USD33,03
EURO35,94
JPY0,216100
RUB0,387400
GBP42,62
EURO/USD1,08
BIST10.889,04
GR. ALTIN2.505,83
BTC64.187,25

Konut Kredisi Faiz Oranı En Güncel Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

konut-kredisi-faiz-orani
Konut kredisi faiz oranı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredisi faiz oranı, piyasadaki dalgalanmalar yüzünden her geçen gün değişkenlik göstermektedir. İnternet ortamında bulunan bazı sitelerde bankaların en güncel konut kredisi faiz oranı haberleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Bankalar kredi verebilmek için kendi bünyesinde bazı şartlar sunmaktadır. Ayrıca kredi almak isteyen kişiye sunulan şartlarla birlikte, kişinin almak istediği kredi miktarına göre konut kredisi faiz oranı belirlenmektedir. 

Konut Kredisi Faiz Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ev kredisi almak isteyen kişileri merak ettiği diğer bir konu ise, faiz oranları nasıl hesaplanır? Konut kredisi faiz oranı girerek hesaplama yöntemleri bankalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu faiz oranlarına göre, 1.20 konut kredisi hesaplama nasıl olur? Açıklanacak olursa;

Konut Kredisi Türleri Nelerdir?

konut-kredisi-faiz-orani

Konut kredisi kapsamındaki konut geliştirme kredisi, arsa kredisi, iş yeri kredisi, kentsel dönüşüm kredisi gibi at türleri bulunmaktadır. Aynı zamanda gayrimenkul almak isteyen kişilerin yaralanabilmesi için bazı imkanlar bulunmaktadır. Bu imkanlar şöyledir;

 • Sıfır konut kredisi; bu kredi ikinci el evler içinde kullanılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu değişebilmektedir. Satın almak istediğiniz bu ev projelerinin anlaşmış olduğu bazı bankalar bulunmaktadır. Böyle bir durumda daha düşük faiz oranları ile ya da sıfır peşinatla konut kredisi imkanı sağlanmaktadır.
 •  İkinci el konut kredisi; sıfır konut kredisinde olduğu gibi ikinci el konut kredisinde de aynı imkanlar bulunmaktadır. Bankaların faiz oranları iki konut kredisi içinde aynı oranlarda olmaktadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Yükselir ve Düşer?

Konut kredisi faiz oranı, piyasadaki dalgalanmalar ve dönemsel yaşanan durumlara bağlı olarak düşebilir ya da yükselebilir. Fakat bu durum her bankanın kendi insiyatifinde olan bir durumdur. Bankalar ülke ekonomisi ve kendi iç dinamikleri doğrultusunda kredi türüne göre faiz oranı belirleyebilmektedir. Bu faiz oranları herhangi bir süreyle sınırlı değildir. 

Bankalar kendi bünyesinde konut kredisi faiz oranı miktarını istediği gibi yapabilmektedir. Kredi almak isteyen müşterilerin merak ettiği bir soru da, konut kredisi faiz oranları düştü mü? Faiz oranlarının düşüşünü veya yükselişini bankalar kendi kurallarına göre belirlemektedir. Her bankanın kendine göre işleyişi bulunmaktadır. Bu konut kredisi hakkında detaylı bilgiler bankaların resmi sitelerinde bulunmaktadır.

Bankalara Göre Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

Konut kredisi almak isteyen kişiler, konut kredisi faiz oranı en uygun hangi bankada olduğunu merak ederek araştırma yapmaktadırlar. İşte, Türkiye’de konut kredisi veren bankaların faiz oranları;

1 – Konut Kredisi Faiz Oranı Vakıfbank Konut Kredisi Nasıldır?

VakıfBank diğer adı ile Vakıf katılım konut finansmanı, faiz oranlarında dönemsel olarak yaşanan gelişmelerden dolayı müşterilerine avantajlı oranlar sunmaktadır. Satın almak istediğiniz ev için fiyatlar noktasında Vakıfbank faiz oranları şöyledir;

 • En düşük faiz oranı – %3,19 
 • En yüksek faiz oranı – %3,39

Vakıf katılımın, konut kredisi başvurusu onaylandıktan sonra istediği bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler, kimlik belgesi, kredi alacak kişinin adına kayıtlı fatura, gelir belgesi, alınacak konutun tapu fotokopisi ve şubenin gerekli gördüğü diğer belgelerdir.

2 – Garanti BBVA Konut Kredisi Faiz Oranı Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

Konut kredisi hakkında Garanti BBVA bankasının faiz oranları ülkedeki ekonomiye göre değişkenlik göstermektedir. Böylelikle kişinin almak istediği kredi miktarına göre faiz oranları belirlenmektedir. Garanti BBWA bankasının faiz oranları ise şu şekildedir;

 • En düşük faiz oranı – %3,45
 •  En yüksek faiz oranı – %3,96

Garanti BBVA bankasının konut kredisi almak isteyen kişilerden istediği başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar, alınacak eve ait tapu, gelir belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisidir.

3 – Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı Nasıldır?

Akbank şirketinin sunmuş olduğu faiz oranları hakkında kişiler, konut kredisi faiz oranı yüzde kaç? olduğunu merak etmektedirler. Her bankanın kendi bünyesinde belirlediği oranlar bulunmaktadır. İşte, Akbank şirketinin sunmuş olduğu faiz oranları!

 •  En düşük faiz oranı – %2,8
 • En yüksek faiz oranı – %3,3

4 – Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranı Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

Yapı Kredi faiz oranını, diğer bankalarda olduğu gibi kendi insiyatifinde belirlemektedir. Ancak bankaların belirlemiş olduğu faiz oranı piyasadaki ekonomik dalgalanmalar sebebiyle farklılık göstermektedir. Ayrıca kredi hesaplama sistemini ise bankaların sunmuş oldukları hizmet sayesinde, alacağınız kredi miktarını girerek hesaplayabilmeniz mümkündür. 

Bankanın verdiği hizmet olan kredi programlama aracı, faiz oranına göre hesap yapmaktadır. Bu durumda Yapı Kredi faiz oranı ise, %3,69 olarak belirlenmiştir.

5 – İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

İş Bankasından konut kredisi almak isteyen kişilerin merak ettiği tek soru ise faiz oranıdır. İş Bankası ise kredi miktarına göre faiz oranı belirlemektedir. Aynı zamanda bankaların belirlemiş oldukları faiz oranları ise, ülke ekonomisinde günden güne gelişen farklılık nedeniyle değişkenlik göstermektedir. İş Bankası faiz oranları ise şu şekilde belirlenmiştir.

 • En düşük faiz oranı – %2,87
 • En yüksek faiz oranı – %3,7

6 – ING Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

ING bank kişinin almış olduğu krediye göre farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu ödeme seçenekleri ise müşteriye kolaylık sağlamaktadır. Önemli olan kredi alırken konut kredi ödemesi için en doğru ödeme planını seçmektir. Bu ödeme yöntemine göre faiz oranları belirlenmektedir. İşte, ING bankasının belirlediği faiz oranları!

 •  En düşük faiz oranı – %2,89
 • En yüksek faiz oranı – %3,59

7 – Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı Nasıldır?

Finansbank, konut kredisi almak isteyen kişilerin bütçesine göre farklı çözüm seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca Finansbank’ın sunmuş olduğu bazı ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar; azalan taksitli, artan taksitli, değişken ödemeli ve ara ödemeli olarak müşteriye sunulmaktadır. Kredi miktarına göre faiz oranları belirlenmektedir. Bu faiz oranları ise şöyledir;

 • En düşük faiz oranı – %3,09
 • En yüksek faiz oranı – %3,19

8 – Konut Kredisi Faiz Oranı Ziraat Bankası Kar Payı Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

Kredi almak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise, kredi hesaplama yöntemidir. Ziraat konut kredisi hesaplama yöntemleri ise bankanın internet adresinde bulunmaktadır. 

Müşteriler,  bankanın internet sitesi adresini ziyaret ederek, kişilerin alacağı kredi miktarını ilgili alana yazarak bankanın sunmuş olduğu hizmet sayesinde faiz oranlarını hesaplayabilirler. Bu kapsamda Ziraat Bankası faiz oranı ise, %3,89 olarak belirlenmiştir.

Konut Kredisi Şartları Nasıldır?

konut-kredisi-faiz-orani

Her bankanın kendi bünyesinde belirlediği bazı şartlar bulunmaktadır. Ancak genel anlamda konut kredisi almak isteyen kişilerden istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Konut kredisi programlama aşamasında istenen evraklar ise şu şekildedir;

 • Alınacak olan konutun tapu fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Varsa ilave gelir belgeleri

Sık Sorulan Sorular 

En uygun konut kredisinin hangi bankada olduğunu merak eden vatandaşlar, internet ortamında araştırma yapmaktadırlar. Kişilerin bu araştırmaları yaparken merak ettikleri bazı sorular bulunmaktadır. İşte, merak edilen o sorular!


 1 – Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kredi alınmak istenen bankaya yasal olarak başvuru yapıldıktan sonra, aylık gelirin %50’si üst limit olarak kabul edilmektedir. Bazı bankalarda ise bu oran %70 olarak belirlenmiştir.

2 – İkinci El Konut Kredisi Limiti Ne Kadar?

BDDK , A sınıfı konutlarda azami 3 milyon TL olarak belirlemiştir. B sınıfı konutlarda ise azami 2,75 milyon TL olarak düzenleme getirilmiştir. Diğer konutlarda ise 2,5 milyon kredi sunmaktadır.

3 – Sıfır Daireye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Sıfır bir dairenin değeri 10 milyon lira ile 20 milyon lira arasında değişen konutlarda tüketiciler, %60-70’i kadar kredi kullanabilmektedirler. 20 milyonun üzerindeki konutlarda ise bu oran %50 ile %60 arasında olarak belirlenmiştir.

4 – Devlet Bankaları Konut Kredisi En Fazla Ne Kadar?

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı, minimum 500 TL ve maksimum  3.500.000 TL bandındaki ödemelerde, maksimum yıllık maliyet oranı %92,2 olarak belirlenmiştir.

5 – Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin bankalara başvurarak ihtiyaç duyulan maddi desteği verilen addır. Bu kredi, bankaların teminat karşılığında kişilere sağladığı finansman destektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Konut Kredisi Faiz Oranı En Güncel Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!