı besinler ve içecekler kadınlardaki adet sancılarının daha hafif geçmesinde etkilidir. Regl ağrısına ne iyi gelir çay önerileri oldukça çeşitlidir. Peki, bu çaylar nelerdir?

 • Regl ağrısına ne iyi gelir? Narenciyeler içerdiği C vitaminini bakımından bu süreçte en çok tercih edilen içecekler arasında yer alır. Kadınlar regl ağrılarını hafifletmek için, narenciyelerden yapılan çayları gönül rahatlığı ile tüketebilirler.
 • Sıcak çikolata, adet döneminde en çok tercih edilenler arasında gösterilir. Özellikle bitter çikolata en sağlıklı tatlılar arasındadır. Ayrıca kadınların bu süreçteki tatlı ihtiyacını gidermekle kalmayıp, regl ağrılarının hafifletilmesinde oldukça etkili olduğu bilinir.
 • Sakinleştirici etkisi ile bilinen papatya çayı da, bu ağrılar için birebir olan çaylardan biridir. Çayın demlenme sırasında içine atılan bir parça zencefil; ağrı kesici özelliği ile papatyanın etkisini ikiye katlayacaktır.

4 – Regl Ağrısına Ne İyi Gelir İlaç Önerileri

Birçok kadında adet sancısına dayanamıyorum şikâyeti görülmektedir. Adet sancısı, regl döneminden hemen önce başlayabildiği gibi, adetle beraber de başlamaktadır. Genellikle bu ağrılar bir iki gün sürmesine rağmen, daha uzun süreli de olmaktadır. Ancak ağrı, adet döneminin bitmesinden sonra geçer.

Kadınların bu noktayı iyi bilmesi gerekir. Adet sancısı fizyolojiktir yani normal bir durumdur. Hatta bazı bilim adamlarınca, bu ağrılar kadınların doğasında vardır. Bu dönem her kadının yaşayabileceği doğum sancılarına dayanabilmesi açısından ön hazırlık olarak kabul edilir.  Peki, ağrılı geçen bu dönemde regl ağrısına ne iyi gelir?  İşte, en güçlü adet ağrı kesici önerileri!

En İyi Ağrı Kesiciler
Parol
Majezik
Apranax
Dolven
Voltaren
Arveles
Dicloron
Ponstan Forte

5 – Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?

Yapılan araştırmaların sonucuna bakıldığında regl döneminde egzersizlerin önemine ciddi bir vurgu yapılmaktadır. Özellikle adet döneminde yapılan düzenli egzersiz ve sporlar, adet sancılarını ciddi anlamda azaltmaktadır. Bu nedenle kadınların adet dönemi süreci içinde düzenli spor yaparak sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir.

Regl ağrısına ne iyi gelir ya da hangi egzersizler yapılarak ağrının hafifletilmesi sağlanır? Açıklayalım!

 • Adet sancısına iyi gelen yatış pozisyonu,uzmanların önerilerine göre dizlerin karna doğru çekilerek yan yatış pozisyonudur. Yapılan bu hareket, rahimde ve karın zarında bulunan gerginliği azaltacaktır.
 • Ayrıca yatış pozisyonunda karna sıcak uygulama yapmak da oldukça etkilidir. Karnın alt kısmına yerleştirilen sıcak su torbası, rahimde bulunan kasılmayı ve krampları hafifletir. Böylelikle adet sancısını da azaltır.
 • Ağrılı adet dönemlerinde yapılan nefes ve yoga egzersizleri de, hissedilen sancının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adımda Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!