USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.785,95

İnstagram Video Düzenleme Uygulamaları ile Reelslarınız Dikkat Çeksin!

instagram-video
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnstagram video düzenleme uygulamaları ile çektiğiniz videoları istediğiniz gibi düzenleyebilir ve reels olarak paylaşabilirsiniz. Ancak bunun için doğru uygulamaları kullanmanız gerekir. Peki, en iyi instagram video düzenleme uygulamaları hangileridir? Bu sorunun yanıtı ve video düzenleme ile ilgili merak edilen detaylar, yazının devamında.

İnstagram Reels Nedir?

Reels, Instagram’a sonradan eklenen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, 15-60 saniye uzunluğundaki videoları paylaşabilmekte ve diğer kullanıcılarla olan etkileşimlerini artırmaktadır. Dolayısıyla uygulama üzerinden daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve etkileşimi artırmak isteyenler açısından reels önemli bir özelliktir.

Reels özelliğinin uygulamaya eklenmesinin temelinde Tiktok vardır. Tİktok kullanıcıları, kısa videolara yoğun ilgi gösterince Instagram kullanıcılarının bir kısmını ve toplamda etkileşimi kaybetmeye başlamıştır. Bunun üzerine Tiktok’taki kısa video özelliğini kopyalamış ve reels olarak kullanıcılarına sunmuştur.

Instagram reel videosu hazırlamak veya çekmek, son derece kolay bir işlemdir. Reels videosu hazırlamak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

AdımAçıklama
Konsept BelirlemeReels videosunun konseptinin belirlenmesi, ilk adımdır. Komik, eğlenceli, bilgilendirici türden bir konsept seçilir.
SenaryoKonsepte uygun senaryo oluşturulması gerekmektedir. Senaryonun kısa ve öz olmasına, ayrıca kullanıcıların dikkatini çekmesine özen gösterilmelidir.
Müzik SeçimiVideoda kullanılacak müzik seçilir. Böylece videonun genel atmosferi güçlendirilir.
Video ÇekimiTelefon dik konumda iken kamerası ile çekim yapılır.
DüzenlemeKaliteli bir instagram video düzenleme programı kullanılarak, video düzenlenir, efektler ile zenginleştirilir.
Paylaşım ve HashtaglarSon kontrollerin ardından video reels olarak paylaşılır ve paylaşım sırasında hastag kullanımına özen gösterilir.

İnstagram Video Düzenleme Programı Nedir?

Reels veya normal olarak paylaşılan videolar, Instagram’da etkileşim almanın en kolay yoludur. Ancak bu yol için videoların daha ilgi çekici hale getirilmesi gerekmektedir. İşte bu noktada instagram video düzenleme uygulamalarına ve programlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu uygulamalar, videoların istenildiği gibi kesilmesine, arkasına müzik eklenmesine, efektler ile zenginleştirilmesine imkan verir. Instagram müzikli video yapma denildiğinde akla gelen söz konusu uygulamalar, dikkat çekici reels videoları hazırlamanın en etkili yoludur.

Video düzenlemek için geliştirilen bu uygulamalardan bazılarının PC’de çalışan versiyonları olan programlar da vardır. Kullanıcılar, PC’den de ilgili programları kullanarak reels için video hazırlayabilmektedir. Bu bağlamda ilgili uygulamalar ve programlar, kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

instagram-video

İnstagram Video Düzenleme Uygulamaları

Reels videosu hazırlamak için farklı yollar olsa da en etkili yöntemin instagram video düzenleme uygulamaları olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Yaygın olarak kullanılan ve beklentileri karşılayan çok sayıda uygulama vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

1 – InShot

Reels videoları için yaygın olarak kullanılan InShot uygulaması, Android ve iOS cihazlarda çalışmaktadır. Yüksek kaliteli videolar oluşturmaya imkan veren bu uygulama, sahip olduğu özellikler ile kullanıcıların beklentilerini yüksek seviyede karşılamaktadır. Bundan dolayı sosyal medya video hazırlama programı denildiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biri olmayı başarmıştır.

Bu uygulama ise videoların kırpılması, bölünmesi, çevrilmesi mümkündür. Ayrıca videolara efekt ekleme, kontrast değiştirme ve hız kontrolü gibi işlemler de yapılabilmektedir. Videoların arka planını değiştirme, arka planı yakınlaştırma ve uzaklaştırma özellikleriyle kullanıcılara yaratıcılık konusunda ciddi bir özgürlük sağlamaktadır.

2 – Vlog Now

Reels için yaygın olarak kullanılan Vlog Now, kısaca VN ismiyle bilinmektedir. Temel video düzenleme özelliklerinin (kırpma, bölme, yakınlaştırma, kesme vb.) tamamı bu uygulamada bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıların beklentilerini, temel özellikler ile dahi karşılayabilen bir seçenektir.

Android ve iOS kullanıcıların erişebileceği bu uygulamanın PC versiyonu da vardır. PC versiyonu Mac ve Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır. VN, instagram video düzenleme programı ücretsiz seçenekler arasında özel bir yere sahiptir.

Birçok video düzenleme uygulamasının, düzenlenen videolara reklam için kendi filigranını eklediği bilinmektedir. VN, bu noktada kullanıcılara önemli bir rahatlık sağlamakta ve kendi filigranını eklememektedir.

Uygulama içerisinde yaklaşık 60 tane filtre ve efekt bulunmaktadır. Bu efekt ve filtreler ile profesyonel sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca videoların daha profesyonel görünüme sahip olması için uygulama içerisinde farklı animasyon seçenekleri de bulunmaktadır.

instagram-video

3 – Kinemaster

Android ve iOS kullanıcılarının erişebileceği Kinemaster, en iyi instagram video edit uygulamalarından biridir. Kullanıcı dostu ve basit ara yüzü, birçok işlemin kolay bir şekilde yapılmasına imkan vermektedir. Bundan dolayı da en fazla tercih edilen edit uygulamaları arasında yer almaktadır.

Kinemaster, video düzenleme programlarında olması beklenen kesme, bölme, kesilen bölümü silme ve kırpma gibi işlemleri yapma özelliğine sahiptir. Bunlara ek olarak geçiş efektleri, ses efektleri, video efektleri gibi farklı türden efekt seçenekleri vardır. Efekt seçenekleri, videoların çok daha profesyonel bir görünüme sahip olmasına imkan verir.

Klasik özelliklerden farklı olarak bu uygulamada videonun hareketiyle oynamak mümkündür. Animasyon araçları ile videonun genel görüntüsü değiştirilebilir ve çok daha özel bir içeriğe dönüştürülebilir.

Kinemaster, ücretli ve ücretsiz seçeneklere sahiptir. Bu uygulama ile Instagram reels video düzenleme yaparken, ücretsiz versiyonda filigran eklemektedir. Filigran istemeyen kullanıcıların mutlaka ücretli versiyonu almaları gerekmektedir.

4 – FilmoraGo

Kullanıcıların beklentilerini karşılayan ve sahip olduğu özellikler ile kullanıcıları şaşırtan FilmoraGo, en iyi edit uygulamaları arasında yer alır. Sayısız güçlü özelliğe sahip olan bu uygulama, iTunes üzerinden aktarılan telifsiz müziklerin videolara hızlı bir şekilde eklenmesine olanak vermektedir.

Videoların kesilmesi, bölünmesi, müzik eklenmesi gibi işlemleri yapmaya imkan veren özel araçları vardır. Instagram’da fotoğraflardan video yapma için de bu uygulama kullanılmaktadır. Ücretsiz ve ücretli seçeneklere sahip olan FilmoraGo, beklentileri fazlasıyla karşılar. Filigran kullanımı istemeyen kullanıcıların ücretli versiyonu tercih etmesi gerekmektedir.

instagram-video
instagram video

5 – Vid.Fun

Vid.Fun veya Türkçedeki karşılığı ile Video Eğlence, kaliteli videolar oluşturmak için bütün araçlara sahip bir uygulamadır. Videoların kırpılması, kesilmesi ve sıfırdan oluşturulması, bu uygulama ile son derece kolaydır. Hazırlanan videolar, hızlı bir şekilde Instagram’da paylaşılabilmektedir.

Birçok kullanıcıya göre Vid.Fun, en iyi instagram video düzenleme uygulamalarından biridir. Videoların düzenlenmesi için güçlü ve farklı fonksiyonları olan araçları bulunmaktadır. Videolara metin ekleme, efekt ile görüntüyü zenginleştirme, filtreler kullanma gibi özellikleri vardır.

Her ne kadar birçok önemli işlevi olsa da söz konusu uygulama sadece Android sisteme sahip cihazlarda çalışmaktadır. iOS sisteme sahip cihazlar için ise şimdilik bir versiyon bulunmamaktadır.

6 – Final Cut Pro X

Final Cut Pro X, gelişmiş bir video düzenleme uygulamasıdır. Zaman çizelgesi, son derece ayrıntılıdır ve bu sayede video üzerindeki düzenlemeler çok hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Bu uygulama içerisinde sanal gerçeklik içerik desteği bulunmaktadır. Bu özellik, video düzenlemelerinin çok daha profesyonel yapılmasına imkan vermektedir.

Videoların kesilmesi, bölünmesi, kırpılması, müziğinin değiştirilmesi, efekt ve yazı eklenmesi gibi birçok işlemin kısa sürede yapılmasına imkan verir. Çok güçlü bir uygulama olmasına karşın ücretlidir. Ücreti ise diğer seçeneklere göre daha fazladır. Bu bağlamda ilgili instagram video düzenleme programının sadece profesyonellere yönelik olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

instagram-video

7 – Clips

Apple kullanıcıları için reels video hazırlama programı ücretsiz seçenekler arasında Clips özel bir yere sahiptir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına etkili olarak cevap verme özelliğine ve yeterliliğine sahip olan Clips, sürekli olarak güncellenmekte ve yenilenmektedir. Böylece kullanıcı ihtiyaçlarını çok daha etkili şekilde karşılamaktadır.

Uygulama içerisinde videoların etkili olarak düzenlenmesinde kullanılacak çok sayıda araç bulunmaktadır. Videolara animasyonlar, efektler, filtreler, metinler ve sesler eklenebilmektedir. Bunların dışında temel video düzenleme işlemlerinin tamamı yine bu uygulama ile yapılabilmektedir. Düzenlenen videolar reels olarak hızlı bir şekilde paylaşılmaktadır.

8 – CapCut

Kullanıcıların instagram video edit işlemlerinde en fazla tercih ettiği uygulamalardan biridir. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri olan bu uygulama, ihtiyaç ve beklentileri fazlası ile karşılamakta ve yapabildikleri ile kullanıcıları şaşırtmaktadır. Bir video düzenleme programından çok daha fazlası olan CapCut, görüntü düzenleme programlarıyla saatler süren işlemleri, tek bir dokunuşla yapmaktadır.

Instagram video düzenleme programı PC ve mobil cihazlarda kullanılmaktadır. Ücretsiz versiyonunda bazı araçlara erişime izin verilmemektedir. Ayrıca videoların sonuna CapCut reklamı eklenmektedir. Bu tür dezavantajları yaşamamak için ücretli versiyonu tercih etmek gerekir.

instagram-video

9 – Motion Ninja

Sezgisel bir düzenleme çubuğu olan Motion Ninja, instagram video düzenleme uygulamaları arasında yer alır. Sosyal medya ve farklı platformlar için de düzenleme yapabilmesi, en önemli avantajı olarak kabul edilmektedir.

Temel video düzenleme özelliklerinin tamamına sahiptir. Uygulamanın en önemli farkı ise kullanıma sunduğu filtreler, efektler ve emojilerdir. Özel olarak geliştirilen emojiler, videolara düzenleme sırasında farklı anlamlar kazandırmaktadır.

10 – VİvaCut

VivaCut, instagram video düzenleme konusunda gelişmiş özelliklere sahip bir uygulamadır. Yeşil ekran efektine sahip VİvaCut, kullanıcılarına istedikleri tarzda ve türde düzenleme yapma ve video oluşturma imkanı vermektedir. Bundan dolayı son dönemlerin en fazla tercih edilen uygulamalarından biri haline gelmiş durumdadır.

VİvaCut, profesyonel geçişler için özel araçlara sahiptir. Filtre ve müzik ekleme imkanı sunan uygulama, beklentiler cevap vermektedir. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri vardır. Her uygulamada olduğu gibi ücretsiz seçenekte bazı özellikler kısıtlıdır.

instagram-video

Reels Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reels için kullanılacak instagram video düzenleme uygulamaları önemli bir kolaylık sağlasa da videoların etkili sonuç vermesi, tamamen kullanıcılarla ilgili bir durumdur. Kullanıcılar, video hazırlarken bazı hususlara dikkate ederek çok daha etkili sonuçlar elde edebilmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

  • Reels’in ilgili çekici bir konuya sahip olması gerekir. Komik, bilgilendirici veya benzeri türden konulara sahip videolar, kullanıcıların ilgisini çekmekte son derece başarılıdır.
  • Reels videolarında süre sınırı bulunmaktadır. Video süresi en az 15 saniye, en fazla ise 60 saniyedir.
  • Reels, kullanıcıların hızlı bir şekilde video değiştirebildiği bölümdür. Dolayısıyla ilk saniyelere özel bir önem verilmesi ve kullanıcıların ilgilisinin birkaç saniye içerisinde çekilmesi gerekir.
  • Videoların görüntü kalitesinin yüksek olması, Instagram algoritması tarafından olumlu algılanmakta ve videoların keşfet bölümüne düşme olasılığı artmaktadır.
  • Bazı instagram video uygulamaları, ses ve kalitesini korurken, bazıları ise kaliteyi olumsuz etkileyebilmektedir. Doğru uygulama seçerek görüntü ve ses kalitesinin korunması gerekir.
  • Efektler, videoların daha eğlenceli ve daha keyifli olmasını sağlar. Ancak efektleri aşırı kullanmamak gerekir.
  • Kullanıcıların ilgi gösterdiği konular, trendler takip edilerek öğrenilebilmektedir. Dolayısıyla yüksek etkileşim için trendlerin düzenli olarak takip edilmesi ve buna uygun videolar üretilmesi istenen sonucun alınmasını kolaylaştırır.
  • Yaratıcılık, sosyal medya platformlarında başarılı olmanın temel anahtarı konumundadır. Kreatif bir yaklaşımın benimsenmesi ve doğru uygulamalar kullanılarak videolarda bunun yansıtılması gerekmektedir.
  • Çok izlenen içerikler, gerekirse instagram video indirme programı ile indirilmeli ve detaylı olarak incelenmelidir.

Reels hazırlarken bu hususlara dikkat edilmesi, başarılı sonuçlar alınmasını kolaylaştırmaktadır.

İnstagram Video Düzenleme Uygulamaları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kullanıcıların instagram video düzenleme uygulamaları ile ilgili sıkça sorduğu sorular ve bunların yanıtları aşağıdaki gibidir.

1 – Reels Videolar Nasıl Düzenlenir?

Reels’lar, Instagram uygulamasının sunduğu imkanlarla düzenlenebileceği gibi ek uygulama ve programlar kullanılarak da düzenlenebilir. İhtiyaç ve beklentiler dikkate alınarak ücretli ve ücretsiz seçeneklerden uygun olan uygulamalar ve programlar tercih edilebilir.

2 – İnstagram Video Geçişleri Hangi Uygulama ile Yapılır?

Birçok instagram video düzenleme uygulaması ile video geçişleri yapılabilmektedir. Her uygulamada farklı geçiş efektleri vardır. Bunlar incelenerek istenen uygulama ve efekt kullanılabilmektedir.

3 – İnstagram Video Edit İçin Hangi Program Daha İyi?

Kullanılan programların her birinin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları vardır. Kullanıcılar, ihtiyaçlarını ve yapacakları düzenlemeleri dikkate alarak bunlardan uygun olan programı seçerek, kullanmaya başlayabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İnstagram Video Düzenleme Uygulamaları ile Reelslarınız Dikkat Çeksin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!