USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

Kendin Olmak İçin 10 Başlıkta Yapman Gerekenler!

hederaguncel-kendin-olmak (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendin olmak için yapmanız gerekenleri sıraladık. Her ortamda kendiniz olmak ve özgün davranmak çok değerlidir.

Sosyal hayatta, özel hayatta ve eğitim hayatında kendin gibi davranmak çok büyük önem taşır. Son zamanlarda her konuda insanların birbirine benzemek için çaba ve yarış içinde olduğunu görmekteyiz.

Davranışlar ve fikirler birbirine benzemekte ve insanlar kendi gibi olmak konusunda çekince yaşamaktadırlar. Fakat bu durum sizin hayatınızı olumlu bir şekilde etkilemez. Bu etkinin aksine olumsuz bir etki söz konusu olur.

İnsanlar belki de tolumdan dışlanma ve soyutlanma düşüncesi ile toplumda onaylanan karaktere bürünmektedirler. Toplumda onay gören bir karakter gibi davranmakta, toplumda onaylanan düşünceleri benimsemektedirler.

Bu durum toplum içerisinde her insanı birbiri ile benzemesine yol açarken herkesi farklı bir ivmeye taşır. Bunun dışında eğer kendi öz düşünce ve fikirlerinizi benimser ve kendi davranışlarınızı takınırsanız toplumda daha başka bir yer elde etmiş olursunuz.

Toplumdaki yeriniz daha özel ve ayrı olur. Özel yerden kastımız kendiniz gibi olmanın olumluluğunu ve faydasını yaşamaktır.

Kendin Olmak Nasıl Olur?

Kendin olmak nedir derseniz öncelikle kendinizi tanımalısınız diyebilir. Kendinizi karşı taraftan biri yorumlayabilir fakat içinizi ve iç dünyanızı en iyi siz bileceksinizdir. Bu sebeple kendinizi tanımaktan asla çekinmeyin.

Kendinizi doğru tanıdığınızda kendiniz olarak yaşamaya başlayacaksınızdır. Böylece etrafa da kendinizin kim olduğunu göstermiş olursunuz. Bu durum ne kadar hızlı olursa sizin için bir o kadar doğru ve olumlu olacaktır.

Kendin Olmak ile İlgili Sözler

Her daim kendin ol. Seni, seni anlayan mucizesin. Amine Gzat

Başkası olma, kendin ol!

Var olmak istiyorsan; olduğun kişi ol

Kendin ol, kimliğin senin kişiliğin

Şartlar ne olursa olsun orijinal ol yeter

Farklı mı olmak istiyorsun? Kendin ol yeter

Kendin Ol Yeter şiiri

Sen;
Sendeki seni mi,
Gösterdiğin seni mi,
Olmak istediğin seni mi,
Yaşamak istiyorsun.?
Ne kadar ömrün var.
Kendin olmak,
Kendini yaşamak için.
Bir düşün; karar ver.

Hiç mi güvenin yok kendine.?
Güçsüzlüklerini sergilemek,
İnsan olmak,
Vermek,
Sevgiyi,
Doğruyu,
Zor mu bu kadar
Zırh dediğin şey nedir ki;
Özgürlüğünü kısıtladığın,
Kendine ördüğün zindandan başka.
İncinir misin.?
Kırılır mısın.?
Boş ver.
Kaldır duvarları.
İçindeki barışın özgürlüğünü yaşa.
Seni sen olduğun için
Sevsinler.

Tayfun Özdüzenciler

Kendin Olmak Şiiri

Herkes “ben gibi ol” der
ama sen,
hep kendin oluyorsun.
Kendin olduğun için suçlanıyorsun,
kimi zaman dar ağacında,
kimi zaman bir sevgilinin,
uzaklaşan ayaklarının tozunda üşüyorsun.
Sırf,
onlar gibi ol/a/madığın için,
anlaşılmıyorsun.
Onlar,
bana benze der,
sen ise,
kayıplarında kendinle susuyorsun
ve neyseler düşüyor diline,
keşkeler yerine.
Sen bilirsin diyerek,
bütün kırılmışlığını…
…kusuyorsun.
Duymuyorlar…
Onlar olamamak zorluyor
bütün nefes alış-verişleri.
Kendin için,
yara alıyorsun
ve bazen
köşeye sıkışmış bir kedi gibi,
yaralıyorsun,
yaraladığın için kanarken.
Onlar susuyor,
senin de susmanı istiyorlar,
susmuyorsun
ve anlaşılmıyorsun,
ölümcül bir sessizlik ile
nikah kıyıyorsun sonra.
Anlatıyorsun,
anlamıyorlar,
anlamıyor,
en iyi anlayanı bile.
Bir daha susuyorsun,
duymuyorlar.
Herneyselerle doluyorsun,
yine olmuyor,
kendine tutunmaya çalışıyorsun,
sen diye bir şey kalmıyor,
onca yabancı arasında,
kayboluyorsun…
Kovuluyorsun,
atılıyorsun,
siliniyorsun…
…karalanıyorsun,
bilmiyorlar,
öldürüyorlar,
ölüyorsun…

Reşat Öztoprak

Birinin Yanında Kendin Olmak

Toplumda veya özel bir alanda kendiniz olarak davranmak belki de sizi zorlayan bir eylemdir. Bu zorlayıcı eylem büyük ihtimalle baskıcı bir toplumun onayladığı düşünce ve tarzın dışında bir benliğinizin olmasıdır.

Fakat beş parmağın beşi de bir asla olmaz. Her parmak farklı bir görünüm sunarken farklı bir işlev de sunmaktadır. Aynı bu benzetmeyle yola çıkarak kendiniz olmaktan ve öyle davranmaktan sakın çekinmeyin.

Kendiniz olarak öyle davranmak dışlanmanın aksine bilakis daha da kendinizi göstererek özgün davranışlar sergilemenize olanak verir. Bu durumda kendiniz olmak ve öyle davranmak çok önem taşıyan bir kavramdır diyebiliriz.

1- Kendini Keşfet ve Kendini Bul!

hederaguncel-kendin-olmak (7)

Kendin olmak için belki de en güzel söz; kendin ol çünkü diğerleri kapılıdır sözüdür. Başak kişilere özenip benzemeye çalışmaktan kesinlikle vazgeçmelisiniz. Kendine gelerek kendini bulmalısın.

Sen senin içinde bir yerlerde belki de keşfedilmeyi bekliyorsun. Kendini bulmak ve ortaya çıkarmak zorlu bir süreç olabileceğinden yorulacaksındır. Ama kendini bularak kendini yaşamak gibisi olmadığını anladığında geç kaldığın için üzüleceksin.

Kendini bulmak için kendine sorman gereken sorular şu şekildedir:

  • Ben neye değer veriyorum?
  • Ne yapınca iyi hissediyorum?
  • Nasıl konuşmak beni ifade ediyor?
  • Kimin yanında mutlu oluyorum ve değerli hissediyorum?
  • Ne yaparım, ne yapmam?
  • Bu zamana kadar ne etrcih ettim ve ne kazandım?
  • Ben mutlu muyum?
  • Gerçekten kendim gibi mi davranıp, kendim gibi mi yaşıyorum?

2- Geçmişe Takılma ve Yeni Sayfa Açmaktan Korkma!

hederaguncel-kendin-olmak (10)
Kendin Olmak İçin 10 Başlıkta Yapman Gerekenler!

Kendin olmak çok güzel başkası olmayı boş ver! Kendine odaklanmak için öncelikle zihninde bulanıp duran geçmişten kurtulmalısın. Geçmişten ve sana geçmişin yapıştırdığı lekelerde kurtulmalısın.

Geçmişini kabul edip barışırsan geleceğini inşa etmeye başlayabilirsin. Geçmişte olduğun kişnin kendin olduğuna emin misin? Yılların, ayların, haftaların hatta günlerin bile kendin üzerinde ufak değişiklikler yaratacağını unutma.

Bu sebeple yeni kendine sürekli güncelleme gelecektir. Her yaş yeni bir akıl ve fikir getirecektir. Davranışlarında, düşünce ve fikirlerinde belirli değişiklikler olacaktır.

Senelerin kendisini değiştirmediğini iddia edenlere sakın aldırış etme. Bu değişimi kabullenmek mutlu olmanın başında gelir.

3- Kendinin Güçlü Taraflarını Bul ve Hep Ara

hederaguncel-kendin-olmak (5)

Kendin olmak için uğraş vermelisin. Kendinde bulunan kötü ve iyi yanları listele. İyi yanlarını duymanın önemli olduğu kadar, kötü yanlarını da bilmek iyidir.

Fakat olumlu yönlerinin farkında olarak bunu sürekli kendine hatırlat. Nerede ve nelerde başarılı olduğun, nasıl güçlerinin olduğu her sene değişiklik gösterecektir.

18 yaşında 25 yaşına kadar ömründe en az 7 bahar geçecektir. Bu baharlar senin kişiliğine olumlu bir sürü çiçek bırakacaklar ve sen de onları keşfedecek ve farkında olacaksın.

4- Olabildiğince Dürüst Ol!

hederaguncel-kendin-olmak (4)

Kendin olmak için dürüst olmak ve doğruyu söylemek çok önemlidir. Orta çerisinde dürüst olduğunda başkasına benzemeye çakıştığın zamanlardan daha fazla değer göreceksindir. Olabildiğince dürüst olmak ve doğruyu kovalamak benliğine de iyi gelecektir.

Başkalarına karşı dürüstlüğün yanı sıra kendinden hiçbir şeyi saklama! Saklayacak ne var ki? Kendine açık olmalı ve kendini bulmalısın. Eğer tembel bir kişiliğe sahipsen kendine dürüst ol ve bunu kendine itiraf et. Bunda ne var ki?

5- Kendini Kıyaslamaktan Vazgeç Çünkü Sen Çok Özelsin!

hederaguncel-kendin-olmak (8)

Kendin olmak istiyorsan kendini başka insanlarla sürekli kıyaslamaktan bir an önce vazgeç. Bu hiç doğru bir davranışı temsil etmez. İnsanlar ile kendini kıyaslarsan nasıl kendin olabilirsin?

Kıyasladığın kişinin kendine has davranışları ve benliği var, aynı senin de kendinde has olduğu gibi. Bu sebeple kıyaslama tarzı davranışlara kesinlikle girme. Kendinin özel olduğunu ve özelliklerinin çok kıymetli olduğunun farkında ol.

6- İnsanlara Kendini Beğendirme Çabasına Girme

hederaguncel-kendin-olmak (7)

Kendin olmak senin için yapacağın bir şeydir. Kendin için yapacağın bir doğruyu kenara atıp sırf karşı tarafı, insanları iyi hissettirme çabasına girme.

Unutma ki sen daha önemlisin. Kimseye bir şey kanıtlama veya ispat etme gibi bir çabaya girme. Bırak insanlar da kendi yaşantılarını beğendinler. Sen sırf başkalarını beğendirmek için kendinden vazgeçme.

7- Etrafındaki Olumsuz Düşüncelere Sahip İnsanlardan Kurtul!

hederaguncel-kendin-olmak (6)

Etrafında yer alan bazı toksik ilişkiler seni yıpratıyor olabilir. Öncelikle bu durum genel sağlığını korumak adına da düzen koyulması gereke bir konudur. Etrafında devamlı olumsuz düşünen ve hayat enerjini soğutan biri mi var?

Hemen o kişiden uzaklaş ve etrafındaki kişiler daha olumlu düşünen ve yaşayan insanlar olsun. Hele ki seni yargılayan ve benliğini yaşamana engel olan kişilerden derhal uzaklaşmalısın.

Sen zaten benliğini yaşarken belirli hususlara dikkat edeceksin aksi takdirde hissettirilen davranışlardan uzak dur. Dengesiz ruh hali gösteren birinden uzak durun.

8- Kendine Haksızlık Etme ve Benliğini Kovala

hederaguncel-kendin-olmak (1)

Kendin olmak için kendini suçlamaktan vazgeç. Haksızlık etmekten ve kendini suçlamaktan vazgeç, emin ol kendin olmaya alışınca her şey daha kolay olacak.

Karşılaştırma ve kıyaslama illa yapan gerektiğinde kendini haksızlık etmekten kaçınmalısın. Kendin özelliklerin ve davranışların çok özeller. Elmayı armut ile kıyaslamak doğru olmayan bir davranış biçimi olacaktır.

9- Kendin Olmak İçin Tarzını ve Stilini Yaşamaktan Korkma

hederaguncel-kendin-olmak (9)

Kendin olmak tarzını ve stilini de doyasıya yaşamak demektir. Herkesin tarzı, zevki ve beğendiği nesneler farklıdır. Modaya ayak uydururken dahi kendi zevkin ve özel hatların ile genel çizgiden ayrışabilirsin.

Kendi tarzını ve stilini yaşamaktan hiçbir şekilde vazgeçme. Her zaman kendi isteklerin ve arzuların ön planda olmalıdır. Unutma ki bu hayatta sen yaşıyorsun ve kendi hayatındaki direktör sensin.

Kalıplaşmış kıyafetler, stiller ve zevkler hiçbir farkı olmayan insanlar kuryasına girmeni sağlar. Bunun yerine kendi stilini yaşayarak ayrı bir çizgide yürümek daha hoş olacaktır. Asıl öyle olduğunda tam bir ikon olma rotası çizmiş olabilirsin diyebiliriz. 😉

10- Kendi ve Başka Kişilerin Hakkını Savun | Ezme ve Ezdirme!

hederaguncel-kendin-olmak (3)

Kendin olmak için uğraşmanın önemi ve bunun faydası yalnız senin için değildir. Sana karşı zorbaca davranan birine utanı sıkılıp yol verme. Bunun yerine karşındaki kişi ile tartışarak hakkını savun. Konuşmaktan hiçbir zaman vazgeçme.

Unutma ki kendi hakkını savunmak özgüvenin açısından da büyük öne taşımaktadır. Özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusunun cevabını bir nevi hakkınızı savun şeklinde verebilir.

Yalnız kendi hakkınızı değil yanınızda haksızlığa uğrayan bir başkasının da hakkını savunmalısınız. Bunu nasıl yaparsın bunu kendi cesaretin ile ayarla ama hakkının olduğunu unutma.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kendin Olmak İçin 10 Başlıkta Yapman Gerekenler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!