USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

İlaç fiyatları nedeniyle sağlığımız tehlikede

featured
Diyarbakır'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından cadde ve sokaklar boş kaldı. Eczane, fırın gibi yasak kapsamı dışındaki yerlerde çalışanlar, iş yerlerini açtı. ( Şükrü Gündüz - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eczacılar Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası, ilaç eksikliği ve eczacıların sorunlarıyla ilgili; “Ekonomik gelişmelerin gerisinde kalan İlaç Fiyat Kararnamesi nedeniyle, ilacını bulamayan hastalarımızın sağlığından, hatta hayatlarından endişe ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu yakıcı enflasyon ortamında 1. Basamak Sağlık Hizmeti Sunucusu olarak hizmet veren; kira, elektrik, personel gideri gibi işletme giderlerinin ödemelerini karşılamakta zorlanan ve içinde bulundukları ekonomik koşullar nedeniyle eczaneleri adeta yangın yerine dönen meslektaşlarımızın, eczanelerinin sürdürebilirliğinden endişe ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Hayatlarımızdan endişe ediyoruz

54 Bölge Eczacı Odası başkan ve yöneticisi 43. Dönem 3. Bölgelerarası Toplantısı için 20-22 Temmuz tarihleri arasında Muğla’da bir araya geldi. Eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların ele alındığı toplantıda alınan kararlar, bugün yazılı açıklama ile paylaşıldı. Açıklama şöyle:

“HASTALARIN İLACA ERİŞİMİ GÜN GEÇTİKÇE ZORLAŞMAKTADIR”

“Ülkemizde yaşanan enflasyon ortamında, mevcut İlaç Fiyat Kararnamesi, ilaç ve eczacılık alanının paydaşlarının ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Giderek artan şekilde ilaç yoklukları ile karşı karşıya kalan eczacılar, hastalarına ilaç temin etmekte güçlük çekmektedir. İlaç yokluklarının önüne geçilebilmesi ve sürdürülebilir bir ilaç ve sağlık sistemi için ilaç ve eczacılık alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir model oluşturulmalıdır. Yeni İlaç Fiyat Kararnamesi oluşturulurken, tüm paydaşların görüşleri alınarak, ilaç ve sağlık hizmetinin sürdürebilirliği açısından yeni modelin kurgusunda aktif rol almaları sağlanmalıdır. Kamu Kurum İskontosu (KKİ) uygulaması, uygulanabilir olmaktan çıkmıştır. İlaç firmalarınca kamu kurum iskontosu uygulanmayan veya eksik uygulanan ilaçların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Eczacılar bu ilaçları, maliyetinin altında hastasına sunmaya zorlanmakta ve hastaların ilaçlara erişimi gün geçtikçe zorlaşmaktadır. İlaç firmalarının bu iskontoları ödemek için, farklı sistemler tasarlayarak eczacılara angarya şeklinde uygulamalar dayatmasından ivedilikle vazgeçilmelidir. Geri ödeme kurumu ile ilaç firmaları arasında çözümlenmesi gereken bu konunun muhatabı eczacılar değildir. Bu sorunun, ivedilikle çözülememesi halinde bu grup ilaçlar eczacılar tarafından temin edilemez hale gelecek ve hasta mağduriyetlerinin oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Eczacılar ödeme güçlüğü çekiyor

Bazı ilaç firmalarınca ilaçların dağıtım kanallarına satış vadelerini öne çekiliyor. Bu süre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eczanelere geri ödeme süresinden daha kısadır. Bu da uygulamanın mali yükünün dağıtım kanallarınca eczanelerimize yüklenmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu uygulamalar gün geçtikçe artmakta ve artık tahammül edilemez bir noktaya gelmektedir. Sistemin sürdürebilirliğini sağlamak için, Genel Sağlık Sigortası kapsamında Emekli Sandığı, Bağ-kur, SSK birleşme sürecinde bağıtlanan mevcut satış koşullarına ilişkin başka bir değişiklik yapılmayacağı maddesinin uygulanmasının takip edilerek, kısalan ilaç vadeleri sebebiyle kısa ve orta vadede hastalarımızın ilaca erişimini zorlaştıracak bu uygulamaların, konunun tarafları arasında netleştirilerek, ivedilikle düzenlenmesi gerekmektedir.

“KAMU KURUMLARINDA ECZACI İSTİHDAMI ARTIRILMALIDIR”

Ülkemizde eczacılık fakültesi sayıları ve kontenjanları her geçen gün artmaktadır. Uluslararası standartlarda eczacılık eğitiminin sağlanması için fakültelerin akademik kadroları gözden geçirilmelidir. Mevcut fakültelerin durumu değerlendirilerek, Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmelidir. Eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin ile sınırlandırılmalıdır. Eczacılık fakültesi ve kontenjanlarının artırılmasından kaynaklı olarak, her geçen gün yeni mezun eczacı sayısı artmaktadır. Kamu kurumlarında eczacı istihdamı artırılmalıdır. İlacın olduğu her alanda eczacı istihdam edilerek hastaların nitelikli ilaç ve eczacılık hizmeti almaları sağlanmalıdır.

“DEPREM BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN ECZACILAR İÇİN DESTEKLER SAĞLANMALIDIR”

Kamu kurumlarında görev yapan ve bu kurumlardan emekli eczacıların özlük hakları için iyileştirmeler yapılmalıdır. Aynı kurumda çalışan ve aynı işleri yapan çalışanlar arasında iş barışı bozularak eczacılar mağdur edilmektedir. Sağlık kurumlarında büyük sorumluluk alarak çalışan meslektaşlarımızın hakları karşılanmalıdır. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren eczacılar için destekler sağlanmalıdır. Vergi borcu ve diğer kamu ödeme yükümlülükleri ertelenmelidir. Hayatın normale dönme aşamasında kredi, sübvansiyon gibi kolaylıklar sağlanmalıdır. 1. basamak Sağlık Hizmeti Sunucusu olan eczanelerimizin deprem bölgelerimizde hizmet vermeye devam edebilmeleri sağlanmalıdır.

“ISI-NEM UYGULAMALARI İLE İLGİLİ HÜKÜMLER YENİDEN DÜZENLENMELİDİR”

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında 2023 Yılı Ek Protokolü imzalandı. Buna göre, mali konular ile ilgili 01/10/2022 tarihinden itibaren geçerli. Eczacıların hak edişleri için, işlemler ivedilikle sonuçlandırılarak. Bu bedellerin bir an önce eczacıların hesaplarına aktarımları sağlanmalıdır. Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yürürlüğe alınan, ısı-nem kontrolü uygulamaları eczanelere ek maliyetler getirmektedir. Ülkemizin iklim şartları ve ekonomik koşullar göz önüne alınmalıdır. Bu koşulların sağlanması, eczaneler tarafından karşılanabilir ve sürdürülebilir değildir. Isı-nem uygulamaları ile ilgili hükümler yeniden düzenlenmelidir. Covid-19 pandemisi, deprem, sistem arızaları nedeniyle, eczanelerin İlaç Takip Sistemi’ndeki stokları ile fiili stokları arasında oluşan uyumsuzluğun giderilmesi için stok düzeltme hakkının acilen tanımlanması gerekmektedir.

Eczanelerimizde başta yardımcı eczacı ve ikinci eczacı olmak üzere, asgari ücret kapsamında yapılan ücretlendirmeler ve personel istihdamının sağlanması için, KOSGEB ve İşkur gibi kuruluşların desteklerinden faydalanmaları gerekmektedir. Bu bağlamda istihdam için gerekli destek programlarında eczanelerimizi de içine alan kapsamlı ve kalıcı düzenlemeler yapılmalıdır.

“HAKLARIMIZI ALANA KADAR, BİRLİKTEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANMAKTAN İMTİNA ETMEYECEĞİZ”

Ülkemizde ilacın, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içerisindeki payı giderek azalıyor. İlaç fiyatları kararnamesi ekonomik gelişmelerin gerisinde kalıyor. İlacını bulamayan hastalarımızın sağlığından, hatta hayatlarından endişe ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu yakıcı enflasyon ortamında 1. basamak Sağlık Hizmeti Sunucusu olarak hizmet veren, kira, elektrik, personel gideri gibi işletme giderlerinin ödemelerini karşılamakta zorlanan ve içinde bulundukları ekonomik koşullar nedeniyle eczaneleri adeta yangın yerine dönen meslektaşlarımızın, eczanelerinin sürdürebilirliğinden endişe ediyoruz. Muvazaa ile mücadelede eczacı odalarının yetkilerinin azaltılması nedeniyle, eczacılık mesleğinin geleceğinden endişe ediyoruz. 27 Kasım 2022 tarihinde Büyük Eczacı Mitingi Ankara’da düzenlendi. Sorunlarımızı ‘Dur de’ diyerek dile getirdik. Biz eczacılar, haklarımızı alana kadar, birlikten gelen gücümüzü kullanmaktan imtina etmeyeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İlaç fiyatları nedeniyle sağlığımız tehlikede

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!