USD32,56
EURO34,89
JPY0,211600
RUB0,349400
GBP40,57
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.432,63
BTC66.460,68

Ağrı Kesici Kullanmak Öldürür mü? 

agri-kesici
Ağrı kesici
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı kesici birçok kişinin her türlü ağrı probleminde başvurduğu ilk seçeneklerden biri olsa da kullanırken yan etki yaşamamak adına bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Her ne kadar da amacına uygun şekilde kullanılsa dahi gereğinden fazla tüketim vücut için tehlikeli olabilir. Peki ağrı kesici kullanmak öldürür mü? Kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Fazla Ağrı Kesici Kullanmak Öldürür mü? Yan Etkileri Nelerdir? 

agri-kesici

Ağrı kesen ilaçları gereğinden fazla almak bağışıklık sistemi üzerinde olumsuzluklar yaratır. Burada öldürmekten ziyade vücutta hasara neden olan yan etkileri mevcuttur. Bunun sebebi de yanlış ilaç tercihi ve yanlış kullanımıdır. Yan etkileri şöyledir; 

  • Mideyi zarara ve virüs tarzı sorunlara karşı koruyan dokunun hasarına neden olur. Yani mide kanaması ve ülser durumlarına neden olur.
  • Diğer yandan fazla tükettiğiniz ağrı kesen ilaçlar karaciğeri de olumsuz etkiler. Yani karaciğerin işlevini yapmamasına kadar sorunlar ortaya çıkacaktır. 
  • Düzenli ve gereksiz kullandığınız zaman bağımlılık yapabilir. 
  • Diğer zarar gören organ ise böbreklerdir. Yani gereksiz ilaç tüketimine bağlı olarak bağırsak dengesini bozar ve uzun süreli ishal durumları yaşayabilirsiniz. 

Bu sebeplere bağlı olarak hekim kontrolünde ve sadece ihtiyaç durumlarında kullanmalısınız. Ayrıca her ağrıya her ağrı kesici uygun olmayabilir. Bunun için doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici kullanmayın. 

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ağrıyı kesen ilaçlar dünyada belki de en çok tercih edilen grup içindedir. Çünkü böbrekten dişe kadar her ağrıya çözüm olduğunu düşünürsünüz. Ancak bu kanı yanlıştır. İlerde yan etkilerini ciddi şekilde görmemek ve etkili tedavi süreci geçirmek adına kullanırken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. 

1 – Ağrı Kesici Kullanımında Tercih Edeceğiniz İlk Yol Ağız Yolu Olmalıdır! 

agri-kesici

Ağızdan ilaç kullanımı en güvenli ağrı kesici yoludur. Bu sebeple mümkünse eğer ağızdan ilaç alımına dikkat etmelisiniz. Çünkü kas içine ve damara uygulanan diğer yöntemlerden daha etkili sonuçlar vermektedir. Bunun sebebi ise kan dolaşımında dolaşmak yerine direkt beynindeki ağrı reseptörlerini hedeflemesidir. 

Ancak kusma, yutmada probleminiz var ise buna doktorunuz karar verecektir. Doktor tavsiyesine uygun aldığınızda yan etkileri minimuma iner. 

2 – Ağrının Şiddetine En Uygun İlaç Kullanımına Dikkat Edin! 

Bu ilaç grubu hakkında bilmediğiniz noktalar vardır. Çoğu insan bir yeri ağrıdığında genellikle hep bu ilacı kullanılır. Ancak bu noktada seçim yaparken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Yani her ağrı kesici ilacın ağrı şiddetine göre sınıfı vardır. Özellikle en güçlü ağrı kesici kullanırken mutlaka doktor tavsiyesine uygun olanı seçin. Zira yan etkilerini bu noktada değerlendirmeniz gerekecektir.

3 – Doz Şiddete Uygun Olmalı! 

agri-kesici

Dünya Sağlık Örgütü bu ilaç grubunun kişiye özel olduğunu ve başkalarına çözüm olan tedavi şeklinin herkese uygun olmadığını dile getirmektedir. Bu sebeple her ağrı ilacının dozu belli olsa dahi, bu miktarlar ortalama olduğu için hekimin belirlediği dozu almanızda fayda vardır. 

4 – Sadece Ağrı Anında Değil Düzenli Saatlerde İçmelisiniz! 

agri-kesici

Bu ilaç türünü kullanırken genellikle çoğu insanın en sık yaptığı hatalardan biri de düzenli kullanmak yerine sadece ağrı durumlarında kullanmasıdır. Bunun sebebi ise en iyi çözümün bu şekilde olduğu yönündedir. Ayrıca ağrıyı etkin şekilde kontrol için bu önemlidir. 

Diğer yandan özellikle kronik ağrısı olan kişilerde sadece ağrı anında almak ağrı süresini uzatacaktır. Yani düzenli kullanım ile kan dalgalanmalarının önüne geçerek tedaviyi hızlandırabilirsiniz.

5 – Sabah – Öğlen – Akşam Şeklindeki Dengesiz İlaç Kullanımı Doğru Değil! 

agri-kesici

Ülkede çoğu insan bu gruptaki ilaçları genellikle sabah – öğlen ve akşam öğünleri sonrasında kullanmaktadır. Ancak bu tarz bir kullanım doğru değildir. Çünkü bu öğünlerin arası kişiye göre değişiklik gösterdiği için süre olarak eşitsizlik söz konusu olacaktır. Bu da ilacın faydasını azaltan bir durumdur. 

Yapılması gereken şey belirli saat aralığı ile ilaç kullanımıdır. Böylelikle kronik ağrılarda azalma olacaktır.

6 – Tok Karnına ve Bol Su ile Tüketmelisiniz!

Aç karnına ilaç almak mide sorunlarına sebep olacağı için tok haldeyken almanız bu yan etkileri minimuma indirecektir. Yine aynı şekilde mide sorunlarını engellemek adına bol su ile almanızda fayda vardır. 

Ağrı Kesici İsimleri Nelerdir? 

agri-kesici

Ağrı türü ve şiddetine en uygun şekilde hekim tarafından kişiye özel tedavi seçeneklerinden ağrı azaltıcı bu ilaçların isimleri ve ne işe yaradıkları aşağıda verilmiştir. Kafanıza göre kullanmak yerine, hekim kontrolü sonrasında doktorun tavsiyesine uygun şekilde dengeli doz ve düzenli aralıklarla kullanmaya önem verin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Ağrıyı azaltan ilaçların yanlış kullanımı çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bunun için kullanmadan önce mutlaka hekim kontrolünden geçip doktor tavsiyesine uygun şekilde kullanmalısınız. Ayrıca bu konuda merak ettiğiniz sorulardan da bilgi alabilirsiniz. 

1 – Dikloron Ağrı Kesici Ne İşe Yarar? 

Bu ilaç genellikle kas ve eklem ağrıları, ameliyat sonrası ve adet dönemi ağrıları için etkilidir. 

2 – İki Farklı Ağrı Kesici Arası Kaç Saat Olmalı?

Genellikle iki ağrı azaltan ilaç grubu arasında en az 4 saat gibi bir süre olmalıdır. Yani bir ilacı 24 saat içinde dörtten fazla almamanız gerekir. 

3 – Ağrı Kesiciler Hangi Organlara Zarar Verir?

Mide başta olmak üzere bağırsak, böbrek, kalp, damar, karaciğer gibi çoğu organa yanlış kullanım sonrasında zarar verebilir. Bunun için kişiye özel tedavi yöntemi noktasında en doğru kararı doktorunuzdan almalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ağrı Kesici Kullanmak Öldürür mü? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!