USD32,21
EURO35,02
JPY0,206700
RUB0,356900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.914,70
GR. ALTIN2.451,17
BTC69.653,13

En Çok Kullanılan Reçetesiz Uyku İlaçları Listesi

recetesiz-uyku-ilaclari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reçetesiz uyku ilaçları, günlük yaşamın stresinden dolayı uyku düzeni bozulan insanların en önemli yardımcılarından biri olarak kabul edilmektedir. Uykuya dalmakta zorlanan ve geceleri uyumakta güçlük çeken insanlar, eczaneden aldıkları reçetesiz uyku ilacı ile bu sorunu aşmaktadır.

Reçetesiz Uyku İlaçları

Reçetesiz uyku ilaçları, eczanelerden ücreti karşılığında alınabilmektedir. Her ne kadar reçetesiz olarak satılsalar da her birinin içerisindeki etken ve yardımcı maddeler farklı olduğundan, doktor onayı olmadan bunların kullanılmaması gerekmektedir.

Reçetesiz olarak satılan çok sayıda uyku ilacı vardır. Bunlardan en fazla tercih edilenlere ilişkin detaylar şu şekildedir:

1 – Unisom

Ülkemizde en fazla tercih edilen uyku ilaçlarındandır. Etken maddesi doksilamin olup, her tablette 25 mg bulunmaktadır. Oral yol ile alınan hapın içerisinde farklı yardımcı maddeler de yer almaktadır.

Unisom, yan etki riski en düşük seçeneklerden biridir. Yoğun olarak tercih edilmesinin temel nedeni de bu durumdur. Bazı kişilerde kullanımdan sonra açlığa neden olduğu bilinmektedir. Fakat söz konusu etki, önemsiz olarak kabul edilmektedir.

En etkili uyku ilacı reçetesiz olarak alınmak istendiğinde, Unisom tavsiye edilen ilk seçeneklerdendir. Unisom uyku ilacı, yaklaşık 12 saat kesintisiz uyku sağlar. Ancak her hastada etkisi farklıdır. Uyumadan yaklaşık 1 saat önce alınması tavsiye edilmektedir. Bağımlılık yaptığına dair bir bilgi olmayan bu ilacın, doktor onayı ile kullanılması gerekmektedir.

2 – Remeron

Eczanelerde satılan uyku ilacı damla formundaki seçenektir. Etken maddesi Mirtazapin olup, her mililitre 15 mg seviyesinde bulunmaktadır. Bağımlılık yapması, bu ilacın en önemli özelliği olarak dikkat çeker. Reçetesiz sayılan uyku ilaçlarının tamamına yakınında bağımlılık riski olmadığı bilinmektedir.

Remeron, solüsyon formunda bir ilaç olup, kişinin yaşına ve yaşadığı uyku problemine göre farklı dozlarda alınmaktadır. Kullanımı için tavsiye edilen doza uygun miktardaki solüsyonun bir bardak suya damlatılması önerilmektedir.

Uyandırmayacak uyku ilacı olarak nitelendirilen Remeron, solüsyon formunda olduğu için daha hızlı etki etmektedir. Kullanımının doktor talimatlarına göre yapılması gerekmektedir. Reçetesiz olarak satılması, bu ilacın rastgele kullanılmasının zararsız olduğu anlamına gelmemektedir.

3 – Citoles

Citoles, etken maddesi essitalopram olan bir haptır. Reçetesiz uyku ilaçları arasında yer alan Citoles, uykuya geçiş süresinin iyileştirilmektedir. En etkili uyku hapı seçeneklerinden biri olarak kabul edilmesine karşın, doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

Kullanım dozu, hastanın genel durumu, yaşadığı sorunun derecesi, yaşı ve kilosu dikkate alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla eczaneden ilacı alarak hemen kullanmaya başlamak, sağlık açısından riskler doğurabilmektedir.

İlaçların reçeteli veya reçetesiz olarak satışı, Sağlık Bakanlığı’nın kararlarına göre düzenlenmektedir. Dolayısıyla şimdi reçetesiz olarak satılan bir ilaç, daha sonraki süreçlerde alınacak bir karar ile reçeteli olarak satılabilmektedir. Bu bağlamda, paylaşılan listenin değişebileceği dikkate alınmalıdır.

recetesiz-uyku-ilaclari

Reçetesiz Uyku İlaçları Zararlı Mı?

Reçetesiz uyku ilaçları, ilk bakışta direkt olarak eczaneden alınan ve uyku sorunları yaşanan dönemde kullanılan ilaçlar gibi görünmektedir. Birçoğunun kullanımına ilişkin tavsiyelere bakıldığında, uykudan 1 saat önce alınması gerektiğinin belirtildiği fark edilmektedir. Ancak bu ilaçlar her ne kadar reçetesiz olsa da doktor talimatı ve onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Uyku ilacı, adından da anlaşılacağı üzere uyku problemleri yaşayan hastalar için geliştirilmiştir. Bu kişilerin çok büyük bir kısmının hastalıklarının temelinde ise psikolojik rahatsızlıklar vardır. Dolayısıyla ilgili ilaçların, doktor onayı ve tavsiyesi olmadan eczaneden alınarak kullanılması, çok büyük bir risktir. Bu noktadaki potansiyel zararlar şu şekildedir:

  • Uyku ilaçları, çoğunlukla psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için geliştirilmektedir. Dolayısıyla uzun süreli ve yanlış dozdaki kullanımlar, bağımlılığa yol açabilmektedir.
  • Düzensiz ve yanlış dozdaki kullanım, vücudun etken maddesine karşı tolerans geliştirmesine yol açabilir. Bu yüzden aynı etkinin oluşması için daha fazla ilaca ihtiyaç duyulur.
  • Bu ilaçların içerisindeki etken maddelerin ve yardımcı maddelerin farklı riskleri ve yan etkileri bulunmaktadır. Yanlış kullanımda, bunlara ilişkin riskler daha da artmaktadır.
  • Farklı rahatsızlıklar için ilaç kullanımı sırasında reçetesiz uyku ilaçları alınırsa ilaç etkileşimlerine bağlı ciddi sağlık soruları ortaya çıkabilir.
  • Kuvvetli uyku ilacı olarak ifade edilen bu ilaçlar, uykusuzluğa ilişkin kalıcı çözüm sunmamaktadır. Kalıcı çözüm için uyku sorunlarının nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir.
recetesiz-uyku-ilaclari
Reçetesiz Uyku İlaçları

Uyumayı kolaylaştırıcı ve uyku kalitesini artırıcı özelliğe sahip çok sayıda ilaç olmasına karşın, bunların çok küçük bir kısmı reçetesiz olarak alınabilmektedir. Diğer kısmı için reçete talep edilmektedir. Hatta bazıları için yeşil ve kırmızı reçete gibi farklı şartlarda yazılan reçeteler talep edilmektedir. Bu bağlamda uyku ilaçlarının masum ilaçlar olmadığı, yan etkileri ve bağımlılık riskleri gibi olumsuzlukları olduğu unutulmamalıdır.

Reçetesiz Uyku İlaçları Fiyatları

Reçetesiz uyku ilaçları, eczaneden ücretini ödenerek alınabilmektedir. İlaçların fiyatları ise türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca son dönemlerde ilaç fiyatlarıdöviz kurunun artması nedeniyle birkaç defa zamlanmıştır. Güncel rakamlar şu şekildedir:

İlaç İsmiFiyat
Unisom50 TL
Remeron165 TL
Citoles95 TL

Buradaki fiyatlar, yapılacak olası zamlar nedeniyle değişebilir.

Uykusuzluğa Doğal Çözüm Yolları

Reçetesiz uyku ilaçları, her ne kadar uyku problemleri için kullanılsa da bunların geliştirilmesinin nedeni psikolojik rahatsızlıkların tedavisidir. Dolayısıyla yaşanan uyku problemleri için bu ilaçların yerine doğal uyku ilacı seçeneklerinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Doğal uyku ilaçları, tamamen bitkisel içerikli olup, içerisinde kimyasal etken maddeler bulunmamaktadır. Bunların yan etki riski yok denecek kadar azdır. Yaygın olarak kullanılan bitkisel uyku ilaçlarına ve diğer doğal çözüm yollarına ilişkin detaylar şu şekildedir:

1 – Natural Sleep

Nutraxin Herbal tarafından geliştirilen bu ilaç, tamamen bitkisel içeriği ile uyku problemlerini çözmektedir. İlacın içeriğinde etken madde olarak sarı kantaron, kedi otu ve pasiflora kullanılmaktadır. Bu bitkiler, kaliteli şekilde uykuya dalmayı ve uyumayı kolaylaştırmaktadır. İlacın içeriği tamamen bitkisel kaynaklı olsa da doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

2 – Melisa Çayı

Melisa çayı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri ile öne çıkan bir ilaçtır. Ayrıca uykuya geçişi de kolaylaştırmakta ve desteklemektedir. Yatmadan önce bir bardak melisa çayı içmek, uykunun daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Çayın etkisinin artırılması için bir miktar kedi otu ilave edilebilir.

3 – Lavanta Yağı

Doğal çözüm yollarından biri diğer olan lavanta yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Lavanta yağı, koklanarak kullanılan bir doğal çözümdür. Uykudan hemen önce koklanabileceği gibi odanın uygun noktasına yerleştirilerek, uyku süresince kokması da sağlanabilir.

recetesiz-uyku-ilaclari

Reçetesiz Uyku İlaçları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Reçetesiz uyku ilaçları ile ilgili sık sorulan sorular ve bu sorulara ilişkin yanıtlar şu şekildedir:

1 – Reçetesiz Uyku İlaçları İşe Yarıyor Mu?

Reçetesiz uyku ilaçları, uykuya geçişi ve uyku süresini olumlu olarak etkilemektedir. Ancak bu etkilerin görülmesi için ilaçların doktor onayı ve tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

2 – Uyku İlaçları Reçetesiz Olarak Eczaneden Alınabilir Mi?

Reçetesiz uyku ilaçları, sadece ücreti ödenerek eczanelerden alınabilmektedir. Fakat reçetesiz olarak satılan uyku ilacı çeşidi çok azdır.

3 – En Etkili Reçetesiz Uyku İlacı Hangisi?

Hastaların genel durumu, yaşadıkları sorunun içeriğine bağlı olarak ilaçların etkileri farklılık göstermektedir. En etkili ilacın hangisi olduğuna, yapılan muayene sonrasında uzman doktor karar vermektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Çok Kullanılan Reçetesiz Uyku İlaçları Listesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!