USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.932,98

Tüketici Hakem Heyetine Dilekçe Nasıl Verilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi; avukat aracılığıyla olabileceği gibi şahsen de yapmak mümkündür. Elden, posta veya e-devlet uygulaması üzerinden şikayet dilekçesi başvurusu yapılabilir. Tüketici hakem heyetine dilekçe hazırlanırken ad, soyad, ikamet bilgileri, TC kimlik numarası, iletişim bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Ticaret Bakanlığı’nın web sayfasında bulunan başvuru formunu da kullanarak tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi hazırlanabilir. Anlaşmazlık konusunun detayları ile delil niteliğindeki belgelerin dilekçeye ek olarak hakem heyetine sunulmasıyla başvuru gerçekleşir. Online olarak yapılan başvurularda, Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile yapılması ve ilgili belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Süresi

Satın alınan malın ayıplı çıkması halinde ilk altı ay içinde satıcı firma ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili zararın karşılanmaması durumunda veya iade işleminin gerçekleşmemesi halinde tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru; tüketicinin ikamet yerinde olabileceği gibi, işlemin yapıldığı yerde bulunan hakem heyeti de olabilmektedir.

2022 Ekim ayı itibariyle yapılan düzenlemede tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi verilebilmesi için ilgili tutarın 30 bin TL’yi aşmaması yasal olarak belirlenmiştir. Bu tutarın aşılması durumunda öncelikle arabulucu ile uzlaşı sağlanması, çözüme ulaşılmadığı takdirde Tüketici Mahkemesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetine İnternetten Nasıl Başvurulur?

Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi hazırlamak için e-devlet uygulaması üzerinden sisteme girilerek yönlendirilen TÜBİS sayfasında yeni başvuru formu kullanılmalıdır. Ya da Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerinden başvuru formları kullanılarak e-posta veya elden şikayet dilekçesi hazırlamak mümkündür. Başvuru formlarının yanı sıra sisteme yüklenecek belgeler de gerekli olmaktadır. Bunlar; fatura, servis kaydı, firma ile yazışmaları içeren belge, garanti belgesi, sözleşme gibi ispat niteliği taşıyan belgelerdir.

Tüketici talep ettiği iade, değişim gibi oluşabilecek sonuçlara istinaden beklentisini başvuru dilekçesinde belirtmelidir. Başvuru takibi ve sonucu TÜBİS üzerinden kontrol edilebilir. Tüketici hakem heyetine online başvuruda herhangi bir ücret talep edilmez. Karara yönelik inceleme süresi içinde başkanın talep etmesi ile birlikte bilirkişi dahil olur, bilirkişi ücreti bakanlık tarafından karşılanır.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurular Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru sırası ve başvuru tarihine göre değerlendirmeye alınır. Hakem heyeti ayda iki kez toplanarak dosyaların incelenmesini yürütür ve karara bağlar. En geç altı ay içinde görüşülerek karara bağlanması fakat başvuru konusu ve hizmetin niteliği gibi konular dikkate alınarak en fazla üç ay daha ek süre olarak uzaması söz konusu olabilir. Tarafların acil inceleme talebi bazı durumlarda kabul edilebilmekte ve heyet başkanı tarafından onaylanması durumunda öncelik sağlanmasına olanak verilmesi mümkündür.

Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi sonucunda açılan dosya incelenip karara bağlandıktan sonra taraflara bir hafta içinde yazılı olarak bildirilir. Tüketici hakem heyetinin kararı sonrasında karşı tarafın on beş gün içinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz dilekçesi karar tebliğinden sonraki on beş gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne sunulmalıdır. Temyize gidilmediği takdirde karar kesinleşmiş sayılır. Karar sonucunda yapılacak itiraz, başvuru yapılan tüketici hakem heyetine yapılamaz.

Tüketici Hakem Heyeti Nerelerde Bulunur?

Tüketici hakem heyetleri ilçelerde Kaymakamlıklar, illerde ise Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde faaliyet yürütürler. Ayıplı mal, eksik hizmet gibi durumların yaşanması halinde, tüketiciyi korumak adına tüketici hakları dahilinde yapılan başvuruları incelemek ve gerektiği takdirde bilirkişi ile çözüme kavuşturmak için kurulmuştur. Tüketici hakem heyeti başkan dahil beş kişiden oluşmaktadır.

Tüketici hakem heyetinin bulunmadığı ilçelerde yetki alanları genişletilmiş olan diğer ilçelerde bulunan hakem heyetine başvuru yapılabilir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Şartları

Öncelikli olarak satılan malın ayıplı çıkması, hizmette kusur bulunması durumundan doğan anlaşmazlık ve buna istinaden ödenen bedelin otuz bin liralık parasal sınırı aşmaması başvuru şartını oluşturur. Uyuşmazlık konusu, malın fiyatı, alım tarihi ve tüketicinin talebi gibi bilgileri içeren dilekçe ile birlikte ispat niteliği taşıyan belgelerle birlikte ilgili hakem heyetine iletilmelidir. Hakem heyetine sözlü başvuru yapılamamaktadır.

Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi şahsen veya avukat aracılığıyla gönderilmelidir. Başvuru ücretsizdir. Hakem heyeti başvuru konusunu oluşturan her türlü belge ve bilgiyi kişilerden ve kurumlardan talep edebilir. İstenilen bu belgelerin en geç bir ay içinde iletilmesi zorunludur.

Tüketici Hakem Heyetine Yapılan Başvuru Takibi

Yapılan başvuruların durumu Tüketici Bilgi Sistemi aracılığıyla takip edilebilir. Başvurunun konusunu oluşturan eksik ve kusurlu hizmet, hakem heyeti tarafından bir sonuca bağlanmadan ortadan kalkması sonucunda; durumun ispatına yönelik belgelerin en kısa sürede heyete ulaştırılması gerekmektedir. Uzlaşmanın taraflar arasında sağlanması hakem heyetinde bulunan dosyanın olumlu yönde kapanmasını sağlar.

Tüketici Lehine Karar Çıkarsa Ne Yapmalı?

Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi sonucunda değerlendirilen durum, tüketici lehine çıkan kararla birlikte bahsi geçen firma ile tebliğ tarihinden on beş gün sonra iletişime geçilerek kararın uygulanması talep edilir. Karara uyulmaması halinde tüketicinin icra yoluna başvurarak zararını karşılaması mümkündür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tüketici Hakem Heyetine Dilekçe Nasıl Verilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!