USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.673,27

Elon Musk Kimdir?

elon-musk-kimdir-hayati
elon-musk-kimdir-hayati
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk kimdir sorusunu insanlar oldukça fazla araştırıyor. Elon Musk nasıl zengin oldu ve kısaca hayatı nedir, hepsini bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Elon Musk günümüzde SpaceX uzay firmasının kurucusu ve Tesla otomotiv şirketinin CEO’luğunu yapmaktadır.

Elon Musk Kimdir Ne İş Yapar?

Elon Musk kimdir sorusuna yanıt olarak tam adı Elon Reeve Musk olan ünlü iş adamı, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti topraklarında doğmuştur. Günümüzde Elon Musk, mühendis, teknoloji girişimcisi ve hayırsever olarak bilinmenin yanında hem Kanada hem de yirmi yaşında göç ettiği Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamaktadır.

Dall-E ile gündeme gelen Open AI şirketininde kurucu ortağı rolünü üstlenmektedir. Elon Musk, Kraliyet topluluğu üyesi seçilmeden önce The Boring Company, Neuralink, Starlink şirketlerinin kuruculuğunu üstlenmiştir.

Elon Musk Hayatı: Elon Musk Kimdir?

Ünlü iş adamı ve hayırsever, Güney Afrika Cumhuriyeti Pretoria şehrinde 1971 yılında doğmuştur. Annesi Saskatchewan, Güney Afrika’da büyümüş diyestisyen ve model iken babası Errol Musk, elektromekanik mühendis ve emlak geliştiricisidir. Ayrıca Elon Musk’ın Kimbal Musk adında erkek kardeşi, Tosca Musk adında kız kardeşi vardır.

Elon musk ilk ticaretini 12 yaşında kendi kendine kod yazarak öğrendiği Blastar uzay oyununu 500 dolara sattıktan sonra başlattı. Bryanston High School ve Pretoria Boys High School olarak eğitimini tamamladıktan sonra 17 yaşında Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak için evinden ayrıldı. Oradan ayrıldıktan sonra Kanada ya taşındı ve iki yılını burada geçirdi.

1992 yılında da işleme ve fizik okumak için Pennsylvania üniversitesinde ekonomi alanında lisans diploması aldıktan sonra fizik yan diploması aldı. Malzeme bilimi alanında doktorasını yapmak için Silikon Vadisine taşındı fakat tamamlamadan ayrıldı.

Elon Musk Kariyeri

Elon musk kimdir sorusunun başladığı nokta olan 1995 yılında doktoraya başlayan Musk, kardeşi Kimbal Musk ile birlikte çevrimiçi platform için okulu bıraktı. İnternetin popülerliği az olan o yıllarda Zip2 projesi AltaVisa’ya 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ile ilk büyük satışını yapmış oldu. Daha sonra Elon Musk kısaca aşağıdaki şirketleri kurarak kariyer adımlarını bir bir tırmandı:

  • Paypal: 1999 yılında çevrimiçi finans ödeme servisi olan X.com’a katarak Paypal oluşturuldu. Ekim 2002 yılında eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi ile satın alındı.
  • SpaceX: Haziran 2002 yılında kurulan uluslararası uzay istasyonu olan NASA ile 1,6 milyar dolarlık anlaşma işe Falcon 9 roketi için ödüllendirildi. Elon Musk tarafından kurulan uzay şirketi ilk özel ticari şirket olarak tanımlanmaktadır.
  • Tesla Motors: Ürün tasarım başkanı ve ortak kurucularından biri olan Elon Musk, 31 ülkeye 2500 adetten fazla elektrikli ilk spor arabasını 2012 yılında satmıştır. Mayıs 2013 yılından beri de Kuzey Amerika ve Kanada için daha fazla büyümenin planlanacağını söylemiş ve günümüzde büyümeye devam etmektedir.
  • Solarcity: Elon musk kimdir sorusuna yanıt olarak Solarcity şirketinin en büyük hissedarı olmasının yanı sıra güneş panelleri ve araç bataryalarını bu firmada üretmektedir.
  • Neuralink: 2016 yılında kurulan insan beynini yapay zeka ile entegre etmek için kurulan şirket, felç, körlük ve sağırlık gibi tedavi edici olarak görülen teknolojiyi üretmeyi amaçlamaktadır.
  • The Boring Company: Elon Musk tarafından 2016 yılında test çukurları kazmak için kurulan ve 2018 yılında 2000 adet alev makinesi satan ticari bir şirkettir.
  • Twitter: Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada en büyük sosyal ağ hizmetlerinden biri olan Twitter’ı Elon Musk 44 milyar dolara satın almayı kabul etmişti. Öncelikle yüzde 9,2 hissesini satın alan Elon Musk, 9 temmuz 2022 yılında bu isteğinden vazgeçmiştir.

Elon Musk Dini İnancı Nedir? Elon Musk Yahudi mi?

Son yıllarda adını herkes tarafından bilinen Elon Musk hakkında insanların en çok sorduğu sorular: Dini inancı nedir? Yahudi mi gibi sorulardır. Elon Musk, dini inancı Yahudi olan ve şuan dünyanın en zengin kişilerinden birisidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Elon Musk Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!