USD28,90
EURO31,46
JPY19,79
RUB0,317200
GBP36,78
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
GR. ALTIN1.924,33
BTC39.415,34

Manipüle Ne Demek? Manipüle Etmek TDK Anlamı!

hederaguncel-manipule-ne-demek (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manipüle ne demek ve örnekleri nelerdir cevaplayacağız. Manipülasyon ile ilgili bilinmeyen ve merak edilen detaylar! 

Modern bir yaşam ile beraber bazı kelimler de günlük hayata karışmaya başlamıştır. Latince kökenli kelimeler Türk diline en sık yayılan ve giren dillerden biri olmuştur.  

Manipüle, manipülatif kavramları ile herkes en azından hayatında bir kez karşılaşmıştır. Bu kelime ile kimi zaman gündelik hayatta, kimi zaman iş hayatında kimi zaman da sosyal ve özel hayatta karşılaşmaktayız. İşte manipüle hakkında detaylar! 

Manipüle Etmek Ne Demek? Manipülasyon Ne Demek? 

hederaguncel-manipule-ne-demek (1)
Manipüle Ne Demek? Manipüle Etmek TDK Anlamı!

Manipüle etmek, Fransızca kökenli bir kelime olarak kullanılmaktadır. TDK açısından “Manipüle” kelimesine baktığımızda; “etkileme ya da yönlendirme” olarak karşılığını görmekteyiz. Karşı taraftaki kişiyi belirli farklı durumlar doğrultusunda farklı bir düşünce yapısına alıştırmak, farklı düşünceye ikna etme çabasına girmek, manipüle etmektir.  

Manipüle ne demek TDK karşılığı sonucunda diyebiliriz ki, bir kişi tarafından bir düşünce ele alınarak yönlendirme ve etkileme oluşumu söz konusudur. Bu durum fiziki açıda birçok farklılığa ve etkililiğe sebebiyet verebilirken aynı şekilde psikolojik açıdan da etkileri gözlemlenecektir.  

Psikolojik manipülasyon ile gündelik hayatta sıklıkla karşı karşıya kalmaktayız. Bu durumun olumsuz etkileri elbette ki olmaktadır. Manipüle kelimesi manipülasyon kelimesinden türemektedir. 

Manipülasyon, “hareket verme, harekete geçirme, yönlendirme ve etkileme” anlamlarını taşımaktadır. Karşı taraftaki kişinin kendi menfaatine ve düşüncesine göre dizayn ettiği bir takım düşünceyi size dayatmasını bu şekilde açıklayabilmek mümkündür.  

1- Psikolojik Manipülasyon Ne Demek? 

hederaguncel-manipule-ne-demek (5)

Manipüle ne demek sorusunu çeşitleri ile detaylandırabiliriz. Günlük hayatta, profesyonel iş hayatında ve sosyal hayatta sıklıkla karşılaştığımız manipülasyon; psikolojik manipülasyondur. 

Psikolojik manipülasyona çoğu zaman maruz kalmaktayız. Bu dayatmayı kimi zaman fark ederek karşı koymaya çalışsak da bazı zamanlarda bu olay profesyonel bir dayatma ile kişi üzerinde fark edilir olmayabiliyor. 

Psikolojik manipülasyon, karşıdaki kişinin düşüncelerinin yanı sıra duygularını da önemsizleştirilerek yapılır. Duygu ve düşünceleri önemsizleştiren dayatma ve hareketler kişi üzerinde olumsuz psikolojik sorunlar doğurabilir. 

Manipülasyon çoğu zaman fark edilmesi zor bir kalıp yargıda gerçekleşir. Duygusal, psikolojik manipülasyon; manipülasyonu gerçekleştiren kişinin devamlı ve istikrarlı olarak kendi isteklerinden bahsetmesiyle başlar.  

Dayatma ve kurban edilen kişi ise bu durum karşısında doğal olarak kendi isteklerini dile getirmek ister. Fakat manipüle edecek kişi bu durum karşısında silahını kullanır ve isteklerini değersiz, önemsiz hatta alay edici bulduğunu belli ederek geçiştirir.  

2- İlişkide Manipüle Ne Demek? 

hederaguncel-manipule-ne-demek (6)

Manipüle ne demek ve ilişkide örnekleri ile karşılaşır mıyız soruları sıklıkla sorulmaktadır. İlişkilerde de manipüle ile karşı karşıya kalmaktayız. Bir ilişkide manipülasyonun en iyi örneği; tarafların karşılıklı zaaflarını bilmesi ile gerçekleşir. 

Zaaf, manipülasyon sırasında en büyük silahtır. Aldatıcı davranışlar zaafları kullanılarak yapılır ve etki altına almak başlangıca geçer. Birbirinden çeşitli algı çelişkileri ve oyunları ile karşı taraf kendini sorgulayacak hale gelir. 

Bu durum kusursuz yapılmaktadır ve kurban kendisinin böylesine olumsuz bir duruma düştüğünün bile farkına varmaz. Manipülasyon yapan kişinin amacı karşıdaki kişiye ilişkide zarar vermektir. Durum böyle olduğunda ilişki süresince bu durumun farkına vardığınız andan itibaren mesafe koymanız olacaktır.  

3- Kadınları Manipüle Etmek Ne Demek? 

hederaguncel-manipule-ne-demek (4)

Manipüle ne demek kadınların manipüle olması nedir sorularını cevaplandıracağız. Manipüle olmanın ve etmenin birden fazla örneği ve tekniği bulunmaktadır. Bazı insanlar o kadar iyi bir beceriye sahiptirler ki bu eylemi profesyonel olarak yaparlar. 

İlişkinizde fakat günlük hayatınızda manipüleye maruz kaldığınızı anlamanız için aşağıdaki maddelerin sizin için geçerli olup olmadığını inceleyin! 

  • Keyifsiz bir hisse kapılacak ve umutsuz hissedeceksiniz. 
  • Özgüven eksikliği yaşayarak değersiz hissedeceksiniz. 
  • Suçlu hissedersiniz. 
  • Karşı taraf hassas olduğunuzu vurgulayacaktır. 
  • İçine kapanık olmak.

Sıralanan tüm eylemleri ve etkileri eğer ilişkinizde gözlemliyorsanız, bu durumun size olan olumsuz etkilerinin farkına bir an önce farkına varmanız gerekir. Unutmayın ki bir hatayı yanlış yaptığınızı anlayana kadar durduramazsınız.  

Fakat bu olumsuz durumun farkına vardığınız an alacağınız yol oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse bir gömleğin düğmelerini sonuna gelmeden yanlış iliklediğinizin farkına varmanız zordur. Fakat önemli olan düğmeleri tekrardan sökerek doğru iliklemektir.  

Manipüle Ne Demek? En Sinsi Manipülasyon Teknikleri 

hederaguncel-manipule-ne-demek (1)

Manipüle ne demek, manipülasyon ne demektir açıkladık. En sinsi manipülasyon teknikleri arasında en bilindik eylem; yalan söyleyerek gerçekleşir. Ama ardından yanlış olan bir duruma bizzat yönlendirilme ve duyguları kullanarak manipülasyon oluşumu da sıklıkla gözlemlenir. 

En gizli ve sinsi manipülasyon tekniğinin bir diğeri ise egoyu tatmin ederek gerçekleşen manipülasyondur. Çünkü karşı taraf sizin egonuzu yükselterek manipülasyon edildiğinizi farkına varmanızı engelleyecektir. Bu durum da en sinsi teknikler arasında yerini alır.  

Bir diğer bilinen yöntem ise aşağılama ile yapılan manipülasyondur. Karşı taraf kurbanı eksikleri ile aşağılayarak öz güvenin kırılmasını sağlar. Çünkü bu durum kişi tarafından oldukça üzücü ve olumsuz etkileri ile geri dönüş sağlar.  

Manipülatif Kişilik Özellikleri 

hederaguncel-manipule-ne-demek (3)

Manipüle ne demek ve nasıl tekniklere sahiptir? Manipülatif insanların anlaşılır özelliği, gözlem becerisi gelişmiş olmalıdır. Etrafını iyi gözlemlerler ve oldukça iyi analiz ederler. İlk bakışta sessiz bir şekilde etrafı gözlemleyen ve analiz eden kişiler, sonrasında kurbanı etkileyecek ve yöneltecek yolları oldukça iyi seçerler. 

Çünkü gerçeği profesyonel bir şekilde doğrudan çarpıtarak, yalan söyleme konusunda ki yeteneklerini sergilerler. Yalan söyleme konusunda oldukça ikna edici özellik taşırlar.  

Agresif bir şekilde de karşı tarafın doğru kabul ettiği gerçeği kolay ve seri bir şekilde kendi düşüncelerine göre yönlendirebilirler. Karşı tarafın da doğruluk anlayışını kendilerine göre nizami bir şekilde değiştirebilirler.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Manipüle Ne Demek? Manipüle Etmek TDK Anlamı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!