USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

Cep Telefonlarında Klavye Hız Testi Nasıl Yapılır?

klavye-hiz-testi
Klavye hız testi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klavye hız testi ile ne kadar hızlı ve ne kadar doğru yazdığınızı ölçmek istemez misiniz? Bu test sayesinde gerek günlük hayatta gerekse özellikle hızlı yazma becerisi isteyen meslekler için alıştırma yapma imkanına kavuşabilirsiniz. Peki günden güne kullanımı artan akıllı telefonlar için bu testi nasıl kullanabilirsiniz? 

Klavye Hız Testi 

Bu test kelime grubunun bulunduğu metnin ne kadar sürede, ne kadarını doğru yazdığınızı ölçer. Klavye testi amacı sizin klavyedeki kullanım hızınızı ve doğruluğunu dakika bazlı ölçmeye yarar. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmenize de destek olur. 

Bunun yanında bilgisayar ve tablet gibi cihazlar da  dahil özellikle akıllı telefon kullanan kişiler de bu testi uygulayabilir. Yapmanız gereken düzenli ve sabırlı şekilde çalışmaktır. 

Telefon Klavye Hız Testi Nasıl Yapılır? 

klavye-hiz-testi

Klavye kullanan kişilerde dakika bazlı kaç kelime yazdığı araştırılıp, buna uygun klavye hızlı yazma teknikleri için program hazırlanmaktadır. Akıllı telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazlarda şu şekilde yapılır; 

  • Öncelikle klavye hız testi programı indirin.
  • Ardından klavye düzeninizi seçin.
  • Ekran üzerinde bulunan dakika ayarlı kelimeler yer alacaktır.
  • Bu kelimeleri ekranda gördüğünüz alana yazın.
  • Süre bittiğinde kaç kelime doğru ve ne kadarı doğru bunu hesaplayın.
  • Sonuç itibariyle toplam vuruş sayınız ve doğru yazdığınız kelime sayınız çıkacaktır. Bunun yanında yanlış kelime ile  başarı oranınız da verilecektir. 

Ayrıca hızlı yazma testi bazı etkenlere bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Yani bunlara şöyle göz atacak olursanız; 

Telefon Klavye Hız Testi İnternet Siteleri

Geçmişte tuşlu telefon kullanan kişilerin mobil cihaz klavye kullanımına alışması zaman alacaktır. İşte tam da bu noktada belirli sürelerde iki parmak ve on parmak hızlı klavye kullanımı için bazı siteler verilmiştir. Bunlardan destek alarak zamanla doğru şekilde hızınızı arttırıp, gelişen teknolojiye ayak uydurabilirsiniz.

1 – M5 Bilişim 

Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca da dahil altı değişik dil seçeneği ile katiplik klavye testi başta olmak üzere, klavye alanındaki hızınızı artırmak için iyi bir alternatiftir. Bu sitede farklı kelimeler ve sık geçen şehirler üzerinden hız testi imkanına sahip olabilirsiniz. 10 parmak klavye eğitimi veren en bilindik sitelerden biridir. Ayrıca site üzerinde kişiselleştirme bile yapabilirsiniz. 

2 – Klavye Hız Testi Fast Fingers 

klavye-hiz-testi

Bu site Türkçe dili başta olmak üzere diğer dillerden de klavye hız testi yapabileceğiniz bir sitedir. Yapmanız gereken dilediğiniz dil seçeneğini seçip, 1 dakikalık süre içinde önünüze gelen metni hızlı ve doğru yazmaya çalışmaktır. Bununla da sınırlı kalmayıp klavye hız testi oyunu seçeneklerine de göz atabilirsiniz. 

Ayrıca site size özel yazma testi imkanı da sunmaktadır. Buna ek olarak on parmak klavye hız testi hilesi programları ile de karşınıza çıkar. 

3 – Klavye Çalış 

Diğer sitelerden farklı olarak 3 dakikalık klavye hız testi ve 5 dakikalık test imkanı sunmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca yazacağınız metin türüne de kendiniz karar verebilirsiniz. Yani ilgi alanı içindeki örneğin magazin, teknoloji gibi konularda metin kullanma ve profesyonellik sergileme yapmanız da mümkündür. 

4 -Typing 

klavye-hiz-testi

Hem İngilizce hem de on parmak hız testi 3 dakikalık, 1 ve 5 dakikalık süre imkanı ile metinlerinizde klavye hız testi şansını kaçırmayın. Ayrıca sadece dakika değil, aynı zamanda da sayfa odaklı test yapmanız da mümkündür. Yani örneğin iki sayfalık yazıyı ortalama olarak kaç dakikada yazmanız gerektiğini sistem size söylemektedir. Sonrasında süre içinde testi tamamlayıp sonucunu değerlendirebilirsiniz. 

5 – Artypist 

Süre sınırı olmadan, basit şekilli bir metni dilediğiniz zaman içinde bitirme imkanı veriyor. Özellikle yeni başlayan kişilere özel bu site, stres yaratıcı tüm unsurları yok etmesiyle dikkat çekicidir. Akıllı telefon başta olmak üzere bilgisayar gibi cihazlarda birbirinden farklı dil seçeneği içinde hızlı parmaklara sahip olabilirsiniz. 

6 – Typing Test 

klavye-hiz-testi

Bu site ile testlerin zamanını ve zorluk seviyesini seçebilirsiniz. Ayrıca seviyeye uygun şekilde kendi kendinizi test de edebilirsiniz. Üstelik kendinizi zorlayabilirsiniz. Buna ek olarak değişik klavye hız testi oyunu da kullanabilirsiniz. Bu şekilde, bu işi sıkıcılıktan eğlenceli hale getirebilirsiniz.

7 – Live Chat 

İngilizce olarak hız testi yapacağınız sitelerden biridir. Sitedeki test aracı ve arayüz diğerlerinden çok farklı bir sisteme sahiptir. Yani yazdıkça metin ilerlemeye başlar. Bu durum dezavantaj olarak görülse de yeni İngilizce kelime öğrenmeniz noktasında oldukça işe yarar.

8 – Şampiyon Kursları

klavye-hiz-testi

İnternet sitesinden klavye hız testi q klavye ve F klavye testi yapabileceğiniz nadir sitelerden biridir. Sitede hem 1 hem de 10 dakikalık süre sınırı vardır. Yeni başlayanlar için genelde bir dakikalık olan testler tercih edilmektedir. Ayrıca site, Türkçe klavye için hız testi sunmaktadır.

9 – Türk Eğitim

Yalnızca Türkçe kelime üzerinden kendinizi deneyeceğiniz sitelerden biridir. Sitenin en dikkat çeken yanı, birden çok değişik metinleri sunmasıdır. Genellikle bu metinler hukuki içeriklidir. Böylelikle alışkın olmadığınız terimleri de görmüş olursunuz. Bu sayede eliniz daha yatkın hale gelip, kendinizi geliştirme imkanı elde edersiniz. Ayrıca testi kişiselleştirme imkanınız da vardır.

Klavye Hız Testi Uygulaması

klavye-hiz-testi

Son dönemlerde telefon kullanımının artmasına paralel olarak, hızlı iki parmak klavye kullanımı da artmış durumdadır. Yani bir mesaj ya da tweet atmak için dakikalarca savaş verenlerden misiniz? Artık endişe etmenize gerek yoktur. Birbirinden farklı özelliklere sahip klavye hız testi mobil uygulama seçenekleri şunlardır; 

Klavye Hız Testi ile Alışkanlık Kazanma 

klavye-hiz-testi

Bu test gerek mobil uygulama cihazlarında gerekse bilgisayar, tablet gibi cihazlarda on parmakta iki parmağa kadar belirli zaman içinde hız konusunda alışkanlık kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla şu şekilde bir süreç ile parmaklarınızı geliştirebilirsiniz; 

Klavye Tuş Testi Programı: Keyboard Test 

Klavye üzerinde yer alan tuşların görevlerini yapıp yapmadığı noktasında basit ve bir o kadar da kullanışlı programdır. Diğer yandan basit içeriklere de sahiptir. Programınızı USB bellek ile dilediğiniz yerde kullanma fırsatına da sahipsiniz. Şu şekilde kullanabilirsiniz; 

  • Klavyedeki tuşlara basınca sanal klavyede görünüp görünmediğini kontrol edin.
  • Yani normal klavyedeki tuşlara basınca, sanal klavyede de aynı tuşa karşılık gelmelidir. Bunu anlamak için sanal klavyede bastığınız tuş sarı renk görünümünde olacaktır. 
  • Yani sonuç itibariyle klavye üzerinde sorun olup olmadığını kısaca anlamış olursunuz. 

On Parmak Klavye Testi

klavye-hiz-testi

Özellikle bilgisayar gibi cihazlarda fazla kelimeyi kısa sürede hatasız ve hızlı yazmak için bu hız testlerinden faydalanabilirsiniz. Amaç, test sonunda hız ve doğru yazma oranına ulaşmaktır. Bunun yanında zamanla rakipleriniz arasında bu konuda fark atarsınız. 

Genellikle online olarak alacağınız on parmak klavye testlerinde ister Q isterseniz de F klavye için destek alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise doğru şekilde parmak kullanımıdır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Telefon ya da bilgisayar üzerinde iki parmaktan on parmağa kadar klavye hızınızı artırmak için birçok uygulama, yol, yöntem yukarıda verilmiştir. Buna ek olarak bu konuda merak ettiğiniz soruların cevabına da aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

1 – Klavye Hız Testi Kaç Olmalı? 

Klavye hız testi ve normal klavye düzeninde ortalama olarak dakika içinde 40 kelime yazabilmelisiniz. Ancak sizden istenen ideal kelime ise 60 ile 70 kelime olmalıdır. Bu tamamen sizin yazdığınız yazı içeriğine, diline ve hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

2 – Klavye Hız Testi Rekoru 

Dünya üzerinde hızlı klavye kullanan ve elinde bu unvana sahip olan kişi Celal Aşkın’dır. Adalet Bakanı personeli olan Aşkın, tam 30 dakika içinde 23.000 vuruş sergilemiştir. 

3 – Katiplik için 1 Dakikada Kaç Kelime?

Katiplik sınavı için öncelikle 3 dakika içinde 90 net kelime sayısını çıkarmanız gerekir. Bu kişiler arasından mülakatta üç katı şekilde alım yapılır. Ardından en yüksekten en aşağıya doğru alım yapılacaktır. Bunun için daha fazla doğru kelime yazmaya özen gösterin.

4 – Klavye Hız Testi Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama yapılırken yanlışlar dikkate alınmadan ortaya çıkan hız, brüt sürat hızıdır. Test sonrasında yazdığınız kelime toplamından, yanlış yaptığınız kelimelere göre 5 ya da 10 vuruş cezası indirimi verilir. Böylelikle kalan kelime sayısı süreye bölünerek, dakikadaki hız süratı hesaplanır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Cep Telefonlarında Klavye Hız Testi Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!