USD32,82
EURO35,19
JPY0,208000
RUB0,376400
GBP41,64
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.491,49
BTC65.149,94

Orucun Sağlığa Faydaları ve 4 Bilimsel Kanıtı!

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orucun sağlığa faydaları oldukça fazla araştırılan bir konudur. 11 ayın sultanı Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde oruç detayları!

Oruç tutmak, İslamiyet dinine göre kul görevleri arasında yer alır. İslamiyet’e yerleşen bu güzel davranışın gelmesi daha gün olarak yaklaştığında bile Türkiye üzerinde büyük hazırlıklar kendini gösterir. Ramazan ayında özenle hazırlanan sofralar, hoş sohbet ve muhabbetler ile doğan eğlenceler herkesin çok sevdiği bir durumdur.

Bu tarz oluşumların hazırlıkları ve hayali daha bu aylar yaklaşmadan insan üzerinde oluşur. Ramazan ayında oruç tutmanın zevki ayrı iken diğer ay ve günlerde de oruç tutulmaktadır.

Aç insanların halinden anlamak için İslamiyet dinin getirmiş olduğu bu güzel görev, yalnıza yılın belirli bir ayında gerçekleşir. Ramazan ayında gerçekleşen oruç tutmak, 2023 sene için Mart ayının sonlarında başlayacak.

1 ay boyunca devam eden Ramazan, sıcak pidelerden tutun da, bol misafirli sofraların tadını herkese bir sene boyunca aratır. Bize ancak bir ay için merhaba diyen Ramazan, herkes için dini duyguların yenilendiği bir ayı oluşturur.

Oruç Tutmak Nedir? Oruç Tutmanın Zararları

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari (8)

Oruç; niyet ederek imsak vaktinden başlayan ve güneş batana kadar, akşam ezanı okunana kadar süren bir ibadettir Oruç tutmak ibadetinin gerçekleştirdiğiniz zaman dilimi içerisinde hiçbir şey yemeden, içmeden, cinsel bir birliktelik yaşamadan ve belirli bazı kuralları da yerine getirerek sabır ile devam ettirirsiniz.

Orucun sağlığa faydaları bilimsel olarak da birçok kaynak tarafından kesinleştirilmiştir. Bu ibadeti gerçekleştirmek yalnız fiziksel yararları değil psikolojiksel yararları da insan üzerinde yansıtır. Oruç tutan bir kişinin sabır ve metanet duygusu gelişir. Nefsine hâkim olmayı öğrenen kişi dini duygular ile adeta benliğini bulur.

Tüm bu duyguların ve hislerin yaşandığı bu mübarek ayında yapılan oruç tutma ibadeti ile sağlığınız açısından da birçok yararı sağlamış olursunuz. Sağlığınıza orucun fayda sağlanması bilindiğinde aslında bu ibadetin asla boş yere oluşmadığını da görmekteyiz. Oruç tutma ibadetinin hem psikolojik hem de bedensel sağladığı yararlar dışında sağduyunuz da gelişmiş olur.

Oruç tutmanın zararları arasında ise; kan şekerinin düşmesi, şeker ve tansiyon hastalarının zarar uğraması ve vücutta oluşa halsizlik yer alır. Tüm bu zararlara bakıldığında bazı kişilerin oruç tutmaması gerektiğini görmekteyiz.

Bu durum zaten oruç tutma ibadetinin şartları arasında da yer almıştır. Bir kişinin sağlık durumu eğer yeterli değilse oruç tutma ibadetini yerine getirmemelidir. Tansiyon hastaları ve şeker hastaları en iyi örneklerden olabilir.

Aralıklı Oruç Sağlığa Faydaları

Orucun sağlığa faydaları nelerdir şeklinde sorular fazlasıyla merak edilmektedir. Peki ya aralıklı orucun sağlığa yararları nelerdir? Aralıklı orucun aralıklı olan süreleri ve devamlılık durumu her bireye göre ayrı ayarlanmalıdır.

Her insanın kilo ve boy durumuna göre, metabolizma özelliklerine bakılarak bir aralıklı oruç listesi ve düzeni hazırlanmalıdır. Tabi bir de eğer bireyin bazı kronik hastalıkları bulunuyorsa kesinlikle doktoruna başvurmadan oruca başlamamalıdır.

Aralıklı oruç tutmanın insan vücuduna sağladığı yararalar arasında; Kan şekeri oranının düşmesi yer alır. Bu düşüş sağlıklı bir düşüş olduğu için birçok kişi tarafından ilgi görür. Bir diğer yarar ise; İnsülin direncinin de düşmesidir.

Aralıklı oruç tutma sonucunda, sağlıklı bir kilo kontrolü, hücre yenilenmesi ve kolesterol düşüşüne rastlanır. Tüm bu yararların üzerinizde de sağlanmasını istiyorsanız siz de aralıklı oruca başlayabilirsiniz.

Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir? 4 Bilimsel Kanıtı Nedir?

Oruç tutmanın kanıtlanmış bazı yararları bulunmaktadır. Bu yararlar herkesin işine gelebilecek düzeyde insan vücudu için iyi bir değişim sayılacaktır. İşte bilimsel olarak da kanıtlanmış 4 karar!

1- Yağ Yakımını Hızlandırır

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari (10)
Orucun Sağlığa Faydaları ve 4 Bilimsel Kanıtı!

Oruç ibadetinin sağlığa faydaları nelerdir dendiğinde karşınıza bilimsel kanıt sayılan maddeler çıkarmış oluyoruz. Orucun sağlığa faydaları makale çokluğu ile doğru bilgiye ulaşmak zorlayıcı olmaktadır.

Oruç tutma ibadetini gerçekleştirdiğiniz zaman genellikle akıllarda yağ yakımı oluşumu gibi bir eylem gelmemektedir.

Tam tersine tüm gün boyunca oruç tutup, akşam vakti iftar ile orucunuzu açarak birçok tüketim gerçekleştirdiğinizde kilo alma fikri aklınıza gelebilir. Fakat bilinenin aksine oruç tutmak yağ yakımını hızlandırarak, kilo vermenize yardımcı olur.

2- Cilde Canlılık ve Parlaklık Kazandırır

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari (13)30. gün oruç tutmanın faydaları arasında bir diğer madde ise ciltte oluşan yararları kapsar. Cildimize çoğu zaman birçok maske ve kür uygulamaktayız. Bu uygulamaları daha genç bir görünüme sahip olmak ve cildimizin daha doğal gözükmesine olanak vermek için gerçekleştiririz.

Fakat birçok doğal uygulama ile zaten cildimize bu görünümü kazandırmak mümkün olmaktadır. Oruç tutmak da yine cildinize canlı bir görünüm katacaktır. Cildinizde oluşan parlaklık yansımaları bilin ki oruç tutmanız ile ilgili bir durumdur.

3- Kalbin Sağlığını Korur!

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari(9)

Orucun sağlığa faydaları, oruç tutmanın faydaları dini açıdan oldukça büyüktür. Fakat bunun yanı sıra oruç tutmak hem psikolojiksel hem de fiziksel yararları bünyenize yansıtır.

Tüm bu yararlar sonucunda oruç tutmak size her açıda birçok kazanca sebep olur. Kalbin sağlığını da koruyacak olan oruç tutmak yine okurları şaşırtmaktadır.

4- Kanserde Önleyici Rol Oynar!

hederaguncel-orucun-sagliga-faydalari (11)

Oruç tutan bir vücut içerisinde otofaji başlar ve bu oluşumda birçok kötü haberin önleyicisi rolünü oynar. Otofaji işlemi; hücresel bir işlem olmakta ve oruç tutulan süre zarfı içerisinde vücutta gerçekleşen bir işlemdir.

Orucun sağlığa faydaları arasında yer alan uygulamalar içerisindeki; Otofaji işlemi aslında bir nevi hücre parçalanmasını sağlar. Hücre parçalanması sonucunda ise hücrede bulunan zararlı hücrelerin belirli bir zaman içerisinde yok olmasına olanak verir. Otofaji işlemi bu zararlı hücreleri yok etmese bile işlev göremez hale getirebilir.

Otofaji oranının vücut içerisinde yüksek olduğunu varsaydığımızda ise kanser hastalıklarından korunmayı hedefleyen bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Oruç tutmak kanser hastalığının yanı sıra Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de belirli oranda azaltmaktadır.

Orucun sağlığa faydaları dendiğinde çağrışan kelimeleri yazımızda birleştirdik. Demans nedir ve nasıl geçer sorusuna da önleyici bir cevap vermiş olduk.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Orucun Sağlığa Faydaları ve 4 Bilimsel Kanıtı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!