USD32,22
EURO34,83
JPY0,205400
RUB0,351700
GBP40,97
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.417,00
BTC67.699,96

Köpek Sesleri ve Birbirinden İlginç 10 Anlamı!

kopek-sesleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köpek sesleri sokaklarda, evlerde hatta her alanda sık rastlanılan doğal seslerdendir. Sadık dostluğuyla bilinen köpekler aslında insanlarla sıklıkla iletişim kuran hayvanlardandır. Yüzyıllardır insanlara yol arkadaşı olan köpekler, çıkardıkları köpek sesleri, kuyruk hareketleri veya gözleriyle farklı şeyler ifade etmektedir.

Köpek Sesleri Ne Anlama Gelir?

Bir köpek, çıkardığı köpek sesleri ile en fazla ne diyebilir ki? Diye düşünülmemelidir. Ses perdesi, tonu ve ses süresiyle aslında köpekler birçok şey anlatmaktadır. Köpekler için genellikle iletişim yöntemi kulaklar ve kuyruk olarak bilinmektedir. Ancak köpek sesleri ile de iletişim kuran nadir canlılardandır.

kopek-sesleri

İnsanlarda dil kullanımı herkesçe bilinen kalıpları içerirken, hayvanlar için ortak bir kalıp bulunmamaktadır. Buna ek olarak hayvanların iletişim kurmak için kullandığı sesler tek düzeliği içermektedir. Bu bilgiler eşliğinde her alanda bizlerin yanında olan köpekler, köpek sesleri ile neler anlatır?

1 – “Benden Uzak Dur” Sesi Nasıldır?

Hırlamaya benzeyen düşük perdeli köpek sesleri genelde tehdidi, saldırganlığı ve öfke olasılığını göstermektedir. Özellikle yavru köpek sesleri veya süs köpek sesi bu tonun en net duyulduğu cinslerdendir.

Köpeğiniz hırlamaya benzeyen bir ses çıkartıyorsa, etrafta var olan unsurlara göz atmalısınız. Köpeğinizi endişelendiren unsurları ortadan kaldırmanız gerekir. Bu tonda uzaklaşmayı belirten köpek, saldırıya hazır durumda olabilmektedir.

2 – Korkulu Köpek Sesleri Kulağa Nasıl Gelir?

Genellikle ses ne kadar uzunsa köpek sinyalinin doğası ve sonraki davranışına dair bilinçli bir karar verme olasılığı bulunmaktadır. Bundan dolayı da her şekilde alanını savunmak ve geri adım atmama niyeti olan köpeğin tehdit havlaması uzun vadeli, sürekli ve düşük perdeli olmaktadır.

Hırlamalar daha kısa çıkışlı ve kısa süreliyse köpeğin korku unsurundan rahatsızlık duyduğu anlaşılmaktadır. Ve köpek bu saldırıyla başa çıkıp çıkamayacağı konusunda endişelidir. Köpek sesleri bu tonda devam ettiğinde bulunan alan iyice kontrol edilmelidir. Korkulu köpeğe nasıl destek olunur veya korkan köpek nasıl sakinleştirilir?

  • Köpeğin dikkati başka yöne verilebilir,
  • Dikkati dağıldıktan sonra iyice sevilmeli, okşanmalıdır,
  • Yumuşak ses tonuyla iletişim kurulmalıdır.

3 – İlgi Çekici Durumun Varlığı Köpek Sesinde Nasıldır?

Sık ve hızlı tekrarlanan köpek sesleri heyecanı ve aciliyeti ifade etmektedir. Aralıklı olan ya da tekrar edilmeyen sesler ise daha düşük heyecanı göstermektedir. Pencerede bir anda beliren ve en fazla iki defa havlayan köpek bir şeye hafif ilgilidir.

kopek-sesleri

4 – “Sorun Var” Havlaması Nasıl Anlaşılır?

Kızgın köpek sesi herkes tarafından anlamlandırılabilen ses aralıklarına sahiptir. Sorunun varlığını belli eden evde köpek sesi, birden fazla çıkışla ve tekrarla anlaşılmaktadır. Köpek fazla çıkışlarla ve çok tekrarla ses çıkarıyorsa bir sorun olduğunu anlatmaktadır.

Potansiyel veya oluşabilecek sorunu ifade eden bu köpek sesleri, sık tekrara sahiptir. Hisleri kuvvetli olan köpeklerin bu havlama tarzı uyarıları, birçok durumu öngörebilmektedir.

5 – “Saldırabilir, Dikkatli Ol” Uyarısını Köpekler Nasıl Verir?

Korku, panik ve kızgınlık anlarında saldırganlaşabilen köpekler, saldırı durumlarında dikkatli ol mesajını da seslerle dile getirmektedir. Oldukça uzun süren, düşük ses perdeli ve yavaş bir havlama köpeğin problemi algıladığını belli etmektedir.

“Saldırgan ya da tehlike çok yakın, o bize zarar verebilir, hazır olun” mesajını köpek sesleri, bu tonda ifade etmektedir. Gece köpek sesi ağırlıklı olarak bu tonu içermektedir. Kangal köpek sesi, bu anlamın en net anlaşıldığı türlerdendir.

kopek-sesleri

Editör Önerisi: Köpek Sesleri ve Birbirinden İlginç 10 Anlamı!


6 – Köpek Sesleri ile “Merhaba” Denildiği Nasıl Belli Olur?

Dost canlısı köpekler, yabancılarla veya alışık olduğu kişilerle havlama yoluyla selamlaşmaktadır. Önce sesle ardından kuyruk hareketleriyle devam eden bu selamlaşma, köpek sesleri içerisinde en belirgin olanıdır.

Köpeklerin merhabası, yüksek ve orta perdede seyretmektedir. Bu perdeye bir ya da iki kesin kısa havlama eşlik etmektedir. Köpek ziyaretçiyi dost olarak algılandığında bu sesi, ardından kuyruk ve vücut hareketlerini sergilemektedir. 3 adımda selamlaşan ve oyun oynamak isteyen köpek nasıl anlaşılır?

ADIMADIMADIM
Keskin ve kısa havlamalarHızlı ve hareketli kuyruk sallamaKöpeğin kendi etrafında tam tur dönmesi

7 – Köpeğinizin Oyun İstediğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Dost canlısı olmanın yanında oyun oynamayı seven köpekler, oyun isteğini de havlamayla dile getirmektedir. Köpek sesleri içerisinden kesikli havlamalar genellikle bu isteği ifade etmektedir. Köpek oyun istediğinde “Hırr- hav” gibi ses ve ön bacaklarını yere düz tutar.

Hadi oynayalım havlamasını anlamak da son derece basittir. Çünkü bu isteğe ayaklar da hizmet etmektedir. Top veya kemiğini de ayağınıza kadar getiren köpek, heyecanlı yüz ifadesini de göstermektedir. Dilini dışarıda tutan ve ufak havlamalarla oyunu başlatan köpeğin sesleri, kişilerin kolay ayırt edebileceği tarzdadır.

kopek-sesleri

8 – Köpekler Yalnız Hissettiğini Nasıl Açıklar?

Bir seyahate çıktınız veya köpeğinizi yalnız bırakmanızı gerektiren bir durum olduğunda, köpeğiniz yalnız hissettiğini yine havlamalarla ifade edecektir. Köpekler, acı içermeyen bir uluma sesi gerçekleştirdiğinde kendisinin varlığını hatırlatmaktadır. Uzun mesafe yaşamış köpek sesleri, tiz bir tondadır. Net şemada yalnız hisseden köpek şu şekilde anlaşılmaktadır:

  • Acı sesi yoktur,
  • Acı sesi olmayan ulumalar vardır,
  • Tiz ses tonuyla iletişim sağlanır.

9 – Acı Çeken Köpek Nasıl Bir Ses Çıkarır?

Sızlanma ya da acı bir havlama, köpeğin acı çektiğini göstermektedir. Bu ses ağırlıklı olarak köpekler oyun oynarken ısırıldığında ortaya çıkmaktadır. Acı çeken köpeklerin sesleri, inleme ya da havlama tarzında değildir. Genellikle bu sesler sızlanmayı içeren düşük bir sestir.

Acı sesini çıkaran köpek ilgi ve alaka da beklemektedir. Bazı durumlarda acı sesine, yavaş havlamalar da dahil olmaktadır. Böyle durumlarda köpek acı çekiyor ve korkuyor olabilmektedir. Temel ihtiyaçlardan olan sevgi ve güvenlik, köpeklerin de fizyolojik ihtiyaçları arasındadır. Bu tonda havlamaya sahip köpeğe büyük oranda sevgi ve ilgi sağlanmalıdır.

10 – Arkadaş İsteyen Köpek Nasıl Anlaşılır?

kopek-sesleri
Köpek Sesleri

Arkadaş canlısı köpekler uzun süre yalnız kaldığında, yanlarına bir oyun arkadaşı istemektedir. Arkadaş isteği de köpeklerin sesleri aracılığıyla belli olmaktadır. Köpeklerin, her biri arasında kasıtlı olarak duraklama olan uzun havlamalar, arkadaş isteğini ifade etmektedir.

Uzun ve duraklamalı havlamalar, köpeğin arkadaş aradığını anlatmaktadır. Bu havlamaya bazen acı sesleri ve yalnızlık uluması da eklenebilmektedir. Arkadaş isteyen köpeği sosyalleştirdiğinizde bu havlamalar büyük oranda yerini mutluluk havlamasına bırakacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Köpek Sesleri ve Birbirinden İlginç 10 Anlamı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!