USD32,85
EURO35,33
JPY0,208200
RUB0,376700
GBP41,76
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.495,85
BTC64.895,50

Kediler Kaç Ayda Doğurur? Kediler Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

kediler-kac-ayda-dogurur
Kediler kaç ayda doğurur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kediler kaç ayda doğurur konusu genelde kedi sahibi olan kişilerin merak ettiği ve araştırdığı konulardan biridir. Kedilerin insanlar gibi geçirdikleri bir hamilelik süreci vardır. Bu hem kedi için hem de kedi sahipleri için inanılmaz bir dönemdir. Detaylara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kediler Kaç Ayda Doğurur? Kediler Hakkında Bilinmeyenler 

https://youtu.be/6p2wh65PwCo

Kedi sahipleri tatlı ve sevimli dostlarına hamilelik sürecinde daha iyi bakabilmek için, kediler kaç ayda doğurur sorusunu tam anlamıyla bilmek isterler. Bu süreçte kedilerin nasıl belirtiler gösterdiğine, ne yapması gerektiğine dair bilgiler için bazı bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Doğum sıklığına göre önlem alma yoluna da gidilmesi bu noktada mühimdir. 

Kediler kaç ayda doğurur başta olmak üzere, kediler hakkında bilinmeyen tüm gerçekler aşağıda yer almaktadır. Özellikle kedisi bulunan kişiler hamilelik sürecine ait bilgilere buradan ulaşabilir.

1 – Kediler Kaç Ayda Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Kedilerin doğurma süresi 2 ile 3 ay arasındadır. Bu durum bazen değişkenlik de gösterebilir. Çünkü kedilerin hangi gün hamile kalındığı bilinmemektedir. En doğru ve net rakamı veterinerinizden öğrenebilirsiniz. Genel hatlarıyla kaç ayda doğuracağına dair bilgiler şöyledir; 

 • Hamilelik belirtileri 12 ile 24 gün arasında kendini gösterir.
 • 24. günün sonunda kedinin karnı büyür.
 • Ortalama olarak kediler 63 ile 67 gün yani 9 haftalık bir hamilelik süreci yaşayabilir. 
 • Bazı zamanlarda ise 72 güne kadar bu süre uzayabilir. Yani 10 haftanın sonuna kadar kediler kaç ayda doğurur sorusunu beklemelisiniz.
 • İlk 2 ile 3 hafta belirti vermediği için, doğuma hazırlanmak için yaklaşık bir ay süre kalır.
 • 65 günü geçen doğum süresi artık sıkıntılı hal demektir. Hemen vakit kaybetmeden kedinizi veterinere götürmelisiniz.
 • Ayrıca tüm hamilelik süresince, belirli periyotlarda kediyi muayeneye götürmelisiniz.

2 – Hamile Kedi için Hangi Hafta Ne Yapılmalıdır? 

Kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız ve kediler kaç ayda doğurur arayışına girdi iseniz size büyük görevler düşmektedir. Öncelikle veterinerden randevu alıp ultrason taraması yaptırmanız gerekir. Ardından; 

 • 1 ile 2. hafta arasında kediler kızgınlık davranışına devam edebilir. Bu sürecin normal olduğunu bilmelisiniz.
 • 8. haftadan sonra vulvada kırmızı leke görürseniz de bu durumu normal kabul etmelisiniz.
 • Doğumdan önce kedinizin vücut ısısı düşebilir. 
 • Sütü damlamaya başlar, tüyleri dökülür ve yer aramaya çalışır. Onun için en güvenli yeri ayarlamalısınız.

3 – Kedilerin Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

kediler-kac-ayda-dogurur
Kediler kaç ayda doğurur

Kedilerin hamilelik belirtilerini erken evrede anlamak zor olacağı için, genelde karnı büyümeye başlayınca gözle görülecektir. Ancak veterinerden aldığınız bilgiler ışığında bazı belirtilere dikkat ederek kolayca hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunlar; 

Vücut ısısı değişimi 
İştah artışı 
Ani kilo alma
Kusma problemi
Davranışlarında değişimler
Yaklaşık üç haftalık gebelik sürecinde meme ucunda pembe renkli değişim
Yuvarlanma ve huzursuzluk
Vulvadan gelen akıntı 

4 – Kediler Kaç Saatte Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Doğal ortamında herhangi bir tehlike bulunmuyorsa evrenin yapısı gereği kendi kendine işini halleder. Ancak problem anında haber vereceğiniz veteriner numarası hazır bulunsun. Ortalama olarak kediler 60 dakika, yani 1 saat gibi bir sürede doğurur. Bu süre içinde sizlerin yapması gereken yardımlar şunlardır; 

 • Bütün yavruların ortaya çıkması bir saati bulabilir, bu konuda panik yapmayın.
 • Doğal olarak anne kedi yavruları temizleme ve plasenta sıvısından kurtulma vb. yapamıyorsa işte bu sürede devreye girebilirsiniz. Onun harici müdahalede bulunmayın.
 • Doğmuş yavruyu beslemeye çalışın.
 • Yeni doğan yavruların gözleri kapalı ve kulakları sağırdır. İlk 15 gün bu konunun normal olduğunu bilin.
 • Kedinizin doğum süresi ve stresi 24 saati aşarsa kesinlikle veterinerden yardım alın.
 • Ilık bezle doğum yapan kediye masaj uygulayın ve uyarılmasını sağlayın.
 • Anne kediler yavrularının popolarını tuvaletini yaptırmak için yalarlar. Eğer bunu yapmaz iseler siz ıslak mendil yardımıyla uyarabilirsiniz.
 • Yavruları beslemeyen anneye yardımcı olmak için ilk 6 hafta sütünü vermelisiniz. İlk 3 hafta tamamlandığında mama vermeye başlayabilirsiniz.

5 – Kediler Yılda Kaç Kez Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Sağlıklı ve normal bir kedi yılda 3 kez doğum yapabilir. Dişi kediler kaç ayda doğurur noktasında iki aylık bir hamile sürecinden geçtiğini bilin. Yani kediler 58 – 65 gün arasında hamilelik yaşar ve doğurur. Tek seferde doğan yavru sayısı 2 ve 5 arasında değişiklik gösterir. Ayrıca dişi bir kedi yılda en az 3 kez kızgınlık dönemi geçirebilir. 

Kızgınlık döneminde kedilerde oluşan baskı ve hormonal değişimler sonucunda fiziksel hasar meydana gelebilir. Bu sebepten kedilerin kısırlaştırılması ya çiftleştirilmesi seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. 

6 – Kediler Kaç Tane Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Kediler kaç yavru doğurur? Tek seferde ortaya çıkan yavru sayısı 3’tür. Yani 2 ile 5 arasında çıkan yavrular normal kabul edilir. Ancak bazen bir kedi 6 yavru birden doğurur. Kediler kaç ayda doğurur kapsamında 20 dakika ile 1 saat arasında yavrularının başından ayrılmaz. Bunun yanında kedilerin yılda 3 kez kızgınlık dönemleri olur. Bu dönem; 

 • Yani ilk kızgınlık dönemi ilkbahar ve sonbahar arasındadır.
 • Dolayısıyla bu dönem 5. aya denk gelir. Bazı zamanlarda 4. ayda da görülmektedir.
 • Bu dönemde hamile kalan kediler kaç ayda doğurur noktasında iki ay içinde yavrusuna kavuşur.
 • Üçten fazla yavru doğuran kediler için mutlaka veteriner kontrolü şarttır.

7 – Kediler Hangi Ayda Çiftleşir? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Dişi kediler cinsel olgunluğa 6 ile 12 ay arasında erişirken, erkek kediler bu olgunluğa eriştikten hemen sonra her zaman çiftleşmeye hazırdır. Ancak dişi kediler için bu durum böyle değildir. Sadece Östrus dönemi içinde kızgınlık sürecinin herhangi bir gününde çiftleşebilir. 

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi 7 gün sürmektedir.
Dişi kediler bu süreçte kızgınlık dönemi içinde olsalar dahi çiftleşmek istemeyebilirler.
Kedilerde çiftleşme dönemi iklimle de alakalıdır. 
Kuzey yarımküre için Ocak ile Mart ayları, güney yarım küre için Ağustos ile Ekim Ayları üreme dönemidir.
Havaların ısınmasına bağlı olarak da kediler kaç ayda doğurur noktasında güney yarım kürede tam tersi durum yaşanabilir.

8 – Kediler Kaç Yaşında Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Kediler kaç ayda doğurur konusu bellidir. Ancak kaç yaşında doğuracağına dair bilgiler net değildir. Dolayısıyla bu soruyu, kediler cinsel olgunluk yaşına hangi kiloda gelir diye değiştirmek daha doğru olacaktır. Kediler cinsel olgunluk yaşına mevcut ağırlığının yüzde seksenine ulaşınca varacaktır. Yani normal kilosunun üstüne 2 ile 3 kilo eklenirse, cinsel olgunluk yaşına ulaşmış olacaktır. 

Kedilerin bu kiloya ulaşması için 6 ile 9 aylık olması gerekir. Ayrıca cins farklılığı, cinsel olgunluk yaşı açısından da değişim gösterir. Yani safkan kediler melez kedilere oranla daha geç cinsel olgunluga ulaşır. Sokak kedileri ise daha erken ulaşır. Bunun yanında bu konuda bilmeniz gereken detaylar şunlardır; 

 • İlk kızgınlık dönemi kediler için 5 ile 12 ay arasında değişir.
 • Bazı durumlarda 4 aylıkken kızgınlık döneminde çiftleşen kediler hamile kalır.
 • Diğer taraftan kediler kaç ayda doğurur kapsamında dişi kediler için anne olma yaşı 1,5 ve 6 yaş arasındadır.
 • 8 yaşından büyük olan ve 1 yaşından küçük olan kedilerin hamilelik ihtimali daha düşüktür. Dolayısıyla prematüre bebek ve anormal doğumlar yapar.
 • Sonuç itibariyle veteriner size kedinizin yaşını doldurması gerektiği yönünde bilgiler verecektir. Bu süreyi beklemeniz, biyolojik gelişmeler açısından mühimdir.

İnekler Kaç Ayda Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

İneklerde gebelik süresi ortalama olarak 280 ile 285 gün arasında değişir. Eğer gebe olan bir düveyse bu durum biraz daha erken doğum yönünde seyreder. Yani sonuç itibariyle inekler, 9 ile 10 ay arasında buzağı doğurmaktadır.

Tavşan Kaç Günde Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Erkek tavşanların Eylül ayında sperm üretimi durur. Dişi tavşanlar ise yerde kendilerine çukur açarak burada doğum yaparlar. Peki bu doğum süreci kaç gün sürmektedir? 41 ile 42 gün arasında gebelik günü vardır. Ayrıca tavşanlar yılda üç kez de doğum yapabilir. 

Köpekler Kaç Ayda Doğurur? 

kediler-kac-ayda-dogurur

Köpekler genel olarak ortalama 55 ile 70 günleri arasında doğum süresine sahiptir. Tek seferde çoklu olarak doğum yapabilirler. Kaç adet yavru olacağını veterinizden net bilgiler eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Kediler kaç ayda doğurur konusu üzerinde sıkça merak edilen bilgiler ve sorular eşliğinde kafanızdaki bilmediklerinizden kurtulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki en çok sorulan sorulara göz atın. 

1 – Bir Kedinin Hamile mi Yoksa Şişman mı Olduğunu Nasıl Ayırırsınız?

Dişi kedinizi kısırlaştırmadı iseniz eğer ve erkek kedilerin etrafında dolanıyorsa hamile olma ihtimali vardır. Ancak başlangıçta hamile ise ve şişman ise bunu ayırt etmeniz zordur. Ancak ikinci ayda karnının sivri şekilde şişmesinden ve belirtilerden bunu anlayabilirsiniz. 

2 – Kedilerin Doğum Zamanı Yaklaşma Belirtisi Nedir? 

Doğuma bir gün kala kediler yemek yemeyi bırakır. Ayrıca sürekli olarak yatağında yatar. Karın aşağısını yalayıp, huzursuzluklarını belli edecek hareketlerde bulunur. Bunun yanında vücut ısısında düşme meydana gelir.

3 – Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Eş Seçer mi? 

Dişi kediler kızgınlık döneminde büyük oranda değişmektedir. Kendine eş arayışında olurlar. Bu konuda oldukça seçici davranıp, kızgınlık döneminde olsalar dahi eş ayırt edebilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kediler Kaç Ayda Doğurur? Kediler Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!