USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

Kültür Mantarı Zehirler mi? İşte 8 Belirtisi!

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (7)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür mantarı zehirler mi tarzı sorular sıklıkla sorulmaktadır. Herhangi bir tedirginlik yaşadığınızda bu belirtilere dikkat edin!

Mantar ailesinden en çok tüketilen mantar çeşidi, kültür mantarıdır. Kültür mantarına her yerden ulaşmak ve tüketmek oldukça kolaydır. Kültür mantarı, doğal yaşam alanlarında kendi kendine bir destek beklemeden yetişebilen mantar türüdür.

Mantar tüketimi he ülkede olduğu gibi Türkiye’de de fazladır. Yaraları dışında lezzeti ile de birçok menüye ve tarife konu olan mantarların birçok çeşidi tüketilebilir. Fakat bazı mantar türleri vardır ki o türler arasında zehirli mantarlar yer almaktadır.

Kültür Mantarı Nedir? Nasıl Bir Türdür?

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (1)
Kültür Mantarı Zehirler mi? İşte 8 Belirtisi!

Kültür mantarı zehirler mi sorusunu cevaplandırmadan önce kültür mantarının tanımını ve açıklamasını yapacağız. Çünkü mantarların görünümünü bilmek mantarları tanımayı ve seçmeyi sağlayacak en önemli etkendir.

Kültür mantarının bir diğer bilinen adı ise portabellodur. Portabello en çok tüketilen ve sevilen mantarlar arasında yer almaktadır. Ticari kullanım amacıyla pastörizasyon aşamasından geçirilen kültür mantarı kompost üstünde yetiştirilerek satılmaktadır.

Kültür mantarının görünümü kısa bir gövde görünümüne sahip olmaktadır. Kültür mantarının gövdesi kısa, şapkası ise yuvarlak bir şekle sahiptir. İçerisinde klorofil bulunmayan bu mantar çeşidi, beyaz renge sahiptir.

Aromatik yapısı dışında kültür mantarı, kendine has olan koku içeriği ile de favoriler içerisinde tüketilmektedir.

Mantar Zehirlenme Belirtileri

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (2)

Kültür mantarı zehirler mi mantar zehirlenmesinde rastlanılacak belirtiler nelerdir? Mantar zehirlenme durumlarının görülme zamanları daha çok ilkbahar ve sonbahar zamanlarını içerisinde kapsar.

Mantar çeşitliliği oldukça fazladır. Ve bilinmeden toplanarak yenilen mantarlarda zehirlenme riski durumunun oluşması da söz konusu olmaktadır.

Herhangi bir mantar tüketimini gerçek kılmadan önce cinsi araştırmaya ve bilinçli bir tüketim bilgilendirmesine başvurmalısınız. Mantarı bilen bir kişi ile toplamak riski en aza indirgeyecek durumlardandır.

Eğer mantarlar hakkında bilginiz yoksa lütfen temkinli olun ve her bilmediğiniz mantarı kesinlikle yemeyin. İşte mantar zehirlenme belirtileri şu şekildedir:

 1. Uykuya meyilli olma ve dalma
 2. Boyun kısmında veya yüzde kızarıklıklar oluşumu
 3. Midede bulantı ve dolaylı olarak kusma
 4. Sersemlik hali
 5. Görmede oluşan bulanıklık
 6. Tansiyonda düşme
 7. Artan nabız
 8. Ağız içerisinde oluşan demir, metal tat hissi

Bu saydığımız belirtiler mantar tüketiminden 2 saat sonra genellikle ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Elbette ki bu zaman değişiklik gösterebilir. İstiridye mantarı tarifi oldukça lezzetlidir.

Kültür Mantarı Zehirlenmesi Belirtileri

Kültür mantarı zehirler mi sorusuna hayır olarak cevaplandırabiliriz Kültür mantarları tüketilen mantarlar olarak bilinmekte ve zehirlenme gibi bir durumu bünyesinde barındırmamaktadır.

Fakat mantarın yetiştiği ortamda ve doğada temas etmiş olduğu belli başlı mikroorganizmaları da hesaba katmak gerekir. Kültür mantarları yetiştikleri ortamda bu mikroorganizmalar ile temas edebilirler.

Bu sebeple kültür mantarı tüketiminin öncesinde belli başlı unsurlara ve kurallara dikkat ederek uymak gerekecektir. Kültür mantarının çiğ tüketilmemesi bu durumda oluşabilecek riskleri ortadan kaldıracaktır.

Fakat kültür mantarının çiğ bir şekilde tüketildiğini var sayarsak ve eğer mantar farklı mikroorganizmalar ile de temas içerisinde bulunduysa bazı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sorunların arasında; mide veya bağırsağa bağlı şikâyetler ve rahatsızlıkla yaşayabilirsiniz.

Bozuk Mantar Zehirler mi? Bozuk Mantar Resmi

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (3)

Kültür mantarı zehirler mi sorusuna herhangi bir olumlu cevap veremiyoruz. Kültür mantarı zehirli olmayan mantarlardandır. Fakat çiğ tüketilmesi sırasında oluşacak sorun ve problemler de yabana atılmaması gereken problemler arsında yer almaktadır.

Çiğ tüketilen kültür mantarı zararlı mikroorganizmalar ile temas ederek tüketim sonrasında da mide ve bağırsağa çeşitli zararlara uğratabilir. Bu sebeple çiğ bir tüketimi asla önermemekteyiz.

Bozulan kültür mantarı ise, bozulan her ürün ve her gıda gibi elbette ki zararlıdır. Zehirlenmeye ise elbette yol açabilir. Herhangi bir bozuk ürünü tükettiğiniz sırada gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız gıda zehirlenmesi ise ciddi sorunlara ve sonuçlara yol açabilir.

Bu sebeple bozuk olan hiçbir ürünü kati suretle tüketmemeniz gerekir. Mantarınız eğer renk değiştiriyor ve üzerinde farklı renklere ait lekeler çıkıyorsa bilin ki mantarınız bozulmuştur ve tüketimi doğru değildir.

Mantarın bozulduğunu en iyi şapkasındaki kararmalar ve oluşan lekeler ile anlayabilirsiniz.

Bozuk Kültür Mantarı Zehirler mi?

Bozuk her ürün gıda zehirlenmesine yol açmaktadır. Bu durumda kültür mantarının bozulması sonucunda da gıda zehirlenmesine yol açılır. Gıda zehirlenesi yaşadığınızı ise bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve kusma şikâyetlerinizden anlayabilirsiniz

Bu tarz bir durumda kusmak veya doktora başvurmak gerekir. Gıda zehirlenmesi yaşadığınız için yüksek ihtimalle mideniz yıkanacaktır. Gıda zehirlenmesi kimi zaman hafif atlatılırken, kimi zamanda da ağır bir şekilde atlatılmaktadır.

Tarihi Geçen Kültür Mantarı Zehirler mi?

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (4)

Tarihi geçmiş kültür mantarı zehirler mi tarzı sorulara normal, bozuk olmayan bir kültür mantarı zehirlemez cevabını verebiliriz. Fakat her üründe olduğu gibi bozuk ve son kullanma tarihi geçmiş olan ürünler vücutta zehirlenmelere yol açabilir.

Zehirlenme yaşanabilecek durumlar arasında elbette ki son kullanma tarihi geçen ürün tüketimi yer almaktadır. Bozulmuş yani son kullanma tarihi geçen mantarları kesinlikle tüketmeyin. Bu durumu her üründe alışkanlık haline getirmelisiniz.

Satın alma sırasında bir üründe en çok dikkat etmeniz gereken unsur son kullanma tarihidir. Bu kontrolleri yaparak ürün alımı yapmalısınız. Son kullanma tarihi geçmiş olan bir kültür mantarı tüketiminden sonraki zehirlenme belirtileri ise şu şekilde bilinmektedir:

 • Mide bulantısı
 • Mide bulantısına bağlı oluşan kusma
 • İshal
 • Karında oluşan ağrı

Kültür Mantarı Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (5)

Pişmiş kültür mantarı zehirler mi sorusuna cevap olarak hayır zehirlemez diyebiliriz. Kültür mantarı tüketimi sırasında eğer çiğ bir şekilde besin tüketiliyorsa zehirlenme ihtimali vardır diyebiliriz. Kültür mantarı veya mantar zehirlenmelerinde görülecek belirtiler aşağıdaki gibidir.

 1. Uykuya meyilli olma ve dalma
 2. Boyun kısmında veya yüzde kızarıklıklar oluşumu
 3. Midede bulantı ve dolaylı olarak kusma
 4. Sersemlik hali
 5. Görmede oluşan bulanıklık
 6. Tansiyonda düşme
 7. Artan nabız
 8. Ağız içerisinde oluşan demir, metal tat hissi

Bu belirtiler arasından ağrıları geçirmek için ağrı kesici kullanılabilir. Mantar zehirlenmelerinin çoğu hafif geçerken kimisi de ağır geçebilir. Hafif atlatılan mantar zehirlenmeleri 2 veya 3 gün sonrasında iyileşmeye doğru adım adım gidecektir.

Midede oluşan bulantıya daha fazla neden vermemek ve arttırmamak için ise yediğinizi içtiğinize bir süre dikkat etmeniz gerekir. Midenizi daha fazla zorlayacak veya kötü duruma sürükleyecek yemeklerden uzak durmalısınız. Fazla yağlı yiyecekler yerine hafif besinleri tüketmelisiniz.

Mantar Zehirlenmesine Ne Yenmeli?

hederaguncel-kultur-mantari-zehirler-mi (6)

Kararmış kültür mantarı zehirler mi? Kararmış kültür mantarı bozulmuş ve son tüketim tarihinin de geçmiş olduğunun haberini verir. Yani şapkası kararmış bir mantar tüketiminden uzak durmanız gerekir.

Halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında yoğurtla yenen bir mantar zehirlenme oluşturmaz şeklindedir. Bu durum kesinlikle yanlıştır eğer mantar zehirliyse veya doğru yollar ile tüketimi sağlanmıyorsa yoğurt bir kurtarıcı görevi katiyen göremez.

Zehirli olan bir mantar gümüş bir kaşık ile pişirildiğinde kaşık kararır denilir. Fakat bu sözünde herhangi bir doğruluğu yoktur. Kesinlikle mantarın zehirli olup olmadığını bu şekilde test etmeyin yoksa yanılabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kültür Mantarı Zehirler mi? İşte 8 Belirtisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!