USD32,18
EURO34,91
JPY0,205900
RUB0,356900
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.874,34
GR. ALTIN2.493,54
BTC69.512,29

3 Soruda Naci Görür Biyografisi | Jeolog Naci Görür ve Deprem Açıklamaları!

naci-gorur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Naci Görür İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde öğretim üyesidir. Ayrıca Türk Jeolog, deprem bilimci, Sedimantoloji uzmanı ve deniz Jeolojisi uzmanı olarak tanınmaktadır. Öğretim üyesi olduğu üniversitede Havza analizi ve depremsellik alanında araştırmalar yapmaktadır.

Başarılı Bilim insanı araştırmaları ve yaptığı analizleri ile son günlerin en çok konuşulan insanıdır. Özellikle deprem hakkında bulunduğu tespitler onun hakkında daha fazla araştırma yapılmasını sağlamıştır. Kandilli Rasathanesi oluşan depremleri açıklamadan önce olabilecek depremler hakkında bilgiler sunan Naci Görür kimdir? Kariyeri ve bilim dünyasına kattıkları nelerdir?

Naci Görür Kimdir? Başarılı Jeolog Hakkında Merak Edilenler!

Jeolog Görür son zamanların ismi en fazla telaffuz edilen kişilerindendir. Özellikle Marmara depremi hakkında yaptığı çarpıcı açıklamalarla gündemdedir. Deneyimli deprem bilimci öngördüğü deprem analizleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye’nin ciddi bir fay hattı üzerinde olduğunun ısrarla üstüne basan Sayın Görür, konu hakkında vatandaşı ve yetkilileri uyarmaktadır.

naci-gorur
Naci Görür

Olası İstanbul depremine karşı hazırlıksız olunduğunu belirten Görür, deprem üzerine tarih aralıkları da vermiştir. Özellikle yaptığı açıklamalarla Türk basınında yer alan Jeolog hayatı, yaşantısı ve aldığı eğitimleri ile merak konusu olmuştur.

1 – Naci Görür Nerelidir ve Kaç Yaşındadır?

Ünlü Jeolog Naci Görür 9 Eylül 1947 Elazığ doğumludur. 76 yaşında olan bilimcinin eşi Ayten Akyıldız’dır. Ayten hanım ile 1973 yılından itibaren mutlu bir evliliği vardır. Ayrıca bu evlilikten 2 çocuğa sahiptir. 3 kardeştir. Babası Ahmet Görür, oğlu 4 yaşında iken vefat etmiştir. Genç yaşında bir yandan okumuş bir yandan çalışmıştır.

2 – Bilim İnsanı Görür’ün Eğitim ve Kariyer Hayatı Nasıldı?

naci-gorur

Elazığ doğumlu olan ünlü Jeolog İlkokulu Altınova İlkokulu’nda, Ortaokulu ise Atatürk Ortaokulu’nda okumuştur. 1963 yılında lise hayatına başlamıştır. Okumanın yanı sıra yaz aylarında tren istasyonlarında naneli şeker satarak ailesine katkıda bulunmuştur. İlerleyen süreçte;

 • 1966 – İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde okumuştur. Ayrıca Öğretim Üyesi aday adayı bursu kazanmıştır.
 • 1971 yılında üniversiteden mühendis olarak mezun olmuştur.
 • 1973 senesine kadar üniversitede asistan olarak çalışmıştır.
 • 1973’te doktora için İngiltere’ye gitmiştir. Sedimentoloji üzerine doktorasını tamamlamıştır.
 • 1978’de tekrar Ülkeye dönmüş aynı üniversitede çalışmaya devam etmiştir.
 • 1983 yılında Doçent,
 • 1989 yılında ise Profesör olmuştur.
 • 1997-2000 yılları arasında İTÜ’de Maden Fakültesi Dekanlığı yapmıştır.
 • 1997’de Türkiye Bilimler Akademisi’ne seçilmiştir.
 • 2000 yılında Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na layık görülmüştür.
 • 2003-2010 yılları arasında İTÜ’de yarı zamanlı, 2010 Haziran itibariyle de tam zamanlı öğretim üyeliği yapmıştır.
 • 2011 yılında TÜBA üyeliğinden istifa etmiştir.

3 – Jeolog Görür’ün Aldığı Ödüller Nelerdir?

Görür, Türkiye’de yer alan Sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında birçok araştırmalar yapmıştır. Özellikle 1999’da meydana gelen depremler sonrasında Marmara denizinin deprem potansiyelini ortaya çıkarmıştır.  Ayrıca bunun için yoğun faaliyetler içine girmiş ve ulusal – uluslararası projelere imza atmıştır.

naci-gorur

Kapsamlı bir eğitim hayatıyla başarılı bir kariyere sahip olan Görür’ün aldığı birbirinden değerli ödülleri vardır. Görür, 1983 yılında parlak bir bilim insanı olarak TUBİTAK Teşvik ödülüne layık görülmüştür. Bu ödülü aldığı sıralar 40 yaşına henüz basmamıştır. Ardından İstanbul’da düzenlenen NATO Zirvesi’nde NATO Bilim ödülünü almıştır.

Naci Görür Deprem Tahminleri Nelerdir?

Kahramanmaraş ve diğer illerde meydana gelen 7 üzeri şiddetli deprem sonrası gözler İstanbul depremine çevrilmiştir. Prof. Dr. Görür, Türkiye’de meydana geleceğini düşündüğü 7 üzeri büyüklükteki deprem için açıklamalarda bulunmuştur. Özellikle belirttiği bölgeler üzerine hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Yüksek oranda yaşanan can kaybının sebep olduğu depremler hakkında ardı ardına açıklamalar yapan Görür, Yedisu fay hattına dikkatleri çekmiştir. Harita üzerinde riskli bölgeler hakkında bilgi vermiştir. Ayrıca en tehlikeli deprem sınırının Karlıova ile Yunanistan’a kadar olan 1650 km olduğunu belirtmiştir.

naci-gorur

Özellikle ikinci tehlikeli bölgenin Doğu Anadolu fay hattı üzerinde Bingöl – Karlıova arasındaki alan olduğunu söylemiştir. Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem için uyarıda bulunduğunu belirten Naci Görür levha hareketiyle faylarda transfer gerçekleştiğinin üzerinde durmuştur.

Naci Görür Deprem Uyarısı – Son Dakika Haberleri!

6 Şubat depremi ve verilen binlerce can Türkiye’yi yine afet gerçeği ile karşı karşıya getirmiştir. Depremden önce eksikliklere dem vuran ünlü jeolog canların toprağa verilmesine isyan ettiğini söylemiştir. Bir Yer bilimci olarak insanları deprem öncesi uyarmakla görevli olduklarını belirtti.

1 – İstanbul Fay Hattını Göremediğini Belirtti!

Prof. Dr. Görür, 6 Şubat depremleri sonrasında levha hareketlerinde bir hızlanma gördüğünü belirtmiştir. Yeni Arap levhası Avrasya’ya doğru hareket etmiştir. Ayrıca arasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırmıştır. Doğu Anadolu’nun sıkışması nedeniyle deprem üretmesi olasıdır. Özellikle oluşan depremlerin sıkışma kökenli olduğuna dikkat çekmiştir.

Bu sebeple sıkışmaya bağlı olarak deprem beklendiğini sözlerine eklemiştir. Ayrıca Malatya depreminin de bu sebeple olduğunu söylemiştir. İstanbul ve halkının depreme hazır olmadığını belirten Görür yapılmayanların yapılanlardan fazla olduğunu dile getirmiştir.

2 – Diyarbakır ve Malatya Dikkat Etmelidir! Prof. Dr. Görür’den Yeni Fay Uyarısı!

naci-gorur

Malatya depremi ardından aylar geçmesine rağmen yaralar sarılmaya devam etmektedir. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olma gerçeği olası deprem korkularını da beraberinde getirmektedir. Görür, Malatya depreminin D. Anadolu fay üzerinden gelmediğini belirtmiştir. Ayrıca yeni diri fay uyarısında bulunmuştur. Sıkışmaya bağlı depremlerle karşı karşıya olunduğunu söylemiştir.

Özellikle Malatya depremi hakkında açıklama yapan Görür, son 5,3 büyüklüğündeki depremin artçı olmadığının üstünde durmuştur. 6 Şubat depreminin olduğu alanlardaki fayların stres alanı değişmiştir. Yani fayı kıracak kuvvet miktarı değişmiştir. Aynı bölgede daha büyük deprem olmayacağını belirten Naci Görür son konuşması fayların çoğunun kırıldığı üzerine olmuştur.

3 – Son Yaşanan Malatya Depremi Hakkında Yapılan Analizler!

Yakın zamanda Malatya halkı deprem korkusunu bir kez daha yaşamıştır. Peş peşe meydana gelen 3 depremle sarsılan Malatya halkı yaşadıkları depremin artçı mı değil mi endişesini duymaktadır. Bu üzücü durum sonrası gözler tekrar Prof. Dr. Naci Görür’e çevrilmiştir.

Basına yaptığı Malatya depremi analizinde depremin artçı olmadığını belirtmiştir. Son depremin hangi fay hattında gerçekleştiğini bulamadıklarını sözlerine eklemiştir. Ayrıca bu durumla birlikte yeni bir fay oluşması durumu da gündemi sarstı. Nedenini ise büyük fayların çoğunun kırılmış olmasına bağlamıştır.

4 – Depremlerde Artış mı Bekleniyor?

naci-gorur

Endişe verici açıklama yine ünlü Jeolog Görür’den geldi. Büyük fay hatlarının kırılmasının yeni fay hatlarının oluşmasıyla bağlantılı olabileceğini düşündüklerini belirtti. Ayrıca bu yeni oluşumların yeni depremlere gebe olabileceğini sözlerine ekledi. Son depremlerin ise fayın kırılmış kesimlerinden veya komşu faylar nedeniyle oluştuğunu belirtmiştir.

5 – Celal Şengör’ün Gidişi Marmara Depremi için Uyarıdır!

Günler öncesi Celal Şengör yaptığı bir açıklamada İstanbul’dan taşınacağını söylemiştir. Bu açıklama üzerine Görür, halka farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan bir açıklama olduğunu dile getirmiştir. Ne yazık ki İstanbul’un ve İstanbullunun depreme hazır olmadığını ve olamayacağını da açıklamasına eklemiştir.

Naci Görür Son Dakika Twitter Paylaşımları!

naci-gorur

Başarılı bilim insanı sık sık açıklamalar yaparak oluşan veya oluşabilecek depremler hakkında öngörüler sunmaktadır. Basın yoluyla röportaj vermekle birlikte Twitter hesabını da faal bir şekilde kullanmaktadır. Öncesi ve sonrası ile yaşanan depremler hakkında yakın zamanda yaptığı paylaşımlar şöyledir;

Naci Görür Twitter Malatya – 12 Ağustos 2023Son meydana gelen 2 depremin bir öncekilerle aynı yerlerde olduğunu ve stres transferi nedeniyle gerçekleştiğini belirtmiştir. Haritada bu depremlere ait fayın görülmediğini ve muhtemel uzantı üzerinden meydana geldiğini twitinde paylaştı.
Naci Görür Twitter: Adana 12 Ağustos 2023Faylarda hareketlenmeler olabileceğini ve bu nedenle kenti dirençli hale getirmek için çalışmalar yapılmasını söyledi.
12 Ağustos 2023 TwitindeBeklenen İstanbul depremine ne kadar hazır olunduğuna dair yapacağı programın bildirimini paylaştı.
10 Ağustos 2023 Twitinde2 Ağustos tarihinde değerlendirdiği Erzurum depreminden ve 4,2 Diyarbakır depreminden bahsetmiştir.
10 Ağustos 202310 Ağustos’ta meydana gelen depremler hakkında bilgi vermiş ve fayların haritada görünmediğini belirtmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
3 Soruda Naci Görür Biyografisi | Jeolog Naci Görür ve Deprem Açıklamaları!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!