USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Korsan Taksi Nedir? Korsan Taksi Nasıl Anlaşılır?

korsan-taksi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korsan taksi hiçbir taşımacılık ya da turizm şirketi adına kaydedilmeyen, zorunlu olan taksi plakası kaydı bulunmayan ve tüm bunlar olmadığı için doğal olarak resmi taşıma belgesine sahip olmayan taksicilik tipidir.

Bu taksicilik tipi belli bir ücret karşılığında yolcu taşımacılığı yapılan bir gayri resmi sektördür. Peki, yasak olmasına rağmen insanlar neden bu taksileri tercih ediyor? Bu sorunun pek çok yanıtı olsa da en önemlisi normal taksilere oran ile daha alt tabandan ücretlendirme yapılmaktadır. Yani normal taksiden ucuzdur.

Korsan Taksi Nasıl Belli Olur?

Bu taksiler önceden daha kolay bir şekilde fark edilebilirdi. Çünkü taksi ibaresi olmayan şahsi ve binek arabalar ile bu işi yaparlardı. Şu anda ise sarı renkli, üzerinde taksi amblemi olan ve profesyonel görünen araçlar ile de bu işi icra eden kişileri görebilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmek gerekir. Çünkü şoförün şahsi belgeleri tam olsa dahi meslek için geçerli olan bazı evrakları göremeyebilirsiniz. Korsan şoförlerin ehliyet sınavı yeterliliği ve taksinin araç ruhsatı var. Fakat çalışma ruhsatı, taksi plakası kaydı gibi resmi işlemleri ve belgeleri kesinlikle yoktur.

Yolcu olarak taksiye bindiğinizde, şoförün korsan olduğundan şüphelendiğinizde hem sürücünün hem de aracın belgelerini görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Aksi bir durum ile karşılaştığınızda bulunduğunuz belediyenin ihbar hattına ya da polise şikayette bulunabilirsiniz.

korsan-taksi

Korsan Taksici Neden Ceza Yiyor?

Korsan taksi serbest mi? Bu taksicilik ilk türediği günden bu yana hiçbir zaman yasal olarak görülmedi. Yukarıda da bahsi geçtiği gibi taksiciliğin belli kuralları vardır. Bu kurallar yasal çerçeveler ile belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Kanunen bu durum şöyle izah edilir:

10/7/2004 tarihli ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve 3/7/2005 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden ;
a- ) Çalışma izni / ruhsatı almadan,

b- ) Alınan izin / ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında,

c- ) Alınan izin / ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergâh dışında

Belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak yasaktır.

Korsan Taksi Cezası 2023

Yasal olmayan yoldan para kazanmak ne kadar çekici geliyor olsa da yasalar karşısında bu işi yapmak düşünüldüğünde daha zor ve tehlikelidir. Yine de bu işe merak salan kişiler bazı noktaları araştırmaktadır. Örneğin; Korsan taksi yakalanırsa ne olur? Bu olayın cezası ne kadar? Korsan taksi cezası ödenmezse ne olur? Korsan taksi trafikten menedilir mi?

2023 senesi itibari ile bahsi geçen taksicilik için idari para cezası 20.342 TL olarak belirlendi. Hatta aynı suçtan bir yıl içinde ikinci kez ceza alınırsa ceza tutarı iki katına yükselecek.

Cezai işlemler yalnızca para cezası ile kalmayıp aracın bağlanmasına ve şoförün trafikten men cezası almasına kadar gidebilecek kadar ciddi bir durum söz konusu.  Bu cezaların her biri için itiraz hakkı bulunuyor. Fakat bu tip taksiciliğin olduğu yönünde ispat olduğu taktirde itirazın kabul edilme ihtimali çok düşüktür.

korsan-taksi
korsan-taksi

Korsan Taksiden Bağlanan Araç Nasıl Alınır?

Korsan nedeniyle bağlanan aracı, cezai işlemin yapıldığı gün itibariyle 60 günlük süreyle İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talebi ile iptal davası açılabilmektedir. Cezaya edilen itiraz ortalama 1 hafta gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. İtiraz kabul edildiği taktirde araç otoparktan teslim alınabilmektedir.

Korsan Taksi ve Trafikten Men Cezası İptali için Gerekli Evraklar

Yürütmeyi durdurma talebi için mahkemeye gitmesi gerekli evraklar var. Bu evraklarda hiçbir eksik olmamalıdır. Bu sayede eğer sürücü ve araç korsan değilse mahkeme sürücünün faydasına sonuçlanacaktır. Mahkemeye sunulması gereken evraklar şunlardır:

Korsan Taksi Ceza İptali için Gerekli Evraklar
İdari para cezası tutanağının bir örneğiAracın bir şirket adına kaydı olması durumunda imza sirküleri
Ruhsatın bir örneğiAraç kiralama sözleşmesi (Araç bir Rent a Car firmasına kayıtlı ise)
Trafikten men tutanağının bir örneği (Otoparktan /emniyet trafik şubeden alınıyor )Dilekçe
korsan-taksi

Korsan Taksi Cezasını Ödenmezse Ne Olur?

Ceza tebliğ tarihi dahil olmak üzere 30 gün içinde ceza ödenmez ise %5 faiz uygulanmaktadır. Faiz geçen her ay ceza tutarının üstüne eklenmektedir. Erken ödeme yapılacağı zaman uygulanan %25’lik indirim ve bunun yanı sıra ceza ücretini taksitlendirme imkanlarından yararlanılamaz hale gelir.

Korsan Taksi Nasıl Olunur?

Kendi aracımla korsan taksi hizmeti verebilir miyim? Sorusu hızlı şekilde para kazanmayı isteyen her insanın düşündüğü ilk soru olarak karşımızda duruyor. Cevap hem evet hem hayır aslında. Çünkü evet kazanabilirsiniz lakin yasal değildir!

Korsan metodu ile çalışmak, normal taksiciliğin çalışma koşullarına göre çok daha rahattır. Bu nedenle bahsi geçen taksicilik gün geçtikçe artmakta ve cezai işlemlerle dahi önüne geçilememektedir. Çalışma saatleri, kazançlar, plaka ücreti gibi pek çok durum insanları korsana yaklaştırmaktadır.

Rahat olmasının öbür tarafında ise korsan taşımacılık yasadışı bir iştir. Çünkü kayıtsız ve vergisiz yolcu taşımacılığı yapıyorlar. Sosyal medya ve sosyal ağlarda tanıtımı yapılarak faaliyetlerine devam eden korsan şoförlerin yasa tarafında ciddi yaptırımları bulunmaktadır. Korsan taksi yakalanmamak için pek çok yol denese de henüz başarılı bir yol bulamadılar. Bu nedenle yasadışı işlere bulaşmadan önce bir değil iki kez düşünmekte fayda olacaktır.

korsan-taksi

Korsan Taksi Durakları Nerelerde Var?

Bahsedilen bu işi yapanların çoğunun fiziki bir durağı bulunmamaktadır. Genel olarak internet üzerinden çeşitli mecralarda tanıtımlarını ve reklamlarını yapmakta, sokakta el broşürleri dağıtmakta ve hatta müşteri portföyü oluşturma üzerine bir sistemi benimseyerek işlerini yapmaktadırlar.

Şoförlere güven veren müşterilerinin çevresini hedef kitle belirleyen taksiciler müşterilerini de ince eleyip sık dokuyorlar. Güvenmedikleri müşterilerin telefonlarını tekrar açmıyor, araçlarına almıyorlar. Bu sayede kimliklerini bir süre daha saklama şansları buluyorlar.

Korsan Taksi Ne İşe Yarar?

Bu taksicilik, piyasanın altında bir ücret alan müşterinin istediği yerden alıp, istediği yere bırakan ve asla yasal olmayan bir teşkilattır. Vergi ya da plaka, araç ve mesleki geçerlilik için belgelere ücret ödenmediği için tek giderleri durak parası ve mazottur. Bu nedenle normal taksiye nazaran daha uygun fiyatlara sahiptir.

Korsan Taksi Neden Yasak?

Aslında bu yasak yalnızca korsan taşımacılık için değil, denetlenmesi yapılamayan, vergi kaçırılan tüm kişi, kurum ve işletme yasaktır. Resmiyete uygun olmayan kaçak işlerin tümüne uygulandığı gibi korsan için de geçerli olan yasaklar ve cezalar bulunmaktadır.

Korsan Taksi Ayda Ne Kadar Kazanıyor?

Korsan taksiciler ayda 20 bin ile 30 bin TL arasında kazanç elde etmektedir. Yolcu taşıdığı süreç boyunca tüm para şoföre kalıyor. Kazançlarından ise yalnızca üç şeye para harcıyor. Bu harcamalar şunlardır:

  • Durak ücreti (cüzi bir miktar)
  • Mazot ücreti
  • Arabanın bakımı

Korsan Taksiye Binmek Suç Mu?

Bu gibi durumların suç olması gibi bu taksilerde yolculuğu yapmak da bir suçtur. Korsan taksiye, araç sahibine, aracın içindeki yolcu ya da yolculara cezai işlem uygulanacaktır. Bu taksilerin yolcusuna uygulanacak idari para cezası 2023 yılı itibari ile 1.353 TL’dir.

korsan-taksi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Korsan Taksi Nedir? Korsan Taksi Nasıl Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!