USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

hederaguncel-green-card-nedir (4)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Green card nedir ve nasıl alınır sorusu yurt dışına çıkmak isteyenlerin meraklandığı konulardandır. İşte Green Card detayları! 

Green Card ve türevi belgeler Amerika ile bağıntılı yaşama hakkı ve çalışma iznine bağımlı alınan, onaylanan belgelerdir. Bu card türevi belgeler sayesinde Amerika’ya gitmek ve orada yaşamak mümkündür. 

Amerika’ya giderek orada yaşamanın yanı sıra çalışmak da mümkündür. Green Card almak isteyen kişiler; Amerika’da çalışmak ve yaşamak isteyen kişilerin oluşturduğu topluluklardır. Green card sayesinde Amerika’da yaşamak mümkün olacak ve istekleriniz gerçekleşecektir.  

Peki ya Green Card almak ve edinmek için hangi şartlar tabi tutulmuştur? Green Card almak isteyenlerde ne gibi özellikler ve yeterlilikler bulunmalıdır? İşte Green Card hakkındaki detaylar! 

Green Card Nedir?  

hederaguncel-green-card-nedir (6)
Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Green Card nedir ne işe yarar sorusuna cevap arayanlar için soruları detaylandırmaktayız. Green Card için yapılan çekilişte ismi çıkan kişiler tek değil ailesiyle beraber Amerika’da istedikleri gibi yaşayabiliyor ve çalışabiliyorlar. 

Green Card aslında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı olmayan kişiler için kurulmuş bir sistemdir. Amerika Birleşik Devletleri’de vatandaşlık hakkı bulunmayan insanlar, eşleri ile beraber ve varsa 21 yaşının altında bulunan çocukları ile birlikte çalışma ve oturma izni verir. 

Green Card sayesinde bir aile 21 yaşının altında olan bekar çocukları ile beraber oturmaya gidebilir. Bu belge ABD’ye gidişi sağlayan resmi bir belge olmaktadır. Bu card başvuruda bulunan kişinin bir nevi göçmenlik için belirlemiş olduğu statüyü göstermekte olacaktır.  

Green Card sahibi birey Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı alması ile beraber Türk vatandaşlığını da sürdürebilir. Amerika’da kazanmış olduğunuz vatandaşlık hakları içerisinde birçok hakka sahip olmuş olursunuz.  

Green Card Başvuru 

hederaguncel-green-card-nedir (3)

Green Card nedir sorusuna cevabımızı Amerika üzerinde vatandaşlık haklarının birçoğunu kullanmak ve çalışma hakkını kazanmak olarak açıklamıştık. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama izni alarak kazanacağınız hakların içerisinde belirli haklar ayrı tutulmuştur. 

Green Card’ın sağlamadığı haklar; oy kullanmak, ABD pasaportu almak ve mahkeme salonunda jüri üyeliği olma şeklindedir. Green Card’ın sağlamış olduğu en iyi özellik kendi bulunmuş olduğunuz ülke vatandaşlık hakkını kaybetmeden ABD vatandaşlık hakkının birçoğunu kazanmaktır. 

Green Card başvurusu her sene ABD Freetown Büyükelçiliği tarafından gelen açıklama ile belirlenen tarihler arasında gerçekleşir. DV Lottery internet sitesi ( resmi) üzerinden Green Card başvurusunu gerçekleştirmek mümkündür.  

Açıklanan 2022 başvuru tarihleri 5 Ekim, 8 Kasım tarihleri olarak belirlenmişti. Sonuçlar ise 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır. 2023’te yeni yapılacak başvuru tarihi ise Ekim olarak duyurulmuştur.  

Green Card başvurusu için internet üzerinden zahmete girmeden işlemlerinizi tamamlamak mümkündür. Fakat başvuru yapacağınız DV Lottery sitesi İngilizce işlemleri bünyesinde barındırır.

Bu sebeple doğru bir şekilde başvuru yapmak adına dikkatli olarak yazılanları iyi anlamalısınız. Okuyarak kabul ettiğiniz ve onayladığınız her şeyden sorumlu olacağınızı unutmamanız gerekir.  ABD faiz arttırımına devam dedi yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

Green Card Başvuru Şartları 

hederaguncel-green-card-nedir (5)

Green Card nedir başvuru şartları nelerdir? Green Card Amerika Birleşik Devletleri üzerinde vatandaşlık hakkı edinmenizi sağlayan bir uygulamadır. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışabilecek ve aileniz ile yaşayabileceksiniz.  

Başvuru işlemi internet üzerinden çok kolay işlemleri yerine getirerek gerçekleşecek türdendir. Bu sebeple başvuru şartlarını doğru bilmek ve detaylara hakim olmak daha çok önem taşır. Green Card başvurusu yapacağınız internet erişim resmi site; DV Lottery’dir.  

Green Card başvuru şartları şu şekildedir: 

  • Amerikan hükümetinin belirlemiş olduğu Green Card kapsamı içinde yer alan ülkelerden birine ait vatandaş olmanız gerekir. Türkiye bu liste içerisinde yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu şarttaki belirlediği koşul; son 5 sene içerisinde ülkenin sınırlar içinde 50.000 kişiden fazla olacak şekilde göçmen vermiş olan ülkelere Green Card sağlamamasıdır. 
  • Green Card nedir başvuru yapmak istiyorum diyen kişinin öğretim durumunun en az lise öğrenimi olma şartı bulunur. Bu şart sağlanamadığında son 5 sene içinde 2 yıl iş deneyimi bulunması gerekir. 
  • Başvuruda bulunacak olan kişinin 18 yaş sınırını geçmiş olması gerekir. Başvuruda bulunan kişinin eşi dışında 21 yaş altında bulunan bekar çocukları ise kişi yanında yaşama hakkını kazanırlar. 
  • Resmi web site üzerinden başvuruyu gerçek kılmak. 
  • Başvuru sırasında istenecek olan fotoğrafın uygun ve istenilen boyutları taşımasıdır. 
  • Aynı sene içerisinde bir kişi birden fazla başvuru yapamaz. 
  • Green Card başvurusu yalnızca belirlenen tarihler içerisinde bir defa yapılabilir. 
  • Green Card başvurusu tamamen ücretsizdir.  

Green Card Nasıl Alınır? Green Card Nedir? 

Green Card nedir şartları nelerdir sorusunu yeterlilikle cevapladığınızda başvuruda bulunabilirsiniz. Green Card şartlarının temelinde 18 yaşından büyük en az lise mezunu veya son 5 sene içerisinde en az 2 sene iş deneyimi bulunan kişiler başvuruya tabi tutulur. 

Green Card başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru için belirlenmiş ülkelerden birinin vatandaşı olması da en temel şartlardandır. Tüm bu şartları sağlayan kişiler resmi web sitesi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirerek, tamamlayabilirler.  

Başvuru ücretsiz olmakla beraber başvurunun onaylanması ardından bazı kalemlerde ücret ödemek zorunda olacaktır. Green Card başvurusunu gerçekleştiren kişinin İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaz. 

Fakat İngilizce bilme yeterliliğini sağlaması gerekecektir. Green Card almak için öncelikle belirtilen şartları sağlamanız gerekir. Sağlanılan şartların ardından belirlene internet web sitesi üzerinden başvuruyu gerçekleştirmek diğer adım olacaktır. 

Fakat DV Lottery resmi web sitesindeki tüm açıklama ve işlem talimatları İngilizcedir. Bu sebeple onaylayacağınız ve başvuracağınız her türlü işlemde doğru anlamayı ön planda tutun. Tam anlamıyla anlamadığınız ev emin olmadığınız hiçbir şeye onay vermemeniz dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer almaktadır. 

Green Card Nedir Nasıl Alınır? 

hederaguncel-green-card-nedir (1)

Green Card nedir kimlere verilir şartlar nelerdir açıkladık. Green Card başvurusunu gerçekleştirdikten sonra başvuru sonucunuzu takip etmeniz gerekir. Başvuru işlemlerini doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız. 

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için https://dvprogram.state.gov/ sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Siteye giriş yaptıktan sonra Katılımcı Durum Kontrolü sayfasına erişim sağlamalısınız. Size başvuru sırasında onay numaraları verilecektir. 

Bu numaraları kaybetmemeniz başvuru sonucunuzu öğrenmeniz sırasında size gerekli olacak bilgiler arasında yer almaktadır. Başvuru sırasında verilen onay numaralarını ilgili sayfaya girin. Green Card kura başvurunuzun sonucu karşınıza çıkacaktır. Eğer kura sonucu başarısızsa bir sonraki sene tekrar başvuru hakkınız bulunmaktadır.   

Green Card ile Amerika’ya Gidenler Ne İş Yapar? 

hederaguncel-green-card-nedir (2)

Grren Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak mümkün müdür? Green Card’ın Green Card sahiplerine sağlamış oldukları özellikler ve haklar arasında başlıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama hakkı ve çalışma hakkı yer almaktadır. 

Bu kartı kazanan kişiler Amerika Birleşik Devletler üzerinde yaşayabileceklerinin yanı sıra belirli vatandaş haklarından da yararlanabilecekler. Peki Green Card sahipleri Amerika’ya gittiğinde ne tür işler yaparlar? 

Green Card nedir faydaları nelerdir ne gibi işler yapma hakkı sunar? Green Card sayesinde Amerika’da ömür boyu çalışma hakkı kazanabileceğiniz sektörler hem devlet hem de özel şeklinde olabilir.  

Green Card Başvuru Tarihi 2023! 

Açıklanan 2022 başvuru tarihleri 5 Ekim, 8 Kasım tarihleri olarak belirlenmişti. Sonuçlar ise 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır. 2023’te yeni yapılacak başvuru tarihi ise Ekim olarak duyurulmuştur. 

Green Card Başvuru Sonrası Ne Yapmalıyım? 

Green Card başvurusunda olumlu sonuçlar ile karşılaşan kişiler Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı kazanmış olurlar. Vatandaşlık haklarını 5 sene boyunca kullanabilirler ve aynı zamanda Türk vatandaşlığını da kaybetmezler. Bu 5 sene içerisinde Amerika’da çalışan kişiler 5 yılı doldurmalarının ardından vatandaşlık hakkına başvurma seçeneğini de kazanmış olurlar.  

Türkiye’de Kaç Kişi Green Card Çıkıyor?

hederaguncel-green-card-nedir (8)

Green Card başvurusu yapan Türk vatandaşları arasından her sene yaklaşık 2500 kişi Amerika’ya gitmek ve çalışmak için Green Card almaya hak kazanıyor. Green Card almaya hak kazanan biri aynı zamanda Amerika’da istediği gibi, çalışma, eğitim alma ve yaşama hakkını da kazanmış oluyor.  

Green Card Çıktığında Ne Yazar? 

Green Card başvuru sonucunuzu öğrenmek için gireceğiniz resmi web sitede çıkan sayfada karşınıza mektup görüyorsanız ve üzerinde barkod no ile adınızı görüyorsanız bu durum kazanmış olduğunuz anlamına gelmektedir.  

Green Card Nedir Ne İşe Yarar? 

Green Card nedir sorusuna cevabımızı Amerika üzerinde vatandaşlık haklarının birçoğunu kullanmak ve çalışma hakkını kazanmak olarak açıklamıştık. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama izni alarak kazanacağınız hakların içerisinde belirli haklar ayrı tutulmuştur. 
Green Cart’ın sağlamadığı haklar; oy kullanmak, ABD pasaportu almak ve mahkeme salonunda jüri üyeliği olma şeklindedir. Green Card’ın sağlamış olduğu en iyi özellik kendi bulunmuş olduğunuz ülke vatandaşlık hakkını kaybetmeden ABD vatandaşlık hakkının birçoğunu kazanmaktır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!