USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.785,95

10 Aşamada Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

kulak-agrisina-ne-iyi-gelir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kulak ağrısına ne iyi gelir? Otalji olarak da bilinen kulak ağrıları, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve farklı şiddette olabilir. İnsan sağlığı açısından önemli bir işaret olan bu ağrılar, aynı zamanda yaşam kalitesini de direkt olarak düşürür. Peki, kulak ağrısına ne iyi gelir? Bu ağrı nasıl geçer?

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla her hastanın durumu özel ve arkasında yatan neden farklı olmaktadır. Yaygın olarak görülen kulak ağrısı nedenleri aşağıda yer almaktadır:

  • Orta kulak enfeksiyonları, en yaygın nedenlerin başında yer almaktadır.
  • Akut orta kulak enfeksiyonları da önemli bir nedendir. Özellikle çocukluk döneminde sık görülmektedir. 5 yaşındaki çocuğun kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun arkasında, çoğu zaman bu neden bulunmaktadır.
  • Kulağa su kaçmasına bağlı olarak oluşan dış kulak enfeksiyonu da sık nedenler arasında yer almaktadır.
  • Östaki tüpünün tıkanması ve basınç travması, ilgili problemlere yol açmaktadır.
  • Orta kulakta meydana gelen sıvı birikmesi, bu probleme neden olabilmektedir.
  • Boğaz ve bademcik enfeksiyonları, kulaklarda ağrıya yol açabilmektedir.
  • Diş sıkma ve çene eklemi sorunları da nadiren ilgili duruma sebep olmaktadır.

Meydana gelen ağrının arkasında farklı nedenler olabilmektedir. Hangi nedenden kaynaklandığını anlamak için doktor muayenesi gerekmektedir. Buradaki bazı nedenler, uyutmayan kulak ağrısı gibi ciddi problemlere neden olmakta iken, bazıları ise daha hafif ağrılara yol açmaktadır.

kulak-agrisina-ne-iyi-gelir

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağ veya sol kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulağı ağrıyan ve bundan dolayı yaşam kalitesi düşen hastalar açısından bu sorunun yanıtı büyük bir önem taşımaktadır. Ancak her ağrının farklı nedenden kaynaklandığı ve bundan dolayı çözümünün farklı olabileceği unutulmamalıdır. Kulak ağrısı için uygulanabilecek çözüm yolları aşağıda yer almaktadır:

1 – Doktor Muayenesi ve Reçeteli İlaçlar

Kulak ağrısının kesin çözümü, ancak tıbbi tedavi ile mümkün olmaktadır. Ağrıların arkasında kabakulak hastalığı ve enfeksiyon gibi ciddi rahatsızlıklar olabilmektedir. Bundan dolayı kulağı ağrıyanların doktora gitmesi ve verilen reçeteli ilaçları düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Kulak damlası, ağrı kesici damla ve benzeri türden ilaçların düzenli olarak kullanılması, bu problemin aşılmasını sağlamaktadır.

2 – Ilık ve Soğuk Kompres

Kulaktaki enfeksiyon kaynaklı ağrılar için ılık ve soğuk kompres tavsiye edilmektedir. İlgili yöntemde ilk olarak ılık bir bez, kulağın arkasına uygulanmakta ve ağrı takip edilmektedir. Eğer ağrı azalırsa bu işleme devam edilmektedir. Ağrıda değişiklik olmazsa bu defa soğuk kompres uygulanmaktadır.

kulak-agrisina-ne-iyi-gelir
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

3 – Esnemek

Ağrıların önemli bir kısmı orta kulaktaki baskıdan kaynaklanmaktadır. Esnemek, orta kulaktaki baskıyı azaltmakta ve bundan kaynaklı ağrının şiddetini düşürmektedir.

4 – Dik Oturmak

Yatmak, uzanmak ve dik durmamak, kulaktaki basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu basıncın azaltılması için dik oturmak gerekmektedir.

5 – Balon Şişirmek

Balon şişirirken kullanılan kaslar, östaki borusundaki baskının azalmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla balon şişirmek, bazı hastaların kulaklarındaki ağrıyı giderebilmektedir.

6 – Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek de balon şişirmek ile benzer etkiyi yapmaktadır. Yumuşak sakızları bu dönemde çiğnemek, kulak ağrısını azaltabilmektedir.

7 – Kulak Tıkacı Kullanmak

Kulak basıncının artmasına neden olan durumların başında uçak yolculukları gelmektedir. Uçak yolculuklarında kulak tıkacı kullanarak bu problem aşılmaktadır. Böylece ağrı oluşmadan engellenmiş olmaktadır.

8 – Yüksek Yastık Kullanmak

Ağrıların arkasında orta kulakta sıvı birikmesi varsa yüksek yastık kullanmak gerekmektedir. Yüksek yastık, orta kulaktaki sıvının boşalmasını sağlamaktadır.

9 – Boyun Egzersizleri

Boyun egzersizleri yapmak, kulak içerisindeki basıncın azaltılmasına katkı vermektedir. Böylece ağrılar hafiflemektedir.

10 – Kulak Bakımı

Kulak bakımı, ağrıların oluşmaması ve oluşanların azalmasını sağlamaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken hususlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

BakımAçıklama
Kulak ÇubuğuKulak çubuğu, kulak bakımında en sık yapılan hatalar arasında yer almaktadır. Bu çubuklar, kulak kirini içe doğru itmekte ve ağrılara neden olabilmektedir.
Duş ve YüzmeDuş ve yüzme sırasında kulağa su kaçması normaldir. Ancak bunların özenli şekilde kulaktan çıkarılması gerekmektedir. Hafifçe başı sallamak, suyun çıkmasını sağlamaktadır.
Kulak TemizliğiKulak, kendini temizleyen bir organdır. Dolayısıyla iç kısmının temizlenmesine gerek yoktur. Ancak gerekli durumlarda, bu temizliğin uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat dış kısmı, nemli ve yumuşak bir bezle temizlenebilmektedir.

Kulak bakımı son derece önemlidir ve doktorların talimatlarına uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorunun yanıtları, sadece kısa süreli çözümler sunmaktadır. Bu noktadaki kesin çözüm, doktor muayenesidir.

Sık Sorulan Sorular

Kulak ağrısının giderilmesi ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – 6 Yaşındaki Çocuğun Kulak Ağrısına Ne iyi Gelir?

Çocuklardaki kulak ağrılarının en önemli nedeni, orta kulak iltihabıdır. Bunun için doktor muayenesi ve tıbbi tedavi gerekmektedir. Çok daha ciddi problemlerin oluşmaması için zaman kaybedilmeden bir KBB uzmanına muayene olunmalıdır.

2 – Sağ Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

İlk olarak ağrının nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Nedene bağlı olarak çözüm yolları uygulanmaktadır. Ancak bütün bu sürecin KBB uzmanı kontrolünde olması gerektiği unutulmamalıdır. Doktorun tavsiye ve talimatlarına göre hareket edildiğinde, kulak ağrısı geçecektir.

3 – Parol Kulak Ağrısına İyi Gelir Mi?

Şiddetli olmayan kulak ağrılarını giderebilmektedir. Ancak Parol ya da daha farklı bir ilacın doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

4 – Evde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısının tedavisi, ancak uzman doktor tarafından yapılabilmektedir. Evde bu sorun için uygulanacak yöntemler sadece geçici çözüm olmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
10 Aşamada Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!