USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

jeff-bezos-kimdir
Jeff Bezos Kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jeff Bezos kimdir diye araştırdığınızda nasıl zengin oldu, günlük kazancı ne kadar gibi soruların cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Jeff Bezos kimdir dendiğinde ilk olarak Amazon’un kurucusu olarak karşımıza çıkan Elon Musk’dan önce dünyanın en zengin iş adamı ünvanını elinde tutuyordu. Teknoloji şirketi Amazon hakkında ne derecede geliştiğini, neler yaptığı ile ilgili birçok şey insanın merak ettiği konulardan birisidir. Dünyanın daha önce hiç görmediği en büyük servete sahip Amerikalı internet girişimcisi hakkında her şeyi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Jeff Bezos kimdir denildiğinde asıl adı Jeffrey Preston Jorgensen (Jeff Bezos Preston Bezos) olan 12 Ocak 1964 yılında doğan çevrimiçi teknoloji şirketi Amazon kurucusu ve CEO’su olarak bilinmektedir. Aynı zamanda 2017 yılında Forbes dergisinde gösterilen ilk 100 milyarder arasından gösterilen Jeff Bezos, sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. 2018 yılında 112 milyar dolarlık servetini geçerek 150 milyar dolar net servete ulaşmıştır.

Jeff Bezos Hayatı

Jeff Bezos’un Sevgilisi Lauren Sanchez

Jeff bezos kimdir diye araştırıldığında ilk önce erken dönemdeki hayatına kısaca bakmak daha anlamlıdır. 12 Ocak 1964 yılında New Mexico eyaletinde doğan Jeff Bezos, Ted Jorgensen’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi 17 yaşındayken Jeff Bezos’u dünyaya getirmişti ve kısa süre sonra eşinden boşanma kararı aldı. Daha sonra Houston Texasa taşındı ve burada yaşamaya karar verdiler.

Jeff Bezos hayatı kısaca İngilizce olarak araştırıldığında Bezos’un annesinin büyükbabası Atom Enerjisi Bölge Müdürüydü. O yüzden yazları 300 bin dönüme ev sahipliği yapan çiftlikte Jeff Bezos yazları burada geçirdi. Bezos, teknoloji ve bilim alanında ilgisi vardı, bir keresinde ailesi küçük kardeşinden uzak durması için ev alarmı sistemi kurmuştu.

Jeff Bezos kimdir olarak liseyi Florida’daki Miami Palmetto Lisesinde tamamladı. Lise yıllarında McDonalds’ta kahvaltı hazırlamak için sipariş aşçısı olarak çalışmıştı. Daha sonra Florida Üniversitesi öğrenci bilim eğitim programına katılarak, ulusal başarı bursu ve gümüş şövalye ödülü kazandı. Mezuniyet konuşmasında yeryüzündeki insanları uzaya çıkarmak ile ilgili şeyler söyledi.

Aynı zamanda Jeff Bezos, Princeton Üniversitesinden 4,2 not ortalaması ile Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi dallarında Lisans derecesine sahipti. Üniversitede Phi Beta Kappa üyesiydi ve Tau Beta Phi’ye seçilerek Uzay Geliştirme öğrencileri bölüm başkanıydı.

Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

Jeff Bezos kimdir diye araştırıldığında üniversite mezuniyeti sonrasında profesyonel olarak şirketlerde çalıştığı anlaşılmaktadır. En büyük şirketlerden biri olan Wall Street’te bulunan iki farklı firmada yaklaşık 8 sene 1994 yılına kadar çalışmıştır. D.E. Shaw adında yatırım şirketi ile finans dünyasında olan Jeff Bezos, 1990 yılında kıdemli olarak en genç başkan yardımcısı oldu.

Jeff Bezos 1993 yıllarının başında kendine çevrimiçi kitapçı kurmaya karar verdi ve çalıştığı yatırımcı şirketinden ayrılarak, garajında Amazon şirketini kurdu. İş planını Seattle’a yerleşmeden önce vergi ödememek için San Francisco yakınında Hindistan yerleşimine yapmak istemişti. Amazon kurucusu Jeff Bezos bu ismi almadan önce şirketinin ismi Cadabra adını vermişti. Daha sonra Güney Amerika Amazon nehrinden bu ismi alarak Amazon olarak değiştirmiştir.

Jeff Bezos kimdir sorusuna yanıt olarak Amazon şirketinin ismini seçtikten sonra Jeff Bezos, yaklaşık $ 300.000 yatırım yaptı. Birçok kişi Amazon’un yüzde 70 oranla iflas edeceğini söylemişti ama Jeff Bezos sadece en büyük adımının kitap satışı olmadığını söyleyerek üç yıl sonra ilk halka arzını açmıştır.

Jeff Bezos kimdir denildiğinde insanların birçoğu Amazon şirketinin kitapların ardından çevrimiçi müzik ve video satışına yöneldiğini bilmemektedir. Ayrıca bu yıllarda diğer tüketim mallarını genişleterek hisse senedi arzını 54 milyon dolara kadar çıkarmıştır. Fakat 2000 yılına kadar daha küçük rakiplerini finanse ederek kullandığında nakit bakiyeleri düştüğünden dolayı 2 milyar dolar bankalara borçlanmıştır.

Jeff Bezos kimdir ve nasıl zengin oldu diye araştırıldığında 2016 yılında hisselerin 1 milyonunu 756 milyon dolara satmış. Ardından şirket değeri artarak 109 milyar dolar üzerinde değer kazanmıştır. Alibaba şirketinin de o yıllarda büyümesi ile birlikte mart ayı 2018 Forbes dergisine göre 112 milyar dolarlık net serveti olarak dünyanın en zengin kişisi olarak seçildi.

Jeff Bezos Serveti Ne Kadar?

Jeff Bezos kimdir olarak araştırıldığında karşımıza en çok serveti hakkında bilgiler çıkmaktadır. Bu doğrultuda serveti sürekli değişmekle birlikte 2022 yılında ortalama olarak Jeff Bezos günlük kazancı söylemek mümkündür. Jeff Bezos çocuğu da kendisi ile birlikte zengin olan net serveti 177 milyar dolar olan Bezos’un ortalama kazancı aşağıdaki gibidir:

  • Yıllık toplam kazancı 2021 için 470 Milyar dolar
  • Aylık 7 milyar dolar
  • Günlük 216 milyon dolar
  • Saniyelik 2,5 bin dolar

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!