USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.128,09

İçine Kapanık Olmak! İçine Kapanık Birine 10 Adımda Yaklaşım!

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (3)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçine kapanık olmak durumu kişinin kendisini ve çevresini bazı zorluklara itebilir. İşte içine kapanık birine yaklaşmanın yolları! 

İçine kapanık olma durumu çoğu insanın belirli nedenlere bağlı olarak yaşayabileceği durumlardandır. İçine kapanık olan kişilerin genel tavırları sessiz ve sakin olarak gözlemlenir.  

Ortam içerisinde pek konuşmayan her şeyi anlatmayan ve sessizliğini koruyan kişilere içine kapanık kişiler denir. İçine kapanık olma durumu küçüklükten ileri gelen bir huy olmakla birlikte yaşanan olumsuz yaşantılar sonucunda da bir durum olabilir.  

İçine kapanık olan kişiler ile konuşmak, bir şeyler paylaşmak ve derdine deva bulmak oldukça zordur. Derdi olsa bile içine kapanık kişiler anlatmaz ve çok paylaşmazlar.  

Ve bu şekilde eğer yakınınız bu tavırlara shaip ve sizin ile sorun yaşadıysa çözümü oldukça zor olacaktır. Karşı taraftaki kişi ile konuşmak ve paylaşımda bulunmak her ne kadar zor olsa da doğru yaklaşımlar ile sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. 

Aşırı Derecede İçine Kapanıklık 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (12)
İçine Kapanık Olmak! İçine Kapanık Birine 10 Adımda Yaklaşım!

İçine kapanıklık kimi zaman psikolojik bir sorunun yansıması olabilmektedir. Eğer psikolojik açıdan sorun yaşayan bir kişiyseniz, sonucu olarak içe kapanıklık durumunu yaşıyor olabilirsiniz. 

Fakat kimi zaman bu durum kişinin huyuna bağlı bir tercihtir. Kimisi için istemsiz gerçekleşior olsa bile kimisi için de bizzat hür irade ile seçim ile tercih edilen durumdur. İnsanalra karşı güven kalmadığı ve hayattan soğunduğu zaman bu tarz belirtileri görebilirsiniz. 

İçine kapanık olmak ne demek derseniz size sessiz ve sakin tavırlar sergileyen fazla konuşmayan ve kendini kimi zaman ortamlardan soyutlayan kişilerdir şeklinde cevap verebiliriz.  

İçine Kapanık İnsan Özellikleri 

İçine kapanık olmak anlamı; utangaç olarak da çoğu kişi tarafından ve gözünden yorumlanmaktadır. İçine kapanık olan kişilerin sessiz ve sakin tavırları her ne kadar utangaçlığı andırsa da aslında bu durum bir tercih meselesi olabilir. 

 İnsanlar tarafından görülen ve yorumlanan gözlem durumu; içine kapanık olan kişinin sessiz, sakin ve utangaç olduğu şeklindedir. Fakat utangaçlık gibi görünen durum aslında kişi tarafından daha çok kendine önem vererek barış içinde olmasına bağlıdır.  

Kişi dışarıdaki insanlardan çok kendi ile barış içerisind eolduğu için dışarı ile ilişkisini neredeyse yoka indirir. Beklentilerinin de değiştiği ve etki konusu olduğu bu durumda kendini dış dünyadan soyutlamayı ister.  

Yetişkinlerde İçe Kapanıklık 

Yetişkinlerde oluşan içe kapanıklık da aynı şekilde yorumları içerir. İçe kapanıklık ve çözümü nedir sorusuna eğer bu içe kapanıklık istemsiz gerçekleşen bir durum ise bakılabilir.  

Aslında içe kapanık olan insanlar diğer insanlara göre daha iyi bir dinleyici ve düşünür poziyonuna sahiptirler. İçe kapanık olma durumunun nedenleri arasında genellikle aile içerisinde yaşanan temel ve derin sorunlar yer alır.  

Kişi küçüklükten bu yana yaşadılarının etkisi ile içe kapanık olabilir. Bunun dışında yine bu duruma dış çevre de etki edebilir.  

Aile içerisinde yaşanan teml sorunlar ve nedenler arasında geçimsizlik, rutin devam eden kavgalar, yeteri kadar ilgi ve sevgi görememe, dinlenmeme, şiddet durumları yer alır.  

İçine Kapanık İnsan Nasıl Açılır? 

İçine kapanık olmak durumu her zaman olumsuz sonuçlar doğurmamaktadır. İçine kapanık bir arkadaşınız veya yakınınız var ve onunla iletişime geçmek istiyorsanız bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. 

Daha sağlıklı ve doğru bir iletişim kurmak için yapmanız gerekenleri 10 aşamada sıraladık. İnsanların karşıdan görünüşlerine göre bir yargılamada hiçbir zaman bulunmayın. Bu yargılamalar sizi önyargılı bir insan haline getirir ve sonradan pişman olmanıza nedne olur.  

Çünkü içine kapanık olan ve karşıdan yargılanan insanlar aslında çok iyi bir dost potansiyeli taşır; başarılı, eğlenceli ve iyi bir dinleyici olarak sizi şaşırtabilirler.  

1- Zaman Geçirmeye Çalışın! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (11)

İçine kapanık olmak nedenleri ile birçok farklı durumu kapsamaktadır. İçine kapanık olan arkadaşınıza veya yakınınız ile vakit geçirmeye çalışın. Bolca vakit geçirmek karşı tarafa da çok iyi gelecektir. 

Eğer teklif karşı taraftan gelmiyorsa siz içine kapanan yakınınıza karşı bol bol tekliflerde bulunabilirsiniz. Böylelikle arkadaşınızın da belirli fikirleri değişiklik gösterir. Zaman geçirmenin önemi ve paylaşım yapmak çok önemlidir. 

2- Sohbet Esnasında Cevaplandırması Adına Süreyi Uzat! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (10)

İçine kapanık olan arkadaşın ile aktivite planlayabilir birbirinizi zaman oluşturabilirsiniz. Bu zaman içerisinde hem eğlenerek ve takılarak hem de sohbet ederek arkadaşınızı rahatlatabilirsiniz. 

İçine kapanık olan insanlar dertlerini kolay bir şekilde paylaşamadıkları için zorluk yaşarlar. Yakınınızın dertlerine çözüm bulmak adına öncelikle doğru sohbet alanları oluşturmanız gerekir. 

Doğru yerde doğru kelimeler ile kurulan cümleler karşınızdakine güven verecektir. Sağlam güven oluşumu ile beraber de sohbet etmek daha kolay bir hale gelir.  

Sohbet ortamında karşı tarafattaki içine kapanık olan yakınınız belki kendini ifade etmekte zorlandığı için de içine kapanmış olabilir. Eğer ifade zorluğu varsa kendisinin soyutlamasının en büyük nedeni dinlenmemektir.  

Dinlenilmeyen bir ortamdan kendini soyutlaması ihtimal olan bir durumdur. Bu sebeple siz karşınızdaki kişiye kendini anlatabileceği ve cevap verebileceği uzun bir süre verin. Karşınzıdkinin lafını kesmek ve farklı bir konuya aniden geçmek önemsiz hissettirir.  

Bu durumu yaşamamak adına iyi bir dinleyici olmanızın yanı sıra karşı tarafa cevap verirken uzun bir süre ayırın.  

3- Bol Bol Sohbet Alanları Oluştur! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (4)

İçine kapanık olmak istemsizce de oluşabilen bir durumdur. Bol bol konuşmak ve sohbet etmek bu durumda en iyi gelecek eylemlerden birisi olacaktır. Sohbet etmek her insana iyi geldiği gibi sosyalleşmesini de sağlayan bir aracı şeklindedir. 

Sohbet edebilecek alan ve ortamların ise doğru seçilmesi daha iyi vakit geçirmek için önem taşır. Karşılıklı ne tarz mekanlardan hoşlanılırsa o şekilde bir rota ile ilerlenebilir.  

Samimi mekanlar veya ortamlarda edilen sohbetlerin keyfi başka olur ve karşılıklı güven daha kolay oluşur. Mesela bahçede yapılacak bir piknik sonrası edilecek sohbet alanı her iki tarafa da sakinlik ve huzur verecektir.  

4- Oluşan Sessizliklerde Devam Etmeyi Bilin! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (2)

İçe kapanıklık durumu herkes için bir olan bir durum değildir. Fakat belirli sebepler sonucunda ortaya doğabilir. İçine kapanık biri ile sohbet etme esnasında ortamda sık sık sessizlik yaşanabilir. Sessizliğin hakim olduğu zamanlarda siz bir adım atmalısınız. 

Sessizliğin sonrasında alan değiştirmek veya dağılmak yerine tekrar devam etmeyi siz sağlarsanız, sohbet devam edecktir. Oluşan sessizlikler bu tarz sorunlarda oldukça doğaldır. Sessizliğin hakim olduğu ortamlarda tedirginlik oluşma ihtimali vardır. Bu tedirginliğe engel olmak ise sizin elinizdedir. 

5- Yalnızca Yüz Yüze Değil Mesaj ile de İletişimi Arttırın! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (5)

İçine kapanık olmak sıkıntısını veya tercihini yaşayan yakınınız ile bir yakınlık mu kurmak istiyorsunu? Öyleyse yalnızca yüzyüze ayarlamış olduğunuz görüşmeleriniz yeterli sayılmaz. Yapmanız gereken mesaj görüşmeleri de gerekli olacaktır. 

Arkadaşınız ile gün içerisinde yaşadıklaırnızı, sevinçlerinizi ve üzüntülerinizi birbirinizden uzak olduğunuzda da rahatlıkla mesaj yolu ile paylaşabilin.  

Arkadaşınız eğer çok dertli ve keyifsizse bu durumu sormayı yüz yüze geldiğiniz ana bırakmanıza gerek yoktur. Anında telefonda, mesajda bu yakınlığı ve ilgi alakayı yakalarsanız karşınızdaki kişiye önem verdiğiniz belirecektir. 

İçine kapanık olan kişinin davranışları olsun durumu olsun rahatlık ve yakınlık kurduğu birisi olduğunda kendini güvende hissedebilecektir. Bu yakınlığı siz her yol ile kurmaya özen gösterirseniz karşılığını da alırsınız.  

6- İçine Kapanık Olmak Durumunda Kalan Kişinin Başarılarını ve Yeteneklerini Konuşup Tebrik Edin! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (9)

İçine kapanık olan kişinin bulunduğu alanlar ve ortamlar içerisindeki soyutlanma isteği yalnızca sonradan gelişen olaylar ile oluşmaz. Küçüklükten beridir cereyan eden sorunlarda kişi üzerinde bu etkiyi ve sorunu bırakabilir. 

İçine kapanmış olan kişi çevresinden yeteri kadar değer ve ilgiyi görememesi ile de yalnızca kendisine barışık bir halde yaşamayı tercih etmektedir. Bu durumun ortadan kalkması adına, içine kapanık olan kişi ile bolca vakit geçirmeli ve sohbet etmelisiniz. 

Sohbet esnasında sürekli kendinizden v ekendi sorunlarınızdan bahsederseniz karşınızdaki iyi dinleyici sayesinde bu durumun yanlış olduğunun farkına varmayabilirsiniz.  

Bu durumun yaşanmaması adına karşıdaki kişinin de kendisini açıklamasına ve anlatmasına bolca izin verin. Karşınızdaki içine kapanık olan arkadaşınızın başarılı olduğu kısımları vurgulayarak onu tebrik etmelisiniz.  

Hatta onu ona anlatarak bile karşıdaki kişinin kendini değerli ve önemli hissetmesini sağlamak mümkündür. 

7- Karşındaki Kişiye Alan Oluştur ve Rahatlamasını Sağla! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (8)

İçine kapanıklık sorununu yaşayan kişi kendini kalabalık ortamlarda rahatsız hisseder. Bu sorunun aşılması özellikle gerekli olan topluluklara katılma sürecinde gerekir.  

Fakat kişinn kendi genel tercihi şeklinde kalabalık ortamlar ile sosyalleşmeyi reddetmekte olabilir. Bu duruma saygı duymalısınız ve değiştirmeye çalışmamalısınız.  

Bazı insanlar kalabalık ortamları sevmez ve daha ok yakın arkadaşı ile ikili sohbet esnasında görüşmek isterler. Bu durum bir istek ve tercih meselesidir. 

Arkadaşınız ile buluşacağınızda doğru alanı bulmak çok önemlidir. Bu durum aslında buluşma ve onunla sohbet deneyimi yaşadıkça hal ve hareketlerden anlaşılabilir.  

Anlaşıldığı şekilde ilerleyerek, kişinin nerede rahat ettiği anlaşılabilir. Karşıdaki kişiye karşı bu durumda gösterilecek hassasiyet rahat olmasını ve kendisini güvende hissetmesine olanak verecektir. 

8- Destek Vermelisin 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (7)

İçine kapanık olmak durumu karşıdaki kişiye destek vermeniz ve yanında olmanız ile ortadan kalkmasa bile daha rahat hatlar ile rahatlık sağlanabilecek bir durumdur. Karşınızdaki kişiye yaşadıkları iel ilgili destek vermelisiniz. 

Yaşamış olduğu ailesel, özel veya sosyal sorunlar karşısında tek başına olmadığını onun yanında olduğunuzu söylemekten çok hissettirmenz iyi gelecektir. İçine kapanık olan kişiler ile kuracağınız iletişim sırasında destekçi olduğunuzu sık sık dile getirin. 

Destek vermek ve karşınızdkainin yanında olmak oldukça hoş ve rahatlatıcı bir durum olacaktır. Destek verdiğiniz konu yalnızca sorunları değil tercihleri yönünde de olmalıdır.

Kalabalık ortamda bulunmak istememe tercihinin destekçisi olmalısınız. Unutmayın ki herkes aynı fikirleri düşünerek, aynı hayatı yaşamak zorunda değildir. 

9- Farklı Alanlara Girerek Farklı Aktiviteler Deneyin! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (6)

İçine kapanıklık sorununun giderilmesinde yardımcı olacak en iyi durum hele ki bu kişi bir çocuksa bolca aktiviteyi yönlendirmektir. Çocuğun ilgisinin nerede olduğunu ve yeteneğinin olup olmadığını keşfetmesine yardımcı olmalısınız. 

Müzik, sanat veya farklı bir kategoriye sahip olan bir aktivite ile sosyalleşmek içine kapanma sorununu ortadan kaldırabilir ya da etkilerini azaltabilir. Farklı aktiviteler ve alışkanlıklar edinmek her açıdan ve içe kapanıklık için kişiye iyi gelecek girişimlerdir. 

10- Değişikliğe Zorlamayın! 

hederaguncel-icine-kapanik-olmak (1)

İçine kapanıklık sorunu yaşayan birisi bu durumu tercihen yaşayabilir. Yani arkadaş ortamlarında kalabalık yerlerde bulunmak istemeyen kişi, bunu isteyerek kendi tercihi ile gerçekleştirir. 

İsteği ve arzusu, kalabalıktan uzak kalmış üzere gelişen kişinin isteğine saygı duymalısınız. Onu hayatın en büyük yanlışını yapıyormuşcasına bir tavır ile karşılamak çok yanlıştır.  Green Card nedir yazımıza bakabilirsiniz.

Unutmayın ki herkes aynı şekilde yaşam tarzına sahip olmak zorunda veya mecburiyetinde değildir! İçine kapanıklık da insanın kendi tercihi olduğu ansa saygı duymaktan başka yapılacak bir şey olmamalıdır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İçine Kapanık Olmak! İçine Kapanık Birine 10 Adımda Yaklaşım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!