USD33,01
EURO36,01
JPY0,210100
RUB0,373900
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,13
BTC63.652,98

Gizli Numara Arama Açma ve Kapatma Rehberi 2024 

gizli-numara-arama
Gizli numara arama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gizli numara arama yöntemi ile nasıl arama yapıldığını ya da herhangi bir ipucu belirtisi vermeyen numaraları nasıl engelleyeceğinizi biliyor musunuz? Peki özel numara olarak da bildiğiniz bu yöntemde operatörlere göre açma ve kapatmayı nasıl yapacaksınız? Bunun için detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gizli Numara Arama Nasıl Yapılır? Gizli Numara Arama Nasıl Kapatılır? 

gizli-numara-arama

Özel numara ya da gizli numara arama yöntemini bazen güvenlik amaçlı bazen tehdit olarak görebilirsiniz. Yani karşıdaki kişiyi bu yöntem ile ararsanız sizin kim olduğunuza dair bir bilgisi olmayacaktır. Hatta ve hatta bunu hiçbir yol ile öğrenemez. Aslında bu iyi bir yol gibi durabilir. Ancak biri sizi gizli numara arama üzerinden aradığında bir belirsizlik durumunu yaşayabilirsiniz. 

Sebebini tam olarak bilmeseniz de son dönemlerde artık numara engelleme ya da kapatma yoluyla bu belirsizlikten kurtulabilirsiniz. Dolayısıyla kimse numarasının tanımadığı kişilerin eline geçmesini istemez. Bunun için ücretsiz operatör gizli numara arama ve kapatma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. 

Her ne kadar mobil uygulama mağazalarından bu işlemin halledilmesi söylense de onlar sadece görünen numarayı engelleyebilirler. İşte operatörler üzerinden gizli şekilde arama ya da gizli numaradan nasıl çıkılır göz atın. 

1 – Gizli Numara Arama: Vodafone Gizliden Arama 

gizli-numara-arama

Eğer tanımadığınız biri ya da bir yer ile telefon görüşmesi yapacaksanız, bazen numaranızı gizlemeniz en tabi hakkınızdır. Bunlardan birinci yol telefon ayarlarından numaranızı gizlemek, ikinci yol ise arama ana ekranı üzerinden numara gizlemektir. 

Gizli numara arama Vodafone bu imkanı kullanıcılarına sunmaktadır. Takip edeceğiniz birkaç adım sonrasında güvenliğinizi koruyarak bilmediğiniz numara ile görüşme sağlayabilirsiniz. Ancak ana ekran üzerinden gizlemenin tek sefere özel bir durum olacağını da unutmayın. Aşağıda akıllı telefon sürümüne göre yapmanız gereken adımlar yer almaktadır; 

Eğer aradığınız kişi özel numaraya kapatma yapmadı ise, gizli numara arama yapma işleminiz gerçekleşir. Aksi takdirde telefon numaranızı göstermeden bu işlemi yapamazsınız.

2 – Vodafone Gizli Numara Kapatma 

gizli-numara-arama

Eğer Vodafone abonesi kullanıcılardan biri iseniz, gizli numara iptal etme ya da size gelen aramaları engelleme işlemini yapabilirsiniz. Bu operatör, aboneleri için bu konuda farklı yollar sunmaktadır. Yani online self servis üzerinden halledebileceğiniz gibi, hızlı şekilde SMS yoluyla da halledebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır; 

  • Telefonunuzun “Mesaj” kısmına giriş yapın.
  • Ardından ‘Yeni Mesaj” kısmını açın ve “GIZLI AC” şeklinde yazın.
  • Sonrasında bu mesajı 7046’ya gönderin.

Bu mesaj sonrasında telefonunuz gizli numara arama kapatma Vodafone için aramalara kapanacaktır. Diğer yandan bu işlemi iptal etmek için de aynı mesajı aynı numaraya gönderin.

3 –  Turkcell Gizliden Arama 

gizli-numara-arama

Turkcell de abonelerine gizli numara arama Turkcell ve kapatma konusunda ücretsiz hizmet vermektedir. Dolayısıyla Turkcell kullanıcıları da güvenmedikleri kişi ya da yer ile görüşme öncesi numaralarını gizleyebilirler. Burda da yine iki şekilde yöntem vardır. Bunlar; arama ekranı üstünden ve “Ayarlar” bölümünden yapılmaktadır. Ancak arama ekranı üstünden yapacağınız numara gizleme işlemi tek seferliktir.

4 – Gizli Numara Arama Kapatma Turkcell 

gizli-numara-arama

Turkcell abonelerine can sıkıcı durum olan gizli numaradan arama işlemlerini engelleme fırsatı da sunmaktadır. Dolayısıyla ani ve korku uyandıran gizli numara işlemlerini kapatmak için birkaç adımı takip etmelisiniz. Bütün bunlara ek olarak Turkcell numaranızı gizli aramalara kapattığınızda, size gelen gizli numara sahiplerine uyarı mesajı göndermektedir. Peki Turkcell üzerinden kapatma ya da engelleme işlemi nasıl yapılır? 

  • Telefon “Arama” kısmına giriş yapın.
  • Ardından arama ekranı bölümüne *253# simgesini tuşlayın.
  • Sonrasında aramanızı gerçekleştirip numaranızı gizli aramalara kapalı hale getirin. Ayrıca bu işlemin iptali için de aynı işlemin tekrarını gerçekleştirin.

5 – Türk Telekom Gizliden Arama 

gizli-numara-arama

Türk Telekom abonelerine gizli numara arama Türk Telekom gerçekleştirme ve kapatma konusunda ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Yani arama güvenliğini zirvede tutmak isteyen her abone için kolay ve hızlı şekilde işlem basamaklarını sunmaktadır. Bunun için iki yol mevcuttur. Yine aynı şekilde arama ekranı ve telefon “Ayarlar” bölümünden yapacağınız işlemler ile bu hizmeti alabilirsiniz. 

Yalnız burada unutmamanız gereken konu karşıdaki kişinin gizli arama numaralarına telefonunu kapatmış olması ihtimalidir. Eğer bu kimse böyle bir işlem yapmış ise, kesinlikle özel numara üzerinden arama yapamazsınız. Ancak diğer şekilde yapmanız gereken adımlar şunlardır; 

6 – Türk Telekom Gizli Numara Arama Kapatma

gizli-numara-arama

Türk Telekom tarafından diğer GSM operatörleri ile aynı şekilde özel hayata saygı kapsamında gizli numara engelleme ve kapatma hizmeti verilmektedir. Bu hizmet sayesinde şüphe, endişe gibi can sıkıcı durumlardan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar şöyledir; 

  • Telefon uygulamasına giriş yapın.
  • Ardından sağ üst tarafta bulunan üç noktadan “Ayarlar” kısmına basın.
  • Sonrasında “Diğer Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
  • En son ise gizli numara üzerinden gelen aramayı engelle kısmına basın. 

Sonuç olarak bu arama işleminin ardından artık numaranız gizli numaralara kapalı hale gelecektir. Ancak tekrar bu işlemi iptal etmek istiyorsanız, yine aynı şekilde bu adımları uygulamalısınız. Yani kontrol tamamen bu konuda size kalmıştır. 

Gizli numara yoluyla arama işlemleri genellikle telefonların yaygın kullanımı zamanında fazlaydı. Ancak günümüzde artık sosyal medya ve internetin gelişmesine bağlı olarak buna pek ihtiyaç kalmamıştır. Ancak yine de böyle bir durum ile karşılaşırsanız, kullanmış olduğunuz operatöre göre yapmanız gereken adımlar yukarıda verilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel numaradan arama bazı kişilere göre güvenlik gibi görünür bazılarına göre ise korkutucu görünebilir. Bu tamamen arama ya da cevap verme durumunuza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Her iki durum için de yukarıdaki adımları takip etmelisiniz. Ayrıca bu konu hakkındaki sorular üzerinden de aşağıdan fikir alabilirsiniz.

1 – Özel Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenme?

Özel numara sahibini öğrenmeniz için Turkcell numarası için ise numarayı yazıp 2200’a gönderin. Vergiler ile birlikte bu hizmetin karşılığı ücretli olup, her yıl güncellenmektedir.

2 – Bilinmeyen Bir Numara Nasıl Bulunur?

7 / 24 hizmet ve bilmediğiniz sabit telefon numarası için sorgulama imkanı sunan numara 11880’dir. Bu numaraya bütün GSM operatörlerinden ve sabit telefon hatlarından ulaşabilirsiniz. 

3 – Tanımadığım Numarayı Kim Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Bunun için yapmanız gereken, oparetörlerin bilinmeyen numaralar servisini aramaktadır. Yani Vodefone için 11842, Turkcell için 11832 ve Türk Telekom için ise 11855 nolu hatta kısa mesaj gönderebilirsiniz. Yani isim ve soy isim üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 

4 – Beni Arayan Özel Numarayı Nasıl Öğrenebilirim Bimcell?

SMS yoluyla bu işlemi yapabilirsiniz. Yani “Arayanıbıl Acık” yazarak 5555’e kısa mesaj atın. Ayrıca iptal için de “Arayanıbıl Iptal” yazıp yine aynı şekilde 5555’e gönderin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gizli Numara Arama Açma ve Kapatma Rehberi 2024 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!