USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.769,63

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar? 2023

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (6)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusunun cevabı 2023 senesinin güncel bilgileri ile araştırılmaya devam edilmektedir. 

Ehliyet alımı ve ehliyet alma kurslarına ilgi her zaman olduğu gibi fazladır. Yeni ehliyet almak isteyenler ve ehliyeti olup süre dolumuna uğrayan sürücülerin merak ettikleri tüm soruları cevaplandırdık. 

Yüksek enflasyon ile birlikte gelen zamlar herkesin hayatını yakından etkiledi. Bu etkileşimin olumsuz etkileri her sektörde yansımalarını gösterdiği gibi ehliyet ve sürücü işlemlerinde de kendini gösterdi. Ehliyet kursları, başvuru ücretleri ve harç ücretlerine gelen zamlar gündemde olan konulardandır. 

2022 senesinde konulan yüksek rakamlar herkesi zorluğa sürüklerken akıllarda her zaman 2023 fiyatlarındaki yüksek değişimler vardı. Bu düşünce ile alabilen 2022 senesinde ehliyetini aldı ve yenileyebilen 2022 senesinde ehliyetini yeniledi.  

Tüm bu uğraşların temel ve en büyük sorunu gelebilecek olan yüksek zamlardan kaçınmaktı. Şimdi ise herkesin gözü 2023 senesinde uygulanacak yeni tarife ve zamlarda… İşte 2023 ehliyet yenileme ücretleri ve değişiklikleri! 

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır? 

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (1)
Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar? 2023

Ehliyet yenileme nasıl yapılıyor ve ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur. Merakla araştırılan bu konu üzerinde nerede başvuru gerçekleşeceği, ne gibi ücretler uygulanacağı ve hangi evrakların gerekli olduğu konuşulmaktadır.  

Ehliyet için başvurulması gerekilen sürücü kurslarına gelen ücret zamları herkesin dudağını uçuklattı. Ardından gelen harç ücreti zamları ve başvuru ücretleri de gündem olan konulardandır. Peki tüm bunların yanında peşi sıra gelen ehliyet yenileme ücretleri ve başvurusu nasıl değişikliklere sahiptir? 

2023 senesindeki ehliyet yenileme süreci nasıl gelişecek sürücüler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. 2023 senesinde ehliyet yenilemek mümkündür. Ehliyet yenileme süresi açıklanan ve duyurulan karar üzerinde 2 sene kadar uzatılmıştır.  

Eskiyen sürücü belgeleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü kararınca 2 sene daha kullanıma uzatıldı. Emniyet Genel müdürlüğü üzerinden yapılan ehliyet yenileme işlemleri 2018 senesinde yapılan değişiklik ile başvurulacak yerde de değişikliğe uğradı. 

2018 senesinden sonra ehliyet yenileme başvuruları bizzat Nüfus Müdürlüklerine yapılmaya başlanmıştır. Nüfus müdürlüklerine yapacağınız başvuru için öncelikle randevu almanız gerekecektir. Alacağınız randevu ile beraber ehliyet yenileme başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir? 

Ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusuna cevap olarak öncelikle randevu almanız gerektiğini vurguladık. Alınan randevu ile bir sıraya alınacaksınız ve Nüfus Müdürlüğünde işleminizi başarı ile gerçekleştirebileceksiniz. 

Ehliyet yenileme işlemi için randevu alabileceğiniz yerler arasında bir telefon numarası ve internet erişimi yer almaktadır. İnternet sayfasından e-Devlet üzerinden giriş yaparak randevu alabilirsiniz. Alo 199 hattı ile de gerekli bilgileri muhatap tarafla paylaşarak randevu alma işleminizi gerçek kılabilirsiniz. 

Alo 199 Mobil Uygulama servisi ile de internet erişimi üzerinden randevu alımı gerçekleşimi mümkündür. İl Nüfus Müdürlüğünüzün internet randevu sayfasından da randevu alma sebebinizi paylaşarak randevu alabilmeniz mümkündür. 

Ehliyet alma işlemi Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleşecektir. Nüfus Müdürlüğü seçimini istediğiniz il ve ilçe üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kendi ilinizdeki yoğunluk sebebi ile işlem gerçekleştiremezseniz, yakın ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinden de rahatlıkla randevu alabilirsiniz. 

Ehliyet Yenileme e-Devlet 

Ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusuna cevap arayan birçok sürücü bulunmaktadır. Sürücülerin kullanım sürelerinin bitmiş olduğu ehliyetlerini yenileme işlemlerinden geçirmeleri gerekir. Bu işlem zaruri bir işlem olduğu için ilgi ve dikkat ile takip edilmelidir. 

Randevu Al- NVI sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz ehliyet alım veya ehliyet yenileme işlemlerinde giriş yapmanız gerekecektir. Bu site üzerinden giriş gerçekleştirdikten sonra sizden isim, soy isim bilgilerinizi isteyecekler. 

Ardından da T.C. Kimlik No, Doğum Tarihi ( Gün/ Ay/ Yıl) , Güncel Telefon No bilgilerinizi talep edecekler. Güvenlik kodunu da girmenizin ardından ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirileceğiniz sayfada ise randevu almak istediğiniz il ve ilçe girişini yapacaksınız. 

İlçe seçiminde doluluk oranları ( %50) şeklinde belirtilecektir. Doluluk oranı tam olan ilçelerden randevu almanız mümkün değildir. Boş bir günün randevu açılışını beklemeniz gerekecektir veya randevu iptali yapan kişilerin yerini takipte kalmanız gerekir. Tüketici hakem heyetine dilekçe nasıl verilir yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Kimlik Ehliyet Yenileme Ücreti 

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (3)

Ehliyet yenileme nasıl yapılır ve ehliyet yenileme ödemesi nasıl yapılır soruları en çok merak edilen konular arasında baş sırada yer almaktadır. Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmek için Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir. 

Ehliyet yenileme işlemi için 13+2 TL şeklinde bir ödeme gerekir. Değerli kağıt bedeli ve vakıf bedelleri şeklinde detaylandırılan ücretler ödendiğinde ehliyet yenileme işleminin tamamlamak mümkündür.  

Ehliyet yenileme işlemi zorunlu süresi biten sürücüler için 13+2 şeklinde belirtilmiştir. Fakat yeni tip ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmek isteyen, yeni ehliyeti çaldıran ve yeni tip ehliyetini kaybedenler için belirlenen fiyat daha farklıdır. 

Kayıp çalıntı veya istek üzerine yeni tip ehliyeti yenilemek isteyen sürücüler için 2023 senesinde oluşturulan yenileme ücreti 280+ 65 şeklinde belirlenmiş ve uygulanmaktadır. 

1- Sürücü Belgesi Yenileme Evrakları 

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (4)

Ehliyet yenileme nasıl yapılır ve ehliyet yenileme nereden yapılır sorularına cevap aramaktayız. Sürücü belgesi yenileme ve alımı için müracaat edilecek yer; Nüfus Müdürlükleridir. Sürücü belgesi alımı için yenileme ve sınıf ekleme nedeni ile ehliyet değişim evrakları ve gerekli belgeler ise şu şekildedir: 

 • Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı yanınızda bulunmalıdır. 
 • Sürücü sağlık raporunuz yanınızda olmalı. 
 • 1 adet biyometrik fotoğraf ( en son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir.) 
 • Eski değişim yapacağınız sürücü belgeniz olmalı. 
 • Sürücü sağlık raporunuzun içerisinde kan grubunuz yer almıyorsa, kan grubu kartı almalısınız. 
 • Vakıf payı ve değerli kağıt bedelinin yatırılması.( vakıf payı= 2TL, değerli kağıt parası= 13 TL şeklinde belirlenmiştir.) 
 • Diğer ücretler ile ilgili detaylı ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak istiyorsanız; randevu.nvi.gov.tr sitesinden erişim sağlayabilirsiniz.  

2-Çalıntı ve Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar 

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (2)

Ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusunu cevaplandırmaktayız. Yeni ehliyet alımı için gereken evraklar zor toplanabilen evraklar değildir. Ehliyet yenileme nasıl yapılır sorusuna da cevap aramaktayız.

Ehliyet yenileme için gereken başlıca belgeler; biyometrik fotoğraf, kimlik kartı, sürücü sağlık raporu ve eski sürücü belgesidir.  Bunun dışında kayıp ve çalıntı nedeni ile başvuruda bulunan sürücülerin bulundurması gerektiği belgeler ise şu şekildedir: 

 • Kimlik kart veya nüfus cüzdanı 
 • 1 adet biyometrik fotoğraf ( en son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir.) 
 • Sürücü sağlık belgesi 
 • Sürücü sağlık belgesi içinde eğer kan grubu yer almıyorsa, kan grubu kartı 
 • Değerli kağıt bedeli ve vakıf bedeli yatırılması.( değerli kağıt bedeli için 280 TL gerekliyken, vakıf payının 65 TL olması şeklinde ayarlama yapılmıştır.) 

3-Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar| Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? 

Ehliyet yenileme nasıl yapılır ve yeni ehliyet alımı için hangi belgeler gereklidir? Yeni ehliyet almak isteyen sürücü adayları öncelikle sürücü kurslarından birisine başvuruda bulunmalıdır. Yeni ehliyet alımı için sürücü kursu fiyatlarında da 2023 senesi için yeni fiyatlar oluşturulmuştur. 

Sürücü kursuna başvurup zorunlu dersleri almanızın ardından teorik yazılı ve uygulamalı direksiyon sınavına tabi tutulacaksınız. Sınavlardan geçmek için yeterli olan puanlar ile geçtikten sonra Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir.  

Başvuru ile beraber yatırmanız gereken belirli ücretlerde bulunmaktadır. İşte ehliyet alımı içn gerekli olan evraklar şu şekildedir: 

 • Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı 
 • Sürücü sağlık belgesi 
 • 1 adet biyometrik fotoğraf ( en son 6 ay içinde çekilmiş olması gereklidir.) 
 • Sürücü sağlık belgesi içinde eğer kan grubu bilgisi yer almıyorsa kan grubu kartı 
 • Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ücretini yatırmanız gerekir. 
 • Detaylı ücret bilgisi için randevu.nvi.gov.tr sitesinden erişim sağlayabilirsiniz. 

Yeni Ehliyet Ücretleri | Ehliyet Değiştirme Ücreti 

hederaguncel-ehliyet-yenileme-nasil-yapilir (4)

Sürücü belgesi yenileme nasıl yapılır ve ehliyet değiştirme nasıl yapılır sorularını cevaplandırdık. Ehliyet yenileme ve yeni kayıt yaptırma ücretlerini açıkladık. B sınıf sürücü belgesi talipleri için fiyatlar değişikliğe uğradı. 

2022 senesindeki B sınıfı harç ücreti 1.116 TL idi. Fakat 2023 senesindeki harç ücreti fiyatı 2.489 TL’ye yükselişini seyretti. A sınıfı ehliyet harç ücreti ise 2023 senesin 825,87 TL’dir. B sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının toplamda ehliyet alımı için 2023 senesinde ödeyecekleri fiyat 10.000 TL’yi aşmış durumdadır.  

Ehliyet değiştirme son tarih araştırmalarında bulunan sürücüler için ise 2 sene daha uzatma gerçekleşen açıklamayı hatırlatmak ve belirtmek isteriz. Ehliyet yenileme nasıl yapılır 2023 senesi için cevapları açıkladık.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!