USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Protein Tozu Nasıl Sindirilir? Protein Tozu Alerjisi Nedir?

protein-tozu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Protein tozu özellikle vücut geliştirmecilerin ve sporcuların muhakkak rastladığı bir kavramdır. Besin takviyesi olarak da adlandırılan protein tozları ağırlıklı olarak yüksek protein içeriğine sahiptir. Spor ve sağlıklı beslenmenin yanında tercih edilen bu tozlar detaylarıyla ele alınması gereken besin içerikleri arasındadır. Doğal kaynaklara alternatif olarak tercih edilen protein tozları için merak edilenler!

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Proteinler, vücut fonksiyonlarının ideal şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için önemlidir. Amino asitlerin birleşmesiyle meydana gelen bu organik bileşik, işlevi nedeniyle kilo vermede ve kas yapısını güçlendirmede etkilidir. Ancak vücutta üretilemediği için mutlaka çeşitli besinler sayesinde dışardan alınması gerekir. Doğal kaynaklar dışında başka bir besin arayışına girildiğinde de protein tozlarının kullanımı düşünülebilmektedir.

protein-tozu

Protein tozları çeşitli bitkilerin, yumurtaların veya süt gibi hayvansal ürünlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Üretici firmaların tercihine bağlı şekilde şeker, yapay tatlandırıcılar, vitaminler, mineraller ve koyulaştırıcılar da kullanılabilmektedir. Toz halindeki protein takviyelerinde kepçe başına 10 ila 30 gram arasında protein miktarı bulunmaktadır. Kas geliştirmek adına kullanılan ürünlerin protein içeriği genelde daha fazladır. Kilo vermek için kullanılanlarda ise protein miktarı düşüktür.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozları, toz haline getirilerek konsantre şekilde tüketilen besin takviyelerine verilen isimdir. Tüm dünyada birçok profesyonel ve amatör sporcu bu tozlardan yararlanabilmektedir. Dayanıklılık ve kuvvet gerektiren sporlarda vücut geliştirmek ve kas kazanmak için etkili olabilmektedir.

protein-tozu

Takviyenin etkisini görmek için kullanım dozu ve süresi oldukça önemlidir. Ancak bu protein tozlarının kullanımı mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Uzmanlar vücut kitle endeksinize göre uygun protein çeşidini ve ölçeğini ayarlamaktadır. Bu doğrultuda sık kullanılan protein tozu türleri şunlardır:

  • Kreatin
  • Kazein
  • Whey protein

Protein Tozları Nasıl Sindirilir?

Protein tozlarının sindirimi metabolizma ve ölçek doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Burada antrenman öncesinde veya sonrasında kullanılan protein takviyeleri de sindirimi etkileyebilmektedir. Aynı şekilde beslenme düzeni ve spor faaliyetleri de protein tozlarının sindirimini kolaylaştırabilmektedir.

protein-tozu

Her protein destek ürünün farklı bir kullanımı bulunmaktadır. Örneğin kana hızlı karışan whey protein takviyeleri spordan önce ya da sonra tercih edilebilmektedir. Kazein için ise herhangi bir saat uygun olabilmektedir. Burada uzman yardımıyla bireysel ölçek hesaplaması ve uzman yönergeleri oldukça önemlidir.

Protein Toz Alerjisi Nedir?

protein-tozu

Protein tozları bazı insanlarda istenmeyen alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Alerji yapan protein tozlarından en yaygın olanı da whey proteinidir. Bu protein içeriği bir süt türevidir ve süt ürünlerine alerjisi olan kişilere etki edebilmektedir. Bununla birlikte whey proteininin tüm yan etkileri alerjik kaynaklı değildir. Bazı yan etkiler ise laktoz gibi çeşitli maddelere olan duyarlılıktan ortaya çıkmaktadır. Eğer whey proteinine alerjiniz varsa protein takviyesi alırken besin değerlerine dikkat etmeli ve uzmana danışmalısınız.

Whey Protein Alerjisi ve Belirtileri Nelerdir?

Whey protein alerjisi, vücudunuzun proteini tanımadığını ve bağışıklık sisteminizin wheyin zararlı bir istilacı olduğunu düşünmesidir. Nadir olarak da süt ve süt ürünleri ile yapılan gıdalara alerjinizin olması da mümkündür.

protein-tozu
Protein Tozu

Whey proteini süt yan ürünüdür ve bağışıklık sistemini oluşturan bazı proteinlere temas edebilmektedir. Whey protein alerjisinin belirtileri aşırı duyarlı bir bireyseniz temas gerçekleştiği anda başlayabilmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir:

WHEY PROTEİN TOZU ALERJİSİ
Protein kabını açar açmaz vücutta döküntü veya kurdeşen oluşabilir.Ciltte kızarıklık, tahriş ya da kaşıntı meydana gelebilir.
Ellerde ve kollarda his kaybı oluşabilir.Ağız çevresi tahriş olabilir, dudak veya dil şişebilir.

Olası bir semptomda acil olarak bir uzmana başvurulmalıdır. Bu belirtiler ciddiye alınmalıdır ve hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan tıbbi destek alınmalıdır. Hafife alınan veya önemsenmeyen etkiler geri döndürülemez sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Sporcuların kas kazanmak adına kullandıkları protein tozlarının zararları ve yararları yıllardır tartışma konusu oluşturmaktadır. Ancak dengeli ve ek gıda şeklinde tüketilen protein tozlarının zararsız olduğu görüşü ağır basabilmektedir. Çünkü sağlıklı ve dengeli beslenme yoluyla vücuda doğal protein alınmalıdır şayet protein alımı yetersizse protein tozları kullanılmalıdır.

protein-tozu

Düzenli protein tozu kullanılıyorsa gün içerisinde bol bol su içilmesi gerekmektedir. Vücuttaki yüksek protein konsantrasyonu, böbrekleri zorlayabilmekte ve sıvı alımı düşükse böbrek hasarı yaşatabilmektedir.  Böbrek hastalıkları söz konusu olduğunda protein tozları kullanmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Bununla birlikte haddinden fazla protein tozu tüketiminin böbrek hasarına neden olduğu da bilinmektedir. Bilinçsizce ve aşırı şekilde kullanılan protein tozları vücutta kesinlikle tahribata yol açmaktadır. Aşırı miktarda tüketilen bu tozlar bağırsaklar tarafından yeterli miktarda emilemeyeceği için ishal gibi problemlere de yol açabilmektedir. Protein tozları tüketilmeden önce mutlaka uzman doktorlardan ve diyetisyenlerden destek alınmalıdır.

Kilo Aldırıcı Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

protein-tozu

Vücut geliştirme protein tozu veya kilo aldırıcı tozlar çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Vegan beslenme tarzına uygun olan tozların içeriğinde soya fasulyesi, patates, pirinç veya bezelye kullanılmaktadır. Bazı toz üreticileri ise aromasız ürünler üretmektedir. Kullanıcılar bu ürünleri damak tatları doğrultusunda yoğurtla veya pankek hamuruyla tüketebilmektedir. Protein tozlu tarifler içerisinde en sevilenleri ise şunlardır:

  • Protein tozlu kek
  • Protein tozlu pankek
  • Protein tozlu kurabiyeler
  • Protein tozlu barlar

Bu tarifler klasik toz tüketiminden sıkılan ve farklılık arayan kişiler için ideal tariflerdendir. Tamamen sağlıklı besinlerle yapılan bu tariflerle öğünlere renk katılabilmektedir. Burada da uzman doktorlardan ve diyetisyenlerden destek almanız gerekmektedir.

En İyi Protein Tozu Markası Nasıl Seçilmeli?

Protein tozu alternatif bir kaynak olduğundan dolayı spor ürünleri arasında sıkça yer almaktadır. Burada birçok farklı protein tozu içeriğinden bahsedilebilmektedir. Ancak önemli olan satıcı güvenilirliği ve içerik kalitesidir. Resmi kurumlar tarafından onaylanmış, izin verilmiş ve denetim altında olan satıcılardan protein tozu alışverişi yapmak nispeten daha sağlıklıdır.

protein-tozu

Söz konusu insan sağlığı olduğunda alınacak kararlar oldukça önem kazanmaktadır. Bundan dolayı da protein tozu satın almadan önce iyice araştırmalısınız ve uzman kişilerden destek almalısınız. Uzmanla birlikte verilen kararlar doğrultusunda ihtiyacınıza yönelik protein tozunu satın alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Protein tozları söz konusu olduğunda sporcular arasında pek çok görüş ortaya çıkmaktadır. Kimisi protein tozu kullanımını gerekli bulurken kimisi ise protein tozlarını kullanmamayı tercih etmektedir. Kullanımı tamamen değişken olsa da protein tozu hakkında sık sorulan sorulardan birkaçına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Protein Tozu Ne İşe Yarıyor?

Ağır spor yapan sporcular kas kütlesini arttırmak amacıyla protein tozu takviyesinden yararlanmaktadır. Proteini yeteri kadar alamayan sporcular genellikle protein tozlarını bir supplement olarak kullanmaktadır.

Protein Tozu En Verimli Nasıl Kullanılır?

Protein tozlarını spordan önce kullanmak veya suyla tüketmek sık kullanım yöntemlerindendir. Hangi yöntem söz konusu olursa olsun yaş ve vücut özelliklerine uygun kullanılan protein tozları oldukça verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Protein Tozu Her Gün İçilir mi?

Uzmanlar tarafından uygun görülen ölçekteki protein tozlarını her gün içmekte bir sakınca yoktur. Ancak uzman kontrolü burada önemlidir. Önerilen miktardan fazlasını tüketmek de istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

1 Ölçek Protein Tozu Kaç ML Su ile İçilir?

Örnekle açıklamak gerekirse 30 gramlık whey protein toz 300 ml su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. Bu hesap doğrultusunda ölçek ve su miktarını planlayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Protein Tozu Nasıl Sindirilir? Protein Tozu Alerjisi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!