USD32,38
EURO34,90
JPY0,206200
RUB0,362600
GBP41,38
EURO/USD1,08
BIST10.095,04
GR. ALTIN2.408,24
BTC67.817,33

Ertelemekten Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 10 Adım!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (10)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ertelemekten kurtulmak için bir an önce işe koyulmanız gerekir. Tembellik sebebi ile birçok işiniz yarım kalır ve aynı zamanda başarı ile sonuçlanmaz.

Bu tarz sorunlar sizi özel, sosyal ve eğitim hayatında etkiler. Hayatınızın her kısmında sizde bulunan ve aranan özelliklerden en temeli kesinlikle tembellikten kurtulmak yönündedir. Temel davranış sebebi ile yaşayabileceğiniz sorunlar sizi hayatınızda da arka plana atabilecek olaylardır.

Eğitim hayatınızda bir düzen tabi değilse eğer burada ki düzensizlik size başarısızlık olarak geri dönebilir. Ertelemek resmen bir hastalıktır. Her işinizi olumsuz etkiler ve her işinizde sizin karşınızda bir yerde yer alır.

Ertelemeyin ve ertelemekten bir an önce kurtulmak için sıralamış olduğumuz yolları deneyin. Ertelemekten bir an önce kurtulmak için yapılması gereken 10 altın kural!

Tembellikten Nasıl Kurtulabilirim?

Beyni tembellikten kurtarmak istiyorsanız belli başlı düze ve tertip kurallarını hayatınıza muntazam bir şekilde taşımanız gerekecektir. Tembellikten kaçınmak ve kendinizi başarılı hayata girişe hazırlamak istiyorsanız paylaşımda bulunacağımız 10 adımı dikkate alın.

Uygulayacağınız tüm adımlardaki kurallar ile alışkanlığı ve devam ettirmeyi de hayatınızın merkezine yerleştirirseniz başarılı bir hayata kavuşmuş olacaksınız.

Tembellik kimi zaman evde yapabileceğiniz sıkıcı bir iş için oluşabilirken kimi için de sorumluluklarınız arasında yer alan bir iş için oluşum gösterebilir. Sıkılmış ve bunalmış bir hissiyat içerisinde olduğunuz için de tembelliğe sarılabilirsiniz.

Bu durum karşısında göstereceğiniz tembellik davranışı süre gelebilir ve devamlı bir şekilde süren davranış olarak yorumlanabilir. Bu durumun süre gelmemesi adına tembelliğe hiçbir şekilde başlangıç vermemeye çalışın.

Erteleme Döngüsünü Kırmak ve Ertelemekten Kurtulmak

Yapmam gerekenleri yapamıyorum, ertelemekten kurtulmak istiyorum, bir işe başlayamıyorum mu diyorsunuz? Erteleme döngüsünden kurtulmak artık 10 adım ile çok kolaydır. İstikrarlı olduğunuz süre boyunca başarılı olmak ve düzenli olmak kaçınılmaz olacaktır.

1- İşlerinle Süreli Bir Şekilde Devam Et

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (1)
Ertelemekten Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 10 Adım!

Ertelemekten kurtulmak istiyorsanız öncelikle süreye dikkat etmelisiniz. Sabahtan oturup da fazlaca boş vakit geçirip akşama kadar işi tamamlayamamak tembellik oluşturur. Fakat düzenli bir süre zarfı içerisinde çalışırsanız işlerin sonuçlarından da fayda sağlarsınız.

Bu sağlanan fayda sayesinde ilerlemeniz gereken rotayı doğru seçmek mümkündür. Mola vermeyi çalışırken ihmal etmeyin. Ertelemekten kurtulmanın yolları içerisinde yer alan bir önemli husus; mola vermektir.

Verdiğiniz molalar düzenli olmalıdır ki muntazam bir çalışma planı kurabilin. 15 dakika işinle uğraşıp kısa molalar vermek sizi daha da rahatlatacaktır.

Günlük koymuş olduğunuz sınırlara sürede belirleyin. Belirlediğiniz süre içerisinde işinizi bitirmeye çalışın. Böylece motive olarak seri bir şekilde çalışmaya başlarsınız.

Bu taktik zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacağından işlerinizi bu yöntem ile yapmayı sizi bağlayacaktır. Daha fazla vakit kalması kendinize daha fazla vakit ayırmanızdır.

2- Ertelemekten Kurtulmak için Olaylara Bakış Açını Bir An Önce Değiştir!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (3)

Ertelemekten kurtulmak için olaylara karşı oluşan bakış açınızı da değiştirmelisiniz. Bir şeyleri ve işlerinizi ertelediğinizde stres olmaktan ve kendinize kızmaktan vazgeçin. Bu davranış doğru değildir. Erteleme sorununa çözüm bulmak mümkün olan bir durumdur.

Bu sebeple kendinize dikkatli davranın ve üzmeyin. Unutmayın ki her şey düzelecektir. Erteleme sorununuzu atlatmak sandığınız kadar zor değildir. Eğer bugün işlerinizi ertelediyseniz buna yakınmak yerine yarın için yeni bir plan kurun.

Kurduğunuz plan doğrultusunda düzene ve muntazamlığa daha iyi alışmış olursunuz. Bakış açınız değiştiğinde artık bu tür olumsuzluklarda olumsuz hisler ve davranışlar ile daha kötü hissetme durumunu yaşamamış olursunuz.

3- Gününe En Zor İşlerin ile Başlangıç Ver!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (2)

Ertelemekten kurtulmak istiyorsanız sıraladığımız maddeleri dikkatle inceleyerek kendinize pay çıkarmanız gerekir. Gününüze başlayacağınız ilk işin yerini sakın kolay işi vermeyin. İlk yapacağınız iş en zor işiniz olsun ki öncelikle en zoru başarın.

Daha sonrasında zorun arkasından kolayı başarmak daha seri ve anlamlı olacaktır. Diğer türlü kolay işi yaptığınızda zor işinizi ertelemeniz daha da mümkün olacaktır. Ertelememek adına öncelikle zor işlerinize rutinin başında yer vermeniz gerekir.

Güne başlarken en zor işler ile bir başlangıç yapmak kendinizi daha güçlü ve savunmalı hissettirecektir. Aynı zamanda zor işi bitirmenin verdiği rahatlık ile de sakın ama sakın kolay işinizi ertelemeyin. Şunu unutmayın ki bugün kolay olan işiniz yarına bıraktığınızda birikme yaparak zor bir hale girebilir.

4- Planlı Bir Şekilde İlerle!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (4)

Ertelemekten kurtulmak istediğinizde planlı gitmenin gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Düzensiz bir hayatta, odada ve evde yaşamak motivasyon düşüklüğüne yol açacaktır. Öncelikle odanızı düzenleyerek işe koyulun.

Etrafınızda düzenli bir dizayn görmek ve kafa karışıklığın oluşturmayacak sadelik motive edicidir. Bu düzeni odanızın sonrasında ev ortamı içerisinde de oluşturmalısınız. En son olarak ise hayatınızda bir düzen oluşturmalısınız.

Tüm bu aşamalarda kendinize inanmanın önemi başarının paydasında büyük bir yere sahiptir. Oda ve ev içerisindeki düzen; renk dengesi ve uyumu ile de motive arttırıcı etki oluşturacaktır.

Alan içerisindeki ışığın yeteri ve doğru kullanılması yine ortamın görünümünü etkileyecek olan bir unsurdur. Odanızdaki çalışma masanız, iş yerinizdeki masanızın düzeni ve tertipli olması da yine motive arttırıcı etki oluşturur.

Tembellikten nasıl kurtulabilirim diyenler için oluşturduğunuz tüm düzenlerden şaşmamalısınız. Düzenli bir şekilde yaşamaya alışmak her açıdan size fayda ve yarar sağlayacaktır. Hedef listesi oluşturup bu konuda da düzenli bir şekilde ilerlemelisiniz.

Ulaştığınız ve başarı sağladığınız her hedef sonrasında yeni bir hedef yine başaracağınız sıradaki hedef olacaktır. Bu şekilde ilerlemek azim ve başarıyı peşi sıra getirir. Böylece ilginizi çeken bu rota ile tembellikten de kurtulmuş olursunuz.

5- Motivasyon Konuşmanı İhmal Etme!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (8)

Ertelemekten kurtulmak adına motivasyon konuşması yapmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki siz bir makine değilsiniz. Yaptığınız her işinizde başarılı olduğunuzu ve düzeninizi koruduğunuzu kendinize hatırlatmak motive edici olur.

Motivasyon edici eylemlerde bulunmak tembellikten kurtulmak için belki de en gerekli yoldur. Kendinizi kendiniz iyi hissettirin. Bir başkasının motive edici konuşması da elbette önemlidir fakat siz kendi ihtiyacınızı öncelikle kendiniz karşılayın.

6- Planındaki İşleri Tamamladığında Kendini Ödülünü Almaktan Alı Koyma

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (6)

Ertelemekten kurtulmak istiyorsanız sıraladığımız maddelere uymanız gerekir. Sizler için sıraladığımız maddelerde dikkat edilmesi gereken hususlara kendi benliğinizde dikkat etmeniz gerekir.

Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık planlarınız olsun. Kısa vadede hazırlanan planlar daha gerçekçi ve motive edici planlardır.

Bu sebeple günlük planlamadan kendinizi alıkoymayın. Ne yapacağınız ev ne zaman yapacağınız planlı bir yerlerde her zaman yazılı dursun.

Bu durum sizin düzen kurmanızı teşvik edecek bir uygulama olacaktır. Düzenli yapılan her işin sonunda başarı elde etmek kaçınılmaz bir eylem olacaktır.

7-  Dikkatini Dağıtan ve Vaktini Alan Şeylerden Uzaklaş!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (7)

Ertelemekten kurtulmak için girişmeniz gereken bir diğer durum ise dikkat toplamaktır. Dikkatiniz o anda yapmış olduğunuz işte odaklı olmalıdır. Yoksa başarı sağlamak çok zorlayıcı olur. Bu sebeple vaktinizi boş yere alan her türlü uygulamadan uzaklaşmalısınız.

Bu demek değil ki kendinize vakit ayırmayın. Zaten düzenli ilerlediğinizde işlerin ne kadar seri ilerlediğini görecek ve ne kadar çok vaktinizin olduğunu da fark edeceksiniz.

Bu sebeple dikkatinizi toplamaya ve düzen içerisinde çalışmaya özen gösterin. Böylece bolca vaktinizin arttığını ve kendinize iyi gelecek şeyleri de yapabilecek durumunuz olduğunu fark edersiniz.

8- Planını Denetleyecek Birini Bul!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (9)

Ertelemekten kurtulmak adına yapacaklarınızın başında denetleme olmalıdır. Kurmuş olduğun düzen ve tertip sayesinde kazanacaklarının arasında denetleme ögesi de yer almalıdır. Birinin size denetleme konusunda yardımcı olması çok önemlidir.

Tembellikten kurtulmak için yolunuzdan sakın sapmayın. İşlerinizin düzenini koruduğunuzda ve hedeflerinize ulaştığınızda kendinize sağlayacağınız ödüller sonrasında işlere geri dönmekte zorluk çekebilirsiniz.

Fakat bu durumun oluşmaması için diğer kazanmanız gereken başarıları aklınızda tutun. Yolunuzdan sapmayın ve düzeninizi asla kaybetmeyin. Vereceğiniz araları uzattıkça diğer geride kalan işlerinize tekrardan başlamak o kadar zor olacaktır.

9- İşlerini Yaparken Müzik ile Motive Ol Fakat Sözsüz Müzikleri Seç!

hederaguncel-ertelemekten-kurtulmak (5)

Ertelemekten kurtulmak mı istiyorsunuz? İşlerini gerçekleştirirken müzik yardımı ile motive olmak sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Müzik bir işi daha seri ve kolay yapmanızı sağlar.

Aynı zamanda eğer canınız sıkkınsa ve işi yapmak istemiyorsanız müzik bu konuda da can sıkıntınızı alacaktır.

Müzik yardımı ile yapacağınız işler hem daha keyifli hem de daha neşeli vakit geçirmenizi sağlar. Fakat sözlü müzikler sizi işinizden koparıp, daha uzun sürede işinizi tamamlamanıza sebep olabilir.

Daha uzun sürede tamamlayacağınız işler ise sizin canınızı daha çok sıkacaktır, hem de daha fazla vaktinizi alacaktır. Fazla vaktinizi harcamanızın vermiş olduğu gerginlik hissi de iyi hissettirmeyecektir.

İşlerinizin daha seri olması için sözsüz fon müzikleri dinleyebilirsiniz. Böylece sizi saran bir müziği de bulduğunuzda işinize odaklanmış olursunuz. Doğru müziği bulduğunuzda ve doğru listenizi oluşturduğunuzda işlerinizin nasıl akıp gittiğini anlamak bile mümkün olmayabilir.

10- Çalışma Mekânını Kedine Göre Uygun Bir Şekilde Seç!

Ertelemekten kurtulmak için çalışma mekânınızı doğru seçmelisiniz. Yapacağınız işleri nerede yapacağınız ve mekânda ne kadar süre kalacağınız önem taşımaktadır. Çalışma mekânınızda bulundurduğunuz eşyaların dahi önemi büyüktür.

Dikkatinizi dağıtacak ürünleri e dizilişleri bozup ortadan kaldırmalısınız. Dikkatinizi toparlamak işler için büyük öne taşıyan bir durumdur. Mekan seçimi ve çalışma alanı kendinize en doğru şekilde seçilmelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ertelemekten Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 10 Adım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!