USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

Kilo Vermek İçin Uygulanması Gereken 10 Altın Kural

kilo-vermek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı insanlar, kilo vermek için kulaktan duyma egzersizler, komşunun yaptığı diyetler, ünlülerin yaptığı diyetler gibi her duyduğu diyeti yapmaya çalışır. Ancak bunların yerine işe yararlığı kanıtlanmış kilo verme yolları araştırmak ve bunları uygulamak daha akıllıca olacaktır.

Diyetisyenler tarafından danışanların kilo vermesi adına bazı kurallar belirlenmektedir. Belirtilen kurallar sadece az yemek ya da kalorisiz yemek ile sınırlı kalmaz. Kişinin sağlıklı olabilmesi adına farklı unsurlar da bulunmaktadır. 

Kilo Vermek İçin Altın Kurallar

Günümüzde giderek artan obez riski ve kontrolsüz kilo alımı için diyet listesi örneklerine başvurulmaktadır. Diyet ile birlikte uygulanması gerekenler mevcuttur. Fakat diyet yapmasanız dahi kilo vermek için uygulamanız gereken kurallar belirlenmiştir. Kilo verme sorunu olmayan insan yok denecek kadar azdır neredeyse. İşte size kilo vermek içinetkili olduğu kanıtlanmış 10 altın kural: 

1-Yemekleri Yavaş Çiğneyin

kilo-vermek

Yemekleri yavaş yavaş çiğneyerek yemek, kalori alımını azalttığı için kilo vermek için 10 altın kuraldanbiridir. Çünkü beyninizin ne kadar yemek yediğinizi idrak etmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca yemeği çiğneyerek yediğinizde sindirim sistemini de yormamış olur ve böylelikle çok daha sağlıklı beslenmiş olursunuz.

2-Kilo Vermek İçin Yeşil Çay Tüketin 

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede etkili olan altın kurallardan biridir. Yapılan birçok araştırma yeşil çayın kilo verme konusunda etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yeşil çay, kalorisi oldukça düşük bir içecek olduğundan, diyet yapan kişilerin güvenle tüketebileceği sağlıklı bir içecektir.

3-Yemeklerden Önce Su İçmeye Özen Gösterin

Yemekten önce su içmek, daha az yemek yemeye neden olacağı için etkili kilo verme yöntemleri arasında yer alır. Bunu doğrulayan bazı çalışmalar vardır. Araştırmalar, su içmenin metabolizmayı yaklaşık yüzde 30 oranında hızlandırdığını ve kalori yakmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

kilo-vermek

4-Kahve Tüketmeye Çalışın

Kahve antioksidanlarla yüklü olduğundan kilo vermek için de içilebilir. Yapılan çalışmalar, kahvenin içeriğinde bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandırdığını ve yağ yakımını da artırdığını ortaya çıkarmıştır. Şekersiz kahve tüketmek de kilo vermede etkili olan altın kurallardan biridir.

5-Kahvaltıda Haşlanmış Yumurta Yiyin

Yağda yumurta yemek yerine haşlanmış yumurta tüketmek, tok tutmayı sağladığı için kilo vermede etkili 10 altın kuraldan biridir. Kahvaltıda tahıl içerikli bazı gıdalar yerine yumurta tüketmek 36 saat boyunca daha az kalori alınmasına yardımcı olmaktadır.  Çoğu insan ramazan ayında sahurda haşlanmış yumurta yiyerek daha rahat oruç tuttuğunu söylemektedir. Çünkü protein bakımından zengin gıdaların tok tutma özelliği olduğundan gün içinde daha az yemek yemeyi sağlamaktadır.

6-Aralıklı Oruç Diyetini Uygulayın

kilo-vermek

Aralıklı oruç; yemek yeme saatlerinin planlandığı bir sistemden oluşan, kilo vermede etkili bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin beslenme uzmanı veya doktora danışmadan yapılmaması önerilir. Her insan farklı olduğuna göre yapacakları diyetler de tabi ki farklı olmalıdır.

7- Tabaklarınızı Küçük Kullanın

Kilo vermek için altın kurallardan biri de yemekte kullanılan tabakların boyutudur. Tabakların küçük olması doğal olarak daha az kalori alınmasını sağlar. Çünkü tabak büyük ya da küçük olsun insanlar tabağındaki yemeği bitirmek zorundaymış gibi hissettikleri için tabağın küçük olması kesinlikle kilo vermede etkilidir.

8- Uyku Düzenini Önemseyin 

Sağlıklı bir insan olmak için uyku düzeni çok önemlidir. Kilo verme sürecinde de uyku, en az spor ve diyet kadar mühimdir. Yeterli olmayan uyku, şişmanlık riskini yaklaşık yüzde 50 oranında artırmaktadır.

9- Katkı Maddesi Olan Gıdaları Tüketmeyin

Kilo vermek için 10 altın kuraldan biri de etkili yöntemlerden biri de katkı maddesi içermeyen gıdalar tüketmektir. Hem sağlıklı beslenmek hem de zayıflamak istiyorsanız, kesinlikle doğal ve katkısız yiyecekler tüketmelisiniz. Mümkünse dışardan yemek yememeye özen gösterin. Her zaman için kendinizin yaptığı yemekler daha sağlıklıdır. Tencere yemeği yemeye ağırlık vererek hem kilo almayı önlemiş olur hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

kilo-vermek
Kilo Vermek

10- Diyet Yapmak Yerine Sağlıklı Beslenin

Kilo vermek için diyet yapmak yerine sağlıklı beslenin ki, diyet yapmanıza gerek kalmasın. Çünkü diyet yaparak zayıflamak, oldukça uzun vadede gerçekleşmektedir. Bu diyetleri yapanlar zamanla daha fazla kilo alma eğiliminde oldukları için bir tür kısır döngü içine girerler. İşte bu nedenle kilo vermek için diyet araştırmak yerine sağlıklı beslenme yollarını araştırın. Zaten sağlıklı beslenmek için yapılacak şeyler aynı zamanda kilo vermeyi de sağlamaktadır. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kilo Vermek İçin Uygulanması Gereken 10 Altın Kural

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!