USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Pembe Tezkere Nasıl Alınır? Pembe Tezkere Nedir?

pembe-tezkere
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pembe tezkere nasıl alınır sorusu birçok kişinin merak etmekte olduğu bir sorudur. LGBTİ+ bireylerin askerlik görevi hakkında sıklıkla merak etmekte olduğu durum pembe tezkerenin ne olduğu ve nasıl alınabileceğidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkeğin askerlik vazifesini yerine getirmesi zorunludur. Bu durumda iki cinsiyet kalıbını kabul etmeyen kişiler askerlik yapmak istemez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup askerlik yapmak istemeyen kişilere çok çeşitli cezalar verilebiliyor.

Verilen cezalar kamu personeli olamamaktan başlayıp hapis cezasına varana kadar uzanabilen çeşitliliktedir. Pembe tezkere nasıl alınır sorusunun yanı sıra sorulan birçok soru bulunur. Bunlardan bir tanesi ise pembe tezkere sivile işler mi sorusudur. Bu durumda verilecek olan en doğru cevap ise sicile işlemiyor olduğudur. 

Pembe Tezkere Kimlere Verilir?

Askerliğin zorunlu tutulmakta olduğu ülkemizde askerlik yapmamaya sebep olacak tek durum ciddi bir hastalığa sahip olmaktır. Pembe tezkere uygulaması ise askerlikten muaf tutulan hastalıklardan birisi sayılan LGBTİ+ bireyler için verilmektedir.

Pembe tezkere nasıl alınır sorusu ile yaygınca karşılaşılan bir sorudur TSK, “Cinsel kimlik ve davranış bozukluğu” tanısı ile LGBTİ+ bireylerin askere alınmasını engelliyor. Bu durum pembe tezkere olarak adlandırılmaktadır.

Bu durum askerlik yapmak istemeyen kişilerin kullanmak istediği bir yöntemdir. Pembe tezkere almak isteyen kişilerin ilk olarak askeri sağlık taramasına psikiyatrik bir rahatsızlığının olduğunu vurgulaması gerekiyor. Bu sayede işlemler başlatılabiliyor.

LGBTİ+ olmanın bir psikolojik hastalık olarak görülüyor olması askerlikten muaf olmak için yeterli bir sebep olarak görülüyor. Bu nedenle de pembe tezkere süreci psikolojik

Askerde Pembe Tezkere Nasıl Alınır?

Pembe Tezkere

Askeriye için belli sağlık taramalarından geçmiş olan kişiler uygun görüldüğü takdirde asker olabilmektedir. Bu durumda eğer asker adayının ciddi bir hastalığı bulunuyor ise asker olamaz. Bununla beraber LGBTİ+ bireyler de psikoseksüel davranış bozukluğu hastası olarak görülmesi nedeni ile askerliğe alınmıyor.

Ancak bu durumda muaf sayılamayan kişiler askerlik sırasında pembe tezkere almak istemektedir. Bu kişilerin merak etmekte olduğu durumlardan bir tanesi ise pembe tezkere nasıl alınır sorusudur.

Pembe tezkere 2023 yılında sıkça merak edilen konudur. Askerde pembe tezkere almak isteyen kişilerin bazı testlerden geçirilmekte olduğu görülüyor.

Bunlar askeriye doktorunun inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Anal muayene, ilişkiyi fotoğraflama gibi bazı yöntemler kullanılarak bu kişilerin durumlarını açık etmeleri gerekmektedir.

Pembe Tezkere Nasıl Alınır? Pembe Tezkere Testi

Pembe tezkere nasıl alınır sorusunun yanı sıra askeriyede yapılan pembe tezkere testleri de merak edilmektedir. Askeriye içerisinde askerden muaf olmak isteyen, pembe tezkere almak isteyen kişilerin genellikle bu testlerden geçerek durumunu kanıtlaması gerekmektedir.

Askerlik sırasında LGBTİ+ birey olduğunu kanıtlamak ve pembe tezkere almak isteyen kişilere bazı testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda ise kişilerin bu tezkereyi alabilmeleri sağlanır.

Pembe tezkere testi olarak yapılan işlemeler askeriye doktorunun inisiyatifine bağlı olarak değişmektedir. Kişilerin ilk olarak anal muayene veya ilişkilerin fotoğraf ile belgelenmesi gibi yüz kızartıcı istemler yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra kişilerden Minnesota testleri ve çocukluk analizleri gibi bazı istemler de yapılabilmektedir.

Pembe Tezkere Alım Şartları Nelerdir?

Pembe Tezkere Nedir

Pembe tezkere nasıl alınır sorusu merak edilirken gerekli şartlar da merak ediliyor. LGBTİ+ bireylerden birçoğu kendisini iki cinsiyet kategorisinin de dışında hissettiği için askerlik görevini yapmak istemez. Bu durumda da askere gitmek istememektedir.

Askere gitmemek bir suç olarak görülmesi nedeni ile kaçak durumunda olmak memur olamamaktan idari cezalara kadar birçok şekilde yaptırıma çarptırılmaktadır. Bu durumun önlenmesi adına ise bu bireylerden pembe tezkere istenmektedir.

Pembe tezkere 2023 yılında çok fazla talep görmüş olan bir uygulamadır. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için ise psikologlar tarafından LGBTİ+ birey olduğu kanıtlanmış olması gerekir. Gerekli olan tek şart budur.

Pembe Tezkere Alımı Sonrası Askerlik

Pembe tezkere almak isteyen bireylerin her birisi bu durumda askerliğin nasıl olacağını merak etmektedir. Pembe tezkere nasıl alınır sorusu ile karşılaşmış ve bununla ilgilenmiş olan kişiler daha sonrasında askerlik yapıp yapmayacaklarını merak etmektedir.

Askerlikten muaf olunmak için alınan bir belge olan bu tezkereler ile askere gitme zorunluluğu ortadan kalkar. LGBTİ+ bireylerin almış olduğu bu belge için yalnızca psikologlar tarafından onaylı olan “Psikoseksüel bozukluk” teşhisinin koyulmuş olması yeterli olacaktır.

Pembe teskere alımı sonrası askerlik için yetersiz veya çürük raporu alınmış olacaktır. Bu nedenle askerlik zorunluluğu ortadan kalkmış olur.

Askerlik sırasında alınmış olan bu tezkereler askerliğin devam ettirilmesini önleyecek ve bununla beraber askere devam etme zorunluluğu kalkacaktır.

Pembe Tezkere Alan Memur Olabilir Mi?

Pembe tezkere alımı askerlikten muaf sayılmasının sağlayan bir belgedir. Bu belgenin alınmış olması ile beraber bazı sorular da kendisini göstermektedir. Genellikle askerlikten muaf olan kişilerin %40 engelli raporu almış olması gerekir.

Bu durumda ise %40 engelli raporu olan kişiler memur olamamaktadır. Ancak pembe tezkere ile askerden muaf olan kişilerin memur olması için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra fiziksel, ruhsal ve duygusal herhangi bir problemi olan kişilerin ise memur olmasının mümkün olmadığı görülüyor.

Pembe tezkere nasıl alınır sorusuna yanıt arayan kişiler bu tezkerenin ileriki hayatlarına bir engel teşkil edip edemeyeceğini merak eder. Bu nedenle de büyük bir tereddüt yaşarlar. Bu durumun önlenmesi ve giderilmesi adına birçok araştırma bulunmaktadır.

Pembe tezkere almış olan kişilerin ilk olarak askeriyeden muaf olması ile sicillerinde herhangi bir yansımanın olup olmadığı merak edilmektedir. Daha sonrasında ise pembe tezkere devlet memuru olmaya engel olup olmadığını merak ederler.

Ancak bu tezkerenin alınması yalnızca psikolojik bir hastalık sebebi ile alınması nedeni ile memur olmak için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. 

2
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Pembe Tezkere Nasıl Alınır? Pembe Tezkere Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!